Eyyy Türk İnternet Girişimcisi Geldiysen 3 Defa Vur!
Analiz

Eyyy Türk İnternet Girişimcisi Geldiysen 3 Defa Vur!

2010 yılından bu yana Türkiye'nin giderek artan bir online itibarı var. İnternet kullanımı artıyor, e-ticaret sektörü büyüyor, yatırımcılar ellerinde dürbünle Türkiye'yi izliyor. Dile kolay 75 milyon civarında bir nüfusumuz, kimi Avrupa ülkelerini geride bırakacak kadar gencimiz var. Ve tabii bazı tehlikeler...

Maalesef ki, girişimcilerimizin Türkiye'nin sahip olduğu online itibardan pek pay aldığını söylemek mümkün değil. İnternet sektörünün henüz yazılım geliştiricileri kendine çekememesi, internet girişimcisi olmak isteyenlerin yeterli bilgi, tecrübe ve sabır sahibi olmadan kolları sıvamasıyla işi yarım bırakması, Türkiye meseleleri ve tabii yatırımcıların elini korkak alıştırması (hassas bir nokta) bu duruma sebep gösterilebilir.

İyi girişimcilerimiz otuzlu yaşlarda. Genelde yurtdışı tecrübesi olan kişiler. Düşünün, Sina Afra'yı bir dergide genç girişimci olarak okuyabiliyorum. Yurtdışında 30 yaşındaki kişiler ya oturmuş bir girişimde yer tutuyor ya da yatırım yapacak genç girişimler arıyor.

Sözü getirmek istediğim nokta şu; Türkiye'de girişimciliğe biraz daha ciddi bakmamız ve ayakları yere basan girişimlere imza atmamız gerekiyor. Yurtdışındaki genç girişimci örneklerini sıralamaya gerek duymuyorum. Kendi girişimlerimizi kopya olarak nitelendirmekten vazgeçmemiz ve ortaya üretken, verimli veya eğlenceli bir şeyler koymamız gerekiyor.

Ve daha can alıcı bir noktaya geliyorum...

Ülkemiz yatırımcıların odağında olduğu gibi, global girişimlerin de hedefi haline geliyor. Webrazzi Global'i daha aktif kullanmaya başlamamız ve Türkiye'deki internet kullanıcı potansiyelinin artmasıyla yabancı girişimciler Türkiye'ye giriş yapmaya başlıyor. Girişimlerini tanıtmamız için bizden destek istiyorlar (bu yazıyı yazarken bir tane daha geldi). Türk girişimcilerine ayıracağımız vakitten pay alıyorlar.

Kısacası online dünyada kıtalararası birleşmenin eşiğindeyiz, Türkiye internet kıtasıyla Avrupa ve Amerika internet kıtaları arasında. Hatta Ortadoğu ve Asya'yı da buna ekleyebiliriz. Ancak buna hazırlıklı değiliz. Bir kaç kişinin daha dişini sıkıp bir YemekSepeti, bir Gittigidiyor yapması gerekiyor. Kendi kaynaklarımızı üretmemiz ve birbirimize destek olmamız lazım. Yarın bugünden daha rekabetçi bir sektöre uyanacağız. Yatırımcıların küçük de olsa adım atması ve destek olması gerekiyor. Bugün kurulmayan köşeler, dostluklar, yarın başkalarının olabilir..

Uzaktan bir şeyler yaklaşıyor, farkına varalım istiyorum... Elini taşın altına koyanlar 3 defa vursun lütfen...

Yorumlar (53)
 1. Şu anda üzerinde çalıştığımız biri lokal diğeri global iki projemiz var. Birini yakın bir zamanda hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Üstelik yatırımcı arayışımız da yoğun bir şekilde sürüyor. Açıkçası Webrazzi'de çoğunlukla isim yapmış girişimcilerin hikayelerine rastladığımız için hazırladığımız bülteni hala size göndermedik. Bu yazı bana ve benim gibi diğer girişimcilere cesaret vermiştir. Yazı için teşekkürler.

 2. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

  Bir konu çok pas geçiliyor. Buradan bir hatırlatma yapmak isterim. Bu konununda ciddi şekilde ele alınması lazım.

  Diyelim ki bir girişimcisiniz ve yakın gelecekte bazı gelirlerinizin ortaya çıkması durumu var. Ne yapacaksınız, tabii ki bir firma kurmalısınız.

  Özellikle Avrupa'da bu tarz girişimciler için şirket krumak son derece basit. Vergilendirme için her türlü kolaylık düşünülmüş. Karmaşık işlemler veya bürokratik gereksinimler neredeyse yok gibi. Hatta bir örnek oturduğum yerden Fransa'da kişisel bir şirket açabiliyorum. Evet Türkiye'den.. Vergisini ise yıl sonunda beyana göre ödeyeceksiniz.

  Konu Türkiye'ye geldiği zaman tüm bu bahsettiklerimi unutmamız gerekiyor. Eğer gelirlerinizden çok emin değilseniz işlemlerinizi farklı bir firma üzerinden geçirmek veya onlarla ortaklık yapmaktan bşaka bir seçeneğiniz yok.

  Bence ülkemizde de girişimciler için böylesine kolaylıkların sağlanması lazım. Bürokrasi, muhasebe gibi konularla uğraşmadan projelere odaklanacak ortam sağlanması lazım.

  Eğer böyle olmazsa bireysel girişimcilik ülkemizde çok gelişmez veya belirli grupların tekelinde kalır. Bu alanın bence en önemli özelliği her zaman büyük balığın küçüğü yiyememesi. Ama bunun için uygun ortamın sağlanması lazım...

  1. Sarper Silaoglu Sarper Silaoglu

   http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Destekler.aspx?ref=8

   gayet iyiler... biz yararlanıyoruz... reklamlarını yapmakta her hangi bir sakınca görmüyorum...

   almanyadaki, fransadaki arkadaşlarıma da anlatıyorum.

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    @Sarper Silaoglu KOSGEB Girişimcilere Destek Programı Yetmez ama genede Evet denebilecek bir program...

    Eğitimini bende aldım. KOSGEB 27.000 TL'ye kadar yeni iş kuracaklara destek veriyor. Kulağa hoş geliyor. Fakat şöyle bir gerçek varki 27.000 TL'lik desteğin %60'ını alabiliyorsun. Ayrıca önce sen şirketi bir kur paranı bir harca diyor KOSGEB, sonrada iş planını hazırla gönder bize, kabul görürse KOSGEB tarafından harcadıklarının %60'ını 2-3 sonra veririm diyor.

    Kısaca girişimcinin zaten parası varsa cebinde bu programda harcadığın paranın bir kısmını alabilmek için güzel. Ama şu bir gerçek girişimci olan çoğu insanımız zaten cebinde parası olmadığı için fikirlerini gerçekleştiremiyor. Bence devlet işsizliği azaltmak için KOSGEB vb. kanallarla daha mantıklı teşvikler, yardımlar sağlamalı. Girişimcilere önce sen harca ben uygun görürsem %60'ını veririm demek bu sadece parası olan girişimcilere yarar sağlar...

  2. Muhasebe konusu gözünüzü korkutmasın. Türkiye'de de şahıs şirketi kurmak çok kolay.

   Bir mali müşavir size uygun bir ücret karşılığı şahıs şirketini hızla kuracaktır. Birkaç gün içinde şirketiniz hayata geçebilir.

   Hatta Türkiye'de girişimcilerin ilk başlarda şahıs şirketi kurmaları daha bile faydalı oluyor. Esneklik sağlıyor pek çok konuda.

   1. şahıs şirketinin malesef tr de bir değeri yok. hem banka hem tedarikçi için geçersiz bir kuruluşsunuz. şahıs firmam var ama ltd ye geçiyorum.

    umarım 2012 de bu konu ile ilgili yeni düzenlemeler olur. biz çektik başkaları çekmesin.

 3. üzerinde çalıştığınız birden fazla proje varsa, bu durum yatırımcıları soğutur. nacizane yorumum.

  1. Kesinlikle haklısınız. Bu, yatırımcı arayışı olan girişimcilerin dikkat etmesi gereken bir konu.

   Ancak bizim durumumuzda projeleri yürüten ekipler farklı. Sadece ben her iki projede yer alıyorum. Enerjimin neredeyse tamamını yakın zamanda hayata geçecek olan e-ticaret projesine ayırdım. Yazılımı devam eden diğer projenin yönetimini ise ortağıma bırakmış durumdayım.

 4. Kerem Kapıkolu Kerem Kapıkolu

  Hepsi palavra Türk girişimi mi var ortalıkta hepsi çalıntı. Size gelen yabancı girişimlerle yerli girişimlerin kalitelerini yüzdeye vursanıza.

  Gelen yabancı girişimlerin hepsi adam gibiyken, gelen Türk girişimlerin %90'ının çöp proje olduğuna kafamı koyarım.

  Böyle yazılar yazarak millete boşuna gaz vermeyin. Sonra gazman olup uçmaya çalışıyorlar.

  Bakın hemen yorumlardan biri lokal 2 global proje gelmiş. Allah allah bir lokali yaptın da 2 tane global kusur kaldı. Hayatınız palavra.

  1. Mrauthor Mrauthor

   Girişim denilen şey özgün olucak diye bir kural yok.Facebook mantık itibariyle ilk kurulan sitemiydi?MySpace vardı ve diğer Türk örnekleri vardı.Fakat facebook aynı mantığı farklı bir şekilde uyguladı ve şu anda sosyal ağ devi.Aynı şekilde Google ilk kurulan arama motorumuydu?AltaVista,Yahoo! gibi bir sürü dev arama motoru vardı fakat Google daha iyisini yaptı ve hepsini piyasadan neredeyse sildi.

   Bizim ülkemizde yazılıma ve girişime hak edilen destek yok.Neredeyse bin lira maaşa bile razı olan yazılımcılar gördüm.Bin lira maaşı bugün elbise mağazalarında tezgahtarlar da alıyorken bir yazılımcı onca bilgisine ve patlattığı kafaya rağmen nasıl tahammül etsin yada nasıl bir istek sahibi olsun.İş ilanlarına bakıyorsun en az 5 yazılım dili bilen,bide üstüne ingilizce bilen falan arıyorlar.Neredeyse Oxford diploması da isteyecekler yakında.

   Bir projenin çalıntı yada alıntı veya esinlenme olması hiç bir şeyi değiştirmez.Hatta o tarz projeler 1-0 mağlup başlarlar çünkü zaten hayata geçmiş bir örnekleri vardır.O yüzden iyi olabilmek için çok daha fazla çalışmalı ve artı özellik sunmaları gereklidir.

   Bir şeyler yapmaya çalışmak hiç bir şey yapmamaktan her zaman daha iyidir.Hiç bir şey yapmayarak hayatımız palavra olmuyor da,bir şeyler yapmaya çalışarak hayatımız palavra oluyorsa,varsın en kralından hayatımız palavra olsun. ;)

   1. Çok beğendim yazının son paragrafını :)

    Google + çıktı. Facebook'tan ne farkı var. Bir video konferans özelliği vardı sanırsam ama 10 Milyon üyeye ulaştı demekki var birşeyler hala.

   2. @MrAuTHoR gerçekten çok güzel bir şekilde açıklamışsınız. Bir projenin özgün olmasından daha çok en iyi olması gereklidir.

    Misal, bir sosyal ağ kuracağım. Bu sosyal ağ öyle olmalıki kullanıcılar, ben facebook'u, twitter'ı değilde felanca filanca avantajları nedeniyle bunu tercih etmeliyim diyebilmeli.

    Bu alandaki ilgim yüzünden çevremden çok büyük tepkiler alıyorum, ben senin yerinde olsam gidip bir işte çalışırdım, niye boş boş vakit geçiriyorsun gibi. dünyanın en büyük sektörü bu. dünyanın en büyük firmaları, google, microsoft, apple vb. firmalar ve bunların hepside internet ve bilgisayar alanlarındalar.

    Türk internet kullanıcılarının daha fazla bilinçlendirilmesi gerekiyor.

    Nokta, Turkcell vb. Türk internet devlerininde ARTIK EVRENSELLEŞME zamanı geldi!..

  2. İnsanımızda bu inançsızlık olduğu sürece girişimci ne yapsın? Siz de kendinize göre haklısınız tabii ama Türk insanının yapısında bu ironi hep var. Bazen kendimize cahil cesaretiyle aşırı güvenir, bazen de böyle "bizden bir şey olmaz" der kestirir atarız.

   Biz kendimize, insanımıza güvenmezsek ne yatırımcı bulabiliriz, ne ekip kurabiliriz ne de dünyaca tanınan şirketler inşa edebiliriz.

   Amerika'da yaklaşık 1.5 yıl önce Dustin Moskovitz ve Justin Rosenstein gibi iki eski Facebook çalışanı tarafından kurulan bir şirket var. Çok büyük iddiaları, hayalleri var. Ve o hayal ve özgeçmişleri ile yatırımlarını aldılar ve şevkle çalışıp ürünlerini geliştirebiliyorlar. World class bir ekip kurabiliyorlar. Öyle bir fikir buradan çıksa 1.5 yıl işi gücü bırakıp geliştirme yapamazsınız. Bunu yapmanızı sağlayacak ortam maalesef yok.

   Çok farklı yerlerdeyiz. O yüzden eleştirmek kolay, yapmak zor. Sürekli "bizden neden çıkmıyor" demek bizi bir yere götürmez. Mevcut şartlarla bize düşen, birbirimizin ayağını çekmeden bu ekosistemi güçlendirmeye çalışmak.

   1. insanların inançsızlığı onların tercihi değil ki, ortam bunu hazırlıyor. şu ana kadar gördüğüm türk web girişimlerinin yarısından fazlası grup satın alma sitesi. geriye kalanlar ise müzik-video temelli eğlence siteleri. beriltech'in arada sırada çıkardığı klonlar da olmasa...

    bir de ortalıkta dolaşan "google çıkmadan önce de arama motoru vardı ki yea" saçmalığına birkaç lafım var. google 99'da arama motoru piyasasına devrim yaparak girmiştir. google'dan önce basit dizinlerdi arama motorları. şu anda sizin "global" dediğiniz proje, eminim ki yüzde 10 seviyesinde bile bir yenilik ile gelmiyor. "yurtdışında tuttu yerelde de tutar" anlayışıyla işe girmeyin, hele hele türkiye'de...

   2. Mrauthor Mrauthor

    osman kardeşim “google çıkmadan önce de arama motoru vardı ki yea” cümlesini saçmalık olarak nitelendirmeni üstüme alınmam kadar doğal bir şey yoktur herhalde.Ben Google'ın kitabını okudum.Adamlar Ask,AltaVista,Yahoo gibi arama motorları varken kendileri bir arama motoru geliştiriyorlar,sonuçta Google'da arama motoru,Yahoo,Ask ve AltaVista'da arama motoru.Ben işleyiş biçiminden değil mantığından bahsettim ve o örneği vererek mevcut girişimlerden esinlenerekte bir girişim yapılabilinir dedim.Zaten Google'ın kurucuları kendileri söylüyorlar "mevcut arama motorlarının yetersiz olduğunu düşünüyorduk ve daha iyisini yapmaya karar verdik" diye.Yani mevcut bir şeyden esinlenme söz konusu.Tabi sırf muhalefet olmak için benim söylediklerime saçmalık denmesi bana göre saçmalamanın ta kendisidir ;)

 5. Bir web projem var (fazlasıyla güveniyorum bu projeye) , maddi açıdan kötü olduğum ve gerekli pc dillerini bilmediğim için İngilizce tercüman tutup İngilizce'ye çevirttim , bu sırada da size mail attım , " acaba hangi yatırımcıları önerirsiniz , kimlere yollayayım bu fikri " diye , cevap vermediniz.

  Bende Sequoia Capital'e gönderdim 2.5 hafta önce , hâlâ cevap gelmedi , bir aksilik mi oldu , incelemeye aldılar da yatırım miktarını mı konuşuyorlar vs. bilmiyorum.Ufak bir " mesajınız bize ulaştı" diye bilgilendirme maili bile yollamadılar.Anlamadım Valla , İnşallah bir aksilik olmamıştır.

  Kabul etmezselerde pes etmek yok European Founders , Aydın Şenkut vb. isimlere de yollayacağım kabul etmezlerse.

  1. Çınar Ç Çınar Ç

   projeniz ne üzerine içeriği ne ve ne sitesi olrak kurmayı düşünüyorsunuz

  2. Western Western

   Bize de bize de yolla :)

  3. Sorun ne sitesi olduğu vs. değil :) , ne kadar zamanda cevap gelebileceği , yarın tam 3 hafta olacak göndereli ama hala cevap yok.

  4. Bu arada , "farklı bir sosyal ağ" diyebiliriz.

  5. "Proje önemli değil", "Fikir önemli değil". Kimse size sadece iyi bir fikirle yola çıktınız diye vakit ayırmayacaktır.

   Öncelikle yaptığınız işiiyi biliyor olmanız önemli. Mümkünse o alanda tecrrübeleriniz olmalı. Daha önce başarılarınız varsa bu çok işinize yarar.

   İyi bir fikri olan o kadar çok insan var ki... Sadece fikre yatırım yapmıyor kimse.

   1. Neden yapmasın ki hocam?Ben tüm sayfaların tasarımlarını yaptım , kartvizitleri bastırdım , ofis baktım , logo yaptım , editörlerin , coderların maaşlarını ayarladım vs. bir çok şey yaptım , sadece sitenin yazdırılması kaldı , onuda yapabilsem zaten yatırıma şimdilik gerek duymayacaktım.

   2. Bu arada güvenilir 25-30 tanıdığımla konuştum , hepsi "eğer böyle birşey mümkün olursa her gün siteye girmemek aptallık olur herhalde" vb. şeyler söyledi.Yani bir nevi kendimce test ettim siteyi.

