NoktaDomains'in En Çok Teklif Alan Türkçe Alan Adları
Alan Adı

NoktaDomains'in En Çok Teklif Alan Türkçe Alan Adları

Türkiye internet pazarında son dönemlerde alevlenen hareketli kulvarlardan biri de şüphesiz alan adı piyasası. Geçtiğimiz dönemlerde Cetech'e ait alan adlarının satışı, Noktadomains.com'un UcakBileti.com satışı ve Tatil.net satışı gibi önemli satışlar sadece bizim gündemimize girenler olsa da, pazarın arka sokaklarında irili ufaklı birçok alan adı sürekli el değiştiriyor.

Bu sebeple Noktadomains.com'dan şirketin sahibi olduğu ve en çok talep gören Türkçe alan adlarının bilgisini istedik.

İlginizi çekeceğini düşünerek Noktadomains.com ve şirketin Sedo'da listelenmiş olan Türkçe alan adlarının en çok talep alanlarının teklif sayısı, Google arama adetleri, satın alınmış TLD sayıları ve fiyat aralıklarına yönelik bilgileri aşağıda paylaşıyoruz.

EvdenEve.com listede en çok teklif alan alan adı olarak dikkat çekiyor. EvdenEve.com'u Firsatlar.com ve Ucuz.net takip ediyor. UcakBileti.com'un ardından ilginin arttığını tahmin ettiğim UcakBiletleri.com da 34 teklif sayısı ile en çok teklif alan 4. alan adı konumunda. İlk 5'in son ismi ise Avantaj.com olarak gözüküyor. 32 teklife ulaşmış olan alan adından sonra listedeki teklif sayısı aralığı büyüyor ve Kozmetik.net ile TatilPlani.com 19'ar teklif sayısıyla 6. ve 7. sırayı dolduruyorlar.

Listedeki diğer alan adları; SaglikSigortasi.com, Gazete.net, Yol.com, İthal.com, AtYarisi.com, UcuzAlisveris.com ve Etiket.net.

Aşağıda tabloda tüm listeyi ve istatitstiklerini görebilirsiniz.

Paylaşmış olduğumuz listenin alan adı piyasasına adım atmayı düşünen girişimciler ve yatırımcılar için fikir vereceğini tahmin ediyorum. Ayrıca sektördeki fiyatlandırma konusunda da aydınlatıcı olacağını düşünüyorum.

Yorumlar (26)
 1. Sektörel olarak farklı alanlara girecek olan yatırımcılar domain isimlerinden çok yeni teknoloji SEO ile ilgili stratejilerini geliştirdikten sonra alan adı ve yapılacak sistemin içeriği daha sonradan entegre edilecek hale gelmesi her zaman artı bir avantaj olacaktır.

  1. Osman Nuri Osman Nuri

   Sistemi ne kadar iyi entegre ederseniz edin, eğer domain sizinkinden iyiyse her zaman sizi geçme potansiyeli vardır. Potansiyel diyorum çünkü kaliteli domain ile yapılacak bir projede, bahsettiğiniz seo stratejilerinin geliştirilmesi ve yeni teknolojilerin kullanılması durumunda her zaman geride kalmaya mahkumsunuz. İşi sağlam yapmak lazım.

   1. Ali Aykut Ali Aykut

    bence öyle değil siz çok yanlış düşünüyorsunuz ve bilmiyorsunuz.

    bir işi gerçekten "hakkını vererek yapıyorsanız" bu tür jenerik alan adları ile yapmanıza gerek yok, kendi markanızı da oluşturusunuz, eğer internetteki yapılan ve sürdürülebilen kalıcı işlere bakarsanız pek fazla öyle tam anlamı ile jenerik isimler göremezsiniz.

 2. nokta domainde tek el oluşturdu nerdeyse ne ararsan var adamlarda aç gözlülk hadsafada ama genede başarı dilemek lazım dünya çapı olmak için tek çabalayan türk firması nerdeyse

 3. bu gibi firmalar türkiyede internet piyasasını küçültüyor eziyor resmen .Diyelimki benim bir projem var ve domainde noktada ve ben bunu nasıl alacam kötü bir domain için en düşük 25.000 dolardan aşağı değil .Madem böyle kimseye satmıycan neden tutuyorsun o kadar domaini :@

 4. Domainom Domainom

  Son aylardaki Türkçe domain satışları, Türkiye piyasası için oldukça önemli. Bunun birkaç farklı boyutu var: Öncelikle 'ya veririz 15 TL alırız bir domain' anlayışından 'para harcayalım, kaynak ayıralım ama kaliteli domain olsun' anlayışına geçiş için önemli adımlar bunlar. Ayrıca, 'çok büyük' firmaların ekonomi.com benzeri domainler için 1000 dolarlık teklifler vermeleri ve bu teklifleri verirken 'çok ciddi' olduklarını belirtmeleri gibi komik durumlardan da kurtulmak için bir aşama... Sonuç olarak arzu edilen; ne domain fiyatlarının gereksiz şekilde şişirilmesi ne de değerlerinin bilinmemesi.

