Blogcu.com köklü değişikliklerle görsel webe ayak uyduruyor
Bloglar

Blogcu.com köklü değişikliklerle görsel webe ayak uyduruyor

Nokta'nın Nisan 2007'de Beriltech'den satın aldığı Blogcu.com kısa süre önce ciddi bir değişim geçirdi. Yeni Blogcu.com, görsel tarafı ağır basan, kullanıcıları daha fazla içine çeken bir yapıya bürünmüş. Web dünyasının son eğilimleri göz önüne alınmış ve bazı şeylerden vazgeçilmiş.

Blogcu'daki değişim radikal sayılacak seviyede. En kestirmeden Tumblr ve Pinterest karışımı bir yapıya büründüğünü söyleyebileceğimiz blog servisi, Nokta'nın görsel web çağına ayak uydurma konusundaki arzusunu açığa vuruyor. Lensograf'la çekilen fotoğrafların da Blogcu içeriğine karıştığını görebiliyoruz.

Yeni Blogcu

"Blogla" düğmesi ile kullanıcıların farklı sitelerden hızlı şekilde çerik eklemesine imkan tanıyor. Bu özellik yeni içerik üretim potansiyelini düşürse de etkileşimi arttırıyor. Blog sahipleri yeni Blogcu'da da reklam ve eklentileri kullanabiliyor.

Nokta bu yeni düzende reklamları da farklı içerik düzeninde sunuyor. Yorum kısmında ise daha fazla kullanılma olasılığı bulunan Facebook yorum eklentisi kullanılıyor.

Örnek Bir Blog

Yeni düzenlemeler Blogcu'ya ciddi trafik ve üye artışı getirebilir. Zaten Nokta bunu kullanıcılara gönderdiği açıklamada paylaşıyor. Ancak Nokta'nın klasik blog yazarlarını biraz göz ardı ettiği görülüyor. Eski tasarımlara dönüş izni verilse de tüm blogların yeni tasarıma geçirilmesi bundan sonrası için metin odaklı ve kendine has tasarımları korumak olmak isteyen blog yazarlarını düşündürüyor.

Kısa açıklamalarla görsel paylaşımlar yapan blogcular (onlara blogcu denir mi emin değilim) için güzel bir iş var ortada. Arama satırı biraz öne çıkarılabilirse Blogcu.com bir arama motoru olarak da kullanılabilir. Umarız yeni Blogcu'dan memnun olmayan kitle çok büyük değildir ve yumuşak bir geçişle Blogcu eskisinden daha faydalı bir servis olur.

Blogcu.com üyelerine gönderilen e-postayı aşağıda bulabilirsiniz;

Sevgili blogcular,

Blogcu yenilenme sürecine devam ediyor. Bu süreçte Blogcu sayfalarının tasarımı değiştirildi, "Blogla" butonu ile farklı sitelerden hızlı içerik ekleme fonksiyonu getirildi, bloglara -eski tasarıma geri dönüş sağlanarak- yeni tasarım uygulandı.

Bütün bu değişimler, "Blogcu'yu daha yukarı nasıl taşırız" sorusuna cevap bulmak için belirli istatistikleri ve dünya trendlerini takip ederek ulaştığımız sonuçlar doğrultusunda yapıldı. Bu istatistiklerden ortaya çıkan en önemli sonuçlardan biri de, blog tasarımlarının yeni Blogcu tasarımıyla çok daha fazla ziyaretçi alması ve görüntülenmesi oldu.

Bu nedenle Blogcu en büyük ve köklü değişiklik kararını alarak bu haftaiçi tüm blogları Blogcu tasarımına geçiriyor. 

Tasarım değişikliğinde şu anda bloglarınızda kullandığınız reklam ve eklenti kodlarını yine kullanabiliyor olacaksınız. Bunun için eski panele blogbar üzerinden ulaşıp kodlarınızı alıp yeni alanlara ekleyebilirsiniz.

Yorumlar (49)
 1. Tayfun Şimşek Tayfun Şimşek

  Nokta böyle atılımlarla siteyi canlandırmayı iyi biliyor. Ama blogcu.com'un sonunu pek hayırlı görmeyenlerdenim.

