Google'ın Karşısına Çıkan Yandex'in Türkiye'deki Durumu Nasıl?
Analiz

Google'ın Karşısına Çıkan Yandex'in Türkiye'deki Durumu Nasıl?

Yandex vs GoogleTürkiye'de arama motoru pazarının tartışmasız lideri Google için 20 Eylül önemli bir tarih olabilir. Sebebi elbette Rus arama motoru devi Yandex'in son hazırlıklarını tamamlayıp Türkiye pazarına girmiş olması. Webrazzi'nin Facebook takipçileri 'Google'a bir şey olmaz diyor' ama Yandex'in Türkiye'deki durumuna yakından bakmak daha gerçekçi bir tahmin verebilir.

comScore'un Yandex'e özel paylaştığı rapor Yandex sitelerinin Ağustos ayı Türkiye performansını ortaya koyuyor.  Rapora göre Yandex Siteleri'nin geçen ayki ziyaretçi sayısı 119.000, günlük ortalama ziyaretçi sayısı ise 12 bin. Her ziyarette ortalama 2 dakika geçiriliyor ve her ziyaretçi ayda ortalama 5,4 ziyaret yapıyor. Yandex'in Ağustos ayında Türkiye'den aldığı toplam sayfa görüntüleme sayısı ise 2 milyon.

Yandex Türkiye

Yandex'in demografik bilgileri genel ile çok uyumlu. Ziyaretçilerinin yüzde 65'e yakını erkek, yüzde 35 civarı da kadın. Genel olarak genç bir kitleye hizmet veren Yandex ziyaretçilerinin yaklaşık yüzde 30'u 15-24 yaş arasında. Yüzde 35 civarında da 25-34 yaş arasında bir kitleye hitap ediyor.

Yandex'in bu istatistikleri son zamanlarda yeni kullanıcı çekmekten çok (hatta biraz düşüş var), mevcut ziyaretçilerini kendine daha fazla yaklaştırdığını gösteriyor. Diğer yandan Yandex'in 2010 Ağustos ayından bu yana  tekil ziyaretçi sayısını yüzde 27,1 artırmış olması da dikkat çekiyor. Yandex ziyaretçilerinin en çok uğradığı 10 site arasında TurkishAjan.comEkobilet.com ve Ceviz.net gibi Türkçe içerikli siteler de bulunuyor.

Yandex'in küçümsenmeyecek bir arama algoritması var. Diğer yandan Google Trends, Google.com.tr'nin 2011'de düşüşte olduğunu gösteriyor. Google.com'un düşüşü ise 2008'i hatırlatıyor. Bunu tam olarak arama eğiliminin azalmasına bağlayamıyorum. Google Trends'te Yandex.com.tr için henüz bir sonuç yok ama Alexa'daki yükseliş bir şeylerin değiştiğini düşündürüyor.  Google'ın Rusya'da Yandex'i kıramamasını ise dil farkını da gözeterek ayrıca tartışmak gerekiyor.

Ülkelere göre arama motoru ve daha bir çok veriyi kıyaslayan Statcounter Google'ın pazar payına toz kondurmuyor ama ben Avrupa'nın yüzde 93'üne ulaşan Yandex'in Google'dan kesinlikle pay alacağına inanıyorum. Ancak Türkiye pazarında yükselmesi için Google'da alışık olduğumuz basit tasarımın Yandex.com.tr'ye yansıması gerekiyor.

Facebook'taki anketimizin sonuçlarına ve bu yazdıklarıma tekrar döneceğim..

Yorumlar (30)
 1. Netserifi Netserifi

  Yandex şu anda google ' ın karşısında değil sadece onu yakalamaya çalışıyor ve bu inanılması zor birşey gibi duruyor. Google sadece arama motoru ile değil gmail ve google+ ,google translate ve diğer siteleri ile kullanıcıyı kendine çekip bağlıyor.

 2. Erkin Tek Erkin Tek

  internet kafemizde anneme google'ı gösterip bak burdan herşey daha kolay bulunuyo demem hayal meyal.

  Google evil olmama düşüncesini uzun zaman önce bıraktı. Sonuçta iş yatırımcıları gülümsetme işine döndü.

  Elbette, ben güldükten sonra sıkıntı yok, ama bence tekelin kırılması ve rekâbetin varlığı açısından yandex çok önemli.

  Arama sonuçları da fena olmadığından şimdilik yandex benim seçimim. (sitesini firefox'a ekleyince ayar çekmek lazım.)

