Tamindir.com Yenilendi ve Güçlendi
Teknoloji

Tamindir.com Yenilendi ve Güçlendi

Beriltech'in kurucusu Devrim Demirel, Türkiye’nin en popüler program indirme sitelerinden biri olan Tamindir.com'a da yatırım yapmış ve gelecek yeniliklerin haberini vermişti. Kısa süre önce yenilikleriyle dikkatimi çeken Tamindir.com'un gelişmeleri hakkında Devrim Demirel'den detaylı bilgiler aldık.

Caner Bayraktar'ın kurucusu olduğu Tamindir.com, küçük ve mutlu bir ekip ile 2004 yılından beri bir geliştirilen ve büyüyen başarılı bir girişim. 2011 yılında tamamen baştan yazılan platform bence şimdiye kadarki en iyi kullanıcı arayüzüne kavuşmuş. Yeni arayüzü başarılı gösteren önemli detaylar ise Tamindir.com'un içerik tarafında attığı adımlarda saklı.

Tamindir, tasarımının yanında, içerik tarafını ve iş modelini de revize etmiş. Video, mobil ve web uygulamaları bölümü ile teknoloji dünyasından haberlerin girildiği bir bloga da bünyesinde yer açmış. Şimdilik pasif olduğunu gördüğümüz bir de oyun bölümü var ki Tamindir için ciddi bir trafik kaynağı olacağı su götürmez bir gerçek.

Devrim Demirel de yatırım haberini yaptığımız Temmuz ayından bu yana yüzde 15'lik bir büyüme gösterdiklerini ifade ediyor ve bu etkiyi şimdiden doğruluyor.

Kasım ayında 8,5 milyon tekil üyeye ulaşılmış ve reklam sayfasında gördüğümüz kadarıyla günlük 300.000'den fazla ziyaretçive 1 milyondan fazla sayfa gösterimine erişilmiş. 2012 için  ise yüzde 50 gibi zor ama olası bir büyüme hedefi var. Bu hedefin İngilizce hazırlanan program yükleme sayfasına bağlı olarak yapılacak bir yurt dışı açılımıyla çok daha ileri gideceğini de düşünebiliriz ama henüz bu konuda henüz bir bilgi yok.

Yazılım zenginliğinin arasına güncel bir bilgi akışı ekleyen Tamindir, özel hazırlanmış Türkçe videolar için de bir video stüdyosu kurmuş. Bu stüdyo çekimler, cihaz ve yazılım incelemeleri ile özel röportajların kaynağı olarak konumlandırılmış.

Yeni üyelik sistemi de devreye alan Tamindir.com'da kullanıcı profillerine program listeleri oluşturma özelliği eklenmiş. Gerçek zamanlı kullanıcı aktivitelerinin paylaşımı ile kullanıcılar arasında sosyal etkileşim güçlendirilmiş. Bu özellikler elbette yeni keşfedilmiş değil ancak böyle bir platformda bir araya getirilmesi, kullanıcıların siteye bağlılığı açısından oldukça önemli bir vizyonun temelini oluşturuyor.

CNT Bilişim arama tarafında da Tamindir için geliştirmeler yapmış. Mobil cihazlar, web uygulamaları ve bulut bilişim ürünleri platforma eklenmeye başlanmış. Yeni arşiv özelliği ise programların eski sürümlerini indirmeyi mümkün hale getirmiş. Türkiye'de en çok indirilen programları da Tamindir CDN servisine aktarılmış.

Biraz Quixey havasına büründüğünü gördüğüm Tamindir.com'un artık amatör ve profesyonel internet kullanıcıları tarafından daha da sevileceğine şüphe yok. Bu platformun mobil tarafı için yapılan çalışmalar ise yıl sonunda daha detaylı bilgi sahibi olacağımız büyümenin diğer önemli bir göstergesi. CNT Bilişim'in Türk girişimcilerine örnek bir uyum sergiliyor olması ise işin cabası...

Yorumlar (12)
 1. Anindayorum Anindayorum

  İnşallah gerçek bir yenilik olur!

  1. Bu nasıl bir yorumdur ya? Gerçek bir yenilik ne demek? Zaten yenilik yapılmış, ne demek istiyorsun?

  2. inşaallah gerçek bir yorum yaparsın!

  3. Barış Barış

   Gerçek bir yenilik oldu

 2. Orçun K. Orçun K.

  Beğendim. Arama bölümü baya işlevsel

 3. Mehmet Karci Mehmet Karci

  Yazanın ilk halini ve Quixey'e benzetilmesini okuduktan sonra yazıyı yazan webrazzi editörünün yazı yazdığı siteyi pek fazla incelemediğini anladım. Bir işe ne kadar emek verilirse verilsin sunum kısmında yazar ne anlatılıyorsa o anlaşılıyor. Böyle işlerle ilgili yazılarınızda dolaylı olarak emeğe saygısızlık etmemek için daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

 4. Gökhan Birdağ Gökhan Birdağ

  tasarımını hiç beğenmedim .. ayrıca kullanıcıyı kandırmaya yönelik reklamlar oldukça çoğalmış ve önceden sağ tarafta beliren kocaman hemen indir artık yok bunun yerine daha küçük hale getirilmiş .. bugün girdiğimde hayal kırıklığına uğradım eski tasarımı çok daha güzeldi ..

  1. Ersin Acar Ersin Acar

   Tamam renk ve zevk tartışılmaz ama bu kadarda göreceli olmamalı be arkadaş. Canavar gibi tasarım işte daha iyisi Şamda kayısı derler ya aynen ondan işte :)

 5. Almazsanalirlar Almazsanalirlar

  Uzun süredir takip ediyorum. Umarım daha başarılı olurlar...

 6. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Yeni arayüzü gerçekten çok şık ve kullanışlı olmuş.

  Sunmuş olduğu teknoloji bloguda Webrazzi'nin ciddi bir rakibi olacak gibi duruyor:)

 7. Ehl-Iblog Ehl-Iblog

  klasik download sitesinin önüne geçmiş.Tebrikler

 8. Tam İndir'in gelecek Türk internet pazarında Program konusunda tekel olacağını düşünmüşümdür hep, ki şimdi bile açık ara önde sanırım, çok ama çok başarılı bir yenilenme olmuş, tebrikler!