  1. Engin Murat Engin Murat

   Sosyal Ağ ve blog sitelerinin çoğu içeriği spam kullanıcılardan ve içerikten oluşuyor.(Kopyala ve yapıştır).Facebook,twitter ve google plus gibi sitelerin gerçek ve aktif kullanıcı sayısı gerçekte sitenin çok az miktarını oluşturuyor sanırım.Bilgi kirliliği ve bilgi saldırısı (information overload)

   sosyal ağlarla birlikte sadece format değiştirdi.(spam kullanıcılar,spam linkler vs...)

   Kullanıcılar hala doğru ve kendileri ile ilgili olan bilgilere kısa yoldan ulaşabilmiş değil.Bu yüzden insanlar için bilgi aramada yeni bir formüle ihtiyaç var.web 4.0 a kadar bunu arayacağız sanırım.Ben bunu ilgili-insan-makine etkileşiminde görüyorum.

   saygılarımla..

   1. Mert Ak Mert Ak

    Çok doğru bir tespit. Bu soruna çözüm bulunduğunda internet tamammiyle boyut değiştirecek, bu çöp yığını saldırısı halini gülerek hatırlayacağız. Bunu da büyük olasılıkla google başaracak.

  2. Haklısın Tayfun, blogcu göçüyor. Şu an Türkiye'de 25'ten 30'a düşmüş durumda. Her türlü bilgi burda: http://blogcuprotesto.blogspot.com

 2. Murat Çorlu Murat Çorlu

  Pinterest.com resmen kopyalanmış. Daha doğrusu kopyalanmaya çalışılmış. Pinterest kadar da temiz bir arabirime ulaşamamış. Nokta da işlerinde kopyacılığa meylediyorsa, orjinal işler beklemek için biraz daha vakte ihtiyaç var demektir.

  1. Ahmet Hasan Ahmet Hasan

   Nokta ne zaman orjinal iş yapmış? Örnek verebilir misiniz? :)

   1. :) katılıyorum bu yeni düzenleme ile özgünlük site kalitesi kaldımız sizce özgünlüük ve kendine has tema olmadıkça nasıl hitler yükselecektir çok saçma

 3. Sercan Demir Sercan Demir

  Eski tasarımlara dönüş izni verildiği söylenmiş ama ben böyle birşey bulamadım.

  Bu yenilik ile Blogcu'nun gelirini artırmak için yaptığı yöntemlere bir yenisi daha eklenmiş oldu. İlk zamanlar barındırdığı blogların üzerine sadece bir çubuk ekleyen Blogcu şimdilerde ise bloglara blog yazarlarının isteği dışında reklamlar eklemekten çekinmiyor.

  Bir de yeni düzenlemenin trafiği artıcağını söylemişler fakat blog yazarları arama motoru optimizasyonu yapamadıktan, kendi bloglarını içeriklerine göre özelleştiremedikten sonra bunun nasıl gerçekleşeceğini gerçekten merak ediyorum.

  Zaten bu yenilik kullanıcı merkezli bir geliştirme olsaydı blog yazarlarına isteğe bağlı olarak sunulurdu.

  Birçok Blogcu.com kullanıcısı da zaten durumun farkında ve malesef bloglarını terketmeye başladılar bile..

  1. Mert Ak Mert Ak

   Aynen katılıyorum. Sonu yaklaşıyor bence bu sitenin.

 4. Renklerin uyumu berbat, birkaç kod hatası var oysaki pinterest neredeyse muazzam.Umarım kullanışlılığı dah iyidir.

 5. Erkut Erkut

  görsel pek iyi değil, daha iyi olabilirdi.

 6. Kamil Kamil

  Değişikliklerle ilgili yapılan yorumları okuyorum şu anda tek bir övgü yok, hep şikayet hep şikayet.

