Blog.ac: Ücretsiz Blog Servisi
Girişim

Blog.ac: Ücretsiz Blog Servisi

Fırat Demirel'in yazdığı "Eyyy Türk İnternet Girişimcisi Geldiysen 3 Defa Vur!"un ardından Webrazzi'ye Türk girişimcilerden çok sayıda e-posta gelmeye başladı. Biz de mümkün olduğu kadar bunları tanıtmaya ve Webrazzi okurlarının beğenisine sunmaya çalışıyoruz.İşte bunlardan biri: Ücretsiz bir blog servisi olan Blog.ac.

Nisan ayı sonunda Uğur Aydın'ın WordPress Multisite özelliğini kullanarak hazırladığı Blog.ac 50'nin üzerinde Türkçe tema ve farklı eklentiler ile kullanıcıların çok fazla teknik bilgiye sahip olmadan bloglarını ücretsiz olarak kısa sürede açarak yayına başlamalarına olanak veriyor. 3 aylık süre içerisinde 1800'e yakın bloga ev sahipliği yapmaya başlamış olan Blog.ac, aynı zamanda tercih eden kullanıcılara blogu.co gibi farklı alan adları altında yayın yapma imkanı da sunuyor.

Kullanıcılara 1 GB web alanının tahsis edildiği Blog.ac'ın en ilgi çekici yanlarından biri de oldukça başarılı bir seçim olan alan adı. Uğur Aydın'ın söylediğine göre işin en zorlu yanlarından biri de bu alan adına sahip olma süreci olmuş. 6 ay kadar kayıtlı fakat kullanımda olmayan bu alan adının boşa düşmesini bekleyen Aydın, sonunda bu emeklerinin karşılığı alarak boşa düşen alan adına sahip olmayı başarmış.

Geçtiğimiz 3 aylık süreç içerisinde gelişen Blog.ac bugün ortalama olarak 25 ile 40 bin arası günlük ziyaretçiye, ortalama 70 ile 100 bin arasında sayfa gösteriminde bulunuyor. Aylık sponsorluklar ve Adsense gibi reklam servisleri ile gelir üretmeyi hedefleyen Blog.ac sistemi çok büyük oranda Türkçe ve tercüme çalışmaları da devam ediyor.

Türkiye'de barındırılan sunucuları ile yaz sonrasında kullanıcı ve ziyaret sayılarının artacağını tahmin ettiğini söyleyen Aydın, hedefinin Blog.ac'ı ülkemizde ücretsiz blog servisi veren büyük kurumlar ile aynı seviyeye çıkartabilmek.

Kısa ve akılda kalıcı alan adının da yardımıyla kullanması kolay WordPress sistemini kullanan Blog.ac'ta halen geliştirilebilecek özellikler olduğu göze çarpıyor. 1800'e yakın blogun tamamının aktif olduğunu söylemek mümkün değil ama kullanıcı sözleşmesindeki 3 ay içerisinde güncellenmeyen blogların sistemden silineceği uyarısı, Blog.ac'in içeriği boş bloglarla dolmasını engelleyebilecek bir önlem gibi görünüyor.

Yorumlar (16)
 1. Göktürk Göktürk

  Önceden yerli diyerek blogcu ya üye olmuştum ama o kadar çok hatası vardı ki.Uyumsuzluk,sorunların giderilmemesi gibi.İnşallah bu öyle olmaz.Başarılar.

 2. Süper bir servis. Süper bir yatırım. Üstelik çoğu alan adı boş! Servis güzel, temalar tükçe daha ne diyebilirim? Sadece Wordpress yerine blogcu gibi kötüde olsa kendi yazılımını kullansa daha güzel olabilirdi, ama Wordpress herkes tarafından bilinen bir sistem.

  Boş olan alan adlarından biri hemen aldım. Çok güzel tebrik ediyorum.

