Yüzünü Güney Afrika'dan Türkiye'ye Dönmüş Bir Girişimci: Jo-Pierre Lerm

Yüzünü Güney Afrika'dan Türkiye'ye Dönmüş Bir Girişimci: Jo-Pierre Lerm

Türk internet girişimcileri her ne kadar dışarı açılmaya çalışsalar da ben inatla Türk inernet pazarının henüz doyuma ulaşmadığını düşünüyorum. Hala büyük oyuncular etkisi altına girmemiş ya da yeteri kadar güçlü oyuncusu olmayan gelişime açık, bir çok iş modeli var. Bu röportajımda bu iş modellerinden birini tanıtacağım sizlere. Ama öncesinde bu girişimin girişimcisinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Bu yaz Türkiye ziyaretimde Jo-Pierre Lerm ile tanıştım. Kendisi Güney Afrika’lı. O da benim gibi Türk internet pazarını hala sıcak buluyor ve bu yüzden ülkesini geride bırakarak Türkiye'de girişimciliğe soyunuyor. Jo-Pierre Lerm ile yeni girişimi hakkında keyifli bir söyleşi yaptım. Umarım bu hikaye sizin de hoşunuza gider.

Reyhan Çepik: Merhaba, Jo-Pierre ülkemize ve Türk internet sektörüne hoşgeldin. Webrazzi okuyucuları için biraz kendinden bahseder misin?

Jo-Pierre Lerm: Hoşbulduk Reyhan. Ben, Jo-Pierre Lerm, Güney Afrika’dan 32 yaşında bir girişimci ve yazılım mühendisiyim. Kişilerin özel bilgileriyle ilgili kanunların çok sıkı olduğu Güney Afrika’da JustPlay’i kurduktan sonra, ilgilendiğim bir diğer pazar Türkiye oldu. Güney Afika’nın 6 katı online kullanıcının bulunduğu Türkiye’deki amacım, kişilere sadece izin verdikleri satış  telefon aramalarına maruz kalmalarını sağlamak. Bu tüketicileri ve firmaları mutlu ediyor. Özellikle çağrı merkezlerini. :)

Reyhan Çepik: Yeni projeniz JustPlay'i bize tanıtır mısın?

Jo-Pierre Lerm: JustPlay.com.tr,  Mayıs 2011’de  JSM Bilişim bünyesinde açıldı. JustPlay Türk vatandaşlarına hitap eden ve  yüzde 100 ücretsiz olan, ayrıca çabucak 10.000’in üzerinde kullanıcının toplandığı bir organizasyondur. Kullanıcılar firmalarımızın tekliflerini görüp bir yandan da çekilişlere katılabilirler.

Üyeler kendilerini firmalara karşı kalifiye ederler. Eğer bir üye teklifle ilgilenirse, JustPlay o kişiden firmanın onunla irtibat kurması için izin ister. Eğer izin vermezse, üye ile irtibat kurulmaz. Üyeler her şekilde çekilişlere katılım hakkı kazanırlar. Firmalar yüksek derecede kalifiye edilmiş ve izinleri alınmış  müşteri adaylarının bilgilerini gerçek zamanlı olarak elde ederler.

Reyhan Çepik: Anket süreci nasıl gelişiyor?

Jo-Pierre Lerm: Bir firma bize istediği müşteri aday tipini iletir, biz de onlara onaylandıktan sonra yükleyeceğimiz bir anket hazırlar ve sunarız. Her firmanın anketinin üzerinde reklam için bir alan bulunur. Üyeler soruları tek tek cevaplar ve bu da kalifiye olmalarına yardımcı olur. Eğer üye firmanın istediği kriterlere uymuyorsa, anket sona erer ve üye çekilişe katılım yoluna devam eder. Eğer üye kalifiyeyse, bir izin sorusunun ardından firmanın kendisiyle irtibat kurmasını isteyip istemediği sorulur. Eğer sadece  “evet” yanıtını verirse üyenin telefon numarası ve e-posta adresi firmayla paylaşılır.

Reyhan Çepik: İki farklı firmanın hedef kitlesi aynı ise anketi çözen kişinin iletişim bilgileri her iki şirket ile de paylaşılıyor mu?

Jo-Pierre Lerm: Hayır, her firmanın kendine özel anketi, kalifiye edici soruları ve izin sorusu vardır. Bu, her firmanın işlemlerinin kendine has kalmasına, elde edilen verinin onlara özel olmasını sağlar ve asla diğerleriyle paylaşılmaz.

Ayrıca bir firmaya “evet” yanıtını veren kişinin karşısına aynı sektörden rakip firmanın anketini “x” bir süre kadar çıkarmayarak her firmaya müşteri adayının bilgilerini aldıktan sonra bunu satışa dönüştürmesi için bir süre tanıyoruz. Tamamen firmaya özel yüksek derecede kalifiye potansiyel müşteriler sağlıyoruz.

Reyhan Çepik: Bildiğim kadarıyla çekiliş için gerekli yerlerden izin almanız gerekiyor. Siz bu süreçleri tamamladınız mı?

Jo-Pierre Lerm: Evet, tüm kampanyalarımız ve çekilişlerimiz Milli Piyango onaylıdır. İlk çekilişimizi Milli Piyango yetkilisi ve Noter huzurunda yaptık bile. Çok başarılı geçti ve tüm kazananlarımız hediyelerini teslim aldılar. Çekiliş halka açık bir yerde gerçekleşti böylece isteyen herkes çekilişi izlemek için katılabildi.