  Vallahi TTNet'e acırdım şimdi Blogcu'ya da acırdım :D Bkz. http://blogcuyardim.blogcu.com/blogcu-da-buyuk-degisiklik/11704711

  1. abi ama bütün emeklerimizi mahvettiler ne yorumumuz kaldı ne temamız kendi reklamlarını her yere soktular ayrıca her blogda gösterilen 10 saniyelik splash reklamda cabası artık blogcu benim için ve bir çok arkadaşım için bitmiştir NoktaMedya ve Blogcu yönetiminin tek bildiği şey PARA

 7. Dilara Yılmaz Dilara Yılmaz

  3 yıllık blogcu üyesiyim (üyesiydim) ama o eski hali kadar iyi bir şey yoktu. Gerçekten çok kötü. Tek yaptıkları diğer sosyal medya sitelerinin içeriklerini (ç)almak. Saatlerdir eski blogcu gibi kodlama yapılabilen site arıyorum ancak bulamıyorum. Bence bu olay Facebook'un Zaman Tüneli özelliğinin blogcuya döndürülmüş hali... Blogla butonu da zaten Twitter'in ReTweetle butonunun aynısı :/

 8. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Webrazzi senden bir şey rica ediyorum bir öneri, şikayet ve/veya eksikliklerini gördüğümüz siteler ile ilgili görüş bildirebileceğimiz bir bölüm aç , interaktif bir şey yap . Sizin amaçlarınızdan biri bu sektöre kalite katmak olmalı ? olmalı mı ? olmamalı mı *

  Valla şimdi bir yazmaya başlıycam blogcu ile ilgili burdan fizana kadar gidecek .

  1. Hakan bey'e katılıyorum..interaktif bir bölümünüz olmalı..ben bazen sırf yapılan yorumları görmek için bile ziyaret ediyorum webrazziyi..bir de blog dünyası ve faydalı olabilecek bloglar vs. gibi bir bölüm açarsanız harikulade olur..blograzzide benzer işleri yapmıştınız..mesela kategorilere göre başlık açsanız blog arama motoru gibi de düşünülebilir ben benle aynı tarza yazan bloglara ulaşabileyim filan..teşekkürler..bu arada dikkat ederseniz en çok yorum alan yazılar bloglar ve blog dünyası ile ilgili olanlar öyle değil mi ben mi yanılıyorum..

 9. Pinterest ten kopyalamış diyor herkes ama pinterest sitesi ile uzaktan yakından ilgisi yok. Bu işi yapan jQuery Masonry denilen sitedir. Burda kullanılan özelliği bir çok site kullanmaktadır. Neden sürekli pinterest gündeme geliyor anlamış değilim. Tamam belki pinterest çok gündeme gelmiş olabilir. Ancak bu sistemi kullanmak neden kopyala yapıştır olsun ki ? Bunu bir türlü anlamıyorum.

  1. Murat Çorlu Murat Çorlu

   Kopyalanan şey yanyana kutu koymak değil. İçeriğe tıklanan sayfa da, içeriğin sunuş şekli de pinterest'en -en hafif tabirle- esinlenmedir. Bu çok açık bence. Şu iki sayfa arasındaki 10 farkı söyleyin:

   http://blogcuyardim.blogcu.com/blogcu-da-buyuk-degisiklik/11704711

   http://pinterest.com/pin/151574343678508892/

   Tabi pinterest'in tasarımı çok daha güzel, orası da aşikar.

   1. http://masonry.desandro.com/

    Bu metodu ilk ortaya çıkaran bu sitedir. Daha sonra bir çok site kullanmaya başlamıştır. Pinterest çok ön plana çıktığından dolayı herkes sanki bu sistemi ilk o bulmuş algısına sahip.

 10. Bünyamin T. Bünyamin T.

  Bence "Blogla" dügmesi ile, Blogcu bir adim ileriye degilde, bir adim geriye atmis. Günümüzde her Blogcu´nun bilmesi gereken deyim "Content is King", yani bir Blogun yada Websitenin iceriginin, özellikle Arama Motorlari icin en önemli Faktör oldugunu belirtmekte fayda var. Arama Motorlari Blog iceriklerini "Duplicate Content" olarak görüp, listeden atar.

