Android Samsung'un Başına Dert Oldu
Genel

Android Samsung'un Başına Dert Oldu

Teknoloji dünyasındaki patent savaşlarına yenileri ekleniyor. Koreli Samsung, kazançlı çıktığı Androidli cihazlar üzerinden suçlanıyor. Bundan 8 yıl önce (700'den fazla şirketle) imzalanan anlaşma Microsoft'u zengin edebilir. Apple ise teknoloji ve tasarımını korumak için Samsung'un peşinde.

Samsung'a karşı Android üzerinden atağa geçen Microsoft'un, üretilen her Android'li cihaz için 15 dolar istediği aktarılıyor. Daha önce HTC'ye Androidli telefon başına en az 5 dolardan fatura kesen Microsoft, 2003'te imza atılan lisans anlaşmalarına dayalı olarak bazı yazılım haklarını korumak istiyor.

Samsung'un resmi bir açıklaması olmasa da fiyatı düşürmek istediği aktarılıyor. Microsoft'un HTC dışında farklı davalarda da başarılı olması düşünüldüğünde Samsung'un da aynı sona yaklaştığını kestirmek pek zor değil.

Uzakdoğulu üreticilerin Android pazarındaki büyük bir üstünlüğü var. Bu da Microsoft'un kasasına giren paranın değerini arttıyor. HTC davasını kazandığında Bing'den daha fazla gelir etmiş olabileceği ifade edilirken, ibre Samsung'a yöneldiğinde konu daha da derinleşiyor. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olma yolunda hızlı adımlar atan Samsung'un sadece son çeyrekte 19 milyon akıllı telefon sattığı ifade ediliyor. Nisan ayı sonunda piyasaya çıkan Galaxy S II'nin 3 milyondan fazla sattığı biliniyor.

Samsung'un başı Microsoft'un yanısıra Apple ile de dertte. Apple, ABD Uluslarası Ticaret Komisyonu'na taşıdığı davada Samsung'u teknoloji ve tasarım patentlerini ihlal etmekle suçluyor. Söz konusu cihazların Galaxy S ve Galaxy Tab olduğu göz önüne alınır ve Apple'ın davayı kazanacağı düşünülürse büyük bir mali kayıp daha Samsung'un kapısında bekliyor.

Yorumlar (5)
 1. Barkin Arin Barkin Arin

  Selamlar,

  Microsoft'un Android üzerinden para kazandığını sürekli haber yaptınız fakat ben bu parayı ne için kazanabildiğini hala bulamadım

  yani microsoft ne geliştirmiş android için bunu da bilgilendirseniz çok güzel olacak.

  Teşekkürler

  1. microsoft, google android isletim sistemi icerisinde yer alan bazi temel yazilim fonksiyonlarinin kendisinin daha onceden patentini aldigi fonksiyonelligi taklit ettigini, dolayisiyla bu durumun bir patent hakki ihlali oldugunu iddia etmekte.

   bu fonksiyonlar arasinda pil sarji gosterme, email senkronize etme, calender kullanimi, contact larin gosterimi gibi oldukca temel ve genel ifade edilmis ozellikler bulunuyor.

   gorunen o ki bir, "kahrolsun, yazilim patentleri!" durumu ile karsi karsiyayiz, ve microsoft un avukatlari bu isten para kazanmayi gercekten cok iyi biliyor.

   1. Haksız kazanç sağladığı bu dönemde kasasını doldurmaya baksın, M$ cicim yılları bitiyor... yakın gelecekte tek kazanan GPL olacak!

  2. Uğur Sıtartap Uğur Sıtartap

   zamanında alınmış saçma sapan patentleri var microsoft'un. şunlara bakın mesela: http://fosspatents.blogspot.com/2011/03/microsoft-sues-barnes-noble-foxconn-and.html

   hemen her türlü yöntemin patentini almış ms zamanında. şimdi bunu suistimal ediyor.

 2. bu samsungun sonu patent davaları yuzunden olcak her hareketleri davalık