Blogcu.com köklü değişikliklerle görsel webe ayak uyduruyor

Blogcu.com köklü değişikliklerle görsel webe ayak uyduruyor

Nokta'nın Nisan 2007'de Beriltech'den satın aldığı Blogcu.com kısa süre önce ciddi bir değişim geçirdi. Yeni Blogcu.com, görsel tarafı ağır basan, kullanıcıları daha fazla içine çeken bir yapıya bürünmüş. Web dünyasının son eğilimleri göz önüne alınmış ve bazı şeylerden vazgeçilmiş.

Blogcu'daki değişim radikal sayılacak seviyede. En kestirmeden Tumblr ve Pinterest karışımı bir yapıya büründüğünü söyleyebileceğimiz blog servisi, Nokta'nın görsel web çağına ayak uydurma konusundaki arzusunu açığa vuruyor. Lensograf'la çekilen fotoğrafların da Blogcu içeriğine karıştığını görebiliyoruz.

Yeni Blogcu

"Blogla" düğmesi ile kullanıcıların farklı sitelerden hızlı şekilde çerik eklemesine imkan tanıyor. Bu özellik yeni içerik üretim potansiyelini düşürse de etkileşimi arttırıyor. Blog sahipleri yeni Blogcu'da da reklam ve eklentileri kullanabiliyor.

Nokta bu yeni düzende reklamları da farklı içerik düzeninde sunuyor. Yorum kısmında ise daha fazla kullanılma olasılığı bulunan Facebook yorum eklentisi kullanılıyor.

Örnek Bir Blog

Yeni düzenlemeler Blogcu'ya ciddi trafik ve üye artışı getirebilir. Zaten Nokta bunu kullanıcılara gönderdiği açıklamada paylaşıyor. Ancak Nokta'nın klasik blog yazarlarını biraz göz ardı ettiği görülüyor. Eski tasarımlara dönüş izni verilse de tüm blogların yeni tasarıma geçirilmesi bundan sonrası için metin odaklı ve kendine has tasarımları korumak olmak isteyen blog yazarlarını düşündürüyor.

Kısa açıklamalarla görsel paylaşımlar yapan blogcular (onlara blogcu denir mi emin değilim) için güzel bir iş var ortada. Arama satırı biraz öne çıkarılabilirse Blogcu.com bir arama motoru olarak da kullanılabilir. Umarız yeni Blogcu'dan memnun olmayan kitle çok büyük değildir ve yumuşak bir geçişle Blogcu eskisinden daha faydalı bir servis olur.

Blogcu.com üyelerine gönderilen e-postayı aşağıda bulabilirsiniz;

Sevgili blogcular,

Blogcu yenilenme sürecine devam ediyor. Bu süreçte Blogcu sayfalarının tasarımı değiştirildi, "Blogla" butonu ile farklı sitelerden hızlı içerik ekleme fonksiyonu getirildi, bloglara -eski tasarıma geri dönüş sağlanarak- yeni tasarım uygulandı.

Bütün bu değişimler, "Blogcu'yu daha yukarı nasıl taşırız" sorusuna cevap bulmak için belirli istatistikleri ve dünya trendlerini takip ederek ulaştığımız sonuçlar doğrultusunda yapıldı. Bu istatistiklerden ortaya çıkan en önemli sonuçlardan biri de, blog tasarımlarının yeni Blogcu tasarımıyla çok daha fazla ziyaretçi alması ve görüntülenmesi oldu.

Bu nedenle Blogcu en büyük ve köklü değişiklik kararını alarak bu haftaiçi tüm blogları Blogcu tasarımına geçiriyor. 

Tasarım değişikliğinde şu anda bloglarınızda kullandığınız reklam ve eklenti kodlarını yine kullanabiliyor olacaksınız. Bunun için eski panele blogbar üzerinden ulaşıp kodlarınızı alıp yeni alanlara ekleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.