Groupon Hisseleri Yüzde 30'dan Fazla Düştü

Groupon Hisseleri Yüzde 30'dan Fazla Düştü

Groupon'un halka arzı sancılı bir dönemden sonra gerçekleşti ancak bu sancılı dönem halka arz sonrasına da yansımış görünüyor. Grup alışveriş pazarında lider konumdaki girişimin hisse fiyatları açılış seviyesinin (20 doların) altına düştü ve düşmeye devam ediyor. (Güncel durum için GRPN sembolünü takip edin.)

Hisse fiyatları küçük yükselişler dışında sürekli düşen Groupon, şu an (17 dolar) yüzde 30'dan fazla gerilemiş durumda. Halka arz olmasının ardından 35 milyon hisse karşılığında 700 milyon doları kasasına koyan Groupon'un bu durumdan nasıl sıyrılacağı merak konusu. Düşen hisse fiyatlarının yatırımcıları kendine çekmesi bir çözüm olabilir ancak "takke düştü kel göründü" misali grup alışveriş pazarının cazibesini kaybettiği oldukça somut şekilde kendini gösterdi.

Fırsat kuponu çılgınlığı emlak balonu sırasında alt gelir grubuna pazarlanan kredilere benzeten Bloomspot kurucusu Jasper Malcomson haklı çıkmışa benziyor. Amerikan basınında grup alışveriş modasın geçtiğini söyleyenler seslerini yükseltirken, bizim de dikkat çekmeye çalıştığımız dikey girişimler ve kurumsal fırsatlar öne çıkıyor.

Groupon'un bu düşüşü en büyük rakibi olan Livingsocial için nasıl önlemler alınması gerektiğini ele verse de Amazon'da bu işten para kazanmanın kolay olmadığını biliyor ve temkinli davranıyor.

Groupon hisseleri 6 Kasım'da halka arz edilmiş ve şirketin değeri 15 milyar doların üzerine çıkmıştı. Bugün gelinen noktada Facebook'un grup alışveriş işinden erken çıkması ve Google'ın Groupon'a 6 milyar dolar teklif ederek büyük bir külfeti sırtlamaktan paçayı kurtardığı aklıma geliyor. Bakalım filmin devamı nasıl gelecek..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.