2012: Mobil Dünya

Önümüzdeki yıl tüketici elektroniği pazarı yine hareketli geçecek. Özellikle taşınabilir cihazlar tarafında yeni ürünler, yeni ürün gamları, yeni işbirlikleri heyecan uyandırıyor.

2012; mevcut devlerin kıyasıya çarpıştığı, yeni devlerin doğduğu, eski devlerin yaşam mücadelesi verdiği ve yeniden var olmaya çalıştığı bir yıl olabilir. 2012'ye bir adım kala, pazarın gelecek bir yıldaki dinamiklerini değerlendirmek istedik.

YÜKSELEN: Ultrabook’lar 2012’nin yıldızı olacak

2012 yılında taşınabilir bilgisayar dünyasının yıldızı hiç şüphesiz Intel’in önderliğini yaptığı ultrabook’lar olacak. Ultrabook’lar; Apple’ın MacBook Air ile sunduğu deneyimi Windows platformuna taşıyan ürün grubu olarak nitelendirilebilir.

13,3 inç ekrana sahip bu cihazlar, ultra ince ve ultra hafif bir kasaya Intel’in üstün performanslı işlemcilerini, SSD depolama ünitelerini ve yüksek pil performansını sığdırıyor. Ultrabook pazarında Asus UX31, Acer Aspire S3, Toshiba Portege Z830, HP Folio, Lenovo U300s gibi modeller öne çıkıyor. Ocak 2012’deki CES fuarında 30’un üzerinde ultrabook modelinin görücüye çıkması bekleniyor.

iSuppli’nin raporuna göre 2012 yılında satılacak olan dizüstü bilgisayarların yüzde 13’ü ultrabook sınıfında olacak. Şimdilik 800 dolar civarında seyreden ultrabook taban fiyatlarının, 2012 ile birlikte düşmesiyle bu rakamın daha da yüksek olacağına inanıyorum (Bir ultrabook’un maliyetinin yarısını CPU ve SSD depolama oluşturuyor). iSuppli’nin 2015 ultrabook pazar payı tahmini ise yüzde 43.

Kısacası ultrabook’lar, tüm kullanıcıların ortak talebi olan yüksek performans, az yük ve düşük maliyet (MacBook Air’e kıyasla) gibi konuların hepsine karşılık verebildiği için 2012 yılı taşınabilir bilgisayar pazarının yıldızı olacak.

DÜŞEN: RIM kan kaybetmeye devam ediyor

2012 yılında mobil dünyanın kaybedenleri arasında Research In Motion (RIM) başı çekecek gibi görünüyor. BlackBerry markasının sahibi RIM; iPhone’la başlayan, Android’li cihazlarla devam eden dokunmatik ve büyük ekranlı akıllı telefon trendinden en çok zarar gören şirket olarak dikkat çekiyor.

2006’da Amerika akıllı telefon pazarının neredeyse yarısına sahip olan RIM, NPD’nin açıkladığı 2011 yılı 3. çeyrek satış rakamlarına göre bu pazardan sadece yüzde 8’lik bir pay alabildi. Şirketin bu süreçte yeni trende uyum sağlamak adına piyasaya sürdüğü Storm ve Torch modelleri de beklenen ilgiyi görmedi. Geçtiğimiz Ekim ayında yaşadığı bağlantı problemi sebebiyle Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki kullanıcılarına hizmet veremeyen RIM, BBM gibi servislerle sadakatini elde ettiği kullanıcılarını iyice hayal kırıklığına uğratmıştı.

Öte yandan şirket kötü duruşa dur demek için bazı hamleler yaptı. Tüketici elektroniğinin en sıcak iki pazarından birinde mücadele eden RIM, tablet pazarına da PlayBook ile girmişti. PlayBook satışlarından umduğunu bulamayan şirket, daha sonra BlackBerry ve PlayBook cihazlarını aynı ekosistemde bir araya getirecek ve uygulama sinerjisinden faydalanacak BBX platformunu duyurmuştu. Platform, isim hakları ile ilgili bir dava sonrasında BlackBerry 10’a dönüştü fakat üretim planlamasıyla ilgili sıkıntılardan ötürü HTML5 destekli BlackBerry 10 cihazların piyasaya çıkması 2012 yılının sonuna doğru mümkün olabilecek. Bu da rekabette zaten geriden gelen RIM’in şansını iyice azaltıyor.

