‘Açık Akademi’ye saatte 500 kişi kayıt oluyor
Mobil

‘Açık Akademi’ye saatte 500 kişi kayıt oluyor

 • Microsoft’un online uygulama geliştirme okulu projesi ‘Açık Akademi’ye Türkiye’den büyük talep var. Akademiye açılmasıyla beraber saatte ortalama 500 kişi kayıt oluyor.

Microsoft’un online uygulama geliştirme okulu projesi ‘Açık Akademi’ye Türkiye’den büyük talep var. Akademiye açılmasıyla beraber saatte ortalama 500 kişi kayıt oluyor. Akademinin birinci günü olmasına rağmen toplam kayıt sayısı 10 bine ulaştı.

Microsoft Yazılım Geliştirme Teknolojileri Yöneticisi Selçuk Uzun, beklediklerinden daha yoğun talep gördüklerini söylüyor. Uzun, “Akademiye kayıt olanların sayısı 10 bin kişiyi aştı. Öğretmenden emekliye kadar farklı yaş grubundan ve meslekten kayıt olanlar bulunuyor” diyor.

Uzun ve ekibinin çok kısa vadedeki amacı Akademi'ye kayıt olanları iyi birer bilgisayar kulanıcısı yapmak. Kısa zamanda iddialı projeleri beklediklerini söyleyen Uzun'a göre nihai hedef global pazara yazılım ihracatına başlamak.

Uygulama pazarına ortak olunmalı Microsoft Türkiye'nin orta ve uzun vadedeki hedefiyse, online uygulama geliştirme okulu ‘Açık Akademi’ ile Türkiye’nin 60 milyar dolarlık ‘uygulama pazarı’ndan pay almasını sağlamak. Herkese açık ve ücretsiz olan Açık Akademi, Garanti Bankası’nın desteği ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın katkısıyla geliştirildi.

Dün Akademi açılışında konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen'nin dediğine göre Açık Akademi üzerinde 1.5 yıldır çalışılıyor. Platformun tamamen Türkçe olduğunu ve sanal ortamda yardımcı olacak eğitmenler eşliğinde puanlama sistemiyle rekabet ederek öğrenme imkanı sunacağını dile getiren Özmen, “Gençlere uygulama pazarında kendilerine yer edinmeleri için yeterlilik kazandırmayı amaçlıyoruz. Sosyal medyayı en fazla tüketen toplum olan Türkiye’yi, sosyal medyada en çok üreten topluma dönüştürmek gerek” diyor.

Özmen Türkiye'nin küresel uygulama pazarında hiç payının olmamasından şikayetçi. Hızla gelişen uygulama geliştirme pazarının büyük potansiyel sunduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: "Önümüzdeki yıl 185 milyar uygulama indirilecek, geçtiğimiz yıl 17.5 milyar dolar olan uygulama pazarı 2013 başında 60 milyar dolara ulaşacak. Türkiye’den ise sadece 103 tane uygulama var. Bu pazarda çok hızla yerimizi almamız ve bu rakamı onbinlere, yüzbinlere çıkarmamız gerek”.

Yorumlar (18)
 1. Ben de üye oldum ve çok hoşuma gitti. Microsoft'u buradan tebrik ediyorum.

 2. Uzman Yazılımcı Uzman Yazılımcı

  Klasik bir Microsoft ürün pazarlama cinliği ile karşı karşıyayız sanırım. Böyle bir programın amacı insanlara programlama ile ilgili genel bilgi vermek olabilir, bu çalışma ile öyle yazılım patlaması veya uzun vadede global pazara ihracat yapılması mümkün değildir. Bu işlerin ayrı altyapıları ve dinamikleri vardır. Zaten öğretmenden emekliye kadar kayıt yapılan yerde, katılımcıların çok ciddi bölümünün birşey çıkaramayacağı açıktır. Bu programın yapabileceği maksimum şey, bireylere CV'lerine yazacak sanal ve kerameti kendinden menkul sertifikalar yaratmak, işletmelere de piyasada çok fazla microsoft ürünü bilen varmış gibi bir izlenim vererek, kısıtlı bilgisi olanların IT uzmanı gibi çalışabileceklerini sanmalarını sağlamak olur. Ondan sonra da 4 yıllık ciddi mühendislik diploması olanlar, bu şekilde birkaç ayda şirket sertifikası alanlarla ne farkı olduğunu anlatmayla hayatını geçirir. Meraklısı siteden faydalanabilir, ama öyle ihracatlar veya yazılım patlamaları olması mümkün değil.

