Facebook Nereye Gidiyor?
Analiz

Facebook Nereye Gidiyor?

Facebook'un F8'de internet dünyasını sarsabileceğini söylerken ciddiydim. Bir okuyucunun "Facebook, Google’ın yerini alabilir mi?" sorusuna cevabım da 'evet'.

Arama ihtiyacımız eskisi kadar yüksek olmasa da, Yeni Google'ın (geniş anlamda) Facebook olabileceğini de düşünüyorum. Gelen bir dizi yenilik ve ve F8 beklentileri bana bunu hissettiriyor.

Soruya geri dönelim,  Facebook nereye gidiyor?

İnternetin Giriş Kapısı Olmak

Basit ama cevaplaması zor ve cevabımla yanılmak istemediğim bir soru bu. Facebook'un tarayıcımızda her zaman açık olacak bir site haline gelmek istediği yapabileceğim en kısa öngörü. Sosyal ağ devinin haber alma kaynağımız olma yolunda ilerlemesi bu yöndeki en önemli dayanağım. Artık yakın çevremizin Facebook'un yerlisi haline gelmesi de bir diğer nokta.

Online aktivitelerimizin çoğunu içinde geçirebileceğimiz bir site olmak istiyor Facebook. Çok umutlu değilim ama belki de HTML5 tabanlı bir tarayıcı olarak hayatımızaki yerini sürdürecek. Google sosyalleşmeyi başaramadı, Facebook zaten sosyal ve hayatımızda.

Arama Motoru Olarak Facebook

İçerikleri mıktanıs gibi kendine çekmesi ise Google yerine Facebook'ta arama yapabileceğimize işaret ediyor, hem de fazlasıyla. Facebook'un şu anda Bing ile bir sosyal arama algoritması üzerinde çalışmadığını, kendi derecelendirme sistemi üzerinde çalışmadığından emin olan var mı? Üstelik kendi arama motoruna sahip olması Facebook'un arama motoru reklamcılığında adının geçmesini de sağlayacak. Yani yapılacak yatırımın geri dönüşü şimdiye kadar atılan adımlarla hazırlandı denilebilir.

Sosyal medya optimizasyonunu (SMO) bugünkü haliyle Google için yapılan arama motoru optimizasyona (SEO) denk tutmak mümkün değil. Ama Facebook bunu değiştirebilir. Google'ın herkesin bir web sitesi oluşturması için açtığı Google Sites'den hiç bir marka faydalandı mı bilmiyorum ama Facebook Sayfaları bugün büyük markaların yönlendirdiği ilk adres olmuş durumda.

Küçük ve büyük işletmeler de Facebook'ta kendilerine bir sayfa açmaktan geri durmuyor. Çünkü web sitelerine gelecek kullanıcıyı Facebook kadar tanımaları mümkün değil. Facebook çok daha fazlasını veriyor.  Facebook daha fazlasını verdikçe Facebook sayfaları ile web sayfaları arasındaki terazinin dengesi değişiyor.

Gerçek Zamanlı Akışı Yakalamak

Şu an için gerçek zamanlı paylaşımların, özellikle Twitter'ın sorunu, konuşamaların ve paylaşımların bir anda akıp gitmesi ve ucunun nerede olduğunu bilmediğimiz bir veri çöplüğüne dökülmesi. Ancak Facebook bu konuda da daha sıkı davranıyor.

Tarihsel olarak paylaşımlarımızı görebileceğimiz yenilikler üzerinde çalışıyor. Zaten arkadaşlarımızla aramızdaki ilişkiyi geriye dönük olarak başarılı bir şekilde tutuyor. Bir Facebook sayfasında kimin ne zaman ne yaptığını da kaydediyor ve tüm bunlar Facebook ile SMO'nun yeni eğilimimiz olabileceğini belirginleştiriyor.

Son Boğum: Gizlilik

Tabii bütün bunların sıkı bir gizlilik içinde yapılması gerekiyor. Facebook'un tüm bu kişisel bilgi ve ilişkileri nasıl koruyacağı giderek daha fazla önem arzediyor. Online hayatta bize hiç görmediğimiz kolaylıklar sunan ve bunun karşılığında tüm bilgi ve ilişkilerimizi sakladığımız siteyi bizim de dikkatli kullanmamız, hesabımızı korumamız gerekiyor. Bunun farkında olan Facebook da bu yönde bilgilendirici çalışmalar yapıyor.