 3. Hamza Bağdaş Hamza Bağdaş

  Yandex'i çok sevdik .

  İyi biryerlere gelebileceğini düşünüyorm , yalnız google kadar olacağını şuanlık düşünemiyorum .

 4. Hüseyin Ergin Hüseyin Ergin

  Arkadaş bu ne rakamları eğip bükmeye çalışarak yazılmış bir yazı. Webrazziye yapılan son zamanlardaki eleştirilerin bir kısmını yersiz buluyordum ama bu yazıyla ben de artık hak veriyorum. google düşmüş vs.. %98.5 kullanım oranı diyoruz. günlük 12 bin ziyaretçi alan sitenin neyini analiz ediyorsunuz ki? blog mu, arama motoru mu? Bu kadar acele etmeyin. her gün yandexe bir yazı.. anladık sponsor oldu.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Rakamları eğip bükmeye çalışmadığım gibi, Yandex'in sporsorluğuyla da ilgisi yok bu yazının.

   Günlük 12 bin ziyaretçi alan site sıradan bir forum değil. Ciddi bir yerelleştirme yapan, Avrupa'nın en büyük internet şirketi ve bölgenin ciddi bir arama motoru. Zaten işi önceden tahmin etmek, fikir vermek üzerine yazılar yazıyoruz. Üstelik bu bilgiyi başka yerde muhtemelen bulamayacaksınız. Yandex'in durumu bugün de konuşulmalı, yarın da. Vaktim olsa inanın bu konu üzerinde daha fazla durabilirim.

   Genel olarak şunu da söyleyeyim, Webrazzi Türk internetinin bir sektör olduğunu anlatmak için çok şey kattı, ortada konuşulması gereken bir durum var ama maalesef halen bu tür eleştiriler geliyor. Bu benim ya da Webrazzi için değil, sektör için üzücü bir durum.

   1. Firat Bey, siz aldirmayin. Huseyin Ergin mynet'ten. Simdi baska bir ulkeden birisi gelip turkiyede arama motoru aciyor, onun icin bunlar boyle bisey yaziyor.

    Zaten arama motoru kaliteli mi degil mi onu simdi odev arastiran, kaynak ariyan ogrenciler daha iyi bilir, sinema editorleri falan degil :).

 5. Habertif Habertif

  Yandex gerçekten güzel arıyor. Google'ı 1 dakikalığına silip atsak (Türkiye'de) Yandex, Bing ve Yahoo'yu açık ara sollar. Ama Google'ı yok sayamıyoruz işte. Şansı yok.

 6. Tiyatro Tiyatro

  Yandex'in Türkiye pazarında google rakip olabileceğini hiç ama hiç sanmıyorum. Hatta ve hatta yanından bile geçemez. Dün forum sayfalarından gördüğüm haberlerden merak edip yandex'i denemek istedim ama ana sayfayı görünce bile soğudum. O nasıl arama motorudur öyle haber portal sitesi gibi duruyor. Arama sitesi ile uzaktan yakından bir alakası yok bence.

  1. @TIyatro, sen tabi alisiksin sadece google kullanmayi.. onun icin sana haber portali gibi geliyor.. :) Turkce sayfalarin arasinda yandex bana gore cok daha dogru sonuclari buluyor..

   1. Metallica Metallica

    Google varken Yandex'i kullanmak, çok yersiz. Facebook varken, Turkiye'ye ofis açıp lokalizasyon yapan X bir sosyal ağı kullanmak gibi birşey. Farklı özellikleri olması onu daha iyi yapmaz. Google'dan az da olsa pazar payı bile alamaz.

   2. Tiyatro Tiyatro

    Hocam google de ne yapacağını şaşırıyor o kadar çok fake yöntem uygulanıyor ki doğru algoritmayı son kullanıcıya yansıtma da sorunlar olabiliyor. :)

 7. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Webmaster araçlarını az önce kullandım. Güzel özellikler mevcut ancak görsellik açısından biraz sıkıntılı. Kullanılabilirliği düşürüyor bence.

 8. Cenk Esen Cenk Esen

  Yandex i açtığımda denemek gerekiyor demiştim. Sonra üye olayım dedim. Üyelik formuna tıkladım Rusça sayfaya yönlendi. -1 kapattım... sonra yinede üye olayım diye düşündüm ama hiç ihtiyaç duymadım Google varken...

  Google dan daha iyi yapamaz bazı şeyleri ama ihtiyaç duyulan birşey yapması bir adım öne geçirebilir.

