LettoBlog.com: Türkiye'den Yeni Bir Wordpress Tabanlı Blog Servisi
Girişim

LettoBlog.com: Türkiye'den Yeni Bir Wordpress Tabanlı Blog Servisi

Bugün bir blog sahibi olmak 10 sene önce bir web sitesi sahibi yaptırmaktan çok daha kolay. Blog dünyasının temelini Wordpress'in oluşturduğunu söyleyebiliriz ki bir çok blog servisinin de altyapısında Wordpress var. Bunlardan biri de yeni bir yerli girişim olan LettoBlog.com.

Wordpress üzerine yapılan özel geliştirmelerle hem Türkçe hem de İngilizce olarak hizmet veren LettoBlog, Mustafa Uysal'ın kuruculuğunda 5 kişilik bir ekip ile yeni bir Blogetery.com ve Blog.com olmak için çalışıyor. Asıl gelinmek istenen noktada ise Wordpress, Blogger ve Tumblr gibi büyük blog servisleri var.

Diğer büyük blog servislerine nazaran daha fazla ücretsiz özellik sunan girişim; daha işlevsel ve daha sıkı kullanıcı desteği ile kendine pazarda yer açmak istiyor. Dahili eklentiler, e-posta ile destek hizmeti, basit menü seçeneği, arama motorları için kolay site tanıtma bölümü ve ücretsiz alan adı yönlendirmesi ile tercih sebebi olabileceğini düşündüğüm blog servisi, şimdilik kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor.

Lettoblog'un iş modeli tahmin edeceğiniz üzerine ücretli hesaplar, reklam ve  özel hizmet (VIP Lettoblog) üzerine kurulu. Aslında gelir modelinin tartışılacak bir yönü yok. Ancak bir çok özelliği bedava sunan girişimin amatör kullanıcılardan gelir elde etmesi pek mümkün görünmüyor. Diğer yandan profesyonel kullanıcılara ve küçük-orta ölçekli işletmelere ulaşıp para kazanması pekala mümkün.

Bana sorarsanız Amerika'yı yeniden keşfetmek istemeyen ve işine inanan bu girişimcilerin sektöre kazandırılması isabet olur. En azından internette gördüğümüz "10 TL'ye, 100 TL'ye site yapılır" tarzında kötü işlerden de kurtulma ihtimalimiz bile LettoBlog'un başarılı olmasını istemek için yeterli bir sebep. :)

LettoBlog'a yeni üye olan tüm bloglar 1 aylık pro hesap kullanımına sahip oluyor. Bu sürecin sonunda Pro özelliğini kullanmaya devam etmek için WEBRAZZI koduyla yüzde 60 indirim kazanabilirsiniz. İndirim ilk 100 kişi için geçeli.

Yorumlar (39)
 1. Anindayorum Anindayorum

  Başta her şey çok güzel ancak yazının sonuna doğru geldiğimizde Recep İvedik`in 14 dallama olayına giriyoruz gibi :))

 2. Ankaradan Tur Ankaradan Tur

  Ücretli olmasını anlayamadım.İnsanlar gider blogger dan alır bedava.bence ücret kısmı yüzünden kayıp yaşayacaklar.

 3. Misafir Misafir

  :) Şu her site açan girişimci arkadaş(lar)ın kendine CEO, CTO, CFO filan demesine hastayım. Bkz: http://lettoblog.com/about/

  Biri şu sayfaya el atsa da, 5 kişinin CEO'su mu olur, CTO'su nasıl olur sorularından kurtulsak.

  1. Sonuçta ortada bir girişim ve insanların bu girişimde aldığı roller var. Motivasyon anlamında da bu ünvanların kullanılmasında bence sakınca yok.

   Bizde girişimciyi küçümsemek için standart yapılan durumdur ancak bugün silikon vadisindeki girişimlerde de durum aynıdır.

