Statcounter: Chrome Küresel Çapta İlk Kez Firefox'u Geride Bıraktı
Web Tarayıcılari

Statcounter: Chrome Küresel Çapta İlk Kez Firefox'u Geride Bıraktı

Küresel internet kullanımına dair farklı istatistikler sunan web analitiği şirketi Stat Counter, Chrome'un ilk kez dünya genelinde Firefox'u geride bıraktığını raporladı. Bu açıklama Chrome'un dünya çapındaki yükselişinde yeni bir kilometre taşı olarak Internet Explorer'ı geçerek dünya lideri olma önceliğini de Firefox'un elinden aldığını gösteriyor.

Web tarayıcıları tarihinin genç ve atak oyuncusu Chrome, Statcounter verilerine göre dünya çapında yüzde 25,69 pazar payına ulaşarak açık kaynak kodlu Firefox'u geride bırakmış. Firefox'un pazar payı ise şu an için yüzde 25,23. Kasım 2011'de pazar payı ilk kez yüzde 50'nin altına düşen Internet Explorer'ın pazar payı da yüzde 40, 63.

Kasım 2009'a göre yüzde 5'e yakın bir büyüme gösteren Chrome, Google'dan aldığı güçle açık kaynak kodlu Firefox'u şimdilik küçük bir farkla geride bıraktı ama 'dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı' ünvan mücadelesini Internet Explorer'dan ziyade Firefox'a karşı vermeye devam edecek. Yine de bu ihtimalin gerçekleşmesi her açıdan Google'ın Microsoft'a karşı yeni bir zaferi olarak adlandırılacak. Her ne kadar Internet Explorer kendini yenilese de, internete bağlanan Windows tabanlı cihazlardaki erime büyük ihtimalle Microsoft'a bu üzüntüyü yaşatacak.

Firefox'un Chrome'a karşı koyması ise Statcounter'ın verilerine göre artık daha ciddi bir mesele. Firefox kan kaybederken basitleşmeye önem verdi ama bir türlü istediğim kıvamı yakalayamadı. Taa ki son sürüm Firefox 8'e kadar... Bu sürüm ile Firefox-Chrome mücadelesinin daha dengeli devam edeceğini düşünüyorum ama Google'ın da ikincilik bayrağını düşünmeden zafere ulaşmak isteyeceğini biliyorum.

Hatırlamak gerekirse ABD'de halen ikinci sırada olan Firefox, Türkiye'de Mart-Nisan 2011 tarihleri arasında ikinciliği Chrome'a kaptırmıştı.

Google'ın Türkiye'deki kullanım oranıyla bağlantılı olarak hızlı bir çıkışla yoluna devam eden Chrome'un Türkiye'deki pazar payı şu an için yüzde 35'e dayanmış durumda. Son 1 yılda yaklaşık yüzde 3 pazar payı kaybeden Firefox'un payı yüzde 14,13; yüzde 18 pazar payı kaybeden Internet Explorer'ın payı ise yüzde 50'nin altına düşmek üzere.

Yorumlar (11)
 1. Ehli Blog Ehli Blog

  Chrome gerçekten çok kısa bir sürede bu kadar başarıyı yakaladı.Tebrik etmek gerek

 2. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Internet Explorer 6'dan sonraki tüm sürümleri tam bir facia. IE7 ve IE8 gerçekten çok kötüydü. IE9'da işi nispeten toplamışlar ama yinede rakiplerin çok gerisinde bence. MS CRM'i çalıştıran tek browser olmasından dolayı bir kenarda tutuyorum bilgisayarımda.

  FireFox sunmuş olduğu eklentiler (özellikle FireBug) sayesinde ayakta duruyor bence. Önceki sürümü (versiyon no sunu hatırlamıyorum) oldukça başarılıydı. Küçük, hızlı ve etkili bir browserdı. Ama her yeni versiyonunda daha da hantallaşıyor sanki.. FireFox, IE yolunda gibi. Bir önce eski haline döner umarım.

  Opera ve Safari'den bahsetmek bile istemiyorum.

  Google, Chrome ile yine farkını ortaya koydu bence. Diğer browserlar hantallaştıkça Chrome dahada kendini pratikleştiriyor. Benim tavsiyem; standart internet kullanımında Chrome'un tercih edilmesi, geliştirici amaçlı kullanımlarda ise FireFox ile çalışmak lazım. IE ve diğer browserlarla gerekmedikçe hiç uğraşmamak lazım.

  1. Aynen katılıyorum size. Ben kendim şahsen Firefox kullanıyorum Web Geliştirici Eklentileri sayesinde. Chrome ise çok kullanışlı ve basit arayüze sahip. İnterneti internet olarak kullananlar Chrome kullansın, hızlı ve güvenilir.

  2. Supernova Supernova

   Asıl facia olan internet explorer 6.0'ın ta kendisidir. Hatta internette ie6 nın ne kadar leş bir tarayıcı olduğunu anlatan onun ölmesini bekleyen birçok site ve kullanıcı vardır. meşhur "ie6 box model" sorunu vardır ki yıllarca web tasarımcıları canından bezdirmiş bir olaydır. tasarlanan siteler sırf ie6'da da düzgün görünsün diye ona özel kod yazmak gerekmiştir. tasarımcı tarafındaki bu nefretin nedeni de budur.

 3. Mert Meriç Mert Meriç

  firefox cular chrome kullansa ortada ie fln kalmayacak

 4. Firefox çok hantal çalışmaya başladı.. google crome gerek hız gerekse kullanım kolaylığı bakımından çok iyi.. ie yi önde kılan işletim sistemi içinde gelmesi.. yoksa kimse indirip kurmaz bile.. firefox böyle devam ederse kan kaybetmeye devam edecek..

  1. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

   100% katılıyorum size.

 5. Webbuzzy Webbuzzy

  Google Chrome çok kısa bir zamanda rakiplerini epeyce hayal kırıklığına uğrattı. Chrome'un bu dinamik yapısına

  Firefox ve IE bir yere kadar direnebilecektir.

 6. Son dönemde firefox ' un sürekli donması ve çökmesi sebebiyle bir firefox ' cu olarak ben de ağırlığı chrome ' a verdim. Ama firefox ' un eklenti artısı tamamen bırakmaya engel. Firefox ' un eski günlerine dönmesini ümit ediyorum. Zira halen favorim firefox... IE ' yi saymıyorum felan :)

 7. kim kullaniyor ie gibi hantal bi tarayiciyi merak ediyorum. sanirim internet kafeye gidip sadece facebook'a msn'e giren insanlar yada nayt onlayn hileleri arayan ufaklar kullaniyor.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   kimler kullanıyorun cevabı Türkiye deki tüm devlet daireleri ve bazı kurumsal şirketler. Bir kaç aya kadar Netaş ta bile stardart İE6 idi.. Allahtan 8 de çektiler. IE6 dan kurtulmaya daha çok var yani...