Lensograf: Nokta'dan Instagram benzeri fotoğraf paylaşım uygulaması
Mobil

Lensograf: Nokta'dan Instagram benzeri fotoğraf paylaşım uygulaması

Nokta, Intel Capital yatırımı sonrasında ilk günkü hareketlilik ve heyecan içinde.  Son olarak alan adı kiralamaya başlayan Nokta, sosyal oyun tarafında Okeyhane ile ilgilenirken, mobil uygulama alanına da el attığını öğrendik. Nokta'nın yeni fotoğraf paylaşım uygulaması Lensograf App Store'a girdi.

Instagram benzeri bir uygulama olduğunu hemen farkedeceğiniz Lensograf, sunduğu farklı efektlerle özellikle Türk kullanıcılar için Instagram'a alternatif görünüyor. Uygulamada İstanbul, 80ler, 90lar, Kız Kulesi gibi 13 filtre bulunuyor ve içerikler sadece Türkçe.

Sadece iOS 5 ve üstü sürümlerin desteklediği uygulamayı 1. nesil iPhone ve iPod 3G kullanıcılarının indirmesi kullanması maalesef mümkün değil. Lensograf'ın iOS 5 kullanıcıları arasında ne kadar popüler olacağını ise zaman gösterecek.

Lenfograf sayesinde Nokta'nın ofis ortamından da kareler görme fırsatı bulabiliyorsunuz.

Nokta'dan kendi servisleri dışında farklı bir mobil uygulama görmek, yenilerinin de gelebileceği fikrini uyandırıyor. Şimdilik bu konuda bir bilgi almış değiliz ama mevcut servisler hakkında gelişmeler devam ediyor. Dün hem Alkışlarla Yaşıyorum'un iPhone uygulaması (Haziran 2011'de satın alınmıştı) App Store'a giriş yapmış hem de Sinemalar.com'un iPad uygulaması ücretsiz kategoride dün 1 numara olmuş.

Sözün özü, Nokta webdeki gücünü mobil uygulama ekosisteminde de göstermeye niyetleniyor. Dilediğimiz küresel ölçekte başarılı işlerin çıkması ve Türk girişimcilere ilham vermesi. ;)

 

Yorumlar (13)
 1. Alihan Uygun Alihan Uygun

  Filtreler çok özensiz değil mi?

 2. Selim Selim

  Daha Önceden AppStore 'a girecektiniz. Geç kalınan bir Proje. Hayırlı uğurlu olsun, indirdim fakat facebook ile bağlan diyor, Twitter seçeneği neden yok? Facebook hesabım yok benim!

 3. Umut Yurtseven Umut Yurtseven

  Uygulamayı iphone da denedim.

  Fotoğraf çektim, efekt ekledim ve facebooka yolladım.

  Fakat daha sonra lensograf 'da ki fotoğraf siliniyor mu diye baktığımda, silme opsiyonu olmadığını farkettim.

  Bu nedenle uygulamayı ve çektiği fotoğrafı facebook profilden kaldırdım. Telefonumdan da kaldırdım.

 4. Çetin Çetin

  ilham kaynağı gibi önce ios da başlayıp sonra androide gelcek galiba

 5. Gökhan Gökhan

  Nokta büyüklüğünde bir şirketin Instagram'ın adından 3 harfi değiştirip türkçeleştirerek Lensograf diye AppStore'a koyması kaygı verici!

 6. Deniz Deniz

  sadece ios 5 destegi o kadar buyuk bir hata ki oyle boyle degil. ayni sekilde okey uygulamasinin 44mb olmasi da kabul edilemez. lutfen icinde yer almaya calistiklari ekosistemin isleyisine biraz daha dikkat edip ona gore urunlerini olustursunlar, bu sekilde cok daha buyuk kitlelere ulasabilirler. tebrikler, basarilar.

  1. Muharrem Muharrem

   okey oyunu yapmış ya da yapıyor olmanızdan dolayı nokta hakkında haber çıkmasını bekleyip saldırmanız ve kötülemeniz çok enteresan olmuş. sizin yazdığınız diğer yorumların da şaibeli olduğunu düşünüyorum.

   1. Deniz Deniz

    Siz galiba benim yorumumu anlayamadınız, amacım kimseyi yermek, yapılan işleri küçümsemek değil. Birbirimizi eleştirmessek ilerleyemeyiz. Elbet eleştiri yapacak, yeri geldiğinde beğenimizi, yeri geldiğinde eleştirilerimizi sıralayacağız.

    Sizin kim olduğunuzu bilmiyorum; webrazzi nin sıkı takipçilerinden, türk oyun sektörünün eskilerinden biri olarak bu mecrada hemen her karşıma çıkan oyun ile ilgili habere yorumumu yaparım. Bunda anormal bir durum yok sanırsam.

    44mb meselesine gelince; 20mb yi geçen oyunları 3g bağlantı ile indiremessiniz. Bu durumda 20mb çok önemli bir sınırdır, app üreticileri bu sınırı eğer mümkünse geçmemeye dikkat ederler. Bu sınırı geçmek uygulamanın ulaşabileceği potansiyel kitlenin önemli bir kısmını dışarıda bırakır. Okeyhane uygulamasında grafik olarak, ses olarak ya da oyun özellikleri olarak 44mb oluşturacak herhangi bir içerik yok. Bu hali ile uygulama gayet rahat biçimde 20mb altında olabilirdi. Store da bulunan diğer okey uygulamalarının (dolayısıyla) noktanın rakiplerinin hepsi 20 mb altında bulunmaktadır.

    hacı murat benzetmesini bir eleştiri olarak alıyorum. iyi günler

  2. Mustafa Mustafa

   Aslında ben yaptıklarını hatalı bulmuyorum. Ne kadar megabyte o kadar köfte. Noktanın okey'i 44 mb ama mis gibi oyun. Arkadaş Okey'de 10 megabyte'lık oyun. Kısacası sizin söylediğiniz mercedes, hacı murattan ağır demek gibi bişey yani ;)

 7. Çağlar Çekici Çağlar Çekici

  Çok boşbeleş ve tam kolaycılık mantığı.Sen kalk tüm dünyayı kasıp kavuran app'in aynısını yap :)

 8. Evrim Tanrıverdi Evrim Tanrıverdi

  Nokta networkun her gordugu seyi istemesi ve kopyalamasi, surekli kopya isler yapmasi rahatsiz edici.

 9. Berkan Bağcı Berkan Bağcı

  Güzel bir başlangıç olmuş bu alanda. Tebrikler.

  Android uygulaması da gellir umarım bir an önce.

 10. Murat Bişkin Murat Bişkin

  Instagram kopyası ile nasıl global olucak?Nokta'nın küresel bir planı olduğunu zannetmiyorum.