IPv6 Desteği Son 12 Ayda Yüzde 2000 Arttı

IPv6 Desteği Son 12 Ayda Yüzde 2000 Arttı

Web içeriği çok büyük bir hızla artarken alt yapısının bu hıza ayak uydurabiliyor olması gerekiyor. 32 bitlik adres yapısına sahip olan IPv4'ün artık yetersiz kalması üzerine geliştirilen 128 bitlik IPv6 desteği ise geçtiğimiz 12 ay içerisinde çok ciddi oranda arttı.

%2000 civarında bir artış ilk bakışta etkileyici olsa da, bundan 12 ay öncesinde ancak emekleme aşamasında diyebileceğimiz IPv6 bugün hala sınırlı bir desteğe sahip. Measurement Factory'nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre bugün .com, .net ve .org uzantılı alan adlarının yaklaşık olarak %25,4'ü IPv6 protokolünü tam anlamda destekliyor.

12 ay önce sadece %1,27 oranında olan IPv6 desteğinin bu oranda artmış olmasında en önemli rol oynayan firma ise en önemli alan adı kayıt ve web barındırma firmalarından biri olan GoDaddy.

Temmuz ayında gerçekleştirdiği 2,25 milyar dolarlık stratejik ortaklık ile gücünü önemli oranda arttıran GoDaddy, IPv6 desteği konusunda en aktif firmalardan biri. GoDaddy'nin yaptığı açıklamaya göre DNS servisinde yapılan bu geliştirme ile 30 milyonun üzerindeki müşterisi IPv6 desteğine kavuş oldu.

Araştırmayı gerçekleştiren Measurement Factory de bu gerçeğin altını çiziyor ve GoDaddy'nin bu çabası olmasaydı bugün IPv6 desteğinin ancak %3 seviyesinde kalacağını belirtiyor.

Network World'ün haberine göre burada gözden kaçırılmaması gereken önemli detaylardan biri de Measurement Factory'nin bu araştırmasında kullandığı yöntem ve karşılaştığı kısıtlamalar.

Measurement Factory, bu araştırmayı yaparken sadece .com, .net ve .org uzantılı alan adlarının rastgele seçilmiş %1'lik bölümünü inceledi. Bu; 200'ün üzerinde farklı alan adı uzantısının bu araştırmada değerlendirmediğini gösteriyor olsa da, sadece en popüler bu 3 uzantının hesaba katılması da ortaya gerçeğe çok yakın bir sonuç çıkması için yeterli. Bununla beraber IPv6'ya geçişin daha hızlı yaşandığı .gov ve .edu uzantılı alan adlarının araştırmada yer almadığını gözden kaçırmamakta fayda var.

Araştırmaya göre IPv6'ye geçiş sürecinde en başarılı ülke Fransa. Araştırmada Fransa'nın IPv6'ya geçişte %57 ile önde olduğu tespit edilmiş. Fransa'nın ardından %42 ile ABD ve %36 ile Çek Cumhuriyeti geliyor.

IPv6 ile ilgili daha fazla bilgi almak ve bu konuyla ilgili Türkiye'de çalışmaları takip etmek için  BTK'nın konuyla ilgili sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.