Amazon'un Androidli Tableti Çıktı: Kindle Fire

Amazon'un Androidli Tableti Çıktı: Kindle Fire

Amazon'un beklenen tablet çıkarması dün gerçekleşti. Jeff Bezos, Amazon Krallığı'na yeni bir yükseliş kazandıracak 3 yeni mobil cihaz tanıttı. Bunlardan ilki ve asıl bomba sayılabilecek Androidli tablet Kindle Fire. Diğerleri ise renkli Kindle olarak adlandırabileceğimiz Kindle e-ink, sonuncusu ise dokunmatik olan Kindle Touch eReader.

Gelecekte elektronik yayıncılığın nasıl bir yer edineceğini en iyi bilenlerden biri olan Jeff Bezos, tablet adımıyla yeni nesil mobil cihaz dünyasına ağırlığını koymak üzere. Cihazlar Kindle e-kitap kütüphanesi ile bağlantılı olmanın yanında, fiyat ve performans açısından da tatmin edici nitelikte. Hatta rekabetin kurallarını değiştiren cihazlar olarak kabul edilebilir.

iPad'in 2015'e kadar pazar lideri olacağını öne süren analistler Amazon'un bu adımını hesaba katmışmıydı bilmiyorum ama Kindle Fire tablet dünyasını ateşe verecek gibi. Blackberry Playbook'a benzetilen Kindle Fire'in iPad'in yerini alacağı söylenemez ama tablet piyasasında Android'e ciddi bir yükseliş kazandıracağı ve çoğu kişinin ilk tableti olması kuvvetle muhtemel.

https://www.youtube.com/watch?v=oVL1b3hQfZU?version=3&hl=en_US&rel=0

Kindle Fire'in İşletim sistemi Android temelli (Android 2.x sürümünde) ancak Amazon bunu mümkün olduğunca gizlemiş. Google ile ortak bir çalışma yürütülmemiş ve cihaza Amazon Silk adlı yeni  bir web tarayıcısı (muhtemelen Chrome temelli) yerleştirilmiş.

Amazon Tablet - Kindle Fire

Amazon Silk'in devrimsel olarak adlandırılmasının arkasında, Amazon'un bulut sunucu servisleriyle webde gezinme performansını üst seviyeye çıkarması yatıyor. Bu tanımlamalar web içeriklerini yüzde 90'a varan oranlarda sıkıştırarak mobil cihazlara (hatta televizyon için) uygun hale getiren Opera Mini'yi akla getiriyor. Kindle Fire'da aynı zamanda yerleşik bir eposta uygulaması bulunuyor.

Amazon Tablet - Kindle Fire

İşin kötü tarafı Kindle Fire, Android'in tabletlere özel sürümünü (Android 3.0 ve üstü) kullanmıyor olması. Amazon Kindle Fire'da kullandığı Android'i düzenlerken kendi gereksinimeri çerçevesinde geliştirmiş.

Amazon Tablet - Kindle Fire

Kindle Fire'ın kapasitif LCD ekranı, e-kitap okumak için ideal sayılan 7 inch boyutunda. İki noktalı çoklu dokunmatik ekranı iPad'in 10 noktalı çoklu dokunmatik ekranına alışık olanları tatmin etmeyebilir. İşlemcisi hakkında kesin bir bilgi verilmemekle birlikte çift çekirdekli olduğu paylaşılıyor. Tabletin kamera, mikrofon ve 3G bağlantısı bulunmuyor. Ancak tabii ki kablosuz ağ bağlantısını (Wi-fi) destekliyor.

Amazon Tablet - Kindle Fire

Kindle Fire, Android uygulamalarının yanında, Amazon'un kendi Android uygulama marketi Android Appstore, Kindle Store, Amazon MP3 ve Prime Instant Video uygulamalarıyla beslenecek. Ayrıca kendine has özellikleriyle Amazon'u içeriden destekleyen bir cihaz olacak. Amazon Cloud Player, Amazon Cloud Drive ve Kindle Cloud Reader; Kindle Fire kullanıcılarını kendi bulut sunucu servisine müşteri yapacak. Bu servislere yönelik bulut tabanlı ilk yayınlar için Fox ve NBCUniversal ile görüşmelerin sürdüğü söyleniyor.

Amazon Tablet - Kindle Fire

Amazon'un yeni tabletiyle en vurucu olacağı noktalardan biri şüphesiz fiyatlandırma. Cihaz 199 dolar (370 TL civarı) bir fiyatla satışa sunuluyor ve Bloomberg, bu çıkışla Amazon hisselerinin yüzde 2.5 değer kazanarak 5.50 dolar artışla 229.71 dolara yükseldiğini aktarıyor. Amazon'un hisselerini uzun vaadede artıracak olan ise Kindle Fire'in video, film ve dergi içeriklerini satacak olması.

Kindle Fire - Amazon Tablet

Amazon'un Kindle Fire ile yetinmeyeceği tahmin edilebilir. Gelen haberler de 10 inç boyutunda yeni bir tablet bilgisayarın yolda olduğunu söylüyor. Beklenen tarih 2012'nin başı.Bu arada renkli e-kitap okuyucu Nook Color'ın yeni modelinin de yakında açıklanması bekleniyor. Nook Color belki diğer iki yeni Kindle modelini daha fazla ilgilendiriyor, bunu bir sonraki haberde değerlendirelim ve bu yazıda Kindle Fire tablet hakkındaki yorumlarınızı alalım. ;)

Jeff Bezos'un Kindle Fire'ı tanıttığı dakikalar:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.