Google Startup Weekend'in Global Sponsoru Oldu

Google Startup Weekend'in Global Sponsoru Oldu

Google, ülkemizde de son iki senedir düzenlenen Startup Weekend organizasyonun Global Sponsoru oldu. Kendi kuruluş hikayesinde de garaj kültürü olan Google, 54 saatte bir fikirden şirket kurabilecek aşamaya getirilmesini amaçlayan organizasyona sponsor olarak yeni girişimcilerin ortaya çıkmaya çıkması için çalışacak.

86 ülkede ve 200 şehirde düzenlenen küresel büyüklükteki Startup Weekend organizasyonunda şimdiye kadar pek çok parlak girişim çıktı. Birkaçını sayacak olursak Tinypay.me, Memolane, Twitpay, Foodspotting yer alabilir. 25-27 Mart 2011'de Microsoft Türkiye Ofisi'nde ikincisi düzenlenen organizasyonun Türkiye ayağından ne yazık ki şimdiye kadar etkileyici bir girişim hayata geçirilemedi.

Bana kalırsa Startup Weekend bir girişim yarışmasından çok geliştiricilere odaklanan ve 2 günde ortaya çıkartılan işin değerlendirildiği bir yarışma. Bu yüzden geliştirici tarafı daha önemli olan yarışmanın Türkiye ayağında ne yazık ki son iki senedir durum böyle değil. Yazılım bilgisi olmayan girişimcilerin daha çok ilgi gösterdiği yarışmadan şimdiye kadar dikkat çekecek bir girişimin çıkmamasındaki en önemli eksiğin de bu olduğunu düşünüyorum.

Google yaptıkları sponsorluk anlaşmasıyla ilgili blogunda bir açıklama yapmasına rağmen, Google'ın organizasyondaki rolünün detayları Startup Weekend'in sitesinde ortaya çıkıyor. Buna göre Google, Startup Weekend organizasyonlarından hemen önce aynı şehirde Google Bootcamp organizasyonu düzenleyecek ve burada etkinliğe katılacaklar yazılım geliştiricilere bir süre eğitim verilecek.

Google Technology User Group'un desteğiyle organize edilecek Bootcamp'te girişimci ve geliştiricilerin teknik yetenekleri arttırılmaya çalışılacak ve bu kamplara katılan girişimcilerin işi Startup Weekend'de daha kolay olabilecek.

Bir girişim yarışması olmanın ötesinde geçtiğimiz aylarda duyurduğumuz şekilde, Startup Labs isimli bir de yatırım fonu kurulan organizasyonun öne çıkan girişimleri de bu fondan yararlanabilecek.

Önümüzdeki sene ki Startup Weekend öncesinde Türkiye'de de bir Google Bootcamp düzenlenir mi bilemiyorum. Reklam tarafında bin kişilik organizasyonlar düzenleyen Google Türkiye'nin Bootcamp organizasyonunu atlamayacağını umuyorum :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.