Mynet Cevaplar 1 Yılda 1 Milyon Kişiye Ulaştı [İnfografik]
İnfografik

Mynet Cevaplar 1 Yılda 1 Milyon Kişiye Ulaştı [İnfografik]

Türkiye'nin en büyük portalı Mynet'in soru cevap servisi Mynet Cevaplar tam 1 yıldır yayında. Napim.com'un satın alınmasıyla hizmete sunulan servis 2. yılına girerken geride bıraktığı yılın verilerini bir infografikle bizimle paylaştı.

Mynet Cevaplar'da toplam 275.895 soru sorulmuş ve 560.745 cevap verilmiş. Kadın kullanıcıların oranı yüzde 60, erkeklerin ise yüzde 40. Kadınların en çok soru sorduğu kategoriler Kültür-Sanat, İlişkiler ve Sosyal Bilimler olurken, erkeklerin popüler kategorileri Kültür-Sanat, İlişkiler ve Pozitif Bilimler olarak sıralanmış.

Kullanıcıların yarısından fazlası gençlerden oluşuyor. 13-24 yaş arası kullanıcılar yüzde 24, 25-34 yaş arası kullanıcılar ise yüzde 40 seviyesinde. 35-44 yaş arası kullanıcıların oranı yüzde 24, 45-55 yaş arası kullanıcıların oranı ise yüzde 10. 55 yaşın üzerinde de yüzde 2'lik bir kullanıcı kesimi var.

Mynet Cevaplar'da en az 10 soru sormuş kullanıcı sayısı 2.568, en az 20 cevap vermiş kullanıcı sayısı 4.579, günlük ortalama soru sayısı 400, ortalama cevap sayısı ise 880 olmuş.

Fotoğraflı ve videolu sorulara da yer verilen serviste, videolu sorular 10.000'e, fotoğraflı sorular ise  20.000'e yaklaşmış. Mynet, bir sorunun cevap bekleme süresini 1488 dakika olarak hesaplamış. Bu da yaklaşık 1 gün demek. Acil sorusu olmayanlar için kabul edilebilir bir süre.

Serviste sunulan anketlere yarım milyarın üzerinde katılım olmuş. 3800 anket oluşturulmuş. Üye olduktan sonra yapılan her eyleme 'papel' adlı kredi kazandıran Mynet, bu puanlarla dükkandan satılan ürün sayısının 6.350 olduğunu paylaşıyor.  Ürünlere harcanan papeller toplam 3.2 milyonu geçmiş.

Mynet Cevaplar 1 yılda 1 miyon tekil ziyaretçi çekmiş. Ziyaretçilerin yüzde 63 Google'den gelmiş, kişi başı ortalama sayfa ziyareti 5,2 olmuş. Bir kullanıcının ziyareti ortalama 4.2 dakika, ziyaretçilerin ortalama cevap sayısı ise 2,07 olmuş.

Mynet Cevaplar

Yorumlar (42)
 1. Devrim Demirel Devrim Demirel

  İnfografikten şüphe ediyorum.

  Site isimli/isimsiz bot misafirlerin sorduğu sorular ve mynet'teki verilere linklenen yanıtlarıyla dolu.

  Örnek: http://kisalt.com/ru

  Güllübağlar İMKB Ana.Tek.Lis.ve End.Mes.Lis. nerededir ve nasıl gidilir?

  La Vista By Vaha nerededir ve nasıl gidilir?

  Müjdat Gezen Sanat Merkezi Kursu nerededir ve nasıl gidilir?

  Neşem Mobilya nerededir ve nasıl gidilir?

  Anı - Tur nerededir ve nasıl gidilir?

  Alfa Kopyalama Ofis Sis. Tic. Ltd. Şti. nerededir ve nasıl gidilir?

  Marmara Çiçekçilik nerededir ve nasıl gidilir?

  Derya Otomotiv nerededir ve nasıl gidilir?

