Google Facebook Yorumlarını İndexlemeye Başladı
Araçlar

Google Facebook Yorumlarını İndexlemeye Başladı

Facebook'un özellikle batı ülkelerinde inanılmaz bir bağımlılık yaratması, beraberinde Facebook'a bağlı araçların da büyük ilgiyle kullanımına sebep oldu. Kullanıcı deneyimi ve yayılım anlamında Facebook Yorumlar bu anlamda büyük fayda sağlasa da Google'da yorumların indexlenememesi gibi sorunlar yaşanıyordu

Digital Inspiration'ın haberiyle ortaya çıktığına göre Google, Facebook yorumlarını sonunda indexlemeye başlamış. Daha sonrasında ise Google'da Spam içerikten sorumlu takım lideri Matt Cutts, Twitter'dan gönderdiği tweetle Googlebotlarının Ajax/Javascriptle oluşturulan dinamik yorum içeriklerini indexlemeye başladığı açıkladı

Yayıncılar için içeriğin yayılımı anlamında büyük avantajlar sağlayan Facebook Yorumların, birkaç eksik tarafı da vardı. Yorum içeriğinin direkt Facebook'a aktarılması ve oradan yönetilmesi dışında, Facebook yorumlarını kullanmaktan vazgeçildiğinde yorumların Facebook'tan indirilmesi ve eski sisteme yüklenebilmesi konusunda entegrasyon sorunları söz konusu. Yorumlarımızı hiçbir zaman Facebook'tan kendi sistemimize aktarmadığımızı varsayarsak yine de dinamik olan yorum bölümünün Google tarafından indexlenememesi SEO anlamında büyük bir kayıp yaşatıyordu.

Bu sorun Google'ın botlarında yaptığı geliştirmeyle bugünden itibaren aşıldı ancak entegrasyon ve içeriğin sahipliği ile kayıpların önüne geçilmesi anlamında eksiklikler söz konusu.

Bugün yeni bir site açarsam herhalde kullanmaktan çekinmeyeceğim Facebook Yorumların daha ne kadar geliştirileceği ise asıl merak konusu. Aylar önce açılan Facebook Yorumlarda benim bildiğim kadarıyla herhangi bir büyük geliştirme yapılmadı. Facebook'un yorum özelliğinden kısa sürede vazgeçmeyeceğini düşünüyorum ancak özelliğin biraz daha geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Facebook Yorumlar ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Serdar Kara Serdar Kara

  Saçma sapan SPAM yorumlara hazır olun!

  1. Bahadır Dibekdağ Bahadır Dibekdağ

   katılıyorum. yenilik derken yeni bir dert çıkabilir....

  2. Çağrı Çağrı

   evden eve nakliyat, nakliyat evden eve, nakliyat taşıma evden eve taşıma nakliyat, taşı evden eve evden taşı, nakliye nakliye nakliye

   en çok bunu görürüz yorumlar altında :)

  3. Güzel tespit olabilirdi aslında ama Google'ın yorumları bir şekilde filtreleyeceğine eminim. Aslında işe önce Google+ ile başlaması gerekmez mi? Gerçi içerik (hele ki Türkçe) çok az yazılıyor, genelde "yayma" durumu var henüz.

 2. Emiracle Emiracle

  İndekslenen yorumlar 'public' olarak paylaşılan yorumlar olacak heralde değil mi?

 3. feysin işleri iyi gitmiyor galiba ki... gogledan destek alıyor. bunun sebebi diğerlerin hızını kesmek...ve piyasayı kontrol altında tutmak... diğeri ise anla..:)

  bu arada bu sitede bir iki ay evvel bi yorum yapmıştım... feys 2 yılı bulamaz diye...

  1. Çağrı Çağrı

   Burada işleri iyi gitmiyor demek çok saçma. Hadi zorlayıp birine işleri iyi gitmiyor diyecek olsam Google için söylerdim.

   Demek ki "google tarayabileceği faydalı içeriğin facebook yorumlarında olduğunu düşünüyor" şeklinde.

   Haberin kötü gidip gitmeyle hiç bir alakası yok zaten.

   Haberi veren twitte facebook ile ilgili bir şey söylenmemiş zaten. Geliştirilen teknikten bahsedilmiş kısaca.

 4. Bu yorum sistemini önerirmisiniz? bunun onaylama gibi bir kısmı yok sanırım sadece bazı kelimeleri filtreye alıyorsun o kadar. Ama bir bakıma güzel ve kullanışlı gibi görünüyor yapılan yorumlar facebook duvarında yayımlanıyor kişinin ve o yorumu başka birisi beğenirse kişi haberdar ediliyor ziyaretçi sadakatı açısından iyi gibi. Tavsiye edermisiniz?