  Bence zaten her iyi Blogcu, kendi icerigini üretmesi gerekir. Kopyalama belki ilk etapta cok trafik getirebilir, fakat zaman ile ilgi azalir ve soguyan ziyaretciler/üyeler birdaha gelmez.

 11. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  sonsuz kaydırma neden koymamışlar, pinteresti kopyalamaya çalışıyorken öncelikle bir pinterest kullanıcısını incelemeleri gerekirdi. sonraki sayfa butonuna 1 kere bastım.. 2.kez basmak canım istemedi ve çıktım. blogcuya başarılar..

  1. Hasan Hasan

   sonsuz kaydırma = çok daha az sayfa gösterimi. reklamveren tekil ziyaretçiyi sayfa gösteriminden daha fazla önemseyene kadar reklama dayalı sitelerde sonsuz kaydırma beklemeyiniz.

 12. Cavid Cavid

  Zaten başarısız olan site istikrarlı bir şekilde bu maceranın sonuna doğru ilerliyor, bakmayın blogcu'nun alexa değerine, neredeyse hiçbir nitelikli ziyaret almayan, gelen tüm kullanıcıların anında terk ettiği büyük bir amatör topluluk olarak değerlendiriyorum. Blogcu'da orjinal içeriğe daha rastlayamadım ben :)

 13. Instagram, pinterest gibi yükselişteki taze projelerin yerli versiyonlarını yapabilirler bence, hiç bir sakıncası yok. Buna da ihtiyacımız var.

  1. Sercan Demir Sercan Demir

   Haklısınız ama varolan bir sistemi bozmadan yeni bir oluşumla da bunu yapabilirler. Sonuçta iki sistemin de hedef kitleleri birbirinden farklı. Varolan kullanıcıları başka bir düzene zorlamak bana pek mantıklı gelmiyor.

 14. Ortaya bir link atip kaciyorum. Kim tutarsa. http://www.feedfloyd.com/

 15. Bahis Doktoru Bahis Doktoru

  merhaba,

  blogcu.com un istediği kadar değişiklik yapsın, önemli olan yeni bir şeyi cazip hale getirip blogculara sunmaktır, bugun blogcu.com u bir arama motorunda arayınca iki adet siteye rastladım, http://blogcu.com ve http://blogcular.net, biraz detaylara bakınca http://blogcular.net sitesinin blogger.com dan bir blog olduğunu farkettim. Umut ederimk ne demek istediğimi birazcık anlatabilmişimdir.

 16. Yazıda eski tasarımlara dönüş izni verildiğinden bahsetmiş, hayır malesef böyle bir şey yok. Bu konuda blogcular çok tepkili. Şu an http://blogcuprotesto.blogspot.com altında örgütleniyoruz. Eğer webrazzi bir kehanette bulunmak isterse blogcunun kullanıcıların isteklerini dikkate almadığı taktirde hızla düşüşe geçeceğini söyleyebilir. Bu konuda sizden de destek bekliyoruz. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 25 sitesini ayakta tutan blogcular dikkate alınmıyor, bunu haberleştirirseniz memnun oluruz.

  1. Yıllardır kullandığım sayfamı terk etmek üzereyim. Bu şekilde yönetim olmaz. Umarım yanlışlarından dönerler...

 17. Can Ercetin Can Ercetin

  blogcu gerek bloglara girişteki reklamlarla gerek blogların üstlerine eklediği reklamlarla kendini uçurumun kenarına getirmişti. bu atağıyla da kendini bitirecektir, kullanıcıları düşünmeden hareket etmesi en hatalı adım oldu kendileri adına. onca yazarın emeğine yazık..

 18. Blogcu yönetiminden böyle berbat bir uygulama için bir açıklama gelmemesi çok tuhaf

 19. yenilikten hiçmi hiç memnun kalmadım yenilik isteyip istemediğimizi sordunuzmu bu yaptığınız emeklerimize saygısızlık 3 yıl emek verip bir sayfa hazırlıyorum sonra kalkıp hepsini alaşağı edip bak bu daha iyi diyorsunuz bu bloglar bize aitse müdahale etmeyin yok size aitse ben çekiliyorum aradan...

