Facebook Kazancını İkiye Katladı, 2011'in İlk Yarısında 1,6 Milyar Dolar Kazandı

Facebook Kazancını İkiye Katladı, 2011'in İlk Yarısında 1,6 Milyar Dolar Kazandı

Facebook ParasıGoogle için korkutucu gelebilir ancak Reuters'in kaynağından alınan bilgiye göre Facebook'un 2011'in ilk yarısında elde ettiği gelir 1,6 milyar dolara yükseldi. Net kazancı ise 500 milyon dolar.

comScore, Haziran ayında  Yahoo, Microsoft, Google ve AOL'un toplamından fazla gösterimle Facebook'un ABD online reklam pazarının üçte birine ulaştığını kaydetmişti ve yükselişi devam ediyor. Goldman Sachs dökümanlarına göre 2010 yılının ilk 9 ayında net kazancı 335 milyon dolar olan Facebook'un geliri 1,2 milyar dolar idi. Reuters 2011'in ilk yarısı için referans bulamasa da bugünkü durumun Facebook'un gelirlerinini ikiye katlaması olarak yorumluyor.

2012 yılında halka arz olunması beklenen sosyal ağ devinin gelirlerini ikiye katlaması 2 büyük kaynağa dayanıyor; reklamlar ve krediler. 750 milyon kullanıcıya sahip olduğu kabul edilen sosyal ağ devinin artık Google gibi bir reklam devi olduğunu söylememek hata olur. Facebook'un reklam altyapısı Google'dan daha detaylı bir hedefleme sunuyor ve bu da sosyal etkiyle başarıya ulaşıyor.

Sanal krediler tarafında ise Facebook'un büyük oyun geliştiricilerle tabir-i caizse köşeyi döndüğü bir gerçek. Google ise Google+ ile oyuna henüz dahil oldu. Önümüzdeki yıllarda Google'ın bu alanda olumlu işler yapacağı kesin ama Zynga'da hisse sahibi de olan şirketin sosyal ağ tarafında Facebook'a rakip olması kolay değil.

Web tarayıcısı tarafında güçlü olan Google, belki de Angry Birds gibi tarayıcı tabanlı oyunlarla sanal kredi kazancını arttırabilir.

Facebook, 100 milyar dolar değerleme (tabii bu değişebilir) ile halkın arz edilmeye hazırlanıyor. Twitter'ın online reklam alanında yükselişi sosyal medya reklam harcamalarında yeni bir kanal oluşturacak ama Facebook'u hedefinden şaşırtması zor görünüyor. Sosyal ağ devi aynı zamanda bu yıl yapacağı satın almalarla güçlü yapısını sarsılmaz hale getirmek niyetinde.

Gerçek anlamda kendi parasını basma şansı olan Zuckerberg, Steve Jobs'un finansal başarısına göz kırpıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.