  1. Bahsettiğiniz bu durumun önemli kaynaklarından biri satıcıların ellerindeki domainlere fiyat etiketi koymak istememesi.

   Benzer bir şey satılık emlaklarda olsa ve mülk sahipleri fiyat etiketi belirtmeden ev satmaya çalışsalar aynı şekilde komik tekliflere emlak piyasasında da rastlarsınız.

 5. Tarık Kara Tarık Kara

  Nokta'nin yillar oncesinden onunu gormesi ve buna gore hareket etmesi gayet iyi. TR'de "domain ilan" degerleri simdilik cok zayif. Bu isten anlayan, anlamayan herkes domain satmaya kalktikca Nokta TR'de biraz arka planda kalmayi tercih edecek. Iyi bir domaini dogru kisiye iyi rakama satmak herzaman daha keyiflidir. Tabii biz anlamayiz bu islerden.Herkes isini yapmali.

  Basarilar .

 6. ucakbileti.com 250000e gittiyse ucakbiletleri.com da bu fiyata gider kesin

 7. Yukarıdaki fiyatlar çok şişirilmiş. Gerçek realiteyi yansıtmıyor bence. Bende domain alıp satıyorum ama bu rakamları ne duydum nede soran kişiye telafuz edebiliyorum. Norma'nın alımlarının sektörü canlandırdığı doğru fakat verdikleri paraların çoğunu firma reklamlarını yapabilmek adına olduğunu çeşitli kaynaklardan okudum. Fiyatlar yukarıdaki seviyelerde kaldığı sürece wowww deyip duracağız...Yukarıdakile belirtilen fiyatlara giderse;

  onlineseyahat.com

  gununindirimi.com

  kozmetikturkiye.com

  onlineucuzbilet.com kim bilir kaça gider

 8. Domain alım-satımı da bir iş kolu internet dünyası için. Örneğin benim geçtiğimiz sene şu şekilde bir atağım olmuştu , Diapers.com'un satıldığını Webrazzi.com sayfalarından öğrenmiştim ve hemen Bebekbezi.org'u satın almıştım. Bu domain'e bir çok teklif aldım . Domain'ler arsa sohbetlerinde ki geyiklere dönecek , dedem almıştı veya keşke şurdan bir kaç dönüm arazi alsaymışız gibi.

 9. Servet Türkyılmaz Servet Türkyılmaz

  Biz bir grup arkadaş sigortabilgi.com ve takasbank.com için toplam 100.000 dolar teklif ettik satıcıya anlaşamadık, buradaki rakamlara bakınca bizim gayet iyi rakamlar verdiğimiz anlaşılıyor..

 10. Haluk Argun Haluk Argun

  Arkadaşlar biz bu tarz haberleri okuyunca sektör adına hem heyecanlanıyor hemde "acaba" diyoruz..Bizim grubumuz 1997 yılından bu yana gerek alan adları yatırımları, gerek web portal işletmeciliği hususunda önderler arasındadır. Bu piyasada gerçek anlamda işini bilen yatırımcıya biz nadirr rastlmaktayız. Bize ait olan alan adı satış sitemiz """.webadresdukkani.com da yayınlanan pek çok alan adı var, ancak biz buradaki haberda yayınlanan alan adlarına kıyasla çok daha jenerik alan adları için dahi (gerçek ve adını vermek istemediğimiz büyük yatırımcı gruplardan)daha düşük teklifler almaktayız..Buradaki açmazı çözememekteyiz..Reklam güzel şey ama biraz abartılısı artık tuhaf kaçmıyormu?

 11. Tiyatro Tiyatro

  Hakan bey verdiğiniz örneğe katılmamak elde değil, çok yerinde bir örnek olmuş. Çoğu kişi zamanında öylesine kaydettiği yada farkında olmadan aldığı jenerik domainlerin meyvesini üş aşağı beş yukarı aldı. Şuan için noktadomains de satılık olan domainleri sermayesi yüksek kişi yada firmalar alabilir ancak. Aykut bey de güzel bir noktaya değinmiş aslında kesinlikle katılıyorum, fakat şuan ki internet piyasası keywords domain dinlemiyor alakasız domain isimleri kategorisinde güzel hitler elde edebiliyor.