 20. Tasarım esinlenmeden öte tamamen çalıntı. Herkes Pinterest diyor ama Türkiye'de pek popüler olmayan hatta hiç popüler olmayan bir Çin'li site var. Bu sitenin neredeyse tamamen kopyası. Çin'de çok popüler bir Twitter alternatifi bu site. Bakmanızda fayda var, aynılığı sizde göreceksiniz http://digu.com/sequare

  1. Nokta Medya blogcuyu adam eden binlerce kullanıcıyı tek kalemde sildi yapılan onca eleştiri ve kınamaya rağmen resmi bir açıklama yapmadılar.Bu kadar umursamaz çıkarcı ve kiiliksiz webmaster olmaz olsu.Tabi bunlara webmaster denirse.

 21. Blogcu.Com yeni sisteme geçmesi ilgiyi düşürüyor, eski sistem daha iyi üyeler istediği gibi şablon seçme özgürlüğüne tanınıyor, html düzenleme kısmında radyo, hava durumu, haberler gibi vb... şeyler ekleme yapılabiliyordu, yeni sistemle artık üyeler blogcu.com sitesini terk edip, şablon ve html düzenleyicisi olan diğer blog sitelere gitmek zorunda bırakıldılar, bende bu blogcu zedelerden biriyim, çok aktif biri olarak söylüyorum günümü 12 saat bu blogcu sitesinde geçiriyordum, artık 1 saniye bile blogla uğraşacak zevkim kalmadı, blogtan soğudum, sisteme geri dönülürmü bilinmez ama tekrar blokda yazmaya devam edermiyim bilemiyorum...

  saygılar...

 22. Mete Kaan Mete Kaan

  Webrazzi, neden bir haber yapmıyorsunuz bu konuda.. Bu kadar insan mağdur, rahatsız. blogger kapanınca hemen haber yapıyorsunuz ama ona en azından dns falan giriliyordu. ya bu blogcunun hali ne olacak. her şey battı, berbat oldu.. tepki sitemize bakın: http://blogcuprotesto.blogspot.com

 23. Kenan Karabıyık Kenan Karabıyık

  Blogcu bizi mağdur etti. Lütfen siz de bize destek olun

 24. blogcuyu kiniyoruz, neredeyse gecimimi sagladigim bloglarim yalan oldu. webrazzi haber yap bizi

 25. Webrazzi sesimizi duyurun. Herkes bloglarını bırakıyor. Bunun hiç mi haber değeri yok? Ne kadar berbat bir karar olduğunu görmek isterseniz protesto sitesine bakın: http://blogcuprotesto.blogspot.com

 26. resmen rezillik ya onca emekten sonra, sitemin elinden alınması beni hayal kırıklığına uğrattı emeklerim boşuna gitti, başbakana şikayet edeceğim ergenekondan içeri alsınlarda görelim :D şaka bir yana harbi yazık ya

 27. çok blog sitesi gezdim ama hiç birisinde html kısmı yok, html kısmına bir reklam ekliyeceğim bloggerden reklam ekleyemiyorum, eklenmiyor, blogcunun eski temalarını aratıracak bir blog sitesi arıyorum, blogcunun bir kaç siteye denk geldim ama onlarda çalışmıyor iflas etti.

 28. Öncelikle webrazziye teşekkür ederim.Onlara yorum yazdıktan 1 haftasonra konu ileilgilinediler ve sesimiz oldular.Zamanında aldıkları alana dları ile piyasa yapmış,kullanıcılaraına hiç değer vermeyen,önerileri dinlemeyen,blogcu.com a koyduğu reklamalarla milyonlarca doları cebine indiren,ama blogculara tasarım özgürlüğü bile tanımayan,ne bir ankat yapıyor ne bir ön araştırma,kafasına göre blogcuyu tumbrl beznetip,hala devam edebilceğini sanan,nokta firmasına internette olabildiğince tepkimizi göstermemiz gerekir.Google maiiler atılıyor arkadaşlar sizlerda atın blogcularımızı en azından emeklerimiz gitmesin bloggere taşıyabilelim.Yazık gerçekten yazık 3 senedir yazdığımız blog saçma sapan bir hale döndü.Artık yapacak bir şey yok en azından blogcuyu bırakcaklara yazdıkları yazıların tamamıda içinde xml verecek cesareti gösterse de nokta,kendisi de artık blog işine noktayı koysun ve sosyal ağ açsınlar.Yaaa söyleyecek o kadar söz varki,en azından 1 senedir normal siteye geçtim wp tabanlı artık en güzeli o kendin pişir kendin ye kendin kazan elveda blogcu sana...

