comScore Raporu: Türk Grup Alışveriş Pazarı Haziran 2011
E-Ticaret

comScore Raporu: Türk Grup Alışveriş Pazarı Haziran 2011

 • Henüz Türkiye'nin en popüler 20 sitesi arasına giremediler ama grup alışveriş sitelerinin popüleritesi sürüyor.

Henüz Türkiye'nin en popüler 20 sitesi arasına giremediler ama grup alışveriş sitelerinin popüleritesi sürüyor. Rekabetin üst sıralarda yoğunlaştığı pazarda comScore'un Haziran 2011 raporuna göre Grupfoni trafik açısından ilk sırada, ikici sırada Şehir Fırsatı (Groupon) var.

comScore'un 23 milyona yakın ev ve işyeri internet kullacısına dayalı raporuna göre Grupfoni Haziran ayında 1.173.000 kişiye ulaşmış. İlk dönemlerin hızlı oyuncusu Groupon ise 813.000 kişiye ulaşmakla yetinmiş. Grup alışveriş pazarının büyük isimlerinden Grupanya ise 620.000 tekil kullanıcı ile Haziran ayını kapatmış.

Henüz Google ve Facebook'un fırsat furyasına katılmadığı Türkiye pazarında yeni yerli iş modelleri çıkıyor ama aylık 500 bin ziyaretçinin üzerine çıkan diğer iki grup alışveriş sitesi daha var. Yakala.co 612.000 ziyaretçi ile 4. sırayı alırken, Mekanist.net aylık 528 bin kullanıcıya ulaşıyor.

comScore, bir süre önce Türkiye pazarında reklam çalışmalarını başlatan LivingSocial'ın 364.000 kullanıcıya ulaştığını gösteriyor. Groupon'un takipçisi de Groupon'un ilk dönemlerinde olduğu ciddi bir online reklam harcaması yapacak gibi görünüyor. Fırsat toplayıcısı Fırsat Bu Fırsat'ın ulaştığı kullanıcı sayısı da dikkat çekiyor.

Diğer istastisikler ziyaretçi trafiğine paralel bir değişim gösterirken iki nokta benim dikkatimi çekiyor. Bunlardan ilki 8. sıradaki Markapon'a dair. Markapon'un ziyaretçi başına ortalama sayfa görüntüleme sayısı Grupfoni'ye eşit, ziyaretçi başına ortalama sitede zaman geçirme oranının ise Grupfoni'den yüksek.  Bu da kullanıcıların Markapon fırsatlarına daha fazla ilgi gösterdiğini düşündürüyor. Dikkatimi çeken diğer nokta ise Fırsat Bu Fırsat'ın bu pazarda iyi bir fırsat yakalamış olması. Türkiye'deki nerdeyse tüm grup satın alma siteleri ile iş ortaklığı olan Fırsat Bu Fırsat, trafik açısından oldukça önemli bir noktada olduğunu gösteriyor.

Genel tabloya baktığımda ise ciddi bir sermaye birikimine sahip Groupon'un Türkiye pazarında ilk sıradan düşmüş olmasını şaşırtıcı buluyorum. Türk girişimlerinin yeni iş modellerini uygulayıp ilk sıraya yerleşmesi sektör açısından gayet olumlu. Bunu gelecek iş modellerinde de uygulamamız Türk internet sektörünün kendi ayakları üzerinde duracağını söyleyebileceğiz.

Diğer yandan Grupfoni'nin ilk sırada olması da gözlerin üzerinde toplanmasını ve Türkiye'de yeni ve büyük bir yatırımın kapısının aralanabileceğini düşündürüyor. Türk internet kullanıcı sayısı da bu gelişmelere ayak uydurmak istercesine büyüyor..

Yorumlar (24)
 1. Web Perisi Web Perisi

  Groupon ile kişisel tecrübem ve sikayetvar.com'daki şikayet rakamlarında liste başı olduklarını görünce verdikleri tüketici tecrübesi ile ilgili bir sıkıntıları olabileceğini düşünüyorum.

 2. Israfil Israfil

  Bu liste zamanla değişir:

  Fiyatların şişirilip sözde indirimler yapıldığının farkına vardı birçok insan.

  Kısa vadeli agresif satış taktikleri yüzünden mekanların servis kaliteleri çok düştü.

  Uzun vadede işini doğru yapanlar başarılı olur, doğru yapanlar ayakta kalabilirlerse :)

 3. firsat3 ve birliktealalim'i ilk kez duydum.

  1. Yasin Canli Yasin Canli

   Ben de ilk defa bu listede gördüm, gözüme çarpan diğer siteler listede bile yok..

 4. Alexa.com verilerini incelediğim zaman Bombastik.com LivingSocial kadar bir trafiğe sahip fakat listede yer almıyor.

  Ayrıca fırsat sitelerini inceleyen biri olmama rağmen fırsat3'ü hayatımda ilk defa duyuyorum.