  Bölük Emlak nerededir ve nasıl gidilir?

  Bagotti Kulin Giyim nerededir ve nasıl gidilir?

  Aydın Turizm Sadet Dallı nerededir ve nasıl gidilir?

  İstanbul nerededir ve nasıl gidilir?

  Yunus Çiçek Evi nerededir ve nasıl gidilir?

  Bernardo nerededir ve nasıl gidilir?

  Gökkuşağı Kaşe Mrk. nerededir ve nasıl gidilir?

  Astek İnşaat nerededir ve nasıl gidilir?

  Yiğit Yapı Malzemeleri nerededir ve nasıl gidilir?

  Modern Tesisatçı nerededir ve nasıl gidilir?

  B.m.g İletişim nerededir ve nasıl gidilir?

  Serhat Eczanesi nerededir ve nasıl gidilir?

  1. Prohayat Prohayat

   sonuçta bu infografiğin yanlış olduğunu göstermiyor. sorular gerçek kişiler tarafından sorulmuş denmiyor çünkü :)

   1. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

    Bütün istatistiksel verilerimiz gerçek kişilerin yaratmış olduğu datalardan süzülerek sizlere sunulmuştur. Bu konuda kafalarda soru işaretleri bulunmasın.

  2. Engin Akın Engin Akın

   Aynı sizin sirketce.com'da yaptığınız gibi değil mi ?

   1. cuk diye oturmuş tabiri tam yerinde olmuş :)

   2. Devrim Demirel Devrim Demirel

    Değil.

   3. Engin Akın Engin Akın

    Peki siz şirketleri bu şekilde google aramalarında listelemiyor musunuz ? Yani kendiniz/bot yardımıyla ekleyerek. Yoksa "Mynet Cevaplar" aramalarda sizden daha yukarıda geleceği için mi endişeleniyorsunuz ?

   4. Devrim Demirel Devrim Demirel

    Mynet Cevaplar bizi neden endişelendirsin, bunu anlayamadım? Şirketçe'yi biliyorsunuz, ama şirketimizi ve beni pek tanımıyorsunuz sanırım.

    Ben bu uygulamayı eleştirmedim, sadece infografikteki verilerden şüpheli olduğumu belirttim. Bu konuda bir cevap da verildi.

    Siz bu bağlantıları nasıl kurdunuz, konuları nasıl birleştirdiniz, onu bilemiyorum.

   5. Engin Akın Engin Akın

    Sonuçta iki site de google'dan firmalara ulaşmak isteyen kişileri çekmeye çalışıyor, bu yüzden endişelendirebilir.

    Sizi/şirketinizi de çok iyi biliyorum. Bu bağlantıları kurmak için çok zorlanmaya gerek yok. Yazı yayınlanır yayınlanmaz yazdığınız "İLK" yorumun içeriği herşeyi anlattı.

    Ayrıca, aşağıda "erkan yalnız" isimli ziyaretçi de sirketce'nin nasıl olusturuldugunu, yol açacağı sorunlara çok iyi bir örnek vermiş :)

   6. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

    Engin Akın, Bahsetmiş olduğunuz gibi Mynet Cevaplar'ın bu şekilde hedefi yoktur. Mynet Cevaplar'ın kullanıcılarına doğru bilgiye ulaşmasını sağlayan bir alt yapısı vardır. Sevgili Devrim Demirel de kendisi Mynet Cevaplar'a giriş yaparak ilgili olduğu sorulara cevap olarak kendi linklerini girebilir. Burada rekabet olmak ya da farklı bir çatışma olduğunu sanmıyorum. Önemli olan kullanıcının doğru bilgiye ulaşabilmesidir. İyi günler.

 2. Yahoo Answers'ın güzel bir klonu, ancak fontunu sevemedim sitenin bir türlü..

  1. Bende bir türlü alışamıyorum nedense :)

 3. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

  Devrim Demirel Merhaba, Bu tarz sorular sistemimizde mevcuttur ve infografik içerisindeki istatistiklere dahil edilmemiştir. İyi günler.

