Global Üniversiteli Girişimci Yarışması'nda Kazanan İndirdik.com Oldu
Etkinlikler

Global Üniversiteli Girişimci Yarışması'nda Kazanan İndirdik.com Oldu

Turkcell desteği ile düzenlenen Global Students Entrepreneur Awards (GSEA, Global Üniversiteli Girişimci Yarışması) yarışmasını sizlere duyurmuştuk. Webrazzi üzerinden kaç kişi başvurdu bilmiyoruz ama yarışmanın kazananı Webrazzi okuyucularıyla paylaştığımız bir girişim.

Yarışmanın kazananı GittiGidiyor kurucularından yatırım alan, yeni adıyla indirdik.com'un kurucusu Mustafa Acet. Acet, Türkiye’yi temsilen New York’ta yapılacak dünya finaline gidecek ve 200 bin dolarlık büyük ödül için yarışacak.

İlk kez ülkemizde gerçekleştirilen yarışmaya 126 genç girişimci başvurmuş ve Mustafa Acet Türkiye finaline kalan 11 girişimci arasından 1. olarak çıkmış. 44 ülkeden girişimcilerin 200 bin dolar için yarışacağı bir yarışmaya yapılan başvurunun az olduğu düşünülebilir ama 'üniversite öğrencisi ve şirket sahibi' olma ön şartı düşünüldüğünde (şu an için) başvuru sayısı kötü sayılmaz.

Yarışma sonunda Turevmak'ın girişimcisi Onur Kayapınar'a “Sosyal Etki Ödülü", Vayen Turkey’in kurucusu Mert Yentür'e “İnovasyon ödülü” ve Atılım Hayvancılık’ın kurucusu Emre Babayiğit'e “Geleceği Gören Girişimci” ödülleri verildi.

Ödül töreninde Türkiye'nin Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduğuna dikkat çeken Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Ciliv yine girişimcilik ve yenilikçilik adına kendimize güvenmemiz gerektiğini söyledi ve Turkcell'de de kendilerine “Nasıl daha az profesyonel daha çok girişimci oluruz"  diye sorduklarını belirtti.

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt ise genç girişimcilerin ve hayallerinin önemine değindi. Daha fazla genç girişimcimiz olması gerektiğini söyledi.

Neden İndirdik.com?

Eminim bu soruyu soracak çok sayıda Webrazzi okuru olacak. Diğer 123 girişimcinin hikayesini bilmesek de Mustafa Acet ve diğer ödül kazanan girişimciler hakkında şu bilgiler paylaşılıyor;

Türkiye Birincisi - Mustafa Acet – İndirdik Bilgi Teknolojileri A.Ş.

Halen Yıldız Teknik Üniversitesi - Harita Mühendisliği bölümünde öğrenci olan Mustafa Acet, hep bilgisayar-internet alanında bir iş sahibi olmayı hayal etti. İlk girişimi yakın çevresindeki kişi ve firmaların web sitelerini hayata geçirmek ve bunu bir işletmeye dönüştürmek oldu. Öğrenciliğinin ilk yıllarında, yaptığı iş girişimini ailesinden gizleyerek Circus Interactive'i kurdu. Circus Interactive 2007 yılında Altın Örümcek yarışmasında Pazarlama ve İletişim kategorisinde Türkiye'nin birçok önde gelen ajansları arasından sıyrılarak birincilik ödülünü kazandı.

Türkiye'de ilk "One day, one deal" sitesi olan bendeistiyorum.com'u işletmeye başlayan Acet, daha sonra indirdik.com’u hayata geçirdi. Acet‘in Girişimcilik serüveni, şu anda 400m2 ofis ve 15 kişilik personel kadrosuna sahip olan İndirdik Bilgi Teknolojileri A.Ş.’nin yöneticisi ve öğrenci olarak devam ediyor.

İnovasyon Ödülü - Mert Yentür – Vayen Turkey

1984 Ankara doğumlu Mert Yentür İTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nde okurken 2003 yılı yazında Apple IMC Türkiye/Bilkom'da stajyer daha sonra part-time eleman olarak ise başladı. Okul bir yandan devam ederken Amerika merkezli bir firmadan, Warner Brothers, BCD Travel, Coors gibi bir çok ünlü firmanın kendi içinde günlük olarak kullandığı yazılımın Apple'a uyarlanması projesi için teklif aldı.