   1. Misafir Misafir

    Girişimcileri küçümsediğim filan yok. Durumun trajikomik olduğunu vurgulamak istedim hepsi bu.

    Ayrıca bu girişimin kesinlikle tutunabileceğini düşünmüyorum. Ki bu girşimin haber yapılmasını da anlayamıyorum. Sitenin Alexa değerinden tutun, blog sistemine, oradan tutun kullandıkları temaya kadar ben ortada girişim mirişim göremiyorum malesef.

    Herneyse. Size de benim haricimde konuya yazan arkadaşların nacizane yorumlarını okuyup tahlil ederek, bir özeleştiri getirmenizi tavsiye ediyorum...

 4. Doğan Kutbay Doğan Kutbay

  Sitelerini inceledim, fakat bu yazı sanırım reklam amaçlı bir yazı yani size para falan verdiler galiba? Çünkü lettoblog gerçekten özel bir yapıya sahip olsaydı, öncelikle hazır wordpress teması kullanamazdı. Gidip blog.com olucam demeyle olmaz bu işler.

  1. Webrazzi hiçbir yazısı için ücret talep etmedi. Bizde başka yerlerdeki gibi advertorial yazılar yayınlanmaz. Birkaç genç girşimci bir iş yapmaya niyetleniyor ve ortaya en azından sağı solu bişeye benzeyen amacı belli olan bir girişim çıkıyor.

   Evet, inanılmaz bir keşif veya fikir değil ancak Webrazzi'de hergün inanılmaz keşifleri yazmıyoruz zaten. Hazır Wordpress teması kullanmaları belki doğrudur veya yanlıştır ama tüm girişimin değerini belirlemez diye düşünüyorum.

 5. Metin Mert Metin Mert

  adamlar Woo'nun temalarını kullanmış, helal olsun !!

 6. Aziz Arslan Aziz Arslan

  Dikkatimi çeken ilk şey sitenin kullanışsız olması. Henüz oturmamış bir site olduğu belli fakat önü açık bir proje olarak görüyorum..

 7. Seo Danışmanlığı Seo Danışmanlığı

  Proje geçekten çok güzel çok da emek verilmişe benziyor ama bu büyük trafiğin altından kalkmaları çok zor olacaktır.

  1. Misafir Misafir

   Afedersiniz ama hangi büyük trafik?

   http://www.alexa.com/siteinfo/lettoblog.com#

   Dün gece 8 küsür milyondu. Webrazzi sayesinde biraz düşmüş olsa gerek...

   1. Metin Kartal Metin Kartal

    Benim de Webrazzi'ye bir eleştirim var. Tek amacı yeni girişimleri kötülemek olan adı sanı belli olmayan adamların yaptığı yorumları neden onaylıyorsunuz. Facebook veya Twitter ile logini zorunlu yapsanıza.

    Adam halen Alexa'dan trafik analizi yapmaya çalışıyor. Bak arkadaşım Alexa trafik analizinde sağlıklı sonuç vermez hatta Alexa'nın sonuçlarına bu sektörde hiç itibar edilmez. Bilmiyorsan öğren.

   2. Seo Danışmanlığı Seo Danışmanlığı

    Ben İlerisi için konuşuyorum butür siteler çok hızlı şekilde yayılıyor.

 8. Antakya Biberi Antakya Biberi

  Evet amerikayı yeniden keşfetmek istememişler ama sonuçta kendileri yazsa böyle bir blog'u daha bir guru duyardık.

 9. Halil Karabulut Halil Karabulut

  Biz de biraz destek olalım dedik!

  http://joygame.lettoblog.com/

 10. Hakan Gungordu Hakan Gungordu

  Hazir scriptlerle kurulan siteleri tanitacaginiza, yeni Turk girisimi olan myyol.com 'u tanitsaniza

  1. sitenin tanıtılması için başvurdun mu arkadaşım?