  1. Erkan Yalnız Erkan Yalnız

   Yazı ve yorumları okuduktan sonra 10 dakika civarı iki siteyi de webmaster gözüyle gezdim.

   Bence hem sirketce hem cevaplar.mynet sadece otomasyonla doldurulmuş çöp içerikten oluşuyor.

   Hepsi demesek bile içeriklerin büyük bir kısmı böyle.

   Devrim Bey'in dediği gibi aynı sorudan aynı başlıkla epey soru var, belli ki aramadan hit almak için uğraşılmış - arama potansiyeli yüksek kelimeler...

   İroni; Devrim Bey'in sitesinde de yıllar önce batarak kapattığım şirket duruyor ki ben internette hiçbir siteye şirketimi yazmamıştım, bencen başka personel de alamamıştım.

   Velhasıl yıllardır şirket yok, merakımdan telefonu aradım bir hanım çıktı telefon eve verilmiş ve bu konudan epey şikayetçi çünkü ayaklarından rahatsız ve telefonu açmak eziyetmiş...

   Tavsiyem burada yorumlarla birbirinizi kırmamanız, kendi işinize bakmanızdır zira siteleriniz gerçekten çöp.

   1. Erkan Yalnız Erkan Yalnız

    Acı olan örnek* üyenin birçok internet sitesini KOPYALAYIP (2500+)içeriğini çalarak mynetin cevaplar sitesine eklediğidir.

    * http://cevaplar.mynet.com/soru/memo2924/440136

    İnanın bu şekilde interneti çalarak mynetin sitesine yapıştıran birçok üye var, bunların gerçek üye olduğuna kendiniz bile inanmazsınız.

    Üzülüyorum size, insanlığa faydanız yok, çöp oluşturuyorsunuz ve başkalarının emeklerini paralarını çalarak herkese zarar veriyorsunuz.

   2. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

    Merhabalar, Mynet Cevaplar olarak kullanıcıların sorular sorduğu ve cevaplar verdiği bir alt yapı oluşturmaktı. Mynet Cevaplar kullanıcıları içerisinde hiçbir kullanıcı adı altıyla bot olarak soru veya cevap girlmemiştir. Girilen sorular ve cevaplar kullanıcıların sorumluluğu altında. Mynet Cevaplar sisteminde bir puanlama sistemi olması üyelerimizi heveslendirmiş ve normalde aklında olmayan soruları da yazmaya yönlendirmiştir. Çöp oluşturmak deyiminiz kullanıcılara yapmış olduğunuz bir hakeret olarak sizi kınıyorum. İyi günler.

 4. kullanıcılar düşünülerek değil de google ve seo düşünülerek yapılmış bir sistem.

  aramdan birileri gelsin reklama tıklasın gitsin parayı kapalım kullanıcıyı boşver mantığı var.

  mynet.com domaini altında olunca google ı kandırmak daha kolay tabi.

  1. Erkan Oguz Erkan Oguz

   zaten mynet kabul emtis bunu ykaridaki mesajiyla yani botlarla otomatik icerik girip yayina aldirdiklarini.

   tum bu kelimelerde mynet ilk sira geliyor ki bunlargercek kullanici icerigi gibi gorunuyor????

  2. Sizce mynet.com'un böyle bir şeye ihtiyacı var mı ? Türk projelerini hep kötülemer olduk son zamanlarda..

   1. Var tabi, olmasa niye yapsın? Devrim demirel'in ilk mesajında yazdığı serhat eczanesine nasıl gidilirin cevabı var mı? Sadece adres yazıyor bunu google yazınca da çıkıyor :) Çok komik bunu proje diye anlatmak. Sonra neden Türkiye'den proje çıkmıyor, çıkmaz tabi ancak kullanıcıyı kandırmaya çalışıp kendilerini kandırırlar.

