Idle Worship: Facebook'ta Tanrı'yı Oynamak…
Oyun

Idle Worship: Facebook'ta Tanrı'yı Oynamak…

2000'li yılların başında bilgisayar oyunlarına düşkün olanlar Lionhead'in geliştirdiği Black & White oyununu anımsayacaklardır. Tanrı rolünü oynadığınız bu strateji oyunu zamanında oldukça popüler olmuş ve seri devam oyunları ile devam etmişti. Idle Games adlı bir sosyal oyun firması ise bu fikri Facebook'a taşımaya hazırlanıyor.

Firmanın ilk oyunlarından olan Idle Worship'te oyuncular Mudling'ler (mud = çamur) adı verilen yaratıklar oluşturuyor ve kendilerine tapınmalarını sağlıyorlar. Mucizeler veya felaketler ile Mudling'lerin yüreğine korku veya sevgi aşılamak serbest. Ama işin daha ilginç olan kısmı Idle Games'in Facebook arkadaşlarınızı alışılageldik yöntemlerden biraz daha farklı şekilde işin içine katıyor olması…

https://vimeo.com/video/28792310

Idle Games, bu oyun için Idle Engine adını verdiği sosyal bir oyun motoru hazırlamış. Idle Engine, Facebook oyunlarının en güçlü yanı olan diğer oyuncularla yardımlaşma (veya mücadele etme) özelliğini oldukça farklılaştırıyor. Tüm oyuncuların Facebook profillerini inceleyen Idle Engine, oyunculara birbirlerini tanımasalar bile daha uyumlu olabilecek farklı kullanıcılar ile etkileşimde bulunma imkan tanıyor. Analiz sonucunda birbirleri ile uyumlu olan oyuncuların Mudling'leri birbirlerinin sanal dünyalarına yolculuk yaparak iki kullanıcı arasında iletişim imkanı oluşturuyor.

TechCrunch Disrupt'te konuşan Idle Games'ten Jeffrey Hyman amaçlarının oyuncuların birbirleri ile iletişim kurmak için gerçek bir sebebe sahip olmasını sağlamak olduğunu söylüyor. Hatta bir adım daha ileri giderek Idle Worship'in Facebook'ta ilk gerçekten sosyal oyunlardan biri olduğunu iddia ediyor. (Hatırlayabileceğiniz gibi The Sims Social da aynı iddiaya sahip oyunlardan biri).

Idle Games 2009 yılında kuruldu ve bugüne dek toplam 9 milyon dolar yatırım aldı. Henüz beta aşamasında olan oyunu ilk deneyenlerden biri olmak isterseniz şu adresten kaydınızı yapabilirsiniz.

Yorumlar (11)
 1. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

  Ümit bey, yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum ancak bu yazı webrazzi'ye gerekli mi diye düşünmeden edemedim.

  Şahsen beni rahatsız ediyor. Oyun haberlerini yayınlayan özel siteler var, bu onların işin...

  Webrazzi'ye çıkacak face oyunlarını öğrenmek için girilmiyordur, gibi bir tahminim var ama siz daha iyi bilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Oyun sektörünün büyük bir hızla büyümesi https://webrazzi.com/2011/09/08/oyun-sektoru-online-satislar/) ve çok önemli yatırımlar alması https://webrazzi.com/2011/09/05/peak-games-yatirim-alpha-investment/) bu konuya özellikle ülkemizdeki ilgiyi daha da arttırdı.

   Fakat Webrazzi'nin alanına giren her konuya mümkün olduğu kadar eşit ağırlık vermesi konusundaki görüşünüze katılıyorum. Merak etmeyin, Webrazzi bir oyun haberleri sitesine dönüşmeyecek. Diğer yandan tüm konular arasındaki dengeyi bozmadan oyunla ilgili kayda değer gelişmelere de yer vermeye devam edeceğiz.

   Yorumlarınız için teşekkürler... :)

 2. Ahmet Baytan Ahmet Baytan

  Merhaba Umit Bey,

  Guzel bir inceleme yazisi olmus ancak baslik hatali gibi.

  Inancli kisiler de dusunulup daha saygiya uygun bir baslik atilabilirdi.

  Iyi gunler

  1. Merhabalar,

   Aşağıda diğer bir yorumda da bahsedildiği gibi bu tür oyunlara İngilizcede verilen isim god game http://en.wikipedia.org/wiki/God_game). Türkçede de yaygın olarak aynı şekilde kullanılıyor.

   Eminim siz de bu başlığın bir oyun türünün adı dışında herhangi farklı bir göndermesi veya kimseye saygısızlık yapma amacı taşıdığını düşünmüyorsunuzdur. Anlayışınız ve nazik uyarınız için teşekkürler... :)

 3. Emre Arslan Emre Arslan

  Başlık çok itici!!!!!!!!!!!!! Webrazziye yakışmayacak şeyler...

 4. Buna benzer çok çeşitli oyunlar var fakat,bu oyun başka.Facebook'a çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum.Bu arada her ne kadar inançsız olsam da,inançlı arkadaşlara saygı bakımından başlık üzerinde biraz oynanırsa iyi olur diye düşünüyorum.

  Teşekkürler Webrazzi.

 5. oyun litertatüründe bu tarz oyunlara "god game" denilir. "tanrıyı oynamak", "tanrı olarak oynamak", "tanrıyı yönetmek" gibi çeviriler yapılabilir.

  daha -saygılı- bir isimlendirme nasıl olacak? mesela şöyle olsa sizin için yeterince -saygılı- olur mu: "Idle Worship: Facebook Tanrı (haşa) oynamak"..

  1. Tanri (Allahim sen gunah yazma) oyunu :)))

  2. Ahmet Baytan Ahmet Baytan

   Sizin icin normal olan birsey baskalarini rahatsiz edebilir.

   Inancla ilgili konularda espri veya komik oldugunu zannettiginiz kelimeler pek cok kisi tarafindan hos karsilanmaz ve onlari rahatsiz eder.

   O yuzden karsilikli anlayisin olmasi gerekir. Ben sizin yazdiklariniza karsi da incitici soz soyleyecek degilim.

   Allah veya Tanri kelimeleri kullanilmadan cokta guzel inceleme anlatilabilir.

   Umit Beyin cevabina ve anlayisina tesekkur ederim.

 6. Osman D Osman D

  idle worship = idol worship, put'a tapma anlaminda bu arada..

 7. İdris H İdris H

  Bu oyun Amiga'da oynadığım klasik Populous oyunlarına benziyor. Çevrimiçi olması ve balçıktan karakterleri kontrol etmek vb. haricinde.Klasik Populouslar ya da Black and White gibi bir oyun yaparlarsa çok tutucağından eminim