Google'ın sosyal aramasına dair eleştiriler ne kadar haklı?
Analiz

Google'ın sosyal aramasına dair eleştiriler ne kadar haklı?

Google'ın yeni sosyal arama deneyimi hakkındaki tartışmalar erken başladı. Twitter bu yenilikten rahatsız olduğunu belli etti ama Google'ın yanıtı gecikmedi. Tartışmanın en büyük tarafı olarak düşünülen ise Facebook sessiz kaldı. Diğer yandan Google yeniden tekelleşme potansiyeli ile ticaret komisyonunun gündemine girdi.

Kısaca bahsetmek gerekirse Google, geçtiğimiz gün sosyal arama deneyimi 'bir üst seviyeye' çıkardığını açıkladı. Google'a ciddi bir değişiklik getiren yenilik, arama sonuçlarına Google Plus sonuçlarının eklemesi şeklinde olduğu için Twitter tarafından rahatsız edici bulundu.

Google, Twitter'ın avukatlarından Alex Macgillivray'ın "internet için kötü bir gün" şeklindeki çıkışına yönelik gelen yorumlara cevaben; "Twitter geçen yaz özel bir besleme ile bize sunduğu içerik ortaklığı anlaşmasından vazgeçti"  şeklinde bir açıklama yaptı ve gerçek zamanlı aramada diğer ortaklarla açık bir ilişkisi olduğunu söyledi.

Aslında Google'ın kendi servislerini indekslemek konusunda bir ayrım yapması pek mümkün değil. Ancak içeriklerin özellikle Google profillerinin etkisiyle yeniden sıralanacak olması işin rengini değiştiriyor. Eğer Google bu yenilikleri mümkün olduğunca tarafsız ve kaliteli yaparsa rekabet kuruluna takılması pek mümkün değil.  Zira Youtube'un sahibi olan Google, video tarafında bu durumun bir benzerini sürdürüyor.

Grou.ps'un kurucusu Emre Sokullu'nun da önceki yazıda aktardığı gibi bu deneyim şimdiye kadar gördüklerimizden oldukça farklı. Kullanıcılar da bu durumdan memnunsa, biraz daha durumu izlememizde fayda olduğunu düşünüyorum.

Diğer yandan Facebook'un webdeki içerikleri kendi içine çekmesi ve her Google aramasında karşımıza çıkarması da, en az bu kadar tartışılması gereken bir konu olmalı. Google'ın kar amacı gütmeyen bir kurum olmadığını ve kendi hedefleri  (internetin giriş kapısı olmak gibi) doğrultusunda adım atacağını sanırım hepimiz biliyoruz. Bu aslında bütün büyük internet şirketlerinin kaygısı, ancak Google'ın diğer oyuncuların sahasına biraz daha fazla girdiği bir gerçek.

Microsoft'un küçük sosyal ağ denemeleri ve Bing'i sosyalleştirme çabaları ise henüz istenilen seviyeye ulaşabilmiş değil. Google ise daha önce farklı servislerle denediği sosyal web deneyimini bu kez oturmaya başladı gibi.

Sosyal arama deneyimini yaşamamız gerektiğine inanıyorum. Ancak  Google+1'in arama sonuçlarına çok başarılı dahil edildiğini söyleyemem. Elbette çevremizdekilerin paylaşımlarına kulak kabartabiliriz ama bilgiye dönük arama ihtiyacımızı karşılamamızın en iyi yolunun kaliteli sınıflandırma yapacak (sadece yazarlara göre olabilir) bir altyapıyla çözülebileceğini düşünüyorum.

Son bir soru:

Yukarıdaki görsellerde dikkatinizi çektiyse Alex Macgillivray'in paylaştığı görselde genel arama seçeneğinde (sağ üstteki ikili düğme) olmasına rağmen sağda, Google Plus ilişkilendirmesi reklamların göründüğü alanda görünüyor. Emre Sokullu'nun paylaştığında ise bu ilişkilendirme sosyal arama seçeneği altında görünüyor.