Yine de her platformda parmaklarımızın ucunda olan Facebook'un gizlilik ayarları bundan bir kaç yıl sonra basit kullanıcıların uğraşamayağı kadar karmaşık olabilir. O noktada Facebook'un daha basit bir çözüm sunacağına şüphem yok. Ancak aksaklıklar bugün geleceği merak uyandıran Google Plus'ın farkı kapatmasını sağlayabilir.

Facebook, Windows benzeri bir hakimiyet kursa da yarın gereksinim duyacağımız online iletişim ihtiyaçlarını bugünden tahmin etmek zor. Bu Facebook'un da en çok kafa yorduğu şey olmalı. Aksi takdirde ömrü umduğumuzdan kısa da sürebilir.

Yorumlar (15)
 1. Facebook'un en büyük taşıdığı risk, bir ticari amaçlı kuruluş olması bence. Reklam üzerinden para kazanıyor ve kullanıcı bilgilerini hiç sormadan herkese satıyor ve yayıyor. Ben şahsen bu yüzden kişisel bilgileri nerdeyse hiç paylaşmıyorum.

  Facebook bir kar amacı olmayan bir sosyal kuruluşa dönerse, vakıf veya başka birşey olursa geleceğı daha parlak.

  Şimdiye kadar ne devler geldi gitti (AOL, Yahoo, Microsoft,...), sıra Google'da ve Facebook'un da sonuna çok sürmez bence.

 2. Osman Mahmut Osman Mahmut

  Arama motoruna "sevgilim" yazinca Google sevgilini bulamaz, Facebook bulur. "Satilik Toyota" yazinca Google herhangi bir satilik Toyota'yi gosterir, Facebook arkadasinin satiyor oldugu Toyota'yi gosterir. F8'den arama motoru mu cikacak bilmiyorum ama Facebook bir gun arama motoru yaparsa Google yamulur. Think semantically.

  1. Mustafa Akülker Mustafa Akülker

   Öncelikle bu yazı kesinlikle FB taraflı bir yazı olmuş daha önceden de benzeri makaleler okudum burada Google ile Facebook asla bir tutulamaz. Google facebooku arama listesinden çıkarsa facebook'un en az %20'lik kesimi facebook.com'u adres çubuğuna yazıpta siteyi açamaz :) kaç kişinin annesi babası browser nedir biliyor? ama facebook'a giriyor. Ama Google internet dünyasında internet'te aktif olan interneti bilen insanların da gözdesi ve şöyle bir durumda var örneğin ortalama 250 arkadaşın var o 250 kişiden kaç kişinin arabası var da kaç kişinin arabası toyota ve kaç toyoto arabası olan arkadaşın arabasını satıyor ve kaç tane toyota arabasını satan arkadaşın bunu facebookta duyuruyor :) ama +1 buttonu web'de arama yaparken öncelikli olarak eğer varsa arkadaşlarınla tanıdıklarınla ilgili sonuçları getiriyor buda bi devrimdir bence adım kadar eminim ki google plus'ı tutturmak için her yolu deniyicek bu facebooku yoketmek için değil google'ın ana görevi arama'yı güçlendirmek için şimdi düşünün facebook'ta reklam verirken sadece demet akalını beğenen insanlara hande yenerin albümü çıktı diye reklam verebiliyorsunuz google dünyanın en büyük internet reklamcılığı ağı adwords'e birde bu tip yenilikleri eklerse google uçar :) ayrıca google geleceğini artık mobil dünyadada görüyor androide yapılan yatırımlar az değil bu insanlar garajda başlamış olabilirler ama şuanda dünyanın büyük bi kısmını sürekli dolaşıp fotoğraflayan ve street view'e çeviren adamlar artık emin olun gerizekalı değiller ve ne yaptıklarını biliyorlardır. google+ buzz gibi wave gibi birşey değildir.

 3. Gökhan Gökhan

  Facebook un ilerde bir arama motoru olarak karşımıza çıkacağı kesin. Bu yüzden Google + bunu engellemek amacıyla kuruldu. facebookun arama moturu olması demek googlenin tahtının sarsılması demek.. Google güçünü kullanarak Google+ yayacak ama ne kadar etkili olur bilemem. orkuta buzz benzermi orasıda mechul.

 4. Arama motoru olarak facebook'un bi girişim sağlayacağını sanmıyorum ama Bing ile tamamen ortak bir proje Google'ı yok edebilir.

 5. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Günden güne rekabet kızışıyor.İnsanlar google plus ı diğerlerinden farklı olmak amacıyla kullanmaya başladı.Tutar mı bilmem ama orta ve az seviye bilgisayar bilen insanları google plus a yönlendirmek çok zor olacaktır.Bu yüzden ilk olması münasebetiyle facebook yerini koruyacaktır..

