2011 – 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi – Kerim Türe
Röportaj

2011 – 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi – Kerim Türe

2011 ve 2012 yılını değerlendirmesini istediğimiz isimlerden biri de Kerim Türe.

Serkan Ünsal: 2011 yılında kaç yatırım yaptınız ? Kerim Türe: 3 yatırım yaptım.

S.Ü: 2012 yılında kaç yatırım planlıyorsunuz ? Kerim Türe: 2012'de 3 yatırım yapmayı planlıyorum.

S.Ü: Yatırım yaptığınız alanlar nelerdir ? (E-Ticaret, Sosyal Oyun) Kerim Türe: e-ticaret ilgimi çeken en önemli alan.

S.Ü: 2012 hangi alanların yıldızı parlayacak ? Kerim Türe:  2012'de oyun, eticaret ve tavsiye bazlı e-ticaret en çok yıldızı parlayacak alanlar olarak gözüküyor.

S.Ü: Yatırım yaparken ilk önceliğiniz nedir ? Kerim Türe: Ekip ve pazar benim için çok önemli.

S.Ü: Girişimciye en çok sorduğunuz soru nedir ? Kerim Türe: Girişimciyi tanımak için birçok soru soruyorum, ama en çok merak ettiğim sorulardan birisi "başka girişimi var mı?"

Kerim Bey ile yaptığımız kısa röportajda en çok dikkatimi çeken "tavsiye bazlı e-ticaret" oldu. E-ticaret'i destekleyen yapılar konusunda fikirleri olanlar için bu güzel bir ipucu. Sosyal medya ve ilgi odaklı çözümler önerilebilir. Kerim Bey'in başka girişimi var mı sorusunda ise eğer geri dönük girişimler değil de odaklanma ve tutkuyla tek bir projeyle ilgilenmeye önem verdiği anlaşılıyor.

 

Yorumlar (4)
 1. Sami Eryanni Sami Eryanni

  Serkan bey merhaba,

  Bir şey sormak istiyorum. Yaptığınız röportajlar ilkokul 5 inci sınıf dergilerinde ki gibi aynı soru tiplerinden oluşuyor ve çok çok kısa.

  Bu görüşmeleri telefon damı yapıyorsunuz acaba ?

  Webrazzi'yi yakından ve severek takip ediyoruz, ancak röportaj yada değerlendirme yazılarınızı içerik olarak zenginleştirmenizi rica ediyoruz.

  Kerim Türe gibi deneyimli bir insandan öğrenecek onca şey varken bu yazı gerçekten çok beklentimizin altında.

  İlginize teşekkür ediyorum.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhaba,

   :) 2012'yi değerlendirmesi için yaklaşık 19 yatırımcı ile konuştuk, yazıştık, hepsiyle uzun uzun röportaj yapacak zamanı bulabiliyorsanız, yazarlığa başvurabilirsiniz. :)

   Aynı soruları sormazsak infografiği hazırlama imkanımız olmazdı, infografiği incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. O yüzden ilkokul sorusu gibi sözünüzü hakaret olarak değil, iyi niyetinizle söylediğinizi varsayıyorum.

   Amaç burada yatırımcıların deneyimlerini almak değil, bu yatırımcılara giderken potansiyel ilgi alanlarını ve 2012'de yatırım yapıp yapmayacaklarını toplamak. Eğer girişimciyseniz bu şekilde değerlendirirseniz daha çok fayda sağlarsınız.

   not: Kerim Bey ile uzun uzun ayrıca röportaj yaparız yoğunluğu atlattıktan sonra.

 2. Sezgin Sezgin

  Değerlendirme yazılarında fikirleri alınan herkes aynı doğrultuda. Sivrilen bir yatırımcı görmemek girişimci için üzücü.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhabalar, ne anlamda söylediniz ?

   eticaret ve ekibe önem vermeleri en ortak özellikleri. Girişimci olarak bunlara önem vermelerini de çok doğal ve gerçekci buluyorum.

   Eticaret siteleri breakeven'a daha çabuk geliyor ve reklam kadar hassas değil. Ekibe önem vermeleri de çok doğal çünkü sadece Türkiye'de değil bir çok ülkede en büyük problem iyi ekip kuramamak.

   Yakında çıkacak infografikten de görüleceği üzere bir çok ülkeye göre çok çok şanslıyız, neredeyse her 5 projeden 1'ine yatırım yapabilecek kadar yatırımcı var.