Yandex'in Gelirleri %65, Karlılığı ise %93 Arttı

Yandex'in Gelirleri %65, Karlılığı ise %93 Arttı

Yakın zamanda Türkiye'de de faaliyetlerine başlayan ve özellikle Panorama özelliği ile büyük ilgi toplayan Yandex, 2011'in üçüncü çeyrek finansal raporlarını yayınladı. Raporda Yandex'in bir yıl önceye göre hem gelirlerini, hem de karlılığını beklentilerin üzerinde arttırdığı görülüyor.

Rusya'nın en popüler arama motoru olan Yandex karlılığını %93 oranında arttırmayı başarmış durumda. 2010 yılın üçüncü çeyreğinde 29 milyon dolar civarında kar elde eden firmanın 2011'in aynı döneminde karı 53,5 milyon dolar seviyesine yükselmiş durumda. Yandex'in gelirleri ise %65 oranında artış göstererek 171 milyon dolar seviyesine ulaşmış durumda.

Her iki rakamında beklentilerin üzerinde olduğu görülüyor. Finans uzmanları firmanın karının 50,7 milyon dolar, gelirlerinin ise 163 milyon dolar civarında olacağını tahmin ediyorlardı.

Rusya arama pazarının %63'e yakın bir oranına sahip olan Yandex, geçtiğimiz Mayıs ayında NASDAQ'ta işlem görmeye başlamış ve bu süreçte 1,43 milyar dolar civarında bir gelir üretmeyi başarmıştı. Halka arz sonrasında şirket değerlemesi ise 8,3 milyar dolar civarına ulaştı.

Bu olumlu tabloların ardından finans uzmanları Yandex'in yıl sonu rakamları ile ilgili beklentilerini de revize ettiler. Daha önceden bir önceki yıla göre %55 ile %60 arasında açıklanan beklentiler, %58 ile %60 arasında olacak şekilde yeniden düzenlendi.

Bu arada Webrazzi Summit'te sohbet etme imkanı bulduğum Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov, Türkiye'de henüz çok yeni olmalarına rağmen ilk tepkilerin ve ilginin beklentilerini aşmış olmasından dolayı çok memnun olduklarını söylemişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.