Twitter Yeni Yatırımını Aldı - Değeri 8 Milyar Dolar!
Yatırım

Twitter Yeni Yatırımını Aldı - Değeri 8 Milyar Dolar!

Sosyal medyanın oyunun kurallarını değiştiren servisi Twitter'ın bir süredir oldukça büyük bir yatırım alacağı konuşuluyordu. Şirket bugün yaptığı açıklama ile sözünü ettiğimiz büyük yatırımı aldığını duyurdu ve doğruladı.

Zynga, Groupon, Facebook gibi önemli şirketlerin de yatırımcısı olan Rus yatırım firması DST ve Twitter'ın mevcut yatırımcılarından bazılarının katıldığı raund ile şirketin 800 milyon dolar civarında bir yatırım aldığı söyleniyor. Bu noktada paylaşmakta fayda var, yatırım turuna katılan firmalar arasında geçtiğimiz hafta Trendyol'a da yatırım gerçekleştiren Kleiner Perkins de bulunuyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre Twitter'ın mevcut hissedarlarının bazılarının hisse satışı gerçekleştirdiği yatırım turunda, şirketin değerlemesinin 8 milyar dolar civarında olduğu da konuşulan bir diğer önemli detay.

Twitter'ın resmi blogundan yaptığı açıklamada sosyal medya fenomeninin bazı istatistiklerine ve kuruluşundan bugüne ulaştığı noktaya dair bazı bilgilere de yer verildi.

Günde 200 milyon tweet gönderiliyor

Paylaşılan bilgileri kısaca özetlemek gerekirse, sadece 1 yıl önce günde 65 milyon tweet gönderilen servis üzerinden, bugün günde 200 milyon tweet gönderiliyor. 1 yıl önce Twitter API'lerini kullanarak servise bağlana toplam 150.000 uygulama bulunurken, bu rakam bugün 1 milyonu aşmış. Elbette tüm bu büyüme gerçekleşirken, Twitter'ın ekibi de büyümüş ve 12 ay içinde 250 kişi olan kadrosu bugün 600 kişiyi aşmış.

Twitter 2011 yılında 150 milyon dolar reklam geliri kazanacak

Son zamanlarda özellikle yönetim kademelerinde sıkıntı günler yaşayan Twitter'ın eMarketer'ın tahminlerine göre 2011 yılını 150 milyon dolar reklam geliri ile kapatacağı öngörülüyor. 2012 yılında ise aynı araştırmaya göre şirketin 250 milyon doları yakalayacağı tahmin ediliyor.

8 ayda değerini 2 katından fazla artırdı

Twitter'ın son yıllardaki büyümesi elbette inanılmaz seviyelerde. Ama yukarıda bahsettiğim tüm istatistiksel verilerin yanına henüz Aralık 201o'da gerçekleşen yatırımda şirketin 3.7 milyardan değerlenmiş olduğunu da eklemeden edemeyeceğim.

Geçen yaklaşık 8 ayda değerini 8 milyar dolara yüksellten Twitter sahip olduğu 200 milyondan fazla kullanıcısıyla kendisini finansal olarak da garantiye almışken, önümüzdeki dönemlerde beklenen gelirler noktasında neler yapabilecek merakla bekliyoruz.

Yorumlar (4)
  1. bu rakamlar biraz bana sisirme gibi geliyor. ozellikle 8 milyar dolarlik eder.senede 150 milyon hadi 2012 de 250 milyon dolar reklam geliri elde eden bi firmanin degeri nasil 8 milyar dolar olur. en iyi tahminle onumuzdeki 20-30 sene reklam gelirlerinin hic dusmeden 300 mil.da sabit klacagini dusunelim,neredeyse 30 sene sonra kar etmeye baslayacak twitteri alan birisi. tabii reklam disinda baska bir geliri olmazsa.

    1. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

      Twitter'ı amaç olarak görürsen dediğin doğru ama araç olarak kullanırsan 1-2 yıl gibi sürede çıkartırsın o paraları. Birşeyi güçlendirmek için bazen bu tarz yatırımlar yapılıyor özellikle popüler kesimlere.

  2. Yatırım alma derken Twitter'ın yatırıma ihtiyacı var mı? yoksa yatırım alma derken sadece şirketin bir kısmının satılıp nakite çevrilmesi mi? Ayrıca bu kadar yüksek miktarlarda yapılan yatırımlar ne için ve nasıl harcanıyor? Web girişimciliğine meraklı biri olarak sadece yatırım haberleri değil de yatırımların ne amaçla yapıldığı, yatırım yapan şirketlerin yatırım yapmaktaki amaçlarını ve yatırımların nasıl değerlendirildiği gibi konuları açıklayan bir yazı dizisi yazmanızı tavsiye ediyorum.

  3. twitter abimiz google ve bing gerçek zamanlı aramalarından, sponsorlu günün olayından ve arama sonuçlarındaki reklamların dışında para kazana mıyor? twitter öncelikle nasıl daha fazla gelir elde edebileceğini planlaması gerekiyor. Mesela fırsat sayfası açabilir, şirketler için hazırladığı dev de bazı kaliteli uygulamaları paralı yapabilir.