Yandex-Microsoft İşbirliği Google'ı Rusya'da Üşütebilir
Mobil

Yandex-Microsoft İşbirliği Google'ı Rusya'da Üşütebilir

Teknoloji dünyasında Microsoft'un işlerini en çok bozan isim sanırım Google'dır. Google, Microsoft'un lisans dünyasını yerle bir edercesine ücretsiz ürün ve servisler sunarak hayatamıza giriyor ama Microsoft'un da boş durmaya niyeti yok gibi. Türkiye'de de hizmet vermeye başlayan Yandex, Windows Phone tabanlı telefonlarda (şimdilik Rusya için) varsayılan arama motoru olmaya başlıyor.

Windows Phone'un dikkate alınmadığı bir anda dünyanın en büyük telefon üreticisi ile rekabete yeniden giren Microsoft'un bu hamlesi, Rusya pazarında Google'ın mobil pazar payını düşürecek gibi. Zira Samsung’s Оmnia W ile başlangıç yapan Microsoft, Windows Phone tabanlı Nokia'lar Lumia 800 ve Lumia 710 için de Yandex'i ön yüklemeli olarak Google'ın karşısına çıkarıyor.

Microsoft'un HTC ve Samsung ile yeni cihazlarda da Yandex'i destekleyecek olması Google'ın Rusya'da mobil aramada yükselmesi için bir pürüz gibi görünüyor. Yandex bir yandan da Windows Phone'a özel uygulamalarla Microsoft'un jestine karşılık vermeye hazırlanıyor ve Android uygulamalarıyla da Google'a karşı atak yapıyor.

Microsoft Rusya'da kendi arama motoru Bing'i göz ardı etmiş olsa da bunun pek de önemsenecek bir tarafı yok. LiveInternet verileri Yandex'in yüzde 62,7'lik bir pazar payı ile lider olduğunu gösteriyor ve ikinci ismin Google olması Bing'i etkisiz hale getiriyor. Statcounter verileri Yandex ve Google'ın sırasını ters verse de, Bing'in konumu değişmiyor.

Microsoft ve Yandex işbirliğinin Türkiye'de geçerli olup olmayacağı önemli bir soru işareti. Microsoft ve Nokia'nın en çok bilinen, sevilen ve tercih edilen markalardan olması Yandex'i istediği noktaya getirebilir. En azından yüzbinlerce kullanıcıya temas etmesini sağlayabilir ki eğer ilk intiba olumlu olursa Türk kullanıcılar Yandex'i benimseyebilir.

Rusya’nın en popüler arama motoru olan Yandex borsaya açıldıktan sonra açıkladığı mali raporda karlılığını %93 oranında arttırdığı açıklamıştı. Bakalım Google verilerine göre akıllı telefon kullanım oranı yüzde 14 olan ülkemiz, Yandex'e ne kadar karlılık katacak...

Yorumlar (5)
 1. Murat Ozgur Kaymakci Murat Ozgur Kaymakci

  IE'de de varsayilan olarak Bing geliyor ama IE kullananlar Google'i tercih ediyorlar.

 2. Mrauthor Mrauthor

  Yandex şaşırtıcı derecede başarılı bir arama motoru.Google'ın verdiği hizmetlerin aynısını vermeye çalışıyor.Lakin Google'a bağlılığımız Microsoft'a olan bağlılığımız gibi mecburi duygularla değil sevgi dolu duygularla.Google var olmasaydı bugün internette ücretsiz olarak kullandığımız yüzlerce içeriğe ücret ödüyor olacaktık.En basitinden Hotmail vakti zamanında bir kaç MB'lik hesapları ücretli satarken Google GB'lik hesapları ücretsiz sunuyordu.Hotmail'de bu nedenle herşeyini ücretsiz yaptı.Google mevcut yinilikçi,kullanıcı dostu zihniyetini koruduğu sürece hiç kimsenin onların önüne geçebileceğini zannetmiyorum.Ben Google'ı var olduğu süre boyunca sevicem ve desteklicem.Arama başına para veren bir arama motoru çıksa dahi Google'dan vazgeçmicem ve her daim internet tarayıcımın açılış sayfası olacak.

 3. rusya gibi bir ulkede pazarin buyuk bir bolumunu ele gecirmis yandex'le is birligi yapmasindan daha dogal birsey olamaz. burada hedefin google'dan ziyade insanlara daha iyi hizmet vermek oldugunu dusunuyorum. Ama Turkiye'de ayni seyden soz etmek cok cok zor.

 4. google zaten rusya'da usuyor. yandex arayuzu cok karisik geliyo googlea alistik artik

 5. Anindayorum Anindayorum

  Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar Google`ı altedemezler!