Böylece Mert Yentür’ü ödüle götüren Vayen'in temelleri atıldı. Vayen Solutions GmbH Şubat 2010'da kuruldu. Ortaklarıyla beraber elde ettikleri kazancı tekrar Vayen’e yatırarak Pitcher adlı teknoloji platformunu oluşturdu. Sektörü ne olursa olsun satış elemanlarının hayatını ve takibini kolaylaştıracak bir çözüm paketi geliştirdi. Bu çözümü bugün Bayer Çin'den, Pfizer Kore'ye, Novartis İtalya’dan Nycomed Rusya'ya kadar birçok ilaç firması, dolayısıyla satış elemanları günlük olarak kullanıyor.

Sosyal Etki Ödülü - Onur Kayapınar – Turevmak

Halen Feyziye Mektepleri Işık Üniversitesi Makine Mühendisliği’ne devam eden Onur Kayapınar 5.000 TL sermaye ile Turevmak Makine Ve Isı Geri Kazanım Sistemleri’ni kurdu. İşe Danimarka’daki KVM grubun asfalt makinaları tesisine küçük talaşlı imalat parçaların ihracatıyla başladı. İlk kurulduğunda sadece bir masa ve sandalyeye sahip olan şirket yurtdışından aldığı siparişleri başka bir firmaya ürettirerek kendi adına sattı.

Talaşlı imalattan kazanılan kar, ısı sistemleri için ön bir sermaye oluşturdu. Şirket daha sonra enerji geri dönüşümüne odaklandı. %50 doğal gaz tasarrufu sağlayan bir atık ısı projesi geliştirdi. Enerji geri kazanım sistemleri konusunda seramik sektöründe projelerini uygulamaya geçirdi. Referansları arasında Çimsa, Eczacıbaşı-Vitra &Vitra Karo, Eczacıbaşı Villeroy & Bosch Almanya, Akgül Grubu, Kale Seramik Grubu, Unpaş bulunuyor. Turevmak, Vitra Karo’daki Atık Isı sistemi projesiyle Eczacıbaşı Holding sürdürülebilir inovasyon ödülüne sahip.

Geleceği Gören Girişimci – Emre Babayiğit – Atılım Hayvancılık

Yozgat/Sorgun doğumlu Emre Babayiğit, 2006 yılında Mustafa Kemal Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programlama bölümünde ön-lisans eğitimine başladı ama babasının sağlık problemleri nedeniyle eğitime ara verdi ve aile şirketini yönetti. Babasının sağlığına kavuşması sonrasında Londra’ya giderek dil eğitimi aldı ve ardından 2010-2011 eğitim öğretim yılında Greenwich Üniversitesi, West London College kampüsünde Bilgisayar Bilimleri okumaya başladı.

Ülkemizde kırmızı et fiyatlarında yaşanan hızlı bir yükseliş ve sonrasında hükümetin canlı hayvan ithalatında gümrük vergisini kaldırıp, sıfır faiz kredi vermeye başlaması Emre Babayiğit’e ilham verdi. Yozgat’ta bir çiftlik satın alarak işe başlayan Babayiğit, dünya piyasalarını araştırarak en uygun fiyatı veren Avustralyalı bir şirketten 27 tır büyükbaş hayvan getirdi. Hayvanlar yolda Japonya depreminin tsunamisine yakalandı ama hasarsız olarak Türkiye’ye ulaştı. Babayiğit, ilk 10 yıl için hedefini “çiftlikteki hayvan sayısını 2000’in üzerine, kar oranlarını %40’lara yükseltmek ve yatırımları büyüterek ülkeye hizmet vermek olarak” belirledi.

Yorumlar (13)
 1. Edit :) Edit :)

  Türkiye’de ilk “one day, one deal” sitesi www.kachmaz.com'dur. Outletim.com tarafından 2005 yılında hayata geçirilmiş ve 2006 yılında bir tekstil şirketi tarafından satın alınmıştır. 2008 yılında gene aynı tekstil şirketi tarafından hayatına son verilmiştir.

