Statcounter: Chrome Küresel Çapta İlk Kez Firefox'u Geride Bıraktı

Statcounter: Chrome Küresel Çapta İlk Kez Firefox'u Geride Bıraktı

Küresel internet kullanımına dair farklı istatistikler sunan web analitiği şirketi Stat Counter, Chrome'un ilk kez dünya genelinde Firefox'u geride bıraktığını raporladı. Bu açıklama Chrome'un dünya çapındaki yükselişinde yeni bir kilometre taşı olarak Internet Explorer'ı geçerek dünya lideri olma önceliğini de Firefox'un elinden aldığını gösteriyor.

Web tarayıcıları tarihinin genç ve atak oyuncusu Chrome, Statcounter verilerine göre dünya çapında yüzde 25,69 pazar payına ulaşarak açık kaynak kodlu Firefox'u geride bırakmış. Firefox'un pazar payı ise şu an için yüzde 25,23. Kasım 2011'de pazar payı ilk kez yüzde 50'nin altına düşen Internet Explorer'ın pazar payı da yüzde 40, 63.

Kasım 2009'a göre yüzde 5'e yakın bir büyüme gösteren Chrome, Google'dan aldığı güçle açık kaynak kodlu Firefox'u şimdilik küçük bir farkla geride bıraktı ama 'dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı' ünvan mücadelesini Internet Explorer'dan ziyade Firefox'a karşı vermeye devam edecek. Yine de bu ihtimalin gerçekleşmesi her açıdan Google'ın Microsoft'a karşı yeni bir zaferi olarak adlandırılacak. Her ne kadar Internet Explorer kendini yenilese de, internete bağlanan Windows tabanlı cihazlardaki erime büyük ihtimalle Microsoft'a bu üzüntüyü yaşatacak.

Firefox'un Chrome'a karşı koyması ise Statcounter'ın verilerine göre artık daha ciddi bir mesele. Firefox kan kaybederken basitleşmeye önem verdi ama bir türlü istediğim kıvamı yakalayamadı. Taa ki son sürüm Firefox 8'e kadar... Bu sürüm ile Firefox-Chrome mücadelesinin daha dengeli devam edeceğini düşünüyorum ama Google'ın da ikincilik bayrağını düşünmeden zafere ulaşmak isteyeceğini biliyorum.

Hatırlamak gerekirse ABD'de halen ikinci sırada olan Firefox, Türkiye'de Mart-Nisan 2011 tarihleri arasında ikinciliği Chrome'a kaptırmıştı.

Google'ın Türkiye'deki kullanım oranıyla bağlantılı olarak hızlı bir çıkışla yoluna devam eden Chrome'un Türkiye'deki pazar payı şu an için yüzde 35'e dayanmış durumda. Son 1 yılda yaklaşık yüzde 3 pazar payı kaybeden Firefox'un payı yüzde 14,13; yüzde 18 pazar payı kaybeden Internet Explorer'ın payı ise yüzde 50'nin altına düşmek üzere.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.