   2. Erkan Oguz Erkan Oguz

    yoksa neden yapmislar sence? ben kimseyikotulemeyi sevmem.

    sorun burada icerigin user gibi gorunmesinde tartisilansey turk olup olmadigi degilki?

   3. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

    Sevgili Alper, Projeyi bunun üzerine konumlandırmamız doğru değil. Zaten böyle bir durumumuz yok. Mynet Cevaplar içerisinde yer alan soruların büyük çoğunluğu gerçek kişiler tarafından girilmiş ve cevaplanmıştır. Bunun ucunda bir havuç olması kullanıcıları bağımlı yaparak daha çok aktif olması sağlandı. Bunun dışında girilmiş soruların, cevapların doğruluğu ve ilişikte değerlendirilmiş linkler kullanıcıları memnun etmiyor olsa bugünlere gelinmezdi. Bu konuda dayanağımız Revisited istatistikleridir. Yorumlarınız için teşekkür ederiz.

   4. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

    Şunu da eklemeden geçemeyeceğim. "Türkiye'de proje çıkmıyor." yaklaşımı çok yanlıştır. O zaman siz hiç burayı ve internet sektörünü takip etmiyor olmalısınız.

   5. formspring gibi kullanılsa çok yararlı olabilir... adres sormak gerçekten çok küçük düşürür siteyi

  3. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

   Merhabalar, Acaba sistemizde kaç tane reklam gördünüz? Google Adsense reklamlarıyla karşılaştınız mı? Mynet Cevaplar belli bir maddi gelir hedeflemektedir. Şuanda standart olarak her Mynet Servisinde olduğu gibi header kısmında bir banner görüntülemesi vardır. Bunun dışında eğer reklam gördüyseniz lütfen buradan tarif edin. Bunun dışında elbette trafik çekecek çalışmalar yapmalıyız. Fakat bunları boş spamler olarak değil arama sonucuyla doğru sonuca ulaşabilecekleri veriyle altını doldurmalıyız ki... Biz öyle yaptığımızı düşünüyoruz... Şuanda hangi web sitesi projesi SEO düşünülmeden yapılmaktadır? Eğer düşünülmeden yapılıyorsa, o proje ne kadar başarılı olabilir? Yorumunuz için teşekkürler.

   1. facebook.com sizce SEO düşünülerek yapılmış bir proje mi? Bence değil ve gayet başarılı...

    Teşekkürler.

   2. Hayrettin Hayrettin

    "Şuanda hangi web sitesi projesi SEO düşünülmeden yapılmaktadır? Eğer düşünülmeden yapılıyorsa, o proje ne kadar başarılı olabilir?" Bunun üzerine birşey dememek gerekir herhalde.

   3. Hayrettin, sadece başarılı SEO yapılan siteler çok başarılı olur ifadesi yaratılmış burada.Herşeyi SEO ya bağlamak yanlış. Daha öğrencisin sanırım ve SEO ile başlamıyor herşey ama sürüyor, bunu büyük projeler içinde yer aldığında anlarsın ;) SEO önemsiz demiyorum. Sadece başarıyı sadece SEO ya bağlamak yanlış olur. Bunun bir çok örneği var ben facebook.com ile sadece göz önünde olan herkesin bildiği bir projeyi örnek verdim. put.io v.b. bir çok proje SEO gerekesinimi olmadan ayakta durabiliyor. SEO bir ayağı işin, internet zaten 40 ayak misali...

   4. Erol Aktaş Erol Aktaş

    Confa

    13 Eylül 2011, 18:28

    facebook.com sizce SEO düşünülerek yapılmış bir proje mi? Bence değil ve gayet başarılı…

    Teşekkürler.

