Groupon Hisseleri Yüzde 30'dan Fazla Düştü
E-Ticaret

Groupon Hisseleri Yüzde 30'dan Fazla Düştü

Groupon'un halka arzı sancılı bir dönemden sonra gerçekleşti ancak bu sancılı dönem halka arz sonrasına da yansımış görünüyor. Grup alışveriş pazarında lider konumdaki girişimin hisse fiyatları açılış seviyesinin (20 doların) altına düştü ve düşmeye devam ediyor. (Güncel durum için GRPN sembolünü takip edin.)

Hisse fiyatları küçük yükselişler dışında sürekli düşen Groupon, şu an (17 dolar) yüzde 30'dan fazla gerilemiş durumda. Halka arz olmasının ardından 35 milyon hisse karşılığında 700 milyon doları kasasına koyan Groupon'un bu durumdan nasıl sıyrılacağı merak konusu. Düşen hisse fiyatlarının yatırımcıları kendine çekmesi bir çözüm olabilir ancak "takke düştü kel göründü" misali grup alışveriş pazarının cazibesini kaybettiği oldukça somut şekilde kendini gösterdi.

Fırsat kuponu çılgınlığı emlak balonu sırasında alt gelir grubuna pazarlanan kredilere benzeten Bloomspot kurucusu Jasper Malcomson haklı çıkmışa benziyor. Amerikan basınında grup alışveriş modasın geçtiğini söyleyenler seslerini yükseltirken, bizim de dikkat çekmeye çalıştığımız dikey girişimler ve kurumsal fırsatlar öne çıkıyor.

Groupon'un bu düşüşü en büyük rakibi olan Livingsocial için nasıl önlemler alınması gerektiğini ele verse de Amazon'da bu işten para kazanmanın kolay olmadığını biliyor ve temkinli davranıyor.

Groupon hisseleri 6 Kasım'da halka arz edilmiş ve şirketin değeri 15 milyar doların üzerine çıkmıştı. Bugün gelinen noktada Facebook'un grup alışveriş işinden erken çıkması ve Google'ın Groupon'a 6 milyar dolar teklif ederek büyük bir külfeti sırtlamaktan paçayı kurtardığı aklıma geliyor. Bakalım filmin devamı nasıl gelecek..

Yorumlar (13)
 1. Selim Akcan Selim Akcan

  Webrazzi, cehaletinizden bikKinlik geldi. Groupon bu durmdan nasil siyrilacak diye soruyorsunuz. Neden siyrilacak? Bu sirketin $11 milyar piyasa degeri var. Bir sene once google' in teklifinin 2 kati. Son ceyrekte $400m dolar satis yapmis. %500e yakin buyumus ve sadece $10m zarar yazmis. Butun finansal marketlerin sarsildigi, nasdaq'in 2 haftada %20ye yakin dustugu bir donemde 1 aylik halka aciklik gecmisi olan, dusuk arzli bir hisse senedinin deger kaybini sizin yorumladiginiz sekide yorumlamak cok yanlis.

  Dnunyada Groupon ve LivingSocial, Turkiyede sehirfirsati ve grupanya, cok buyuk lokal alisveris pazarini, hizla buyuyen eticaret alicisiyla bulusturdular. Basarili bir sekilde ilerliyorlar. Taktir etmek yerine, dunyadaki cahil koroya eslik ediyorsunuz. Biraz rakamlara dikkat lutfen.

  1. Biz bu şekilde yorumluyoruz, sizin yorumunuz farklı olabilir ancak bu bizi cahil yapmaz. Dünyada aynı şekilde yorumlayan bir koro oluştuysa bizim gibi yorumlayan çok kişi de var demektir.

   Başarılı dediğiniz grup alışveriş sitelerindeki ciro düşüşlerinden haberiniz var mı? Bu sitelerin Türkiye özelinde tüm anadoludan çekilmiş olmasından veya kadrolarını azalttıklarından var mı? Grup alışveriş pazarında gözle görülür bir daralma söz konusu.

   Yazıda yazarın yorumu hızlı büyüyen bu sektörün, hızlı bir gerilemeye geçtiği şeklindedir. Borsada da bu şekilde olduğu görülüyor, en azından yazar bu şekilde yorumlamıştır ve bu bir yorumdur kesin gerçek değil.

   1. Katılıyorum. Bu tip yerler gereksiz şiştiler. Ve büyümelerde abartılı oldu biraz. Eski .net şirketlerin balon misali aklıma gelmiyor değil.

   2. Selim Akcan Selim Akcan

    Ali Altug bey,

    Bu hafta GRPN hissesi $16lardan tekrar $19a yukseldi. Bu %20 artis demek. Yukaridaki makalayi yazan anlayis, bu haftaki harekete de pozitif yaklasmak zorunda. Ama o da yanlis olur. Demek istedigim, webrazzi'nin bu tip sirketlere yonelik bashing kampanyalarina ait olmamasi gerektigi.

 2. Bu tip sitelerde bir şey bakmaya girince direk üye ol ekranı açmıyorlar mı? Ne gerek var kardeşim, bir şey alıcaksam üye olurum zaten. Ya direk kapatıp çıkıyorum, yada her defasında da şifre vs unutup aynı yere 4-5 defa üye oluyorum uyduruk email ile. Sonra onlarda şu kadar milyon üye yaptık diye hava atsınlar... Kaç tane bounce email oluyor bir cevap verseler.

  1. Çok önemli bir noktaya dikkat çekmişsiniz. Fırsat ve fırsat toplama sitelerinin ellerindeki emaillerin yarısının "[email protected]" olduğuna inanıyorum. Gönderdikleri emaillerin okunma oranı ise %1'in altındadır.

   1. yüzde 1 başarılı bir oran.

    benim burda anlayamadığım bir kaç öncesine kadar grup alışveriş konusunda gaz veren webrazzi nasıl bu kadar kötüler oldu.

    mesela tcrunch ta sürekli bir konuk yazar bu işin olmayacağını anlatan yazılar yazdı, ama webrazzi de hep iyi haberler geldi, keşke en başından eleştirel olabilseydiniz.

   2. Aslında eleştirel bir durum yine söz konusu değil. Biz sadece ne oluyorsa ona yer vermeye çalışıyoruz. Ancak bu mecrada yazdığımız olumlu - olumsuz her yazı sektördeki kişilerin akıllarında direkt yer ediyor.

    Bu anlamda negatif yaptığımız bir yorum yeni gelişen bir alanda negatif etki yaratacaktır. Bizim kaçındığımız durum da bu. Büyüyen pazarda pozitif etkilere ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Yoksa negatif yorum yapmak, ateşe körükle gitmek kolay olan.

 3. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Hep baskalarinin soyledigi seyin terisini analiz ediliyorum. Ve daha sonra dediklerim ortaya cikiyor. Groupon ilk halka arz edildiginde webrazzi'de de yorum yapmistim. Dedigim gene ortaya cikti. Bu dusus eski haline gelecek ama tekrar dusus olacaktir hisse degerinde.

 4. Fotocron Fotocron

  Böyle olacagı belliydi bir anda o kadar çok klonu üretildi ki..!

 5. bu gösteriyorki insanlar grupon gibi fırsatçı değildir:)

 6. E-Ticaret & Dijital Pazarlama E-Ticaret & Dijital Pazarlama

  Dikey pazar benide oldukça heycanlandıran ve yakında girişim yapabileceğim alanlardan bir tanesi.

  Ayrıca kurumsal fırsatlara yönelik bir ihtiyaç da aşikar.

 7. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Ilk defa IPO yapilirken yazmistim webrazzi yorumunda, tamamen analizim dogru cikti.