 2. Engin Güney Engin Güney

  Her gün mantar gibi coğalan indirim sitesinin bir yarışmada birinci seçilmesi ilginç. İndirim siteleri tutunca illaki suyunu cıkaracaklar.Bir gün gelecek bu siteler hiç iş yapmayan atıl siteler olacaklar. Bu tip sitelere ödül veren kurumlar aslında internet sektörünün önünü tıkıyorlar.2009da yine böyle bir yarışma vardı birinci secilen fikir(Online Orkestra) 2 sene geçti hala ortada yok bu tip yarışmalar birilerini ihya etmek için düzenleniyor.

  1. Huseyin Aslan Huseyin Aslan

   Türkiyede ne doğru yapılıyorki bu doğru yapılsın.İşin içinde bit yenigi var orası kesin.

 3. Arda Gündüz Arda Gündüz

  Kesinlikle sonuna kadar haklısınız, yurtdışında bizi bir indirim sitesinin temsil etmesi gerçekten ilginç.

 4. Haydaa.. Bu mu yani ? Her tarafta market gibi türeyen, yaratıcılıktan yoksun, taklitten ibaret indirim sitelerinden biri birde şimdi global girişimcilik yarışmalarında birinci mi oluyor ? E ben şimdi daha ne söyliyelim. Demek ki akıldan fikirden bu kadar yoksunuz.

 5. neymiş, işi kurup ikinci yılında batırmadan beşinci yılına ulaşan, 15 kişiye istihdam yaratan, milyon dolarlık cirolara ulaşan, kurulduğunda yurtdışında anca bir yıllık bir geçmişi olan bir iş modelini ülkeye tanıtıp bizim modelimiz olmasını sağlayan bir işi kuran bir üniversite öğrencisi bulununca bu ödül veriliyormuş...

  hariçten gazel okuyanlar da anca deposunda asgari ücrete talim edip, genius fikirlerine kaavede yatırımcı beklerler!

  1. http://www.gonuldensevenler.com/ sitesi bile bundan daha yaratici ve basarili. O bizi temsil etseymis o zaman.

 6. 2004 yılında kurulmuş bir şirketin(woot.com) taklidi olarak, Türkiye'nin yaratıcı girişimcilerini temsil etmemesi için özellikle seçilmiş olmalı.

 7. Murat Erdem Murat Erdem

  Yorumlara katılmamak elde değil. Jüri yada her kim seçtiyse, nasıl bir motivasyon gördü acaba bu projede?

 8. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Fikrin özgünlüğüne göre eleştiriler yapılmış fakat projenin rakiplerinden sıyrılıp Türkiye'de geldiği nokta gayet açık.

  Sonuçta her işte rekabet var ve işini doğru yapanlar rakipleri arasından sıyrılıyor.

  Başarılarının devamını dilerim.

 9. Gittigidiyordan yatirim almasi etken olmasin:-)

 10. Girsimci Girsimci

  bu kadar mi inovatifiz? etrafimda cok daha iyi fikirler var ama nedense hep boyle evlilik siteleri, ticaret siteleri, taklit siteleri filan girisimcilik yarismalarinda odul aliyor, oturup bi dusunmek lazim.....

  1. Innovatör Innovatör

   sokağa çıkıp bir sağ bir sola bakın, kaç tane inovatif girişimci / art studio, yoga merkezi, NLP eğitim stüdyosu, organik ürünler marketi, kaç tane de geleneksel dükkan / bakkal, nohut-pilavcı, kırtasiye, fotokopici, manav göreceksiniz.

   bakkala, abi sen ne taklitçi adamsın üst mahalledeki bakkaldan ne farkın var diyen mi var, olsa olsa hiper,süper markete gidersin.

   İşte para da girişimci de bu sokakta.

   Fikir sahiplerinin gerçekten de düşünmesi lazım, naapsam da şu fikri unutup gerçek bir iş yapsam diye ;)