Son olarak RIM’in son 3 yıldaki hisse performansına bakılacak olursa, yönü istikrarlı bir şekilde aşağıya dönmüş kırmızı çizgi şirketin geleceği hakkında net bir fikir sunuyor. Bu durum şirketin satılabileceği dedikodularına sebep olsa da RIM bu konuda şimdilik aksiyon alacak gibi görünmüyor.

 SORU İŞARETİ: Microsoft – Nokia işbirliği

2012 yılına dair en büyük soru işaretini bence Microsoft – Nokia işbirliği oluşturuyor. 2011 yılının başında herkesin ilgi ile karşıladığı ortaklık pazar açısından oldukça önemli bir işbirliği. Microsoft’un mobil işletim sistemlerinden adının silinmesine ne kadar tahammülü yoksa, Nokia’nın da ikinci sınıf bir telefon üreticisi olmaya tahammülü yoktu. Smartphone dünyasının güç kaybeden iki devinin zorunlu aşkının ilk meyvesi de Nokia Lumia 800 olmuştu.

Nokia’nın işletim sistemi konusundaki kafa karışıklığının son bulması (MeeGo, Symbian, Windows Phone) ve Microsoft işbirliğinin sonuçlarının görülmesi açısından 2012 yılı kilit bir yıl olacak. Microsoft’un Windows Phone 7’de Windows Mobile’ın mirasını reddederek, Mango UI ile son kullanıcı odaklı bir işletim sistemi sunması işbirliği için önemli bir avantaj sunuyor. Nokia’nın son kullanıcı ve cihaz üretimi konusundaki uzmanlığını bu avantaj ile birlikte nasıl harmanlayacağı başarı için kritik bir faktör.

Fakat her şey kitabına uygun yapılsa bile smartphone pazarında Android ve iOS’un performansı pek kural tanımıyor. Bu yüzden Microsoft-Nokia işbirliğinin başarılı olması durumunda, Windows Phone’un rakip olarak ilk önce RIM’i değerlendirmesi gerekecek.

GELECEK VADEDEN: Windows 8 yeni bir tablet anlayışı sunuyor

Windows 8’in, Windows 7’nin mirasına tablet kullanımına imkan tanıyan Metro UI’ı eklemesi, pazara farklı bir dinamizm getirecek gibi görünüyor. Alışkın olduğumuz (ya da Steve Jobs’ın öğrettiği) şekliyle tablet’ler, dizüstü bilgisayarlar ve smartphone’lar arasındaki boşluğu dolduruyordu.

Fakat Windows 8 bu konuda yeni bir bakış açısı sunuyor. Şu anda sadece prototip cihazlar üzerinde test edebildiğimiz deneyim, dizüstü bilgisayar ve tablet deneyimini yeniden bir araya getiriyor.

Prototip Samsung cihazın fotoğraflarından da görülebileceği üzere masaüstünde kullanırken klavye ve dock ile bir PC gibi kullanılan cihaz, hareket halindeyken Metro UI ile tablet olarak kullanılabiliyor.

Böylece evde kullandığınız bilgisayarı, yolda tablet gibi kullanıp, işyerine ulaştığınızda tekrar PC olarak kullanmak mümkün. Üstelik masaüstü programların Metro UI arayüzüne entegre edilmesiyle birlikte, zengin içerikli bir tablet deneyimi de mümkün olacak. Dolayısıyla Windows 8 tabletlerin başarı kazanması, pazarda yeni bir ürün grubunun da şekillenmesi demek.

MÜCADELE: iOS vs Android

Artık sıkıcı bir hale gelen iOS-Android mücadelesi 2012 yılında da karşılıklı patent kavgaları, ürün karşılaştırmaları ve pazar kapma hamleleriyle devam edecek. Fakat Android’in liderlikte olduğu ve Apple’ın hemen ardından geldiği mücadelede uzun bir süre boyunca merak edilen tek şey üçüncülük koltuğunda kimin oturacağı olacak (Bkz. İspanya Ligi).

2011 yılının ilk 9 aylık satış rakamlarına göre Android yüzde 53’lük pazar payıyla birinci sırada yer alırken, iOS onu yüzde 29’luk oranla takip ediyor. Son 3 yılda satış rakamları yüzde 77 düşen RIM ise yüzde 10’luk pazar payıyla üçüncü sırada yer alıyor. 2012’de Windows Phone’un RIM’i yakalaması seyir zevki açısından en önemli mücadele olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.