   1. Hakan Gungordu Hakan Gungordu

    Site benim degil arkadasim, r10'da gordum paylasim dedim

 11. Asıl küçük girişimlerin tanıtıma ihtiyacı olduğunu düşünerek, bu yazıyı destekliyorum.

  Ama tanıdık aracılığıyla bu yazının yazılmış olması izlenimini edindiğim ve "başka girişimler de var neden bu?" soruları kafamı tırmaladığı için karamsarlık içindeyim.

  Bunu tüm küçük ama iyi girişimler için yapılması gerekir kanaatindeyim. O zaman kimse tanıdıkmış veya para mı almış sorusunu sormayacaktır.

  Başarılar dilerim.

  1. Burada bilgisiz yorum söz konusu, edindiğiniz izlenim yanlıştır. Biz tanıttığımız küçük girişimlerin neredeyse hepsinde olduğu gibi lettoblog kurucularını da tanımıyoruz.

   Bilginiz olsun diye belirtmek isterim, Lettoblog aylar önce bize defalarca mail atarak projelerini aktardı. Ancak o dönemde proje olması gereken düzeyde değildi, biz de projeye yer veremeyeceğimizi fakat gelişmelerden haberdar edilmemizi istedik.

   Bugün ise proje belli bir iskelete oturdu ve çalışan bir servis. Bu yüzden Webrazzi'de yer verilmesinde herhangi bir engel yok.

   Başka girişimler niye yok sorusunun cevabı ise diğerleri bizi değerli olduklarına ikna edemediler bu kadar. Tüm yerli girişimlere yer vereceğiz gibi bir misyonumuz yok. Destek olmak gibi bir misyonumuz da yok bizim, beğendiğimiz ve okuyucularımızın da haberdar olmasına değeceğini düşündüğümüz girişimlere yer veriyoruz.

   Tanıdık veya para ile yazıyorlar yorumları çoğunlukla Webrazzi'de yer alamamış girişimcilerin kendilerini avutmak için kurdukları gerçekliği olmayan standart karalama cümleleridir.

   1. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

    Sanırım burada net bir cevap verilmiş oldu.

    Aslında bahse konu olan bu ve benzeri girişimlerin bu mecrada daha fazla yer almasını çok isterim.

    Daha önceki mesajımda yazdığım gibi; "Bunu tüm küçük ama iyi girişimler için yapılması gerekir kanaatindeyim. O zaman kimse tanıdıkmış veya para mı almış sorusunu sormayacaktır."

    Başarılar dilerim.

 12. Misafir Misafir

  "Metin Kartal" adıyla yazan arkadaşa itafen sadece 2 şey söylemek istiyorum.

  Birincisi; sektörde aktif 7. yılımı dolduruyorum ve emin ol tahmin edeceğinden daha fazla şey biliyorum.

  İkincisi; şu girişimci arkadaşların bundan önceki 3 girişiminden 2 si şuanda kapalı diğeri tahmin edersiniz ki hüsran. Detaylı incelemek istersen: Uploadim.com, Lettomusic.com, Rotaa.com. Bu da diğerlerinden farklı olmayacak. Zamanın varsa bekle ve gör...

  1. Madem bu kadar deneyimli birisiniz, gerçek adınızı yazın da kim olduğunuz bilelim. Hem kim olduğunuzu bilirsek yorumlarınız daha fazla ciddiye alınabilir.

   Girişimin sahipleriyle eskiden kalma bir anlaşmazlığınız mı var neden bu kadar peşlerindeseniz. Ben daha önce rotaa'yı yazmıştım galiba veya bir yerden hatırlıyorum ama aynı ekibin olduğunu bilmiyordum, siz nereden biliyorsunuz?

   1. Cesaret her zaman bağırmaz. Bazen günün sonunda “Yarın tekrar deneyeceğim” diyen kısık sestir o. Sözü tam bu arkadaşlara göre zamanın ne getireceği belli olmaz. Önemli olan yılmamak, tekrar deneyebilmek.

   2. Misafir Misafir

    Buraya yorum yazarken gerçek adımı yazma zorunluluğum olduğunu sanmıyorum. Ve bu bakımdan tabiki telkininize uyarak yorumun stilimi değiştirmiyorum. Yorumumu ciddiye alıp almamakta size kalmış.

    Girişimin sahiplerini uzaktan yakından tanımam. İlkkez burada gördüm. Sizin rotaa'yı bilmiyor olmanız da çok ilginç. İnsan hazırladığı yazıda yer verdiği link çıkaşlarını birkez olsun kontrol eder.

    Rotaa'yı da uploadim.com'u da lettomusic.com u da sayenizde öğrendim. Tiwtter profilini "Mehmet Uysal" adıyla vermiş olduğunuz şu twitter profiline bakarsanız sizde görürsünüz. Bkz: http://twitter.com/#!/m_uysl

   3. Merhaba Ali Bey

    Neden yorumlara bu kadar sert tepkiler gosteriyorsunuz anlamadım. Tarafsız bir yazı oldugu izlenimini cok azaltmış bu.

    1. Ben olması gereken tepkiyi gösterdiğime inanıyorum. Ben sadece Webrazzi'nin tarafı olabilirim, ve bu anlamda tarafım. Sadece girişime yapılan eleştiriler beni çok ilgilendirmiyor, girişim üzerinden Webrazzi'ye dokunduruluyorsa ona da cevap vermem hiç cevap vermememden daha doğru bir hareket olmaz mı?

   4. Misafir Misafir

    Girişim üzerinden Webrazzi'ye dokunduran tek bir post'umu göremiyorum nedense. "Girişim yorumları beni ilgilendirmiyor." deyişinizde bu bakımdan bana göre hiç inandırıcı değil.

    Aksine tüm post'larım girişime ve girişimcilere yönelikken siz kalkıp bazı bana karşı atılan postlarla yandaşcasına "Madem bu kadar deneyimli birisiniz, gerçek adınızı yazın da kim olduğunuz bilelim. Hem kim olduğunuzu bilirsek yorumlarınız daha fazla ciddiye alınabilir." dediniz.

    Her neyse. Konuya tarafsızca bakan biri -eğer kör değilse- neyin ne olduğunu gayet iyi anlayacaktır diye ümit ediyorum. İyi çalışmalar diliyorum...

   5. Sadece bu yazıya yorum girmiyorum, açıklamam geneldir üzerinize alınmanıza gerek yoktu.

    Size dönecek olursak kim olduğunuzu bilmiyoruz, bu yüzden ne deneyiminiz var ve nasıl bir amaçla bu yorumları yaptığınız belli değil.

    Eski yorumlarınıza da baktım. Özellikle yeni girişimleri bulup yıkıcı yorum yapıyorsunuz. Wimsh.com'a da yorum yapmışsınız yaptığınız yorum bilmem ne scriptinin editi ve 10 K üyeden yukarı çıkamaz.

    Wimsh.com'a yaptığınız yorum mu girişime değer kazandıracak yoksa Lettobloga yaptığınız Alexa'larına bakın yerlerde bir de kendileri CEO, CTO olarak yazmışlar yorumunuz mu?

    Daha fazla size cevap vermeyeceğim. Ancak bilginiz olsun bundan sonra yeni girişimlere yaptığınız saldırgan yorumlara izin verilmeyecek.

 13. Mehmet Fidan Mehmet Fidan

  Merhaba arkadaşlar,

  Görüşleriniz için teşekkür eder dikkate aldığımızı bilmenizi isteriz.

  Öncelikle ölçeklenebilirlik adına bugüne kadar uzunca bir süre kafa yorduğumuzu söyleyebiliriz.Mutlaka kesintilerin olduğu anlık yüklenmelerin yaşandığı anlarda olacaktır ancak bunları minimumda tutmaya çalışıyoruz.(gelişmeleri http://tr-blog.lettoblog.com/'den takip edebilirsiniz)

  Tema konusunda gelince premium tema üreten topluluklara üyeyiz,ve bu yüzden elimizdeki imkanları kullanmaktan çekinmedik.

  Diğer bir konu,webrazzi'ye tanıdık yada parayla haber olmadığımızı/olunamayacağını bilmenizi isteriz.Kapalı beta sürecinde'de projemizi aktarmıştık.Ali bey'in de bahsettiği gibi...

  Son olarak eleştirilere açığız ancak yeterince kullanmadan kötülemek yerine gördüğünüz eksiklikleri geri bildirim olarak bize ulaştırırsanız daha yapıcı olacağını düşünüyoruz.

  Saygılarımızla,

  1. Misafir Misafir

   Eleştirilerimiz sizi kırmasın. Kimsenin kırılmasını yada gücenmesini arzu etmiyorum. Ancak ben ve benim gibi girişimin zaafiyetlerini ve eksilerini açık sözlülükle dilegetiren arakdaşların yorumlarını dikkate alırsanız sevinirim.

   Sonuçta hepimiz interneti kullanan, internetle iş yapan, sektörün içinden bilinçli insanlarız. Buraya yorum yazarak görüş beyan eden hiç kimsenin bilinçsiz, boş konuşacağını düşünmüyorum. En nihayetinde herkes kendi perspektifinden elle tutulur gözle görülür birşeylere yorum yapıyor. Eleştirilerin sizi yıpratması gibi bir durumda asla varolamaz. Aksine eleştirilerin sizi olduğunuz noktadan daha üstlere taşıması gerekir.

   Her neyse bu konuyla alakalı çok yorum yazdım. Hatta --nereden uydurduysa- sizinle şahsi münakaşalarım olduğunu düşünen ve beni sizi yıpratmaya çalışmakla itham eden Webrazzi yazarı oldu malumunuz.

   Bunlara birkez daha gülüp geçiyorum. Arkadaşlarınız ve size de girişiminizde samimiyetle başarılar diliyorum.

 14. boyle bir ulkede girisimci olup proje yapmak zor olsa gerek yorumlara bak kufur gibi :)

  yolunuz acik olsun basarilar.

 15. Anindayorum Anindayorum

  Ortalık fena karışmış :D

 16. http://tr.lettoblog.com/neden-lettoblog/

  şu sayfaya güldüğüm kadar hiçbirşeye gülmedim. Böyle projelere yer vermek bile zaman kaybı.

  1. Skapudan Skapudan

   kesinlikle haklısın bu tabloyu yaparken kendisi de gülmüştür bence

  2. Blog tutmak isteyen kişi zaten Blogspot'u da Wordpress'i de eklentilerini ve ek özelliklerini de biliyordur. O tablo hafifletilmiş tabiriyle en en en acemiler için galiba. Bir hafta Blogspot veya Wordpress ile ilgilenen kişi o özellikleri kendi de ekleyebilir zaten. Blog için para vermek zorunda da kalmaz. Arkadaşlar inşallah başarılı olur ama doğrusu çok yeni ve aykırı bir proje değil. Philips, Braun gibi markaların hakim olduğu traş makinesi aleminde faaliyet gösteren Sinbo ve Premier ile aynı konumda şu an. Tabii ki bence...

 17. Metehan Türkdönmez Metehan Türkdönmez

  Acaba banner yayınlama karşılığında ücretsiz (.com,.net,org vb..)domain veren blog servisi kurulsa nasıl olur? :)

 18. arkadaşlar sizce blogpot'mu wordpress blogmu? hangi blogu tercih edersiniz (kişisel günlükler) için

 19. Ahmet Hakan Ahmet Hakan

  güzel bir çalışma olmuş ama daha yolun çok başında eksikler var umarım istedikleri yere kavuşurlar.