Heello: Twitpic Kurucusundan Twitter Klonu
Girişim

Heello: Twitpic Kurucusundan Twitter Klonu

Twitpic'in kurucusu Noah Everett bundan 1 yıl önce gönderdiği bir tweet ile yeni girişimi Heello'yu ilk kez olarak duyurmuş ama sonrasında proje büyük bir sessizliğe bürünmüştü. Everett bugüne dek proje ile ilgili olarak "iletişimi kolaylaştırmayı hedeflediği" dışında pek bir açıklama yapmamıştı. Ama sonunda Heello bir Twitter klonu olarak ortaya çıktı…

Görünümünden kullanımına kadar Twitter'a fazlasıyla benzeyen Heello'nun, Twitter'ın kendi fotoğraf paylaşımı sistemini duyurmasının hemen ardından açılması ise ayrıca dikkat çekiyor. Her ne kadar Everett bunun bir tesadüf olduğunu söylese de, zamanlamanın bu şekilde denk düşmüş olmasından da memnun olduğunu gizlemiyor.

Planlara göre ufak kelime değişiklikleri dışında Twitter'ın neredeyse bire bir aynısı olan Heello zaman içerisinde eklenecek yeniliklerle geliştirilecek…

Ufak kelime değişiklikleri arasında tweet yerine ping, retweet yerine echo, takip etmek (follow) yerine dinlemek (listen) sayılabilir. Bunun dışında aynı Twitter'da olduğu gibi paylaşımlar 140 karakter ile sınırlı. Twitter ve Facebook hesabınızla da bağlanabildiğiniz Heello'da aynı Twitter'da olduğu gibi @isim şeklinde diğer kullanıcılardan bahsedebiliyorsunuz.

Eğer diğer sosyal ağ siteleri ile bağlantı kurduysanız ping gönderirken, alt taraftaki Twitter ve Facebook simgelerine tıklayarak paylaşımın aynı anda ilgili sitelere gönderilmesini de sağlamak mümkün. Twitter'dan farklı olarak Heello'da tek bir kişi yerine bir gruba özel mesaj gönderilebiliyor.

Everett yakın gelecekte Heello'ya video desteği, SMS entegrasyonu, mobil uygulamalar, checkin özelliği ve kanallar ekleneceğini söylüyor.

Heello'nun bu haliyle Twitter'la karşılaştırıldığında pek bir farkı (ve dolayısıyla şansı) yok gibi görünüyor. Everett'in ekleneceğini söylediği özellikler de 200 milyonu aşkın kullanıcının Twitter'ı terk etmesine neden olacak türde değil.

Google+'ın Facebook'a karşı çıkmasına benzer bir şekilde değerlendirildiğinde Heello'nun Twitter'ına karşısına çıkması ilk bakışta ilginç gibi gelse de, Google'ın getirdiği yenilikler ve pek çok farklı servisini kullanan milyonlarca kişiyi Google+'a yönlendirebilme potansiyeli ile Heello'nun durumuna göre avantajları çok daha fazla.

Ayrıca Twitpic temel Twitter kullananlara kolaylık sağlayan bir yan ürün ve Twitter'ı aktif olarak kullananların sadece Twitpic ilişkisi yüzünden Heello'ya geçmesi de pek olası görünmüyor.

Yine de her zaman için rekabetin biz kullanıcılara yarayacak olması, bu konuda da bizler adına sevindirici bir gelişme…

Yorumlar (10)
 1. Erdal Gökhan Erdal Gökhan

  civilcivil.com vardı bi ara.

  noldu?

 2. Mahi dogenci Mahi dogenci

  siteye üye oldum ve denedim. gayet güzel ama bayağı bi kopya çekmiş. daha güzel olabilirdi. yani çok hoşuma gitmedi.

 3. Diaspora vardi bi ara, o ne oldu?

 4. Twitpic için saçma bir girişim.

 5. İsimsiz İsimsiz

  @erdal gökhan, @Yavuz;

  http://i54.tinypic.com/4hb955.jpg

 6. hafiften piyasada açık kaynak twitter kolonlarından biri olarak bilinen Echowaves a benziyor

  1. Twitter da açık kaynak kodlu: http://twitter.com/about/opensource

 7. Çağrı Çağrı

  Bu arada bildiğimiz hello diye değil hilo şeklinde oknuyormuş. :)

 8. Bence gereksiz, normalde olan birşeyi tamamiyle bir siteyi kopyalayıp üstüne hiç bir özellik eklemeden yeni bir site açmak bence saçma.

  Hele hele Twitter artık resim yüklemeyi de destekliyor. Eğer client kullanırsanız Tweet Deck gibi video yüklemeniz de mümkün ama gidip birisi klonunu yapınca ne gereği var diyorsunuz açıkcası bende bilmiyorum, yatırım mı istiyor, kapışmak mı istiyor, pek anlayabilmiş değilim. Neyse...

 9. Emre Anıl Gözel Emre Anıl Gözel

  Site güzel ama benim kanaatimce klonlamak pek birşey getirmez.