Android 200 Milyon Kullanıcıya Ulaştı Ama Dertleri Bitmiyor
Mobil

Android 200 Milyon Kullanıcıya Ulaştı Ama Dertleri Bitmiyor

Google'ın mobil işletim sistemi Android kullanıcı sayısını hızla arttırmayı sürdürüyor. Google'ın son açıkladığı rakamlara göre bugüne kadar aktive edilen Android cihaz sayısı 200 milyon adet barajını geçmiş durumda. Pek çok farklı üreticinin mobil cihazlarında kullandıkları Android bu rakam ile en büyük rakibi kabul edilen Apple'ın işletim sistemi iOS kullanan cihazların sayısına çok yaklaşmış bulunuyor.

Apple'ın yeni CEO'su Tim Cook'un Ekim ayında açıkladığı rakamlara göre bugüne kadar tam 250 milyon adet iOS işletim sistemine sahip cihaz satılmış durumda. Toplam satılan iPhone, iPad ve iPod Touch cihazların sadece 50 milyon adet gerisinde olan Android'le ilgili diğer bir haber ise her gün aktive edilen cihaz sayısının da artıyor olması.

Android hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını sürdürmenin tadını çıkartırken, McAfee'den ise Google'ın keyfini kaçıracak bir haber geldi…

Intel'in satın aldığı McAfee'nin yayınladığı son güvenlik raporuna göre Android'in yaygınlaşması, işletim sistemini hedef alan zararlı yazılımların artmasına da neden oluyor. McAfee 3. çeyrek raporunda, bu 3 aylık dönem içerisinde yeni keşfedilen mobil zararlı yazılımların neredeyse tamamının Android'i hedef aldığını açıkladı.

Bir önceki çeyreğe göre Android cihazlara yönelik geliştirilmiş zararlı yazılımların %37 oranında arttığını açıklayan McAfee, zararlı yazılımların büyük kısmının kullanıcıların cihazda kayıtlı kişisel bilgilerini toplamayı, kullanıcıyı bilgisi dışında ücretli SMS servislerine üye yapmayı ve sesli görüşmeleri kaydetmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Android'in hızlı yükselişi ve zararlı yazılımlarla mücadele konusunda yeterince güven veriyor olmaması hedef olmasının en büyük nedenleri arasında gösteriliyor. Mayıs ayında günde 400 bin Android cihaz aktive edilirken, bu rakam Haziran'da 500 bine ve içinde bulunduğumuz Kasım'da ise 550 bine çıkmış durumda.

Bu hızla gidecek olursa (ve bu arada yeni bir iPhone veya iPad modeli piyasaya çıkmazsa) Android'in birkaç ay içerisinde iOS'u geçmesi söz konusu olabilir. Fakat bu hızlı yükseliş, Google'ı da güvenlik konusunda daha aktif olmak adına her geçen gün daha fazla zorluyor.

Yorumlar (8)
 1. Renklidergi Renklidergi

  güvenlik mi? ne diyorsunuz kuzum siz? 90'lardan bu yana microsoft'un güvenlik kevgiri ürünleri ile yetişmiş bir nesiliz biz.

  Efsunluyuz anlayacağınız, bize bişicik olmaz :P :D

  1. Turker Tunalı Turker Tunalı

   +1

 2. Libraryus Libraryus

  Android kullanıcısı değilim fakat google'ı çok yakından takip eden biri olarak, bu konuda googlenin en kısa zamanda bir şeyler yapcağına inanıyorum.

 3. Android kullanmiyorum fakat, Google buna kesin bir cözüm bulur, ayrica Webrazzi neden hep Android'e karsi bir tavir izler gibi? Öte yandan Apple'i övmeyide bitiremiyorsunuz!

  1. Google'ın tamamen özgür bıraktığı platforma kesin bir çözüm bulacağımı düşünmüyorum.

   Webrazzi tarafında ise bir karşıtlık yok yayınlanmış bir raporun bilgisi paylaşılıyor. Ayrıca bu rapor heryerde paylaşıldı. Android'de güvenlik konusu sadece bizim gündemimizdeki bir konu değil.

   Apple'ı övmek eleştirisi arada geliyor ama her nasılsa Apple ürünlerini kullanmayan yazarlara geliyor bende bunu anlamıyorum :)

   1. :D iyimis, o halde Apple kullanin. iPhone ile baslayabilirsiniz :P

 4. Isimsiz Isimsiz

  Güvenlik açığı diye bahsedilip durulan şey uygulamalarda uygulamaların nelere erişim istediğini belirten kısım sadece. Bu android'e özgü bir şey değil bu ios'lar da da olan bir şey.

  Basit bi oyun uygulamasında telefon görüşmeleri, lokasyon bilgisi v.s. isteyen uygulama zaten zararlıdır. Daha doğrusu öyle bir potansiyele sahiptir. Kullanıcıların gözünden kaçan bu tür izinler. Android'i güvenlik zaafiyetiyle ilgili değildir. Kaldı ki aynı şey ios'ta da oluyor diye düşünüyorum.

  1. Renklidergi Renklidergi

   aynı durumu feyspukta haydi haydi yaşıyoruz mirim =)

   açıklamanız için teşekkürler