Android Samsung'un Başına Dert Oldu

Teknoloji dünyasındaki patent savaşlarına yenileri ekleniyor. Koreli Samsung, kazançlı çıktığı Androidli cihazlar üzerinden suçlanıyor. Bundan 8 yıl önce (700'den fazla şirketle) imzalanan anlaşma Microsoft'u zengin edebilir. Apple ise teknoloji ve tasarımını korumak için Samsung'un peşinde.

Samsung'a karşı Android üzerinden atağa geçen Microsoft'un, üretilen her Android'li cihaz için 15 dolar istediği aktarılıyor. Daha önce HTC'ye Androidli telefon başına en az 5 dolardan fatura kesen Microsoft, 2003'te imza atılan lisans anlaşmalarına dayalı olarak bazı yazılım haklarını korumak istiyor.

Samsung'un resmi bir açıklaması olmasa da fiyatı düşürmek istediği aktarılıyor. Microsoft'un HTC dışında farklı davalarda da başarılı olması düşünüldüğünde Samsung'un da aynı sona yaklaştığını kestirmek pek zor değil.

Uzakdoğulu üreticilerin Android pazarındaki büyük bir üstünlüğü var. Bu da Microsoft'un kasasına giren paranın değerini arttıyor. HTC davasını kazandığında Bing'den daha fazla gelir etmiş olabileceği ifade edilirken, ibre Samsung'a yöneldiğinde konu daha da derinleşiyor. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olma yolunda hızlı adımlar atan Samsung'un sadece son çeyrekte 19 milyon akıllı telefon sattığı ifade ediliyor. Nisan ayı sonunda piyasaya çıkan Galaxy S II'nin 3 milyondan fazla sattığı biliniyor.

Samsung'un başı Microsoft'un yanısıra Apple ile de dertte. Apple, ABD Uluslarası Ticaret Komisyonu'na taşıdığı davada Samsung'u teknoloji ve tasarım patentlerini ihlal etmekle suçluyor. Söz konusu cihazların Galaxy S ve Galaxy Tab olduğu göz önüne alınır ve Apple'ın davayı kazanacağı düşünülürse büyük bir mali kayıp daha Samsung'un kapısında bekliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.