  Listede gördüğüm şey ise sene sonunda diğerlerinden kopmuş 3 site, ve onları takip eden 5-6 site. Diğerleri ise long tail olarak kalır.

 5. Verilerin yanlış olduğunu düşünüyorum işin tekniğinden anlayan ve başka bir platformdan da olsa incelemeyi bilen biri olan ilk 3 dışındakilerde bir yanlışlık var bence, yada veriler eski. Basit bir şekilde alexa.com'a girip listede bulunmayan siteler ile adını duyuramamış fakat listede yer alan siteleri kıyaslayabilirsiniz. Hatta listede 4. olan yakala.co gibi ciddi bir ismi sehrikeyif.com ile karşılaştırdığımızda şehrikeyif'in üstün çıktığını görüyorsunuz. yakala.co-sehrikeyif-mekanist-firsatbufirsat'ı karşılaştırdığımda yine sehrikeyif en üstte ardından yakala.co, firsatbufirsat, mekanist geliyor. Yani aslında sıralama kendi içerisinde de yanlış gibi görünüyor bana. Zaten akıl var mantık var yapmayın firsat3.com nedir? livingsocial dünya çapında başarılı olabilir ama adamların Türkiye'de İstanbul fırsatı yokken GG'nin Markapon'u nu geçmesi ne kadar saçma bir olaydır..?

  1. Yorumu yapan Ahmet Altındağ ŞehriKeyif'te çalışmaktadır, ŞehriKeyif özelinde yorum yaptığınız için belirtmemiz gerekiyor.

   1. :) Yok artık çalışmamaktayım, zaten hala çalışıyor olsam inanın ben de belirtirdim Altuğ bey. Lakin 29 Temmuz itibariyle ŞehriKeyif ile yollarımı ayırdım fakat bu durum istatistiki değerleri değiştirmez nasıl Grupfoni, ŞehirFırsatı ve Grupanya'nın ilk 3de var olmaları hakkında bir yoruma haddim olmadığını bilerek girmediysem, geriye kalan sıralamalarında doğruluğunu bir sorgulamak lazım, öyle değil mi?

    (ŞehriKeyif hakkındaki durumu buradan detaylı olarak görebilirsiniz -> http://www.linkedin.com/in/ahmetaltindag)

   2. Ben yorumunuzun üzerine yorum yapmıyorum. Bize comScore'dan gelen rapor bu şekildedir. ŞehriKeyif'in sıralamada yer almaması yapılan ölçümün sağlığını sorgulatabilir. Ancak ben comScore tarafının hata yapacağını sanmıyorum.

    Aklıma gelen tek bir şey var belki ŞehriKeyif grup satın alma listesinde olmayabilir. Bu da ŞehriKeyif yetkililerinin sorgulaması gereken bir durumdur. Fakat ilk 10'a girebileceğini ben tahmin etmiyorum. Ölçümlerde benzer sonuçlar veriyor.

  2. Daha fazla uzatmak istemiyorum ama basit bir örnek veriyim ben size; GG Yazılım Mühendisi samimi bir arkadaşımı aradım telefonla.

   "ComScore birtakım istatistikler yayınlamış bir baksana şunlara Webrazzi'den" dedim. Markapon'un tekil ziyaretçi sayısını 16K gördü, cevabı ise açık ve netti: "Eğer doğru olsaydı o ziyaretçi sayısı aylar önce kapatırdık Ahmet biz" dedi. Sonra biraz güldük ve telefonu kapattık.

   Saygılar.

   1. Şikayetinizi comScore Türkiye'ye iletirseniz belki ölçümleriyle ilgili size daha açıklayıcı bir cevap verebilirler.

   2. Yorumunuza daha önce dikkat etmemiştim. GG'de yazılım mühendisi olan arkadaşınızın Markapon ile ilgisi olamaz. Markapon bir GG şirketi değil GG kurucularının ortağı olduğu bir grup satın alma şirketidir.

    Sizin arkadaşınızın kim olduğunu bilmiyorum ama "kapatırdık" gibi laf edebilecek bir konumda olmadığı ortada. Böyle bir kararı yazılım mühendisleri değil ancak şirket ortakları hep birlikte verebilir.

 6. Yılmaz Altun Yılmaz Altun

  Google Arama Trendleri de ComScore'un verilerini doğrular nitelikte; http://bit.ly/ncOxYo Sadece Markapon Google'a göre daha yukarıda (yakala.co ve mekanist'den daha çok aranıyor) görünüyor.

  Şehrikeyif'de Yakala.co ve Mekanist'ten daha çok aranıyor. Ancak Fırsat Bu Fırsat kadar değil. http://bit.ly/oOvIKu

 7. Sacma bence. Ilk defa duydum firsat3u ve listeden birkac tanesini daha. Ama yinede bilemicem tabiki neye gore yaprilar diye.

