İnternet Girişimlerinde Ticari Eşya Ekonomisi
E-Ticaret

İnternet Girişimlerinde Ticari Eşya Ekonomisi

Değerli markalar her zaman ismiyle para yapar; ama iyi karakterleri olan değerli markalar daha çok para yapar. Bu bakışa son zamanlarda en iyi örnek Angry Birds.

Techcruch Disrupt'ta sahne alan Rovio, Aralık 2010'da çıkardığı pelüş oyuncaklarının Mart 2011'e gelindiğinde 2 milyon civarında sattığını paylaştı. Bugün ise her ay 1 milyon oyuncak satıyorlar, 1 milyon adet de tişört. Eğer biraz boş vaktiniz varsa Rovio'nun ürün çeşitlerine ve fiyatlarına bakarak şirketin kasasına ayda kaç on milyon dolarlar girdiğini hesaplayabilirsiniz.

Son 5 yılda daha sık görmeye alışık olduğumuz bu modelin ilk örneklerinden biri belki de Google'ın mağazasıydı. Büyük bir potansiyeli barındıran Facebook'un henüz bir mağazası yok, Linkedin de.

Ancak FacebookStore.com ve Linkedinstore.com adreslerinin bu şirketler tarafından alınmış olması bu potansiyelin gözetildiğini ispatlıyor. Dikkatinizi çekmiştir, Foursquare'ın mağazası var, açık kaynaklı dünyanın Don Kişot'u Mozilla da bağış toplamak için çeşitli ürünler satıyor.

Dahasını isteyenler için Chris Anderson Bedava adlı kitabında bu konuda önemli örnekler veriyor. Mesela iki yıl üstüste ABD'nin bir numaralı oyuncağının Webkinz karakterleri olduğundan, Cabbage Patch bebeklerinden kazanılan yüz milyonlarca dolardan bahsediyor Anderson.

Ticari eşya ekonomisini Bedava ve Ücretli'nin zekice bir kombinasyonu olarak tanımlayan Anderson, çocuklar için bir diğer ücretsiz oyun olan Neopets ve Maple Story'nin çeşitli ürünlerini de bu modele örnek gösteriyor.

Eğer bir marka değeri yaratabilirseniz sadece online mecrada değil, fiziksel dünyada da para kazanabilirsiniz. En azından bunu kullanıcılarınızla aranızdaki samimiyeti arttırmak için kullanabilirsiniz. Dolayısıyla daha işin başında iyi tasarlanmış bir kimliğe, bir logoya ya da bir karaktere sahip olmanız işiniz için çok faydalı sonuçlar doğurabiliyor. Geri dönüşünü bilmediğiniz geleneksel pazarlamaya bütçe ayırmak yerine iyi tasarlanmış ticari eşya ve ürünler üretmek yeni nesil girişimler için önemli bir kaynak.

Büyük bir ticari ürün kaynağı yöneten Rovio yakında Facebook oyununu çıkarmaya hazırlanıyor. Bir çok platformda toplam 350 milyon kez indirilen Angry Birds, Facebook ile daha popüler ve Rovio daha zengin olabilir.

Yorumlar (4)
 1. Fatih Demir Fatih Demir

  Türkiye'de, resmi internet marka ürünleri anlayışı maalesef oturmadı henüz. tish-o olarak firmalara, mağaza açarak ürün satmaları için gerekli yazılım ve imalat desteğini sağlıyoruz. Ancak bunu uygulayan şirket sayısına baktığımızda, şu andakinden çok daha fazla olması gerektiği açık. Bu yazı ile konuya dikkat çekmeniz çok yerinde olmuş. Özellikle Amerika'da çok yaygın olan bu sistemin Türkiye'de internet site sahiplerine de faydası olacağı çok açık.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Biraz erken bir yönlendirme olsa da akılda tutmakta fayda var. Tish-o'nun kendi tarafında destek vermesi güzel bir örnek.

   Bir dönem Yahoyt bir ürün mağazası açmıştı, pek tutmadı sanırım. Teknoloji sitesinden öte sosyal servislerin, oyunların bunu yapması iyi olur.

 2. Yusuf Akdemir Yusuf Akdemir

  Angry Birds t-shrtlerinin satışını Türkiye'de yapılması için herhangi bir izin,prosedür varmıdır? Varsa ne gibi prosedürlerdir. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler...

 3. Belki 2 dolara mal ettikleri peluş oyuncağı gidip 18 dolara satıyorlar.

  Gerçekten müthiş bir kar işte. Tutturdunmu olay gidiyor, gerçekten öyle.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri