Yandex'ten Mobil Alanda Önemli Bir Yatırım

Yandex'ten Mobil Alanda Önemli Bir Yatırım

Rusya'nın lider arama motoru Yandex, kısa süre önce mobil alanda yaptığı işbirliklerine güç katacak bir satın alma yaptı. SPB Software adlı mobil uygulamalar ve mobil teknolojiler geliştiren şirket artık Yandex'in mobil geleceği için çalışacak.

1999'da St. Petersburg'da kurulan SPB Software , Symbian ile başlayan macerasına bugün iPhone, Android ve Windows Phone'u da eklemiş durumda. Çapraz platform felsefesine uygun hareket eden şirketin mobil erişilebilirliğe önem veriyor olması, 3 boyutlu mobil arayüzler (video aşağıda) geliştirecek potansiyele sahip olmasıyla daha da önem taşıyor.

Techcrunch'ın kaynaklarına göre bu satın almanın bedeli 70 milyon TL (38 milyon dolar). Bana soracak olursanız çok daha fazla edebilir. Zira Yandex'in SPB Software ile geliştireceği mobil uygulamalar, Rus şirketin düşüşte olan piyasa değerini yükseltmesi için büyük bir şans.

iPhone uygulaması da aktif olan Yandex Panoramalar'ın Türkiye'de aldığı olumlu geri dönüşler, Yandex'in mobilde Google'a avantaj sağlayabileceğinin iyi bir kanıtı. Üstelik akıllı telefon kullanım oranı Rusya'da yüzde 25 (Türkiye'de yüzde 14) ve Rusya dünyanın en büyük beşinci mobil cihaz pazarı.

Fikir yürütmelerin ucunu açık bırakırsak, Yandex'in SPB Software ile Rusça konuşan 258 milyon kişiye ve tabii ki 7 milyarlık dünya nüfusuna bir mobil işletim sistemi hediye edeceğini hayal edebiliriz. Uluslararası politik ilişkiler de Yandex için bir sebep olarak görülebilir.

SPB Software'in Android için geliştirdiği 3 boyutlu arayüz:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.