  1. Bilge Bilir Bilge Bilir

   Merhaba Cenk Bey,

   Rusça sayfalara olan yönlendirme hatalarını düzeltmek üzere ilgili ekibimiz yoğun bir çalışma içindedir.

   Her türlü öneri ve şikayetinizin bizim için değerli olduğunu bilmenizi isteriz.

   İyi çalışmalar.

   Saygılarımla,

   Bilge Bilir

   Yandex Destek Ekibi

   http://yardim.yandex.com.tr/

 9. Kimkibu Kimkibu

  Yandex'in öncelikle basit olarak bile görmediğim DANDİK tasarımını değiştirmesi gerekir. Yandex eğer yayılırsa meşhur blog yazarlarının sürekli reklam yapmasıyla yayılacak :D

  1. Erkan Oguz Erkan Oguz

   esas dandiklik, bu yorumları yapanların adının soyadının dahi olmayışında. cesaretin varsa, bu küstah yorumu adınla yaparsın arkadaşım. yoksa niyetin bellidir

 10. Hasan Tayyar Beşik Hasan Tayyar Beşik

  Yandex (servisleriyle de beraber) Türkiye'de Google'a alternatif olacak en büyük aday. http://www.yandex.com.tr/all

  Yandex'in Türkiye'de oldukça güçlü olacağına inanıyorum.

  Ancak arayüzü eleştirilebilir

 11. Benim çok hoşuma gitti mail adresinide kullanmaya başladım ufak tefek hatalar var onlarda giderilirse iyi bir noktaya gelebilir.

 12. Mustafa Mustafa

  Ne dandik bir arayüzü var Yandex'in... Arama motoru demeseler valla zor anlaşılır arama motoru olduğunu... Google'la yarışacak öyle mi? :D Bırakın Allah aşkına ya...

  1. Arama motorunda ziyade web bilgi portalı. Yıllarca gözümüz Google'ın o yasarımını görmeye alışkın olduğu için ilk başta garip gelebilir :)

 13. Para Kazanmanın Yolları Para Kazanmanın Yolları

  İnşallah tutarda yeni bir kazanç kaynağı çıkar.

 14. Ben Herşeye Rağmen GoogLe yi deStekliyorum.

  1. Video World Video World

   Sana katıLıyOrum. Kerem

 15. Serkut Serkut

  Yandex'in kararlı ve Google'a iyi bir rakip olabileceği kanısındayım. Lakin, Yandex'in en fazla yapabileceği şey, Türkiye pazarında ikinci sıraya gelebilmektir.

  Bu konu hakkında görüşlerimi belirten küçük bir makale yazmıştım..

  http://serkut.com/?p=1214

 16. Fikirzede Fikirzede

  Bir çok blog sayfam var ve hit analizlerinde şuana kadar yandex gönderimi ziyaretçiye rastalamadım. Kendim kullandım bir kaç kez ama diğer arkadaşların da dediği gibi ana sayfa tasarımlarını biraz daha sade tutmalılar.

  Google ile rakip olabilir mi konusuna gelince Türkiye de Adsense gibi gelir kapısına sahip Google yıkılmaz.

 17. Ucuz Uçak Bileti Ucuz Uçak Bileti

  Yandex üzerinden en çok ziyaret edilen siteleri tebrik ediyorum.

 18. Cumali Cumali

  yandex in maile arada 5 evde 15 yapmış. 10 yıllık gmail kullanıcısı olarak, gmailimin işlevselliğini azaltım yandexe geeçecem. yandec mail sınırsız 3gb dosya ekleme kapasitesi görünce şoke oldum. Aramalarda da keskinliği çok iyi. yandex hoşuma gitti mail olayı süper...

 19. Kerem Kerem

  ßen şuanda yandex'ten çok memnunum. herşeyimle Yandex ' e Taşındım. :):)

 20. Mustafa Er Mustafa Er

  Yok Yandex Google'ın tırnağı olamazmış yok Google Yandex'i dövermiş. Ya bırakın bu işleri Allah aşkına. Yandex bu ülkeye Google'ın 10 yılda verdiği hizmetin 2 yılda 2 katını verdi ve vermeye devam ediyor. Yandex Navigasyon, Yandex Müzik, BJK Yandex, GS Yandex, FB Yandex, Yandex Panorama, Yandex Görsel Favoriler, Yandex Elements, Yandex Tarayıcı Yöneticisi. Bu saydığım servislerin 1 tanesinin bile Google Türkiye'de olduğunu söyleyebilir misiniz?

  1. Yiğit Cesur Yiğit Cesur

   Ben bilmem bilge bilir