Yandex'in Gelirleri %65, Karlılığı ise %93 Arttı
Finans

Yandex'in Gelirleri %65, Karlılığı ise %93 Arttı

Yakın zamanda Türkiye'de de faaliyetlerine başlayan ve özellikle Panorama özelliği ile büyük ilgi toplayan Yandex, 2011'in üçüncü çeyrek finansal raporlarını yayınladı. Raporda Yandex'in bir yıl önceye göre hem gelirlerini, hem de karlılığını beklentilerin üzerinde arttırdığı görülüyor.

Rusya'nın en popüler arama motoru olan Yandex karlılığını %93 oranında arttırmayı başarmış durumda. 2010 yılın üçüncü çeyreğinde 29 milyon dolar civarında kar elde eden firmanın 2011'in aynı döneminde karı 53,5 milyon dolar seviyesine yükselmiş durumda. Yandex'in gelirleri ise %65 oranında artış göstererek 171 milyon dolar seviyesine ulaşmış durumda.

Her iki rakamında beklentilerin üzerinde olduğu görülüyor. Finans uzmanları firmanın karının 50,7 milyon dolar, gelirlerinin ise 163 milyon dolar civarında olacağını tahmin ediyorlardı.

Rusya arama pazarının %63'e yakın bir oranına sahip olan Yandex, geçtiğimiz Mayıs ayında NASDAQ'ta işlem görmeye başlamış ve bu süreçte 1,43 milyar dolar civarında bir gelir üretmeyi başarmıştı. Halka arz sonrasında şirket değerlemesi ise 8,3 milyar dolar civarına ulaştı.

Bu olumlu tabloların ardından finans uzmanları Yandex'in yıl sonu rakamları ile ilgili beklentilerini de revize ettiler. Daha önceden bir önceki yıla göre %55 ile %60 arasında açıklanan beklentiler, %58 ile %60 arasında olacak şekilde yeniden düzenlendi.

Bu arada Webrazzi Summit'te sohbet etme imkanı bulduğum Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov, Türkiye'de henüz çok yeni olmalarına rağmen ilk tepkilerin ve ilginin beklentilerini aşmış olmasından dolayı çok memnun olduklarını söylemişti.

Yorumlar (10)
 1. Mustafa Yanar Mustafa Yanar

  Yandex malesef Türkiyede tutmaz. Çünkü google ile sade tasarımlı ve temiz içeriğe herkes alışmış. Ve böylesi çok daha iyi olmuş. Yandex Türkiyede birşeyler yapabilmek istiyorsa anasayfa ve arama sonuçlarının yeraldığı sayfayı sadeleştirmeli !

  1. Burak Burak

   Sağolun Mustafa Bey.

   Yandex çalışanları bunu hiç düşünememişti. İpten aldınız şirketi.

   1. Saim Naim Saim Naim

    Burak sanırım ekiptensin. Değilsen bile Mustafa'nın haklı olduğunu görmüş olmalısın. Onun yorumundan önce mi sonra mı bilmiyorum ama yandex ana sayfasını sadeleştirdi ve çokda güzel oldu. ama sonuç sayfası yine karışık. birde şunu da düşünmek gerek: türkiyede sade bir arama motoru zaten var. neden bir ikincisine ihtiyaç olsun. birde böyle deneyelim.

   2. Koç Blog Koç Blog

    Saim, Google'unda sonuç sayfası pekte sade sayılmaz, onlarda birçok şeyi ilave ettiler sonuç sayfasına.

  2. Berkant Pençel Berkant Pençel

   Bir şeye alışmış olmak onu vazgeçilemez yapmaz. Nitekim altavista ve öncesinden başlayıp yahoo, google diye takip eden trendde yandex de kendine iyi bir pay bulabilir bence.

   Google'ı ve Yandex'i sadece arama motoru olarak düşünmemek lazım bence. Yandex'in haritalar servisi, ankara ve istanbul için en azından google'a göre çok daha iyi, çünkü tüm şehri dolaşıp her tarafı fotoğraflamışlar. Ek olarak trafik durumunu da gösteriyor bu harita servisi.

   Bir ikincisi, google.com gibi boş bir sayfaya girmektense yandex.com.tr'ye girip bir çok servisten tek sayfada faydalanabiliyorsunuz. Gelen kutusunu gösteriyor, son haberleri gösteriyor ve sayfa ağır değil.

   1. Fırat Esmer Fırat Esmer

    Katılıyorum Berkant.

 2. Fırat Fırat

  her harükarda google çakması deşlmi hemşerim ne yaparsalar yapsınlar google kaybetmez kullanıcıyı bakın diğerleri alamaz demiyorum google bırakmaz kulanıcıyı bıraktırmıyo adamlar

 3. Admin Admin

  Mustafa beye katiliyorum, aliskanliklar kolay kolay degistirilemez.

 4. Kemal Sezun Kemal Sezun

  birkaç arama yaptım çıkan sonuçları beğenmedim, alakalı sonuçlar geldi ama google gibi kaliteli değildi, sanki google'un 2 ay önce gösterdiği sonuçları gösteriyordu ingilizce sonuçlar da karışık

 5. Mert Meriç Mert Meriç

  şirket değerlemesi 8,3 milyar dolara ulaşmış, google ı geçemez diyorsunuz? bir alanda illa tek olmak mı lazım? gayet güzel paylar alarak devam ediyor şirket? yaşadığınız yerde bir mobilyacı, bir market mi var? pazardan pay alıp kar etmeye bakar şirket? Türkiye'de değerlemesi bu seviyede bir online iş var mı?