Reyhan Çepik: Markalar için iş modeliniz tam olarak ne sağlıyor?

Jo-Pierre Lerm: Markalar ve üyeler eşsiz bir karşılaşma yaşıyorlar. Firmalar tamamen hedef kitlesine yönelik şekilde ve yaş, cinsiyet, yer kriterlerine tamamen uyarak müşteri adaylarını buluyorlar. Gerçek zamanlı kalifiye datayı  tüm sorular ve cevaplar eşliğinde firmalara sağlıyoruz. Bir potansiyel müşteri “evet” yanıtını verdikten sonra  bir otomatik cevaplayıcı e-postası alıyor, bu da kişinin konuyla ilişkisini firma o kişiyle irtibat kurana dek sıcak tutuyor. Firmalar aylık bir bütçe belirleyebilir, günlük limitlerini ayarlayabilir ya da istedikleri zaman anketleri yayından kaldırabilirler.

Reyhan Çepik: Şu an ne tür şirketler sizin hedef kitleniz?

Jo-Pierre Lerm: Son tüketiciye yönelik bir ürünü ya da hizmeti olan her firmaya hitap ediyoruz diyebilirim. Bankalardan, sigorta firmalarına ( telefon müşterileri), sadece e-posta gönderimi yapmak isteyen ve e-posta adresleri arayan firmalara kadar ( e-posta listeleri). Sistem firmanın kriterlerine göre herhangi bir tüketiciyi bulabilir. Modelimize uyabilecek firmaların ölçeği çok geniş.

Reyhan Çepik: Peki sitenizin üyelerinin bu durumda kazancı ne oluyor?

Jo-Pierre Lerm: Firmalarımız müşteri bulmak için hayli etkin olan sistemimizi kullanabilirler. Müşteri adaylarının bulunması konusunda tüm eforu biz sarfediyoruz. Onlara veriyi gerçek zamanlı olarak ulaştırıyoruz, onların da tek yapması gereken aramalarını bekleyen müşteri adaylarına ulaşmak oluyor.

Firmaların anketlerini kontrol edebilmeleri ve kriterlerinin doğru işleyip işlemediğini görüp sonuçları gerçek zamanlı olarak görebilmeleri için sisteme giriş yapabilecekleri bir kullanıcı adı ve şifre veriyoruz. Bu sürecin en iyi şekilde işlemesi için kampanya devam ederken yapılması gereken ufak ayarlamaları da en yüksek kalitedeki müşteri adayları için biz sağlıyoruz.

Reyhan Çepik: Kullanıcıların gerçek kimliklerini nasıl test ediyorsunuz?

Jo-Pierre Lerm: Kullanıcılar JustPlay’e kaydolduğunda, bir e-posta adresi ve cep telefonu numarası bildiriyorlar. Üyelerimize bir e-posta yollayarak aktivasyon gerçekleştiriyoruz ve daha sonra telefonlarına gelen SMS kodu ile de üyeliklerini tamamlıyorlar. Bu iki aşama tamamlandığında, bir üye aktif hale geliyor ve sistemde çekilişlere katılıp vakit geçirebiliyor. Bir üye ödül kazandığında, bir kez daha kişinin kimliği onaylanıp gerçekten o kişi olup olmadığı anlaşıldıktan sonra o ödülü teslim alabiliyor.

Reyhan Çepik: Şu an hali hazırda sizinle aynı iş modeline sahip şirketler var. Bu şirketlerden farkınız nedir?

Jo-Pierre Lerm: Rakiplerimizle ilgili analizler yaptık ve iş modellerinin tam olarak aynı olmadığını gördük. Bizim en büyük farkımız her firma için her üyeyi ayrı ayrı kalifiye etmemizdir. Firmalarımız aradıkları müşteri kriterlerine en uygun şekilde kişileri bulabilmekte ve elde ettikleri veri başkalarıyla paylaşılmamakta. Böylece iki rakip firmanın aynı müşteri adayı üzerinde mücadele etmesi önlüyoruz.

Reyhan Çepik: Gelir modeliniz nasıl peki?

Jo-Pierre Lerm: Firmalar kalifiye olan ve sadece elde ettikleri potansiyel müşteriler için ödeme yaparlar. Binlerce tamamlanan anket içinden firmalar sadece kalifiye olan ve onlara irtibat için izin veren müşteri adayları için ödeme yaparlar. Firmalarımızın satışlarını arttırabilmeleri için en etkin maliyet yöntemiyle çalışıyoruz.

Reyhan Çepik: Son olarak söylemek istediklerin var mı?

Jo-Pierre Lerm: JustPlay satış ekibinize ya da çağrı merkezinize yüzde 10 ile yüzde 60 arasında değişen satış dönüşümleri ve taciz edilmeyen, aramanızı bekleyen müşteri adaylarıyla yepyeni bir heyecan getirecektir. Bu tamamen bir kazan-kazan durumudur ve verinin kalitesiyle ilgilidir. Günümüzde vaad ettiği gerçeklikten ve kaliteden çok uzak verileri bulup satın almak çok kolay. Bizim verilerimiz gerçek zamanlı olarak elde edilir, ayrıca bilgi birkaç dakikalıktır ve firmaya anında ulaştırılır.

Reyhan Çepik: Bize vakit ayırdığın için çok teşekkür ederim. Tekrar cesaretinden dolayı tebrik ediyor ve bol şans diliyorum.

Jo-Pierre Lerm: Webrazzi olarak bizi ağırladığınız için asıl ben teşekkür ederim. Sevgiler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.