 6. Murat Demircioglu Murat Demircioglu

  Webrazzi Summit'in konuşmacıları arasında Facebook'un Uluslararası İş Geliştirme Başkanı'nın da olması ve G+ duyurulması döneminde yukarıdaki FB propagandası ile çıkmanız rastlantı mı?

  1. Webrazzi Summit'te yer alacak konuşmacımızın adını çok önceden duyurmuştuk. İki konu arasında bir bağlantı yok. Bu yazı biraz da f8'den beklentiler ile neler olabileceği üzerinedir.

   Google+ haberini de bundan birkaç saat önce yapmıştık.

   Yukarıdaki yazı FB propagandası değil yazarın kendi görüşleridir. Tüm webrazzi aynı şekilde düşünüyor gibi bir durum da yok aslında.

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Murta Demircioglu,

   öngörü, övgü ve gerçekler arasındaki farka dikkat ederseniz bir propaganda yazısı olmadığını anlarsınız.

   Zamanında Google'ın da interneti yutabileceğini yazmıştım. http://bit.ly/pLh8FC Ben yanıldım ya da onlar başaramadı. :)

 7. bu yazı herhangi bir yabancı blogda yazılsa, facebook pr çalışması yapmış derdim. bu kadar da abartmayın lütfen, hele hele internet gibi değişken bir ortamda "yeni google facebook olacak" diyecek kadar aceleci davranmayın.

  bundan birkaç yıl önce "internet google mı oluyor" diye soran webrazzi, şimdi "facebook google mı oluyor" diye soruyor. merak etmeyin, kimsenin birşey olduğu yok. facebook gibi kamuoyunda konseptini doldurmuş ve elindeki tek kozu "yenilik" olan bir sistem, iyi ve marjinal bir proje ile bir yılda köşeye sıkıştıralabilir.

  ayrıca facebook'un arama motoru yapmasıyla ilgili birşey söyleyeyim; searching bu piyasanın en zor birkaç işinden biridir. kendi sosyal ağını bile zar zor yürüten facebook'un arama motoru gibi tek başına social networking'i ikiye katlayabilecek bir alana girmesi, sovyetlerin afganistan'a girmesi gibi bir olaydır. asıl yamulan google olmaz, facebook olur. ayrıca microsoft ile hissedar oldukları düşünülürse, bing'e bir rakibin daha çıkmasını başta microsoft istemez diye düşünüyorum.

 8. Sertaç Sertaç

  Bence Microsoft'un bing'den sonra bu konulara el atması gerekiyor. Hotmail ile ilgili sosyal paylaşımın facebook ile entegrasyonu var ama kendi içinde MSN uygulamalarının bütünleşik olarak tek bir pencerede bulunması gerekiyor. Bu konuda Yahoo bile 6 ayda bir mail arayüzünü değiştirirken facebook'un, Google'ın ve Microsoft'un bunu yapmaması bir eksiklik olabilir.

 9. Facebook Guy Facebook Guy

  Facebook alanında 1 numara ve en iyi yaptıgı seylerden biri surekli iyileştirme ve geliştirme yapmak. Keşke TR'deki tüm popüler siteler facebook gibi yapar

 10. a'dan z'ye katılmıyorum. Face'in arama motoru yapmasının google'ın buzz hizmeti kadar bile bir etkisi olamaz. Yılların arama motoru tecrübeleri google'la bu konuda yarışamadı. Yeni algoritmalarıyla mükemmele gerçekten çok yaklaştı google.

  Siz galiba sosyal bir ağ kurmayla bütün bir web'i taramayı aynı şey sanıyorsunuz. Üstelik sadece taramanın da yetersiz kaldığı aşikar. o sonuçları kullanıcıyı memnun edecek şekilde vermek, programcılık bilgisiyle halledilebilecek bir iş değil. Yılların tecrübesiyle bu alanda yarışabilmesi imkansız bir şey.

  bu arada araba satın almak için Facebook ta satılık toyota diye arayacak arkadaşa selamlarımı gönderiyorum.

 11. Ahmet Karakuş Ahmet Karakuş

  Facebook Türkiye gibi internet yoksunu ülkelerde 1 numaraya otururken pazarlama yönünü tartışmamız gerekiyor. Kendi kendinin reklamını dedelerle ninelerle aile ortamlarında, sohbetlerde yapabilen/yaptırabilen tek kurum olsa gerek..

 12. Herşey tamamda hala bi videoya paylaş dediğiniz zaman çıkan popupun başlığındaki karakter hatasını düzeltmediler :D Bu Vşdeoyu Paylaş diyor