    *************************

    İsmini aratınca ne çıktığını merak ediyorum :)

   5. ben olaya adsense açısından yaklaşmamıştım, sizin bu cevabınız biraz dervişin fikri ve zikri olayı olmuş.

    benim demek istediğim sahte ve çöp sorularla google da üst sıralara tırmanmak ve ziyaretçi çekmekti. zaten ziyaretçi olduktan sonra adsense veya diğer reklam türleri farketmez.

    örneğin bu yorumu yazarken sitenize girdiğimde son sorular bölümündeki 12 sorudan 8'i recep ivedik avatarlı üyenin, viktor hügonun kitaplarının türkçelerini sorduğu tamamen google aramasına yönelik hazırlanmış sorulardan oluşuyor.

    söylendiği kadar çok üyesi olan bir soru cevap sitesinin normal halinin bu olmaması gerektiğini düşünüyorum.

   6. Hayrettin Hayrettin

    Confa ne demek istediğini anlamakla birlikte hakta veriyorum. Şöyle bir durum var ki; "mynet cevaplar" başlı başına kullanıcıyı tatmin edecek bir proje değil. Demek istediğim böyle bir projede seo'yu kullanmazsanız elde edeceğiniz birşey de olmaz. Çünkü kullanıcının temel amacı ihtiyacı olan cevabı bulmak. Ama facebook olayına bakarsak ilk çıktığında dar bir çevreye hitap etmesi sayesinde bu kadar büyüdü. Düşünsenize Facebook açıldığı gibi tüm dünyaya veya tüm Amerika'dan üye kabul ettiğini, sizde takdir ederseniz eğer böyle olsaydı bu kadar büyüyemezdi. Asıl anlatmak istediğim her girişim için ayrı ayrı yollar izlenmesi gerektiğidir. Mynet cavaplar için seo olmazsa olmaz iken. Facebook için ise durum çok farklı.

    (Mynetle hiçbir ilgim yok ve aynı zamanda mynet servislerinin yüzde 60'ını yetersiz görüyorum.)

   7. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

    Facebook SEO düşünülerek yapılmış bir proje mi? sorusu gerçekten hepimizin de bilemeyeceği bir cevap sinsilesi içerisindedir. Firmaların stratejiler her yıl farklı birşekilde konumlandırılıyor. Bir sene önce bu şekilde yapmayalım derken, zıt bir düşünce o senenin stratejileri olabiliyor. Facebook kurulduğunda SEO bu kadar önemli değildi ve Facebook kapalı bir yapı içerisindeydi. Şuanda Facebook içinde yer alan sayfalar, gruplar, oluşturulan notlar yani blog yazıları ve kullanıcı profilleri Google aramalarında üst sıralarda yer alıyor. Demek ki bu şekilde bir yayılma politikası ön görmüşler. Facebook, SEO sayesinde bu hale geldi mi diyorum hayır fakat ulaşamadığı ve istediği payı alamadığı ülkelerde bu sayede kullanıcı dilimlerini kendi payelerine kattılar.

   8. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

    Sevgili Ok, Mynet Cevaplar içerisinde kazanılacak puanlarla dükkan bölümümüzden kullanıcılarımız hediye kazanıyorlar. Bu bağlamda kullanıcılar yaptıkları hareketleri daha yoğun sitemizde gerçekleştiriyorlar. Oturuyorlar ve bütün gün cevaplanmayı bekleyen sorulara cevap yazıyorlar. Bunların hiç biri gerçek olmayan kullanıcılar değildir. Daha önceden de söylediğim gibi içeriğimizi zenginleştirmek için şuan infografikte görmüş olduğunuz soru sayısının %15'i kadar bir soru girilmiştir. Bu bizim sakladığımız bir konu değildir. Ama bunu tek yapan site değiliz. Her site kullanıcısına yeteri kadar bir bilgi sunması gerekir ilk kurulduğunda.

