Patent Savaşında Google Bir Darbe Daha Aldı: Sen de mi Samsung…

Patent Savaşında Google Bir Darbe Daha Aldı: Sen de mi Samsung…

Microsoft ve Google arasında çok uzun zamandır devam eden patent savaşları giderek daha dramatik bir hal almaya başladı. Teknolojinin iki dev firmasının mobil cihazlar arenasını kontrol altına alma çabası çoktan mahkeme salonlarının dışına çıkarak, kamuoyunun gözü önünde süren bir itiş kakışa dönüştü...

Apple'ın şimdilik belli bir mesafeden kahvesini yudumlayarak izlediği bu mücadeledeki en yeni gelişme Samsung'un Microsoft ile imzaladığı bir anlaşmaya neden oldu. Microsoft'un Samsung'u Android'in geleceğinin belirsiz olduğuna ikna etmesi üzerine imzalanan anlaşmaya göre bu iki firma artık birbirlerinin patentlerini özgürce kullanabilecekler.

Kesin açıklama yapılmamış olsa da büyük ihtimalle bu anlaşmanın içerisinde Samsung'un normalde ücretsiz olarak elde ettiği ve sattığı her Android işletim sistemli cihaz için Microsoft'a bir bedel ödemesi şartı da yer alıyor.

Dünyanın en büyük Android'li cihaz satıcısı Samsung'un bu tercihi Google için çok ciddi bir darbe anlamına geliyor ve arama devi bu konudaki tepkisini son derece sert bir şekilde gösterdi. Microsoft'un yanıtı ise gecikmedi…

Microsoft'un bu konudaki yaklaşımından duyduğu rahatsızlığını çok net bir biçimde ifade eden Google konuyla ilgili yaptığı resmi açıklama şu satırlara yer verdi:

"Bu Microsoft'tan daha önce defalarca gördüğümüz aynı taktik. Akıllı telefon pazarında başarılı olamayınca yasal tedbirler ile diğerlerinin başarılarından zorla/zorbalıkla gelir elde ediyor ve teknolojik gelişmelerin önüne set çekiyorlar. Biz yeni teknolojiler geliştirmeye odaklanacağız ve Android iş ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz."

Bu resmi açıklamada yer alan ve "zorbalık" olarak tercüme edilebilecek (extort) olan bölüm gerçekten de Google'ın ne kadar kızgın olduğunu net bir biçimde gösteriyor. Ama bakış açısına göre bu yorumu mızmızlanma olarak da yorumlamak mümkün. Tahmin edebileceğiniz gibi Microsoft'un yaklaşımı bu oldu ve firmanın kurumsal ilişkiler başkan yardımcısı Frank Shaw, Google'ın orijinal metni 48 kelimeden oluşan bu açıklamasını Twitter hesabı üzerinden tek kelime ile şöyle özetledi: "Waaaah". (Firmanın resmi açıklaması ise biraz daha uzun.)

İşin bu magazinsel kısmını bir kenara bırakacak olursak Samsung'un Microsoft ile imzaladığı anlaşma, Google'ın bu konuda karşılaştığı ilk olumsuz gelişme değil. Daha önce aralarında dünyanın en büyük ikinci Android'li cihaz satıcı HTC'nin de bulduğu farklı firmalar Microsoft ile benzer anlaşmalar imzalayarak, Android kullanmaları karşılığında Windows Phone üreticisine ödeme yapmayı kabul etmişlerdi.

Her ne kadar Google Motorola'yı satın alarak elinde bulundurduğu patent sayısını çok arttırmış olsa da, bugüne kadar Android yüzünden çok başı ağrıyan Samsung, bu patentlerin kendisini koruyacağına inanmıyor. Bu yüzden aynı HTC'nin yaptığı gibi işler daha da kızışmadan çareyi Microsoft ile anlaşma yoluna gitmekte buldu. Google'ın Motorola'yı satın alması üzerine aralarında Bada'nın daha öne çıkması dahil farklı arayışlara giden Samsung'un bundan sonra yoluna Android'e ne mesafede devam edeceği belirsiz bir hale geldi. Üstelik Samsung da yakın zamanda yine HTC'ye benzer şekilde Windows Phone Mango'lu yeni telefonu Omnia W'yu tanıtmış ve Microsoft'a bir adım daha yaklaşmıştı.

Google, Android partnerlerini korumak için çaba sarf ettiğini herkesin görmesini istiyor. Hatta bunun için HTC'ye, Apple'a karşı açtığı davada kullanabilmesi için 9 patentini vermeyi bile kabul etmişti. Motorola'yı satın aldıktan sonra Google'ın ısrarla vurguladığı "iş ortaklarını korumak" hedefi ilk anda olumlu tepkiler almış olsa da görünüşe göre bu amaç yeterince ikna edici gelmemiş.

Google bu gelişme ile beklemediği bir iş ortağından önemli bir darbe aldı ama Motorola satın alması da açıkça gösteriyor ki Google artık patent oyununa alışmaya başladı. Fakat karşısındaki rakibi bu oyunu çok daha uzun zamandır oynuyor. 2000'li yıllarda Linux'a karşı patent kartlarını (etik olup olmadığı tartışılabilecek olsa da) ustaca kullanan Microsoft bu alandaki tecrübesi önemli bir avantaj.

Google için kritik bir dönemece yaklaşıyoruz. Bakalım Google bu darbelere rağmen mücadeleyi sürdürmeye devam edebilecek mi, yoksa sonunda kendisi de Microsoft ile masaya mı oturacak…

Görsel Kaynaklar: WarOfTheMobiles, OMGdroid

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.