Eğer o ikili düğmeden Google'ın yeni sosyal arama özelliğini kapatmak mümkün ise Macgillivray'in paylaştığı görselde bir yanlışlık var. Eğer kapatmak mümkün değilse, Twitter'ın haklılık oranı yüksek. O halde Google'ın aramada sunduğu reklamları Google Plus'a aktaracağını düşünebilir miyiz?

Yorumlar (13)
 1. Anindayorum Anindayorum

  Google`ın yaptıklarını değil, kendi yapamadıklarını eleştirmeli insan...

 2. Bcakir Bcakir

  Yazarlara göre arama bence yetersiz olur. Bir kişinin yazabileceği içerik sınırlı. Google sosyal aramayı ne kadar çabul kendi bünyesine katabilirse o kadar avantaj sağlar. Çünkü başkaları tarafından beğinilen içeriği ortalama %90 gibi bir oranla diğerleri de beğenir. Buda daha kesin sonuçlar ve daha kaliteli içeriği ön sayfada çıkarma demek.

 3. Uğur Uğur

  Dünyada'ki sosyal ağlar , arama motorları Google kadar kapsamlı olmadığı için otomatik olarak karşı taraflar yapamadıkları herşey için Google'a leke sürmektedir.Google ilk kurulduğundan itibaren her zaman kaliteli ve güvenli bir şekilde yükselmeyi sürdürdü , yeni sosyal arama deneyimleriyle bence Google yine ve yeniden bir numara olacaktır.

 4. Kişisel arama sonuçlarını kapatmak tabiki mümkün olacak. Aksi düşünülemez bence. Aslında Twitter'dan gelen tepkiye çok anlam veremedim açıkçası. Şahsen bu yeni özelliği çok kullanacağımı düşünmüyorum hatta internet ortamında birçok insan rahatsız edici buluyor. O yüzden çok fazla kaygılanacak bir şey göremiyorum.

 5. Umut Akyol Umut Akyol

  Google, bunu tam anlamıyla yaparsa artık arama sonuçlarını satın almak çok kolay bir hale gelecek. 1000 Google + 100 TL gibi ilanlar oratlıkta uçuşacaktır. Nitekim engelleyemez de, çünkü son kullanıcılar son derece dikkatsizler.

  1. Mustafa Akülker Mustafa Akülker

   Fake hesapların ortadan kalkıcağına emin olabilirsinizki zaten bu tip satın almalarda hiçbişekilde hedef kitle belirlenemez çöp satın almalar olur anca.

   1. Kamil Kamil

    Aynen katılıyorum, sadece benim bildirdiğim sahte hesap sayısı 50'yi geçmiştir. Çoğu da incelenip kaldırılmış. Bazıları da profili sayfa gibi açıp, ürün reklamı (yani spam) yapmaya çalışıyorlar, Google'ın bu gibi çöp profillere daha sıkı bir denetim getirmesi lazım.

   2. Umut Akyol Umut Akyol

    Sahte hesaplar çok önemli değil. Hesapları ele geçirilmiş, durumdan haberi olmayan kullanıcıların hesaplarını akıllıca/topluca +1'lemek için vs. satın alabilirsiniz. Bunu önlemenin yakında bir yolu olduğunu da sanmıyorum.

 6. Google'ın bunu yapmamasını beklemek biraz fazla iyimser olurdu.

  sp: iPhone uygulamasından yorum yapamıyor muyuz? Ben bulamadım.

 7. Axilaz Axilaz

  Bende olsam Google gibi yapardım. Kendimi öne atacağıma neden yarıştığım kişileri öne atayım ki. Çok mantıksız olurdu.

 8. Google'in yaptigi dogru demiyorum. Twitter google'in anlik guncellemelerini indexlemesi icin olan API'i kendi iptal etmemis miydi ?

  Kendi dusen aglamaz kucuk kus.

 9. Akın Akın

  kim ne derse desin google internetin şuanda tek devi diğerleri gelip geçici.

 10. bunu kendi sayfamda nasıl uygularım.