   9. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

    Sevgili Confa, Mynet Cevaplar bir içerik sitesi olmasıdan dolayı bu şekilde bir açıklama yaptım. Bazı projeler için SEO çok önemli olmayabilir fakat SEO başarıyı getirecek en büyük unsur bu son yıllarda. Mynet Cevaplar'ı başarılı kılan kullanıcıların o sitede tutan çok önemli yarışmacı bir kurgusu mevcut. Eğer Mynet Cevaplar içerisinde biraz daha detaylı araştırma yaparsanız göreceksiniz. İyi günler.

 5. Emre Acar Emre Acar

  Bir katagoriye pozitif bilimler gibi tuhaf bir isim vermişler. Hiç şaşırmadım doğrusu Mynet'de kalitesizlik diz boyu gerçekten. Haberler çoğu zaman mide bulandırıcı, servisler aşırı derece de pahalı ve teknik olarak kalitesiz, sohbet sayfasının her yeri cinsel ürün reklamları vs vs. Yakın zamanla batacağını düşünüyorum. Yahoo da sizin gibi yapsaydı sizce gelişebilirmiydi? Oysa rahatlıkla dünya çapında bir portal olabilirdiniz. Yazık oldu.

  1. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

   Sevgili Emre Acar, Bir kategori oluştururken genel bir isime ulaşmak istiyorsunuz. Pozitif bilimleri ne kadar tuhaf bulduğunuzu bilmiyorum ama Biyoloji, Matematik... vb şeyler her yerde Pozitif Bilim olarak değerlendirilir. Diğer yorumlarınız Mynet Cevaplar dışında olduğu için yanıt vermem doğru olmaz. İyi günler.

 6. Sistem güzel yapan firma güvenilir doğal olarak proje tutuyor.

  1. demek istediğim bunun güzel birşey olmadığı.

   burada yapılan otomatik verilerle kullanıcıyı googledan siteye çekmek bunu yaparken de mynet.com domaininin pagerank ve diğer seo skorlarını kullanmaktır.

   ben bir domainle bu tarz site yapsam google beni spam site olarak sandboxa atar ve oradan çıkarmazdı ama bu mynet olunca google bunu yapamadığı gibi mynet ilk sayfada çıkıyor.

   biraz düşünürsen mynet ya da aynı büyüklükteki diğer teknoloji şirketlerinin senin özgün fikrini 2 ayda kopyalayıp senden daha popüler olması ve seni batırması bu kadar kolay olmamalı demek istiyorum. ama malesef kimse de bunu engelleyemez.

   1. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

    Sevgili Ok, İlk baştaki yorumlarınızı iyi niyetle yaptığınızı düşünüyorken, malesef şuanda kötü niyetli olduğunuzu düşünüyorum. Mynet genelinde yapılan işlerin hepsine bakarsan bunların girişimcileri teşfik edecek şeylerdir. Şuanda Türkiye'de çıkan birçok projede girişimcilere destek verilmiştir. Ama bunlar çok fazla ön planda gösterilmiyor. Mynet Cevaplar projesi de bu şekilde bir projeydi. Napim.com'ken alınmış bu proje girişimcisini de memnun etmiştir. Bu proje satın alınmasaydı ve aynısı yapılsaydı o zaman bu dedikleriniz çok çok doğru olurdu. Mynet kaynak olarak satın almadan da bu projeyi 1 ayda hayata geçirebilirdi. Burada kötü niyet değil iyi niyet aranmalı. Otomatik olarak soru girişi şuanki sitenin %15'ine tekabul ediliyor. Bunun dışında bir çalışma yapılmamıştır ve belirttiğimiz üzere bu infografikte de bu rakamlar dahil edilmemiştir. Mynet'in Türk internet girişimine yaptığı destekler sayesinde çok çok iyi projelerin ortada olduğu bir gerçektir. Lütfen bu konuyu daha çok araştırarak bu şekilde yorumlar yapınız. İyi günler.