 3. bence fena değil ama bu tarz servislerin en büyük eksikliği ..giriş yapabilmek için veya blog oluşturmak için ısrarla blog'un tepesine yerleştirdikleri navbar..

  kullanıcı tercihine bırakmıyorlarsa navbarı illa olacaksa açılır kapanır bir özellik eklemeleri şart...

  diğer önemli konuda reklmlar ücretsiz bir servis olduğu için reklamdan gelir elde etmelerini anlıyorum ama bloga girince her taraftan fışkırn reklamlar insanın hevesini kaçırıyor.

 4. Tarık Menteşe Tarık Menteşe

  kolay, hızlı indexlenen güzel bir site.. öneririrm :)

 5. Bloggum Bloggum

  Bedava blog servislerinin buyuk sorunu spam, gercek insanlar tarafindan yapilan spamler. Cin urunlerini satan siteleri reklam etmek icin ve seo icin yapiliyor.

  Ana sayfaya bakildiginda veya aktivite sayfasinda spam icreikler gozukuyor. ornek spam blog http://fashionshirt.blog.ac/.

  Bir diger konu reklama dayali gelir modeli icerik filtrelemesi yapilmadigi zaman sorun olabilir.

  Eger bu sorunlari cozebilirlerse basarili olabilir.

 6. Mrauthor Mrauthor

  Açıkçası şaşırdım,çünkü bu kadar kaliteli olmasını beklemiyordum.Wordpress altyapısını kullanması antipatik gelebilir fakat bu hem kendi işlerini kolaylaştırıyor,hem kaliteli olmasını sağlıyor hemde Google'da daha kısa sürede indexlenmesini sağlıyor.Bana göre başarılı olmamaları için hiç bir neden yok.Tebrik ederim.

 7. Anindayorum.com Anindayorum.com

  İyi bir şeye benziyor ama gerek var mıydı diye de sormadan edemiyor insan...

 8. Hüseyin Aydın Hüseyin Aydın

  2006-2007 de bende seniseviyorum.be şeklinde ücretsiz blog servisi girişiminde bulunmuştum Ama bir süre sonra aktif üye bulmak zorlaşıyor. Üye sayısı hızla artıyor fakat aktif üye sayısı az kalıyor. Kapatmak zorunda kaldım. Umarım bu servisin sonu iyi olur.

 9. Çağatay Gülümser Çağatay Gülümser

  Bedava-Sitem'e 10 basabilecek bir sistem.

  süper eklentiler, temalar vs. her şey harika ama insanların içinde hep soru işareti kalıyor ya kapanırsa?

 10. 10 tane blog'a baktım, 6 tanesi spamdı. Önlem almazlarsa çok yakında çöp olur gider bu girişimde.

 11. Ozan Karadağ Ozan Karadağ

  yazının girişini okudum sonra eleştiri bile yapmaya değer görmezken, sisteme bir bakıyım diye girdim. wp altyapısını görünce birden bi heycan bastı kayıt olup sistemi denedim, çok zekice bir entegrasyon olmuş. bakalıım wp ile neler yapacaklar.

 12. Webbuzzy Webbuzzy

  Böyle anlamlı ve kullanışlı bir hizmeti sundukları için Blog.ac kurucularını canı gönülden kutluyorum. Bu yerli proje üzerinden blog tutmak bir çok kişinin işine gelecektir. Sadece yerli oluşundan ötürü değil tabiki. Blogcu da yerli bir servis ama blogger varken blogcu kullanmaya anlam veremiyorum. Blog.ac, kendisini diğer blog servislerinden ayıran özellikleri çok iyi açıklamış ve bünyesine diğer servislerde olmayan bir çok artı özellik eklemiş.

 13. 1 Eylül'den bu yana ulaşamadığım blog.ac servisine ne oldu ?..

 14. Blogcuya bende uye olmustum fakat acığıda cok index yiyor Shell yiyor bu yazıyı okuyan arkadaslara tavsiye etmiyorum

 15. Girdim denedim ama okadar pek içerikli hoş birşey degil hoşuma gitmedi açıkçası

 16. Justintvizlet Justintvizlet

  blog ac seo hizmeti mükemmel bir blogdu ama blog hizmetini birakması iyi olmadı.