Jimmy Wales Yine Bağış Turlarında

Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales, bu sene de yine bağış turlarına başlamış. Geçen sene olduğu gibi bu sene de Wikipedia'daki her içeriğin üzerinde bir adet fotoğrafıyla birlikte yer alan Jimmy Wales, kullanıcılardan Wikimedia Vakfına bağış yapmalarını istiyor.

Şu ana kadar hiçbir şekilde reklam almayan online kütüphanemiz Wikipedia, hayatını reklamsız bir modelle sürdürebilmesi için kullancıların desteğini bekliyor. Geçtiğimiz yıl 1,5 ay gibi bir sürede 16 milyon dolar bağış toplamayı başaran Vales, bu sene bağış miktarını nerelere taşıyabilecek göreceğiz.

679 sunucusu ve 95 çalışanıyla dünyanın en çok ziyaret edilen 5. sitesi olan Wikipedia, her ay 450 milyon kişiye milyarlarca sayfa gösterimi sunuyor. 

Bir vakıf olduğu için kar amacı gütmeyen Wikimedia Vakfının her sene okuyucularına ulaşmaya çalışması anlaşılabilir. Fakat her sene bunu Jimmy Wales'ın hüzünlü fotoğraflarıyla yapmak zorunda olmadığını düşünüyorum.

Bağış görsellerinde Jimmy Wales'ın resminin solda yer alması da yanlış anlaşılmalara sebep olabiliyor. TechCrunch yazarlarından Alexia konuyla ilgili Wales'e açık bir mektup yazmış. Başka kaynaklarda da Wales ile kafa bulan görseller internete yayılmış durumda. :)

Günümüz internetinin vazgeçilmez kaynaklarından biri olan Wikipedia'nın reklamsız şekilde devam edebilmesini için buradan bağış yapabilirsiniz. Jimmy Wales'in konuyla ilgili tüm kullanıcılarla rica mektubunun Türkçe metnini aşağıda bulabilirsiniz.

Vikipedi kurucusu Jimmy Wales'tan bir rica

Google'ın bir milyona yakın sunucusu, Yahoo'nun 13.000 kadar çalışanı olabilir. Bizse, 679 sunucuya ve 95 çalışana sahibiz.Vikipedi, dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve sunucularımız 450 milyon kişiye her ay milyarlarca sayfa gösterimi ile hizmet vermektedir.

Ticaret iyi bir şey. Reklam da kötü bir şey değil. Fakat bunların ikisi de buraya ait değil. Vikipedi'de olamaz.

Vikipedi özel bir şey. Bir kütüphane ya da halka açık bir park gibi. Zihin için bir tapınak gibi. Vikipedi hepimizin, düşünmek, öğrenmek ve bildiklerimizi paylaşmak için gidebileceği bir yerdir.

Vikipedi'yi kurduğum zaman, ona reklam afişleri ekleyip kâr amaçlı bir firma haline getirebilirdim. Fakat bundan daha farklı bir şey yapmaya karar verdim. Geçen yıllar boyunca onu dayanıklı ve sıkı tutmak için çok çalıştık. Biz görevimizi yerine getiriyoruz, geri kalanını ise size bırakıyoruz.

Eğer bu yazıyı okuyan herkes 5 dolar bağışlasaydı, yılda sadece bir gün bağış toplamamız yeterli olurdu. Fakat herkes bağış yapmıyor, yapamıyor. Bu önemli değil. Her yıl yeterli sayıda insan bağış yapmaya karar veriyor.

Bu yıl, lütfen 5 dolar, 10 avro, 1000 yen veya yapabildiğiniz kadar bağış yapın. Çünkü sizler, Vikipedi'yi koruyup ayakta tutabilirsiniz.

Teşekkürler, herkese iyi günler.

Jimmy Wales Vikipedi'nin Kurucusu

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.