Global Üniversiteli Girişimci Yarışması'nda Kazanan İndirdik.com Oldu

Global Üniversiteli Girişimci Yarışması'nda Kazanan İndirdik.com Oldu

Turkcell desteği ile düzenlenen Global Students Entrepreneur Awards (GSEA, Global Üniversiteli Girişimci Yarışması) yarışmasını sizlere duyurmuştuk. Webrazzi üzerinden kaç kişi başvurdu bilmiyoruz ama yarışmanın kazananı Webrazzi okuyucularıyla paylaştığımız bir girişim.

Yarışmanın kazananı GittiGidiyor kurucularından yatırım alan, yeni adıyla indirdik.com'un kurucusu Mustafa Acet. Acet, Türkiye’yi temsilen New York’ta yapılacak dünya finaline gidecek ve 200 bin dolarlık büyük ödül için yarışacak.

İlk kez ülkemizde gerçekleştirilen yarışmaya 126 genç girişimci başvurmuş ve Mustafa Acet Türkiye finaline kalan 11 girişimci arasından 1. olarak çıkmış. 44 ülkeden girişimcilerin 200 bin dolar için yarışacağı bir yarışmaya yapılan başvurunun az olduğu düşünülebilir ama 'üniversite öğrencisi ve şirket sahibi' olma ön şartı düşünüldüğünde (şu an için) başvuru sayısı kötü sayılmaz.

Yarışma sonunda Turevmak'ın girişimcisi Onur Kayapınar'a “Sosyal Etki Ödülü", Vayen Turkey’in kurucusu Mert Yentür'e “İnovasyon ödülü” ve Atılım Hayvancılık’ın kurucusu Emre Babayiğit'e “Geleceği Gören Girişimci” ödülleri verildi.

Ödül töreninde Türkiye'nin Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduğuna dikkat çeken Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Ciliv yine girişimcilik ve yenilikçilik adına kendimize güvenmemiz gerektiğini söyledi ve Turkcell'de de kendilerine “Nasıl daha az profesyonel daha çok girişimci oluruz"  diye sorduklarını belirtti.

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt ise genç girişimcilerin ve hayallerinin önemine değindi. Daha fazla genç girişimcimiz olması gerektiğini söyledi.

Neden İndirdik.com?

Eminim bu soruyu soracak çok sayıda Webrazzi okuru olacak. Diğer 123 girişimcinin hikayesini bilmesek de Mustafa Acet ve diğer ödül kazanan girişimciler hakkında şu bilgiler paylaşılıyor;

Türkiye Birincisi - Mustafa Acet – İndirdik Bilgi Teknolojileri A.Ş.

Halen Yıldız Teknik Üniversitesi - Harita Mühendisliği bölümünde öğrenci olan Mustafa Acet, hep bilgisayar-internet alanında bir iş sahibi olmayı hayal etti. İlk girişimi yakın çevresindeki kişi ve firmaların web sitelerini hayata geçirmek ve bunu bir işletmeye dönüştürmek oldu. Öğrenciliğinin ilk yıllarında, yaptığı iş girişimini ailesinden gizleyerek Circus Interactive'i kurdu. Circus Interactive 2007 yılında Altın Örümcek yarışmasında Pazarlama ve İletişim kategorisinde Türkiye'nin birçok önde gelen ajansları arasından sıyrılarak birincilik ödülünü kazandı.

Türkiye'de ilk "One day, one deal" sitesi olan bendeistiyorum.com'u işletmeye başlayan Acet, daha sonra indirdik.com’u hayata geçirdi. Acet‘in Girişimcilik serüveni, şu anda 400m2 ofis ve 15 kişilik personel kadrosuna sahip olan İndirdik Bilgi Teknolojileri A.Ş.’nin yöneticisi ve öğrenci olarak devam ediyor.

