Avrupalı Rovio da Zengin Olmak Yerine Kendi İşinin Başında Kalmayı Tercih Etti
Oyun

Avrupalı Rovio da Zengin Olmak Yerine Kendi İşinin Başında Kalmayı Tercih Etti

Finlandiya'nın Nokia'dan sonra en çok bilinen markası olmayı başaran Angry Birds'ün üreticisi Rovio, NY Times'ın verdiği bilgiye göre Zynga'nın 2,25 milyar dolarlık (4,16 milyar TL) teklifini reddetmiş.

Rovio'nun Angry Birds ile nasıl bir başarı yakaladığını bir çok yazıda paylaştık. Son olarak 1 milyar dolarlık (1,85 milyar TL) piyasa değeri ile 1 yıl içinde halka arz edilebileceğini öğrenmiştik. NY Times'ın verdiği 4 milyar TL'nin üzerindeki teklif Rovio'nun piyasa değerini tahmin edilenin 2 katına çıkarıyor ancak henüz Rovio ve Zynga tarafından onaylanmış değil.

Teklifin beğenilmemiş olması Rovio’nun Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü (CMO) Peter Vesterbacka'nın tahminlerine göre pek ihtimal dahilinde değil. Kısa süre önce Angry Birds oyuncakları için bir fiziksel mağaza da açan Rovio, zengin olmayı değil, kendi işinin başında olmayı seçmiş görünüyor. Bundan sonra Rovio'nun nasıl bir teklifle karşılaşacağını veya halka arza çıkışını erkene çekip çekmeyeceğini zaman gösterecek.

Rovio, Zynga için mobil oyun tarafında ve fiziksel ürün satışı anlamında büyük bir potansiyeldi fakat Zynga'yı tek reddeden Rovio olmamış. Haziran ayında EA Games tarafından 1,3 milyar dolara satın alınan PopCap Games'e de teklif verilmiş ancak yanıt yine olumsuz olmuş. Tüm bunların yanında Zynga'nın çalışanlarıyla yaşadığı sorunlar Marc Pincus'un halka arz planlarına darbe vuracak gibi görünüyor.

Groupon'un Google'ın 6 milyar dolarlık teklifini reddetmesinden sonra, Dropbox da Apple'ın 9 haneli teklifini kısa süre önce reddetmişti ve Rovio kendi yolunda gitmek isteyen şirketler halkasına eklenen son isim oldu. Bu şirketlerin önümüzdeki yıllarda hangi noktada olacağı, şirketini satıp satmama konusunda düşünen girişimcilere önemli birer referans olacak. Groupon'un bugünü girişimcilere fikir verebilir ama 11 şirkete 'hayır' demeyi başaran Facebook'u unutmamak gerekiyor. Tabii bir de Facebook'un halka arzı var..

Yorumlar (3)
  1. Bence mantıklı olanı yapmış. Angrybirds gibi potansiyeli çok yüksek bir markayı satmamak en iyisi. Hellokitty gibi birşey olabilir. Bu da 4 milyar dan daha değerli bence.

  2. Bir şirketi satmak için bence büyüme potansiyelini doldurmaya başlamış olmalı. Revio çok daha büyüme potansiyeline sahip. Ayrıca da kurulan ekibi kaybetmemek için de şirketin satılmaması doğru karar olmuş.

  3. Rovio'nun Angry Birds dışında ikinci bir oyununu bilen var mı? Muhtemelen yoktur çünkü web sitelerinde bile yazmıyor. Angry Birds Angry Birds nereye kadar? Bunun cevabını verebiliyorlarsa satışa yanaşmamaları doğru elbette. Belli ki bir şeye inanıyorlar. Ama inandıkları şey sadece Angry Birds dışında bir şey olmalı bence. Çünkü Angry Birds dokunmatik ekran teknolojisini doğru değerlendiren oyunlardan biri olduğu için parladı. Oysa artık eski bir teknoloji sayılır bu. Disney gibi yaratıcılıktan uzaklaşıp eldeki "marka"ları sonuna kadar sömürme yolunun 21. yüzyılda artık yeri olmadığına inanmak istiyorum.