Idle Worship: Facebook'ta Tanrı'yı Oynamak…

Idle Worship: Facebook'ta Tanrı'yı Oynamak…

2000'li yılların başında bilgisayar oyunlarına düşkün olanlar Lionhead'in geliştirdiği Black & White oyununu anımsayacaklardır. Tanrı rolünü oynadığınız bu strateji oyunu zamanında oldukça popüler olmuş ve seri devam oyunları ile devam etmişti. Idle Games adlı bir sosyal oyun firması ise bu fikri Facebook'a taşımaya hazırlanıyor.

Firmanın ilk oyunlarından olan Idle Worship'te oyuncular Mudling'ler (mud = çamur) adı verilen yaratıklar oluşturuyor ve kendilerine tapınmalarını sağlıyorlar. Mucizeler veya felaketler ile Mudling'lerin yüreğine korku veya sevgi aşılamak serbest. Ama işin daha ilginç olan kısmı Idle Games'in Facebook arkadaşlarınızı alışılageldik yöntemlerden biraz daha farklı şekilde işin içine katıyor olması…

Idle Games, bu oyun için Idle Engine adını verdiği sosyal bir oyun motoru hazırlamış. Idle Engine, Facebook oyunlarının en güçlü yanı olan diğer oyuncularla yardımlaşma (veya mücadele etme) özelliğini oldukça farklılaştırıyor. Tüm oyuncuların Facebook profillerini inceleyen Idle Engine, oyunculara birbirlerini tanımasalar bile daha uyumlu olabilecek farklı kullanıcılar ile etkileşimde bulunma imkan tanıyor. Analiz sonucunda birbirleri ile uyumlu olan oyuncuların Mudling'leri birbirlerinin sanal dünyalarına yolculuk yaparak iki kullanıcı arasında iletişim imkanı oluşturuyor.

TechCrunch Disrupt'te konuşan Idle Games'ten Jeffrey Hyman amaçlarının oyuncuların birbirleri ile iletişim kurmak için gerçek bir sebebe sahip olmasını sağlamak olduğunu söylüyor. Hatta bir adım daha ileri giderek Idle Worship'in Facebook'ta ilk gerçekten sosyal oyunlardan biri olduğunu iddia ediyor. (Hatırlayabileceğiniz gibi The Sims Social da aynı iddiaya sahip oyunlardan biri).

Idle Games 2009 yılında kuruldu ve bugüne dek toplam 9 milyon dolar yatırım aldı. Henüz beta aşamasında olan oyunu ilk deneyenlerden biri olmak isterseniz şu adresten kaydınızı yapabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.