Eric Schmidt: Gerçek İsminizi Kullanmayacaksanız Google+ Kullanmayın
Güvenlik

Eric Schmidt: Gerçek İsminizi Kullanmayacaksanız Google+ Kullanmayın

Google'ın sosyal ağ platformu Google+'ta kullanıcıların gerçek isimleri ile yer almalarını tercih ettiğini biliyoruz. Fakat geçtiğimiz günlerde katıldığı Edinburgh Uluslar arası TV Festivali'nde Eric Schmidt bunun bir tercih değil zorunluluk olduğunu ortaya koydu.

Schmidt'in katıldığı oturumda Andy Carvin, G+ ve gerçek isimlerin kullanımına dair görüşlerini ve bu durumun bazı kullanıcılar için bir risk oluşturuyor olması ile ilgili bir soru sordu ve altığı yanıtı G+ üzerinden paylaştı.

Schmidt konuyla ilgili olarak Google+'ın öncelikli olarak bir kimlik servisi olarak kurulduğunu ve bu yüzden kullanıcıların gerçek isimlerini kullanmalarını zorunlu kıldıklarını açıkladı. Bu durumun internet sansürü uygulanan bazı ülkelerde kişiler için bir risk oluşturduğu konusunda ise Schmidt; servisin kullanımının tamamen kişisel tercihe bağlı olduğunu ve  gerçek isimlerini kullanmalarının kendileri için bir risk oluşturduğu durumlarda kullanıcıların G+'ı tercih etmemeleri gerektiğini söyledi.

Schmidt ayrıca herkesin gerçek kimliğini kullanmasının internet için çok daha iyi bir gelişme olacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Kullanıcıların gerçek kimlikleri ile internette var olmaları Google açısından bakıldığında kesinlikle çok daha faydalı bir durum olur. Kişiye özel reklamlar ve arama sonuçları gibi konularda herkesin kişisel bilgilerini paylaşmasını Google'ın işini kolaylaştıracağı kesin. Herkes her koşulda internet üzerinde gerçek ismini kullanmasının faydaları olduğu gibi zararları da olabileceğini hesaba katmak gerekiyor…

Peki siz internet üzerinde gerçek isimler kullanılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (22)
 1. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Yerine göre isim kullanılmalı bence.Her yerde kendi isminizi kullanmak zoruna değilsiniz.

 2. Renklidergi Renklidergi

  Gerçek kimlik güzel elbette ama internet güvenliği, kişisel bilgilerin güvenliği ne olacak?

  evet, google'ı çok seviyorum ama bu kişisel bilgilerimi ona vermem için bir neden olamaz...

 3. Google'ın her ürününü cennetten geliyormuş gibi kullanan bizler, durumun ve Google'ın yön değiştirdiğini görebilecek miyiz? Bir kimlik servisi olan Google + bu kimlikleri, tercihlerimiz, okuduklarımız, ve yazdıklarımızla birlikte kimlerle paylaşacak? Belki bir başka makalenin konusu şu olmalı: Google neyin peşinde? Google servislerine dijital yaşamımızın tamamının kontrolünü vermek, ileride bizi nereye götürecek? [Bu arada makalede bir yerde G+ yazarken Shift'e basmayı unutmuşsunuz. :) ]

 4. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Adam kısaca diyor ki, kişisel bilgilerinizi bizimle paylaşın biz istediğimiz gibi takip edelim sizi. Açık açık bilgilerinizi kullanacağız diyor. :)

 5. Bu haber, normal bir haber sitesinde çıksa. Gelecek yorumları tahmin edebiliyorum "Bunlar gavurların icatları, amaç bizi içten fet etmek, ilk başta kişisel bilgilerimizi öğrenip sonrada neler yaptıklarımızı öğrenerek üzerimizde strateji kurmak" :)

  1. böyle bir yorum geleceği belliydi. gerekli olanları zaten arkadaşlar yazmışlar. bilinçli kullınıcı olmak ayrı komplocu olmak çok ayrı... Ancak ister komplo densin ister denmesin bukadar bilgi ellerinde boş durmayacaktır muhtemelen.ve ne amaçla nekadarını kimlerle nereye kadar kullanacakları da meçhuldur.

 6. gerçek ismimi kullanacaktım ama bu açıklamadan sonra google+ kullanmaktan vazgeçtim.google ürkütüyor....hem de çok...