 7. İbrahim Uzun İbrahim Uzun

  İnfografik iyi güzel ama asıl yorumlar muhteşem. Bir solukta okudum ve gülümsedim. Cevapları okuduktan sonra Mynet Cevaplar adıyla cevap verenin kim olduğunu da merak ettim. Sonuçta formda adınız yazıyor temsil ettiğiniz kurum değil.

  Son olarak Devrim Demirel'e bü küçük hatırlatma için teşekkür ediyorum Mynet Cevaplar adına yazan arkadaşa da "Ama bunu tek yapan site değiliz." tavrını tasvip etmediğimi söylemek isterim.

  1. Mynet Cevaplar Mynet Cevaplar

   Sevgili İbrahim Uzun, Formda adınız yazan kısımda temsil ettiğimiz markayla cevap vermemiz gerekiyor. Burada bir kişi olarak değil, firma olarak bulunuyoruz. Kişisel olarak verdiğim de cevaplar mevcut. Orada da kendi adımla yorumlarım var. Bu ayrı bir mesele. Sorulan soruların çok az bir kısmı bunu yukarda belirtmiştik. Bizim tarafımızdan girilmiştir. Şuanda aktif olan kullanıcılarımız soru ve cevap giriyorlar. Burada kullanıcıların bir program kullanması veya otomatik şekilde giriyor olması bizi ilgilendirmiyor. Biz bir alt yapı sağlıyoruz ve bunu kullanıcılarımız istediği gibi kullanabilir. Elbette biz bu durumları yakaladığımızda engelleyecek yöntemler de uyguluyoruz. Ama siz de biliyorsunuz ki her zaman açık bulmak isteyen bulur. Biz de bunu minimuma indirmek için çalışıyoruz. Şuanda sistemde 700K soru vardır ve biz bir bot kullanmıyoruz. Bizim girmiş olduğumuz sorular var ama bunu sayısı 30K'dır. Bir şekilde başlangıç aşamasında projeyi ateşlemek için destekte bulunması gerekir. Bu da yapılan birşeydir. Tasvip etmediğiniz noktada sizin bir startup projeniz dahilinde yapmanız gereken noktalar vardır.

 8. Misafirim11 Misafirim11

  1 yılı aşkın bir süredir mynet cevapları takip ediyorum ve soruların neredeyse tamamı cevabı cüneyt arkın,fatma girik,istanbul gibi sabit sonuçlara gidecek cümlelerden oluşuyor. konu hakkında çok bilgili olmasamda bu soruların bir yazılım tarafından hazırlanıp sadece papel kazanma amacındaki 3-5 kişi tarafından hazırlandığını düşünüyordum yukardaki yorumlardan sonra bu "uyanıklığa" mynet cevaplar servisininde dahil olabileceğini farketmiş bulunmaktayım.bu konuda bilgilendirmede bulunan herkese çok teşekkürler.ne yazıkki ipcop gibi bir programın dışına çok çıkamadığımdan mynetin bu servisi sürekli uğrak yerlerimden biriydi ve hep bir insan evladının dakikada 5 soruyu neresiyle yazdığını anlayamayıp kullandıkları programı bulduktan sonra mynet cevaplar sayfasında bu programı yayınlamak için arama yaparken bu sayfaya rastladım.ha bu arada mynet cevaplar adlı üye aynı isimli servistede var ve asla kendisinin resmi mynet çalışanı olduğu konusunda bir bilgi vermemekte tam olarak ne vasıfla orada bulunmuş olduğunu da anlayabilmiş değilim.gerçek şu ki bugüne kadar mynet yada cevaplar servisi üzerinden hiç bir reklama bakmadım bunlarla ilgili araştırma yapıp para harcamadım.bu sayfalarda dolaşan birçok insanında benim gibi davrandığını düşünüyorum bu yüzden umarım bu sayfalara reklam verenlerde ciddi beklentilerle önemli paralar ödemiyordur.ilerleyen yıllarda interneti kullanma alışkanlığımızın daha az mekanikleşmesi dileğiyle saygılar sunuyorum :)