İnovasyon Ödülü - Mert Yentür – Vayen Turkey

1984 Ankara doğumlu Mert Yentür İTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nde okurken 2003 yılı yazında Apple IMC Türkiye/Bilkom'da stajyer daha sonra part-time eleman olarak ise başladı. Okul bir yandan devam ederken Amerika merkezli bir firmadan, Warner Brothers, BCD Travel, Coors gibi bir çok ünlü firmanın kendi içinde günlük olarak kullandığı yazılımın Apple'a uyarlanması projesi için teklif aldı.

Böylece Mert Yentür’ü ödüle götüren Vayen'in temelleri atıldı. Vayen Solutions GmbH Şubat 2010'da kuruldu. Ortaklarıyla beraber elde ettikleri kazancı tekrar Vayen’e yatırarak Pitcher adlı teknoloji platformunu oluşturdu. Sektörü ne olursa olsun satış elemanlarının hayatını ve takibini kolaylaştıracak bir çözüm paketi geliştirdi. Bu çözümü bugün Bayer Çin'den, Pfizer Kore'ye, Novartis İtalya’dan Nycomed Rusya'ya kadar birçok ilaç firması, dolayısıyla satış elemanları günlük olarak kullanıyor.

Sosyal Etki Ödülü - Onur Kayapınar – Turevmak

Halen Feyziye Mektepleri Işık Üniversitesi Makine Mühendisliği’ne devam eden Onur Kayapınar 5.000 TL sermaye ile Turevmak Makine Ve Isı Geri Kazanım Sistemleri’ni kurdu. İşe Danimarka’daki KVM grubun asfalt makinaları tesisine küçük talaşlı imalat parçaların ihracatıyla başladı. İlk kurulduğunda sadece bir masa ve sandalyeye sahip olan şirket yurtdışından aldığı siparişleri başka bir firmaya ürettirerek kendi adına sattı.

Talaşlı imalattan kazanılan kar, ısı sistemleri için ön bir sermaye oluşturdu. Şirket daha sonra enerji geri dönüşümüne odaklandı. %50 doğal gaz tasarrufu sağlayan bir atık ısı projesi geliştirdi. Enerji geri kazanım sistemleri konusunda seramik sektöründe projelerini uygulamaya geçirdi. Referansları arasında Çimsa, Eczacıbaşı-Vitra &Vitra Karo, Eczacıbaşı Villeroy & Bosch Almanya, Akgül Grubu, Kale Seramik Grubu, Unpaş bulunuyor. Turevmak, Vitra Karo’daki Atık Isı sistemi projesiyle Eczacıbaşı Holding sürdürülebilir inovasyon ödülüne sahip.

Geleceği Gören Girişimci – Emre Babayiğit – Atılım Hayvancılık

Yozgat/Sorgun doğumlu Emre Babayiğit, 2006 yılında Mustafa Kemal Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programlama bölümünde ön-lisans eğitimine başladı ama babasının sağlık problemleri nedeniyle eğitime ara verdi ve aile şirketini yönetti. Babasının sağlığına kavuşması sonrasında Londra’ya giderek dil eğitimi aldı ve ardından 2010-2011 eğitim öğretim yılında Greenwich Üniversitesi, West London College kampüsünde Bilgisayar Bilimleri okumaya başladı.

Ülkemizde kırmızı et fiyatlarında yaşanan hızlı bir yükseliş ve sonrasında hükümetin canlı hayvan ithalatında gümrük vergisini kaldırıp, sıfır faiz kredi vermeye başlaması Emre Babayiğit’e ilham verdi. Yozgat’ta bir çiftlik satın alarak işe başlayan Babayiğit, dünya piyasalarını araştırarak en uygun fiyatı veren Avustralyalı bir şirketten 27 tır büyükbaş hayvan getirdi. Hayvanlar yolda Japonya depreminin tsunamisine yakalandı ama hasarsız olarak Türkiye’ye ulaştı. Babayiğit, ilk 10 yıl için hedefini “çiftlikteki hayvan sayısını 2000’in üzerine, kar oranlarını %40’lara yükseltmek ve yatırımları büyüterek ülkeye hizmet vermek olarak” belirledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.