Teknoloji

NFC İçin Hedef 2016

NFC (Near Field Communication) ya da Türkçe adıyla Yakın Alan İletişimi'nin bu yüzyılın en önemli yeniliklerinden biri olduğuna şüphe yok. Pek çok firma yeni nesil ürünlerini NFC desteğine sahip bir şekilde hazırlamaya çalışıyorlar. Buna rağmen bugün henüz NFC gündelik yaşantının içerisine girebilmiş değil. Ödeme alanında NFC'nin kullanımı yavaş yavaş yaygınlaşıyor olsa da ABD ve Avrupa ülkelerinde şu anda var olan POS cihazlarının yaklaşık %10'unun NFC desteğine sahip olduğu tahmin ediliyor.

Fakat ABI Research'ün yayınlandığı bir rapora göre NFC önümüzdeki 5 yıl içerisinde büyük atılım gerçekleştirerek dünya çapında hızla yaygınlaşacak. Rapora göre 2016 yılına gelindiğinde POS cihazlarının yaklaşık %85'inin NFC desteğine kavuşmuş olacağı ön görülüyor…

NFC'nin yükselişinde en önemli etmen kuşkusuz akıllı mobil cihazların yaygınlaşması. Şu anda Motorola, RIM, Nokia ve Samsung'un piyasaya sürdüğü NFC destekli cihazlara sahip olmak mümkün. Android'in var olan pazarda NFC desteği konusunda başı çektiğini söylemek de mümkün.

Yeni iPhone'un NFC desteğine sahip olup olmayacağı henüz kesin değil. Fakat daha önce düzenlendiğimiz anketin sonuçlarına göre Webrazzi okurlarının büyük kısmı iPhone 5'te NFC desteği olacağını düşünüyorlar. Eğer bu gerçekleşirse NFC kullanımının yaygınlaşmasının da hızlanacağı kesin.

Yavaş ama emin adımlarla ilerleyen NFC hakkında daha detaylı bilgiyi şu yazımızda bulabilirsiniz.

Yorumlar (3)
 1. Ozan Özen Ozan Özen

  Evet NFC güzel bir teknoloji fakat ülkemizin bu konuda çok geride olduğunu söylemek istiyorum. Ayak uydurma konusunda mı hayır ! Neden hayır söyleyeyim... Hemen hemen tüm bankalar NFC özellikli cihazlarını kredi kartlarıyla beraber yaymaya başladı fakat kullanım alanı dar. Çoğu yerde ya bağlantı yok, ya pos cihazından sorun var veya kasiyer nasıl kullanılacağını bilmiyor. Çeşitli sebeplerden dolayı karta sahip olsanız bile adam akıllı kullanım alanı çok az. 35 TL sınırı olmasına yorum yapmayacağım.

  NFC özellikli sim kartların geleceğine gelirsek şimdilik ödeme sisteminde ağırlıklı kullanılacağından aynı akibeti yaşıyorlar. Ancak zamanla bu teknolojiyi ne kadar kullanabileceğiz görücez...

  1. Sarper Sılaoğlu Sarper Sılaoğlu

   Bizdeki temassız pos oranı %2,47. Yazıda söylenen ABD'deki oranın dörtte biri.

   Ama Türkiye için "geride" demek doğru değil. sanırım 4-5 NFC pilot yaptık. turkcell servisi çıkarttı bile. çalışan bir sistem var; dünyada ilklerden.

   bizdeki kart ve terminal penetrasyonu oldukça iyidir, bunları temassıza çevirmek zor iş değil.

   bir çok şehirde ulaşım temassız yapılıyor. hatta ironiktir, istanbul yeni geçti...

   iyiyiz biz, turkiye'de uçup gider NFC ama tarih ön görmek çok zor.. bu araştırmacılar NFC take-off konusunda yıllardan beri atıp tutarlar. amaçları gaz verip rapor satmak.

   kaynak:

   http://www.finansgundem.com/haber/Turkiye-Temassiz-Kartlari-Sevdi-/52740

   http://www.bkm.com.tr/istatistik/pos_atm_kart_sayisi.asp

  2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Daha çok yeni bir teknoloji, bu olayı sadece ödeme yöntemi olarak düşünmemek gerekir. Birçok alanda, hatta evlerde bile kullanılabilir. Ödeme konusunda 35 TL'ye gelince burada amaç örneğin marketlerde 4-5 parça ürün aldığında, bunu pos cihazı ile yaptığında ödeme girişi, şifre girişi, onay beklemesi ort. 1-2 dk sürmekte. Bunu hızlandırmak için güzel bir yöntem. 35 TL 'den yüksek ödemelerde bence sakıncalı olabilir. Örneğin şifre girişi olmadığı için çalıntı vb. durumlarda kötüye kullanım daha kolay olabileceği için 35 TL ile sınırlı tutuyor olabilirler. Şuan için gayet yeterli bir miktar. Önemli olan bunun yaygınlaşması.