Silikon Vadisi Maaşlarında Uçurum Büyüyor [İnfografik]
İstatistik

Silikon Vadisi Maaşlarında Uçurum Büyüyor [İnfografik]

FastCompany'nin haberine göre Silikon Vadisinde Internet'in devleri ile diğer girişimci firmaların yazılımcılara verdiği maaşlar arasındaki uçurum giderek açılmaya başlamış. Google'da, Linkedin'de, Paypal'da çalışan yetenekler "talents" ülkemizde neredeyse Genel Müdür seviyesinde maaşlar alıyorlar. Çoğu şirketin hisse "Stock Option" da verdiğini düşünürsek çok iyi yazılımcıysanız işinizde daha da uzman olma hedefiniz olması size ileride çok şey kazandıracaktır.

Ülkemizde de son dönemde finansal gücü yüksek olan banka ve mobil operatörlerin ve yatırım gücü olan firmaların yüksek maaşla işe alımlar yaptığını düşünürsek ülkemizde de girişimcilik ekosisteminin büyümesini yavaşlatan faktörlerden birinin bu uçurum olduğunu öngörebiliriz.

Not: Aşağıdak rakamlar yıllık ücretleri göstermektedir.

 

Yorumlar (5)
 1. Anıl Özselgin Anıl Özselgin

  Yanlışınız var. Bu rakamlar brüt rakamlar, net rakamları hesaplamak için %40 vergi hesaplayın. Amerika'da federal gelir vergisi ve eyalet vergisi olarak 2 gelir vergisi ödüyorsunuz ve yüksek maaşlarda california eyaleti için kesintiler %40'a tekabül ediyor. Ve giderler yazıda da bahsettiği gibi anormal yüksek. Yani vergileriniz ve ev kiranızı çıkarınca size kalan para google için bile (grafikte 180.000 olak gözüküyor) aylık 6500 dolar. Ev kirasını 2500 dolar hesaplıyorum, çünkü silikon vadisindeki kiralar yazıda da bahsettiği üzere anormal. 6500 dolar genel müdür maaşı değildir, belki afrikanın en fakir ülkelerinde ama Türkiye'de değil :)

  Ki bu ücretler en yüksek ücretler. Dünyada kendi işini kurmayan kimse çok para kazanmıyor. 20 yaşımızda yaptığımız bu genelleme halen doğru :)

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhabalar,

   yazıda net diye bahsetmedik. Bankaları, Mobil Operatörleri saymazsanız 6500 doların altına çalışan bir çok genel müdür sayabilirim size :)

   Girişimciliğe çok para kazanma gözüyle bakıyorsanız çok yanlış bir algı yaratırsınız. Henüz 20 yaşındaysanız o algıyı hemen yokedin :)

 2. Genel mudur olmasada mudur maasini gectigini soyleyebiliriz. Turkiyenin en buyuk firmalarinin birinde calisiyorum ve yuksek performansima sadece yuksek not aliyorum :) Turkiye gercegi bu, ne kadar zeki ne kadar basarili olsanizda, Turkiye de yetenege degil, is gucune para odenir.

 3. Serkan Aydoğan Serkan Aydoğan

  Bu da haksız rekabete giriyor. Küçük ama büyüme hedefi olan firmaların yazılımcı bulmasını zorlaştıracaktır. Özellikle ülkemizde yazılımcıların tekel konumda olması da diğer bir sorundur.

 4. Yani Google, en iyi yazilimcisina yilda $180.000 veriyorsa, bence cok yuksek bir rakam degil. Bunun %45'i vergiye gider. Oyle super bir hayat yasamazlar. Tabi maas disinda bonuslari da vardir ki, o da performansa ve sirketin o yilki net karina gore degerlendiriliyordur. Bir o kadar da bonuslardan alirlar. Aksi taktirde o elemanlari ellerinde tutamazlar. Sonucta dunyanin en iyi yazilimcilarindan bahsediyoruz..