 7. Tamamen saçmalık. Zaten facebook tüm kişisel hakları ihlal etmiş bulunuyor. Acemi kullanıcılar için gerçek kimlikleri ile internette zaman geçirmek tamamen büyük bir hata. Şuan olmasa bile ilerisi için çok büyük zararlar doğurabilir. Hele ki firma sahipleri + internet üzerinden alışveriş yapanlar için.

  1. Daha bekleyin böyle bir talep ile geldikleri zaman tek tuşla hesabı kapat bitsin. Zaten facebooktan yeterince çekiyoruz bir bunlar böyle deyince nevrim dönüyor.

 8. talihsiz bir açıklama olmuş. her çıkışın bir inişi olacağının açık göstergesi

 9. bilgileri kimlere verdiklerini, kimlere sattıklarını, kazandıkları paraların kimlere gittiğini düzenli olarak sürekli yayınlasınlar, biz de ismimizi veririz, sorun değil.

 10. globalizm, yeni dünya düzeni!!! google apple microsoft... hepsi ayni:) dünyayı değiştirmek goya... hitler de böyye demişti.

 11. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Kişisel bilgilerini paylaşmaktan korkan veya çekinen bir insanın sosyal ağ platformlarında ne işi var? Üye olmayın olsun bitsin (: Ayrıca Google+'ın böyle bir açıklama yapma lüksü var mı? O da tartışılır. Haberlere göre Google+'a ilgi inanılmaz azalmış derece. Şirket politikasından çok kullanıcının yolundan gitmeliler sanırım.

 12. Chatlog.in Chatlog.in

  Bu interneti kısıtlamak demek isteyen herkes istediği ismi istediği gibi kullanır.İnternette gerçek isimlerimizi kullanmak bizi ciddi kılabilir fakat google'ın bu tutumunu ben itici ve ürkütücü buluyorum...

 13. Tarik Sucu Tarik Sucu

  yorumlara gerçekten şaşırıyorum.

  isimlerin açık şekilde kullanılması kesinlikle daha güvenli bir internet deneyimi sağlar. amaç etkileşimse karşıdakinin kim olduğunu bilmeliyim, en azından fikir edinebileceğim doneler olmalı.

  etkileşime girdiğiniz insanlardan değil, google'ın kendisinden korkuyorsunuz? google'ın 10 da 1 hassasiyetinde bile olmayan sıradan bankalarda tüm bilgilerimiz var, bundan korkmuyoruz da google ve facebooktan korkuyoruz? anlamış değilim. google'ın veya sam amca'nın bizle ne işi olabilir ki?

  google tabiki bu bilgileri iş geliştirme amaçlı kullanacak, deneyimlerinize, ilgi alanlarınıza bakarak sizin ihtiyacınız olabilecek veya sizin ilgilenebileceğiniz reklamları, ürünleri karşınıza çıkartmak için. balıkçılıkla alakalı pek çok yazışması olan bir adama olta takımları reklamları göstermesinin kime zararı var? bu mu korktuğunuz durum?

 14. siz google dan korkadurun biz yani Türkler, kendi cep telefonu nolarımızı hem de 10 milyon tanesini 708 liraya internette satıyoruz. sizce biz yeteri kadar dürüst müyüz ki google'ı eleştiriyoruz.

 15. Fatih Pakdamar Fatih Pakdamar

  Ben açıkçası bu güne kadar gerçek kimliklerimi kullandım sosyal ağda, gerçek fotoğrafım ve cep telefonum... facebook.com/pakdamar gibi...

  Bunun bazı sıkıntıları oluyor, dominos pizza ve honda cem plaza ile kavgalıyız cebime iki günde bir mesaj yolladıkları için. Bunlara konsantre olmaktansa nimetlerinden faydalanmaya daha çok yoğunlaşıyorum.

  Özel kalmak istediğimde de açmam bakmam... Her konuşma penceresini cevaplamam, bildirimlere hiç bakmadım...

  "Acil olan evden ulaşabilir mantığında." yani.

  Google ın ürkütücülüğünü zaman zaman ben de hissediyorum. Ama engellenebilecek birşey olduğunu düşünmüyorum. Bir doğa olayı gibi görüyorum :)

 16. Arama verileri ile birlikte isim, soyad, adres, eğitim, iş bilgilerini de istiyor google. Amaç belli ne kadar fazla bilgi o kadar fazla hedeflenmiş reklam ve para. Ayrıca bu kadar veri ile kim bilir neler yapılabilir.

