Web Büyüyor: Kayıtlı Alan Adları 210 Milyona Ulaştı
Alan Adı

Web Büyüyor: Kayıtlı Alan Adları 210 Milyona Ulaştı

Şubat ayında tahsis edilebilecek IPv4 adreslerinin tükenmesi ile birlikte internet camiasında yaşanan kısa süreli panik, IPv6'nın sorunsuz bir şekilde hayata geçmesi ile birlikte unutuldu bile. Sadece 4,3 milyar adrese olanak veren IPv4 ile karşılaştırıldığında yaklaşık 340 andesilyon (rakam ile: 340.282.366.920.938.000.000.000.000.000.000.000.000) benzersiz adrese imkan veren IPv6, daha uzun bir süre boyunca IP adresleri konusundaki ihtiyaca karşılık verebilecek gibi görünüyor.

Bu gelişme web'in önlenemez yükselişine de olumlu etki sağladı. Verisign'ın yayınladığı rapora göre 2011'in ilk çeyreğinde, son bir yıla göre gözle görünür bir alan adı kaydı artışı var. Mart sonu itibariyle toplam kayıtlı üst seviye alan adı sayısı 209,8 milyona ulaştı.

Alan adı kayıtlarında 2010'un son çeyreğine göre %2,2'lik bir artış gözlenirken, bir yıl öncesine göre artış %7,9 olarak belirlendi. Sadece 2011'in ilk çeyreğinde kaydedilen .com ve .net alan adlarının sayısı 8,3 milyon olurken, toplamda 108 milyona (tüm kayıtların yaklaşık %51'i) ulaştı. Bu rakam bir önceki çeyreğe göre %2,7, bir önceki yıla göre ise %9,2'lik bir atışı ifade ediyor.

Ülke alan kodlarına sahip alan adlarında ise 2010'un son üç ayına göre %2,1, 12 aylık dönemde ise %5,1'lik artış gözlendi ve kayıtlı ülke kodlu alan adlarının sayısı 81,7 milyonu buldu.

Dünya çapında 240'tan fazla üst seviye alan adı bulunuyor. Ama tüm alan adı kayıtlarının %61'ini bunların 10 tanesi oluşturuyor. Bu alan adı uzantıları sırasıyla; .com, .de, .net, .uk, .org, .info, .nl, .eu, .cn ve .ru. Çinde internet kullanımının artıyor olmasına rağmen geçen yıl 7. sırada bulunan .cn alan adının bu yıl 9. sıraya gerilemesi bu sıralamadaki en ilgi çekici durum.

En yaygın alan adı uzantıları olan .com ve .net'in yenileme oranı %78. Yani bu son bir yıl içerisinde 28 milyon .com ve .net uzantılı alan adlarının yenilenmediğini gösteriyor. Kayıtlı yaklaşık 108 milyon .com ve .net alan adının %12'si park edilmiş halde tutulurken, %21'i tek sayfalık birer web sitesine sahip. %67'si yani yaklaşık 72 milyon tanesinin ise çok sayfadan oluşan web siteleri bulunuyor.

Verisign'ın raporuna PDF olarak şu adresten erişebilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Kayıtlı alan adı derken kayıtlı olmayan alan adlarıda mı var demek istediniz.Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Kayıtlı olmayan alan adları şu anda kullanım hakkı kimsenin elinde bulunmayan alan adları anlamına geliyor. Örneğin icgiyimonline.com kayıtlı, icgiyimonline.com.tr kayıtlı değil. Fakat bu yazıdaki ifadeyi; kayıtlı olmayan alan adlarının varlığına vurgu yapmak amacıyla değil, kayıt süresi dolmamış, dolduysa da yenilenmiş, yani kaydı devam eden alan adları için kullandım. Eğer bu şekilde anlaşılmıyorsa özür dilerim.

   Eğer Türkçe kullanımı açısından "kayıtlı alan adı" ifadesinin yanlış olduğunu düşündüğünüzü söylemek istediyseniz, ben aynı görüşte değilim. "Kayıtlı alan adı" ifadesinin doğru ve kullanılan bir ifade olduğunu düşünüyorum. TDK'da bu durumu açıklayacak bir sözlük olduğunu sanmıyorum ama yine de bunu araştıracağım, doğru bir ifade değilse düzelteceğim. Teşekkürler.

 2. 2012de new top level domains (TLDs geliyor! geliyor ....sfo, .berlin, .nyc, .web, .eco, .shop, .gay, .xxx, .hotel, .film, .radio, .green, .site, .sport and .music. :)

 3. gerçekten içeriği olan domainlerin kaç tane olduğu hakkında kimse bilgi vermek istemiyor... internet çöplük olmuş... interneti organize etmek lazım, ve bunu, internetin kargaşık olmasından yararlananlar yapmayacak..

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri