Blog.ac: Ücretsiz Blog Servisi

Fırat Demirel'in yazdığı "Eyyy Türk İnternet Girişimcisi Geldiysen 3 Defa Vur!"un ardından Webrazzi'ye Türk girişimcilerden çok sayıda e-posta gelmeye başladı. Biz de mümkün olduğu kadar bunları tanıtmaya ve Webrazzi okurlarının beğenisine sunmaya çalışıyoruz.İşte bunlardan biri: Ücretsiz bir blog servisi olan Blog.ac.

Nisan ayı sonunda Uğur Aydın'ın WordPress Multisite özelliğini kullanarak hazırladığı Blog.ac 50'nin üzerinde Türkçe tema ve farklı eklentiler ile kullanıcıların çok fazla teknik bilgiye sahip olmadan bloglarını ücretsiz olarak kısa sürede açarak yayına başlamalarına olanak veriyor. 3 aylık süre içerisinde 1800'e yakın bloga ev sahipliği yapmaya başlamış olan Blog.ac, aynı zamanda tercih eden kullanıcılara blogu.co gibi farklı alan adları altında yayın yapma imkanı da sunuyor.

Kullanıcılara 1 GB web alanının tahsis edildiği Blog.ac'ın en ilgi çekici yanlarından biri de oldukça başarılı bir seçim olan alan adı. Uğur Aydın'ın söylediğine göre işin en zorlu yanlarından biri de bu alan adına sahip olma süreci olmuş. 6 ay kadar kayıtlı fakat kullanımda olmayan bu alan adının boşa düşmesini bekleyen Aydın, sonunda bu emeklerinin karşılığı alarak boşa düşen alan adına sahip olmayı başarmış.

Geçtiğimiz 3 aylık süreç içerisinde gelişen Blog.ac bugün ortalama olarak 25 ile 40 bin arası günlük ziyaretçiye, ortalama 70 ile 100 bin arasında sayfa gösteriminde bulunuyor. Aylık sponsorluklar ve Adsense gibi reklam servisleri ile gelir üretmeyi hedefleyen Blog.ac sistemi çok büyük oranda Türkçe ve tercüme çalışmaları da devam ediyor.

Türkiye'de barındırılan sunucuları ile yaz sonrasında kullanıcı ve ziyaret sayılarının artacağını tahmin ettiğini söyleyen Aydın, hedefinin Blog.ac'ı ülkemizde ücretsiz blog servisi veren büyük kurumlar ile aynı seviyeye çıkartabilmek.

Kısa ve akılda kalıcı alan adının da yardımıyla kullanması kolay WordPress sistemini kullanan Blog.ac'ta halen geliştirilebilecek özellikler olduğu göze çarpıyor. 1800'e yakın blogun tamamının aktif olduğunu söylemek mümkün değil ama kullanıcı sözleşmesindeki 3 ay içerisinde güncellenmeyen blogların sistemden silineceği uyarısı, Blog.ac'in içeriği boş bloglarla dolmasını engelleyebilecek bir önlem gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.