 12. Herkes uçak biletlerine yoğunlaşmış gidiyor. Bende de ''bilethemenal.com'' alan adı mevcut. Acaba ederi ne olur? Abartılı fiyatlar söz konusu gibi geliyor bana. Bilet alan adlarıyla ilgili bu kadar talep neden merak ediyorum işin açıkcası.

 13. firsatlar.com 80-100 milyon USD arası. Arkadaşlar bende firsat.ca var ilgilenen olursa bana ulaşsın. Size uygun fiyata bırakrıım. www.eylos.com ile iletişime geçin ltf.

 14. Hamsi_Kılıcı Hamsi_Kılıcı

  emlak.com daire.com ev.com konut.com gibi alan adları ve adı geçen sektörü tek geçerim.

 15. Satılık özel domainler

  kursfirsati.com 30.000 TL

  Kursfirsati.net 20.000 TL

  neinneout.com 500.000 TL

  solidworkskurs.com 15.OOO TL

  1. ne in ne out 500bin 0lar fazla kaçtı galiba 500 tl den fazla etmez

   1. Bir de noktaya pahalı diyoruz...adamlar avantaj.com'a 30K derken böyle yarı türkçe yarı ingilizce anlamsız domainlere istenen fiyatlara bakın..Bunları görünce nokta oldukça mütevazı kalmış bence.En azından adamların domainleri çok kaliteli.

   2. Aslında proje bazlı düşünüldüğünde güzel bir domain olmuş..

    Bu son zamandaki fırsat siteleri için kullanılabilir..

    Hangi marka IN ? Yada Hangı marka out gıbı bırde googlede ne in ne out diye milyonlarca aratılmış.. Tebrik etmek lazım domain sahibini.

 16. Fiyatlar yüksek diyen arkadaşlar nokta'nın bu konudaki uzmanlığını görmezden geliyorlar bence. Sonuçta alanadının seo'ya etkisi hiç az değildir. Bunun yanında markanın akılda kalması ve sağladığı prestij de diğer önemli konular.

  Sonuç itibariyle biz burada yorum yaparken birileri ucakbileti.com'a 250bin verebiliyor. Bu fiyatları yüksek bulmak alana da satana da hakaret olur.

  1. Mert Öztürk Mert Öztürk

   Zamanında piyasadan değerinin çok çok altında topladığı domainleri şimdi piyasaya sürdü.

   Parayı akıllı kullandılar.

 17. Lütfü Altundağ Lütfü Altundağ

  Biraz geçikmiş bir yorum olcak kusura bakmayın.

  6 Aydır Domein konusyla ilgileniyorum.Szilerin yanında çok tecrübesizim.Benim gözlemlediğim birkaç konu var.Hangi domein yorumuna baksam konuşulan konu ve sektörlar aynı.Neden internette az bulunan sektörlere yönelinmiyor.Bahsi geçen sektörlerde atı alan üsküdarı geçti.Evet Norma isimli firma çok güzel alımlar yaptı.Buda çok keyifli.Mesela Sigorta sektörü.Bankacılıktan sonra enbüyük sermayelerden birisi.Tamamen altyapı internet üzerine kurulu.Ama internetten satış dediğimizde sigortaam.net dışında ne sayabiliriz.Bence yeniz pazarlara yönlenmek gerekiyor.Bunları neden yazdım bana ait olan sigorta sektörüyle ilgili değerli bir domein var.Ve üzerine hepinizin yorum yaptığı satış rakamlarına yakın fiyatlar teklif ediliyor.Ama her teklif bana keyif veriyor.Bnece çok takılıp kalmayalım.Nzizane fikrim.

  Saygılar....

 18. Lütfü Altundağ Lütfü Altundağ

  saglıksigortası.com - Sigorta sektörü için süper bir Domein.İyi bir proje,güçlü Bir Broker'le çok iyi işler yapar.Fiyatı da bence çok değil.Tek olumsuz tarafı Sigortacılık geniş ürün yelpazasi olan bir sektör.

 19. Acaba alttaki domainler kaça satacaklar? Ama bu domainler çok güzel ve geleceği parlak gözüküyor.

  gununindirimleri.com , gunlukindirimler.com