 3. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Çok beğendim. Umarım ileride seviyeler ve sınav sayısıyla beraber içerik de artar.

 4. Mehmet Mehmet

  Yazıdan anladığım Microsoft devletide araya sokarak "Windowscu programcılar yetiştirme" çabasına girmiş. Eğitim programına baktığımızda "nasıl yazılım geliştirilir" yerine "windows ve microsoft ürünleriyle nasıl yazılım geliştirilir" şeklinde bir konsept olduğunu görmek mümkün. Microsoft bunu hep yapar. Önce üniversiteleri zehirledi şimdi daha alta doğru iniyor. Arkasında bakanlarıda alarak bu amacına gayet güzel ulaşıyor. Çelişkili olan konu ise esas talebin yoğun olduğu iOS ve Android'e MS ürünleriyle nasıl uygulama geliştirileceği. Bu pazarda yerimizi MS vizyonuyla alamayacağımızı zaten geçmiş tecrübeler gösterdi.

  Bilgisayar = Windows , Internet = IE zanneden yeni nesillerin yetişmesi için güzel bir adım. Bende Microsoft'u bu yayılmacı politikası için tebrik ediyorum.

  1. Kamil Kamil

   Mehmet seninle aynı fikirdeyim, fakat yinede geliştiriciler için yapılmış bu ilk girişimin Microsoft'tan gelmesi bence iyi oldu, çünkü ben benzer bir girişimin de ios için olmasa da Android için yapılacağını düşünüyorum.

   Ve yine şunu da belirtmekte fayda var, bu ücretsiz akademi gerçekten büyük bir bütçeyle hazırlanmış be nihayetinde her ne kadar Microsoft kendi tekelinde kullansa da, kullanmasa da (-ki bunu kesin bir şekilde söyleyemeyiz) sonuçta "uygulama geliştirme"nin mantığını ücretsiz ve Türkçe bir hizmetle meraklısına sunmuş. Bence bu taktir edilmesi gereken bir proje.

   IE'yi sevmiyorum ve özgür olmayan her türlü yazılıma ve tekelleşme girişimine karşıyım, ama kapalı kod üretenler olmasaydı açık kaynak yazılımlar da olmazdı.

  2. eğitim şart, platfromdan bağımsız olmak gerektiğini öğrenmek ve öğretmek şart, yoksa çok işimiz var çooook

   bilgisayarı windows, interneti ie sanan bir nesil yetişti zaten, şimdi bu nesli kendi haline bırakıp, yeni yetişen nesle el atmak lazım.

  3. Mehmet Mehmet

   Yazılımcı yetişsin, hatta meslek liseleri açılsın bu konuda çok heyecanlıyım. Bakın Google yavaş yavaş bu işi yapmaya başladı. http://www.cs4hs.com Fakat dikkat edin "Computer Science For High Schools" programın adı "Learning Programming For High Schools" değil.

   Gerçekten kaliteli işlerin çıkması için bu işi bilim olarak görmek ve ona göre eğitim vermek gerekli. Veritabanı tasarımını anlamadan LINQ öğrenseniz nolacak. SQL bilmeden hangi query hızlı hangisi yavaş çalışır bunu anlamadan yazılım yapmasanız nolacak. Herkesin yazılım yapabildiği nesiller yetiştirmek önemli değil, bazılarının "iyi yazılım" üretebildiği bir nesil yetiştirmek önemli.

   Bu işin tehlikesi ne biliyor musunuz? Ekrana iki tane textbox koyup Access'ten data çekip gösteren herkes zamanla kendisini "yazılım mühendisi" olarak görmeye başlıyor. Yaptıkları "kötü yazılımlarla" insanların işlerini kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyorlar. Hatta ve hatta e-devlet projelerine girip milyonları etkiliyorlar işleri arap saçına çevirip devlete milyonlarca lira zarara sokuyorlar.