 29. Yıllardır emek verdiğim tasarımlarım gitti. Bir an önce bu karardan vaz geçilsin. Siz de bize destek olun, haberimizi yapın.

 30. Skapudan Skapudan

  kopyala yapıştırı kolaylaştırmak için sistem geliştirmişler inanılır gibi değil ayrıca etiketlere tıklandığında blogunuzdan çıkıyor blogcu yazılarının tamamı gözüküyor ve her tarafı reklam dolu bir zamanlar namuslu blog sistemlerinden biri olan blogcuyu resmen katlettiler bloggum blogcuya oranla on numara

 31. 5 Yıllık Blogcuydu 5 Yıllık Blogcuydu

  5 yıldır düzenli olarak blogcuda yazılarımı çalışmalarımı yayınlıyordum ama artık yeter. o tasarım o düzen bana ait olsun, senin seçimin beni ilgilendirmez. eski sistem blogumu geri istiyorum. yukarıdaki haberde blogcuda trafik artışı olacak deniyor. alexa ya baksınlar da görsünler hızlı bir azalma olduğunu...

  sonuç olarak hem özür hem de eski düzen blogcuyu istiyoruz.

 32. blogcunun bu karardan döneceği yok. sizi de kınıyorum webrazzi, noktayla aramız bozulmasın diye bu kadar tepkisiz kalmanızın bir anlamı yok..

 33. 5 yıla yakın bir süredir amatör blogcu com'daydım.Bitti.Aynı şirket ve zihniyetin aynı gruptaki negatif com'u bitirdikleri gibi blogcu com'u da böyle bitirecekler.Kendilerini ayakta tutan blogculara sormadan köklü değişiklikler yapıyorlar güya.Ben ve yüzlerce blogcu arkadaşım blogcudan ayrılıyoruz.En başta özgün tema ve paylaşımlarımız gitti....sıradan bir kullanıcı olduk.O DA TAM BELLİ DEĞİL TABİ Kİ....

 34. Dalga mı geçiyorsunuz. Blogcu bu hali ile son derece kullanışsız ve görsel anlamda da son derece itici. Zaten önce girişte bir sürü reklamın çıkması, bloga ulaşamama ile başlayan iticilik şablonsuzluk yazı edit tercihlerini özgür kullanamama gibi kısıtlamaların yanı sıra ana sayfada yazıların içeriğinin görülmemesi ayrı bir olumsuzluk. Herşeyden önce blog sahibi olmanın özgürlüğü kalmamış. Bu resmen "ister gel ister gelme ben senin zevkine göre hareket edecek değilim. Hem ücretsiz hem özgür olamazsınız. Yok öyle bir şey" demeye getiriliyor. Bir çok blogcu bibi ben de blogspot'a ve Wordpress' e geçtim. Blogcuyu dondurdum. düzelme olursa dönerim. Kendi blogumun günlük tıklama sayısı yaklaşı 100 - 150 arasında. Bir süre daha bekleyeceğim. Düzelirse ne ala yoksa tamamen sileceğim.

 35. Berk Altunkılıç Berk Altunkılıç

  Blogcu'yu pek sevmem sebebi ise sosyal ağlara çok benziyor gittikçe onlara benziyor ve blogla alakasını gittikçe kesmeye başlıyor. Kişisel görüşüm olarak sadeliği seven bir insanım fazla resim kafamı karıştırıyor açıkcası tumblr veya blogcu pek sevmem ancak istediğim sadeliği en azından seçenek olarak sunsalar belki deneyebilirim.