Google'ın Karşısına Çıkan Yandex'in Türkiye'deki Durumu Nasıl?

Google'ın Karşısına Çıkan Yandex'in Türkiye'deki Durumu Nasıl?

Yandex vs GoogleTürkiye'de arama motoru pazarının tartışmasız lideri Google için 20 Eylül önemli bir tarih olabilir. Sebebi elbette Rus arama motoru devi Yandex'in son hazırlıklarını tamamlayıp Türkiye pazarına girmiş olması. Webrazzi'nin Facebook takipçileri 'Google'a bir şey olmaz diyor' ama Yandex'in Türkiye'deki durumuna yakından bakmak daha gerçekçi bir tahmin verebilir.

comScore'un Yandex'e özel paylaştığı rapor Yandex sitelerinin Ağustos ayı Türkiye performansını ortaya koyuyor.  Rapora göre Yandex Siteleri'nin geçen ayki ziyaretçi sayısı 119.000, günlük ortalama ziyaretçi sayısı ise 12 bin. Her ziyarette ortalama 2 dakika geçiriliyor ve her ziyaretçi ayda ortalama 5,4 ziyaret yapıyor. Yandex'in Ağustos ayında Türkiye'den aldığı toplam sayfa görüntüleme sayısı ise 2 milyon.

Yandex Türkiye

Yandex'in demografik bilgileri genel ile çok uyumlu. Ziyaretçilerinin yüzde 65'e yakını erkek, yüzde 35 civarı da kadın. Genel olarak genç bir kitleye hizmet veren Yandex ziyaretçilerinin yaklaşık yüzde 30'u 15-24 yaş arasında. Yüzde 35 civarında da 25-34 yaş arasında bir kitleye hitap ediyor.

Yandex'in bu istatistikleri son zamanlarda yeni kullanıcı çekmekten çok (hatta biraz düşüş var), mevcut ziyaretçilerini kendine daha fazla yaklaştırdığını gösteriyor. Diğer yandan Yandex'in 2010 Ağustos ayından bu yana  tekil ziyaretçi sayısını yüzde 27,1 artırmış olması da dikkat çekiyor. Yandex ziyaretçilerinin en çok uğradığı 10 site arasında TurkishAjan.comEkobilet.com ve Ceviz.net gibi Türkçe içerikli siteler de bulunuyor.

Yandex'in küçümsenmeyecek bir arama algoritması var. Diğer yandan Google Trends, Google.com.tr'nin 2011'de düşüşte olduğunu gösteriyor. Google.com'un düşüşü ise 2008'i hatırlatıyor. Bunu tam olarak arama eğiliminin azalmasına bağlayamıyorum. Google Trends'te Yandex.com.tr için henüz bir sonuç yok ama Alexa'daki yükseliş bir şeylerin değiştiğini düşündürüyor.  Google'ın Rusya'da Yandex'i kıramamasını ise dil farkını da gözeterek ayrıca tartışmak gerekiyor.

Ülkelere göre arama motoru ve daha bir çok veriyi kıyaslayan Statcounter Google'ın pazar payına toz kondurmuyor ama ben Avrupa'nın yüzde 93'üne ulaşan Yandex'in Google'dan kesinlikle pay alacağına inanıyorum. Ancak Türkiye pazarında yükselmesi için Google'da alışık olduğumuz basit tasarımın Yandex.com.tr'ye yansıması gerekiyor.

Facebook'taki anketimizin sonuçlarına ve bu yazdıklarıma tekrar döneceğim..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.