 17. Ali Fuat Ali Fuat

  Google çok ince bir çizgide ilerliyor. Şimdiye kadar hep kullanıcı dostu olan firma ilk defa kullanıcıya bir şey dikte ediyor. Artık bu mütevazi görüntüden uzaklaşmayı göz önüne aldıklarına göre en yakın rakiplerinin bile oldukça ilerisinde olduklarını düşünüyorlar olsa gerek ki bunu zaten uzun zamandır herkes kabul etmişken kendileri dile getirmekten çekiniyorlardı.

  Ama ben bu çıkışı yapmasalar komple teorilerinin daha fazla tetiklenmesi gerektiğini düşünürdüm. Şimdiyse daha çok yol alması gereken bir yatırım için yapılan reklam olarak görüyorum.

  Başardığı inanılmaz işlere rağmen mobil dünya ile internet dünyasının birleşiminde google dan daha büyük bir güç çıkabileceği umuduna sahiptim. Fakat android ile bence bunu engellediler. Microsoftun 2000 lerin ilk 10 yılı içinde ortaya koyduğu vizyonu: internetin gücünü mobil iletişim araçları ile birleştirmek yeni nesil aletler ile geleceği şekillendiren firma olabilmek vizyonunun ilk adımını şu anda tam manası ile hiç bir firma başaramamış olsa da ilk sıralar da Microsoft değil Apple ve Google var. Google güçlü olduğu zeminden ayrılmadan mükemmel bir planlama ile internet ağının ve bu ağ üzerindeki hareketlerin en güçlü izleyicisi olarak işine devam etmek istiyor. Genel olarak bakıldığında komple teorisi yapmak için bizlere çok güzel argümanlar da vermiyor değil. Donanımsal ve yazılımsal yeniliklere öncülük eden Apple belli ki para kazanmak derdinde ve Steve Jobs ve ekibi bunu çok güzel başardı aynı ivmede olmasa bile Jobs olmasa bile kazanmaya devam edeceklerini düşünüyorum bir kaç sene daha. Sonra onlarda en büyük teknoloji devlerinden biri olarak devam edecekler ama bu pırıldayan yıllar geride kalmış olacak. Google için hesaplar bu kadar kolay değil maalesef. Çünkü Google, Apple gibi değil hedefler daha farklı.

  İster para kazanmak olsun ister herhangi başka bir şey insanların bütün bilgilerine sahip olmak inanılmaz bir güç ki. Daha da ötesi james batalele türkçeyede çevrilmiş "google ın büyülü öyküsü" kitabında bahsetttiği niyetlerin veritabanı projesi işi daha da ürkütücü hale getiriyor.

  Düşünün mailleriniz, takip ettiğiniz siteler, araştırmalarınız, yazdıklarınız, doökümanlarınız, takviminiz, android ile konumunuz, arkadaşlarınız ve mobil cihazların sağlayabileceği daha nice size ait bilgiler. Bütün bunların analizi belki zor olabilir ama düşünün google sizi kendinizi tanıdığınızdan çok daha iyi tanıyabilir. Verdiği bunca hizmetle zaten bunun karşılığını da size veriyor.

 18. Ersin Acar Ersin Acar

  Konu ne zaman masonlara gelecek çok merak ediyorum :) Bütün Türkiye MIT'e çalışıyormuş gibi davranıyorsunuz (yoksa ben hariç herkes çalışıyorda benim mi haberim yok ? :\ ). Google zaten bilmiyor mu isminizi? Arandığında çıkmıyor mu ? Tam olarak sorun ne anlayamadım ben.

 19. Özge Atalay Özge Atalay

  Eğer siyasi muhalefet yapmayacaksanız, gerçek ismin kullanılmasının bir sorun olacağını düşünmüyorum. Hem gerçek isminizi kullanıp hem de muhalif olursanız, Silivri'ye gidebilirsiniz:)

 20. Ismail Molla Ismail Molla

  Evet G+ özelliği için bunu mecbur kılıyorlar.. bazı kayıtlarda isimin gerçek olmadığı konusunda profil kayıdında uyarı veriyor.. ama hiçbir zaman bunu tam kimlik üzerinden asıl kişiler olarak tespit edemeyecekler.. Her ülkede bunlar için bir masa kurulması şart..buda aç gözlü google bir fayda sağlamayacağından hiç bir zaman olmayacak demektir.