 8. Ali Çavuşoğlu Ali Çavuşoğlu

  Bu araştırmada elma ile armut birbirine karıştırılmış gibi gözüküyor. Henüz Türkiye'de fırsat yayınlamamış LivingSocial‘ın bu araştırmaya dahil edilmesi , ayrıca doğrudan fırsat yayınlamayan fırsatları toplayan fırsatbu fırsat sitesinin ,fırsat siteleriyle birlikte değerlendirilmesi doğru olmamış.

 9. Bencede biraz karıştırmışlar bunlar. Ali Altuğ beyin dediği gibi elbette comScore bunu daha iyi bilmeli, misal LivingSocial türkiye piyasasında daha dogru düzgün faliyete gecmeden nasıl 6. sıralamaya geçiyorlar anlamadım..

 10. Erhan Kalın Erhan Kalın

  Evet karışıklık var açıkça. ÖSYM hesabı olmuş bunların işi de. Aklıma gelen ilk şey de açıkçası "reklam amaçlı mı?" sorusu oldu..? Bide niye sadece Haziran yayınlanıo? Diğer aylarda Groupon (Sehir Fırsatı) daha öndeydi de Grupfoni öne geçince mi yayınlandı bu tablo ona anlam veremedim.

  1. Erhan Bey'e katılıyorum. Daha tarafsız olunmalı açıkçası ben çıkan tüm yazı ve ilanlarda bunu fark ediyorum. Alexa'dan tüm verilere rahatlıkla ulaşılabiliyor. Reklam içerikli olduğu çok açık.

   1. Taraflı bir durum söz konusu değildir. comScore trafik takibi yapar ve bunları zaman zaman rapor haline getirerek çeşitli yayınlarla paylaşır.

    Ayrıca yorumlarda sürekli üzerine gidilen Alexa'nın her hangi bir ölçüm için sağlıksız olduğunu bu sektörden haberi olan herkesin ortak kanısıdır.

    Bu yüzden alexa'da yüksek çıkan grup alışveriş sitesi daha büyüktür daha çok satış yapar diye bir söylem geliştiremeyiz.

 11. Akıf Aslan Akıf Aslan

  Merhabalar ilgimi çeken ve takip ettiğim bir sektör gerekse hızlı çıkışıyla ve türkiyede tutunduğu yerle grupsatın alma başarılı bir sektör olarak tutunda ama burdaki verileri incelediğimizde bilgilerin doğrusu konusunda süpheye düştüm ve hemen populer olan firsat sitelerini sıraladım ve hepsinin dünya ve türkiyedeki alexa sıralamalarını çıkardım ve comScore’nin yayımladığı sıralamayı neye göre sıraladığını merak ettim doğrusu uzun bi kıyaslama sonucu ne alexa, ne sayfa gösterimi, sayfa içerisinde geçirilen süre, satış oranı bunların hiçbirine göre sıralamadığını farkettim işte firsat sitelerinin durumu aşağıdaki veriler 03.08.2011' aittir. Aşağıdaki sıralama türkiye trafiğine göre sıralanmıştır.

  Bağlantı Adresinde Resim Mevcuttur.

  http://img96.imageshack.us/img96/5447/siteler.jpg

  1. Hikmet bey tek başına comScore ekibinden daha iyi bir istatistik yayınlamış. Alkışlar Hikmet Bey'e gerçekten :))))

   1. Pardon bende yorumu yazdıktan sonra dikkat ettim. Hikmet bey "Yakala.co" yu unutmuş. Yakala.co'da 4.lük koltuğunda oturuyor, onu da yakın bir şekilde Markapon takip ediyor ve geri kalan sıralama aynen devam ediyor.

 12. Vedat Öndaş Vedat Öndaş

  Raporda yayınlanan verilere karşı o mu büyük, bu mu büyük tartışmasında Fırsat işinde büyüklüğü nesnel olarak tarif etmek isterim.

  Piyasa fiyatı gerçekten 100 TL olan bir hizmeti 50 TL ve altına satıp bu işten de %35 e varan komisyon almak ve bunu ülkedeki hemen herkese duyurabilmek ve hizmetin kalite ile alınmasını sağlayabilmektir.

  Reklama ayda birkaç yüz bin TL harcayarak milyon üye sayısına ulaşmak hiç te zor değil ama kalıcı hizmet vererek tüketiciye satılan hizmetin arkasında durmak, ucuza mal satıp satıcının kaliteyi düşürmesine engel olacak mekanizmaları yapmak sektöre başarı getirir. Dolayısıyla kim ne istatistiği yapıp yayınlarsa yayınlasın tüketici aptal değildir. İstatistiklerde birinci üçüncü bilmem kaçıncı diye ne onlardan satın alır ne de almaktan vazgeçer. İyi hizmeti uygun fiyata veren ve hizmetin kalite ile birlikte sunulacağını taahhüt eden kazanacaktır. Hitler ve büyükler zamanla değişir, örnek: Şehir Fırsatı sonuç: hit eşitdeğildir büyüklük. Bu kadar yazıya bir de reklam yapalım: www.firsatturk.net " Hayat Fırsatlarla Dolu :) Sloganımız tescillidir :)