   Ben elime iki tane tıp kitabı alıp nasıl doktor oldum diyemezsem, herhangi bir şirket 1 ay kurs gösterdiği birine "mühendis" ünvanı veremez. Microsoft bunuda yapıyor. Sahte doktor olmak nasıl suçsa bana göre buda aynı şekilde suçtur.

   Sahte doktor bir kişinin canına kasteder, sahte mühendis binlerce insanın... O yüzden Microsoft ağzıyla kuş tutsa bu yüzeysellikten vazgeçmediği sürece bende artı puan alamaz.

   1. Bekir Bekir

    Hocam aynı fikirdeyim. çok doğru, biz şirket olarak gerçek anlamda yazılımcı bulamıyoruz gelen arkadaşlar da çok ilginç "biz bu konuları derste görmedik diyorlar :(

 5. Demir Demir

  sadece windows için uygulama yazmak mı ogretılıyor yoksa butun ısletım sıstemlerı ıcın mı yanı ıphone veya androıd ıcın de uygulama yazabılır hale mı gelınecek? ya da windows ıcın yazan dıgerlerı ıcın de yazabılır mıdır?

  her ne olursa olsun mıcrosoft bu projeyle kalbımı kazandı :) tebrık ederım

 6. Ersin Feyzioğlu Ersin Feyzioğlu

  Üye oldum, denedim. Gerçekten güzel ve kullanışlı bir sistem.

  Bence bu yıl bunun gibi birçok değişik projelerle karşılaşacağız. Türkiye'de bu tür çalısmaların yapılması gerçekten güzel. Faydalı geri dönüşler de olacaktır.

 7. Uğur Uğur

  Bugün bende webrazzi sayesinde girip baktım , gerçekten eğitici ve öğretici . Herkesin girip bakması gereken bir bölüm olmuş.

 8. Bcakir Bcakir

  Microsoft alt yapısını insanlara yaymaya çalışmak için yapılmış bir program ama yinede yazılımcı ekosistemine katkı sağlaması açısından yararlı gibi görünüyor. Umarım katılanlara çok fazla katkısı olur.

 9. Celalettin Celalettin

  Bende girip bir denedim, şahsen başarısız buldum. c# ile console aplication mı geliştiriliyor ki, console anlatılmış? Amaç birazcık konuda yazıldığı gibi yazılımcı geliştirmek değil ticari reklam bence Gerçekten bu dili öğrenmek isteyen ve bu işi online yapacaklara http://www.pluralsight-training.net/microsoft/ bu adresi tavsiye ederim.

 10. Rodox Rodox

  saate 500 kişi üye oluyor ama facebook like daha 2000 olmamış burada ki habere 9-10 kişi yorum yazamıi facabook like 7 bu orantılar baz alınırsa sanırım saat 500 degilde 50 kişi kayıt oluyor

 11. Türkiye'de 60 milyar dolarlık uygulama pazarını geçtim potansiyeli bile yok. Bunu en iyi Microsoft bilir.

  Microsoftu ticari diye suçlamak da yazılım sektörüne verilen en büyük zarardır. Ürünleri kaliteli ve yeterli, fiyatları da makul. Genel perspektiften bakılacak olursa, bir çok alanda yazılım geliştirme maliyetlerini hem fiyat hemde zaman bakımında düşürüyor. Kendi verdiği destek ve güçlü communite yazılımcıları cesaretlendiriyor. Bugün hala Apple XCode'da olmayan birçok öğe 2002'de VS'de hazır vardı. Hakkını yememek lazım. bugün hala ilk baskısı 1980'lerde yapılan kitaplarla bilgisayar mühendisiliği eğitimi alanlar, microsoft sertifikalı lise mezunu kadar ortaya iş çıkratamıyorsa, o ünvanın üzerine bir taş ekleyememesini tartışması lazım. Yazılımın temel amacı son kullanıcıya fayda sağlamaktır, yazılımın başarısınıda son kullanıcı belirler gerisi fasa fisodur.

 12. Üye olduk ama sitenin içi boş???

 13. Gökhan Gökhan

  LinQ desteğini kesen microsoft niye linq dersi veriyor anlayamadım..!!!

 14. ya arkadaşlar ne ben kayıt sayfasını buldum nede bi yönlendirme linki kayt olmam için bana yardım ederrmisiniz. teşekkür ederim şimdiden