   3. Mrauthor Mrauthor

    Kartvizit bastırmışsınız,logo yaptırmışsınız ve bunun gibi uğraş gerektiren şeylerle uğraşmışsınız.Projenize de son derece güveniyorsunuz.O zaman bankadan 3-4 binlik bir kredi çekerek projenizi yazılımcı bir firmaya yazdırırsınız ve yayınlarsınız.Bu sayede çok daha kolay kendinizi ifade edersiniz ve yatırımcı bulmanız çok daha kolay olur.Sonuçta projenizi yayınladığınız gün ziyaretçi akınına uğramayacaksınız,dolayısıyla server ve çalışan masrafınız olmayacak.

   4. Hocam işin reklam boyutuda var ama...Sequoia'dan yatırım alırsam zaten başlı başına bir reklam olacak , bir de bunun yanında reklam giderleri olacak.Gelirim olmadığı için bankalardan kredi alabileceğimi sanmıyorum.

   5. arkadasa kesinlikle katiliyorum. Hangi VC olursa olsun.. adamlarin eline haftada 100den fazla isplani geliyor. Hic kimse sadece fikre yatirim yapmiyor.

    Ve bunu da unutmayalim. Cevrende kimse sana demez bu is olmaz diye.. en azindan hepsi arkadasin veya yakin cevren..

    ha. anonim bir anket yapmisindir.. veya sokakta 1000 kisiye sorusturma gerceklestirmisin.. ozaman diyecek birsey yok.

    Yinede insallah istedigin gibi olur ve bol sanslar dilerim.. ve karsina kac kisi cikip dese bile bu is böyle olmaz diye.. sen fikrinden ve yolundanda vaz gecmiyeceksin.

   6. Hocam açıkçası sorduğum adamlar gayet objektif insanlar , güzelse güzel , çirkinse çirkin derler.Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim , aynıları sizin içinde benden gelsin.Vazgeçmeyi düşünmüyorum , iyi günler :)

   7. Mrauthor Mrauthor

    Teşekkürler Özer arkadaşım ve bende senin söylediklerine katılıyorum.Mahmut arkadaşım,benimde şu anda çok güvendiğim bir proje var.Etrafımda çok fazla web işlerinden anlayan olmadığı için projemi çok fazla kişiye anlatıpta görüşünü almadım.Gerçi eskiden bir projem vardı,web sitesi yapma işlerinden anlayan bir kaç kişiye anlattım,bir kaç gün sonra bir baktım domain alınmış ve benim anlattığıma benzer bir şey yapılmış.

    Dediğim gibi benimde projem var,bende kendisine güveniyorum,bana göre de hitap ettiği kesimin vazgeçilmezi olacak.Fakat ben bunu gitsem hayata geçirmek için destek arasam kimse yüzüme bakmaz.Oysaki projeyi hayata geçirsem,birde iş yaptığı görülse,o zaman çok kolay yatırımcı bulabilirim.Son dönemde yatırım alan yada satın alınan projelerden alkislarlayasiyorum.com'u örnek verelim.Ben yatırımcı olsam,biri gelse bana alkislarlayasiyorum.com diye bir projem var,şöyle olucak,böyle olucak dese hayatta sallamazdım.YouTube var,"kimse girmez bu siteye" derdim.Fakat adamların günlük 50 bin hiti var ve sağlam olduğunu düşündüğüm bir fiyata satıldı.

    Türkiye'nin acı gerçeği bu.Kesinlikle tutar dediğin fikir bir bakarsın doğru stratejiler uygulamadığın için hiç ilgi görmez.Sayfa tasarımından dolayı tutmaz,tam yükselişe geçersin hosting sorunları çıkar,bi bakmışsın çok saçma bir nedenden dolayı mahkeme kararıyla domainin erişime yasaklanır.Burası Türkiye,hiç bir şey belli olmaz.Mackolik.com'un sahibi,milyonlarca dolarlık şirketi var,o bile diyor ki,"Türkiye'de yaptığınız iş garanti değildir.Bahis yarın Türkiye'de bir yasaklansa,gitti milyonlarca dolarlık şirket".O yüzden yatırımcılarda sana diyor ki "hele bi görelim,para kazanacak mı ...".Sokağa çıksan önüne gelen 10 kişiden 9'unun köşeyi döneceğine inandığı bir proje vardır.O nedenle yatırımcıların karnı fikirlere tok,icraata aç =)

   8. Hocam haklısın ama seninde başına gelmiş talihsiz bir olay , bende bundan korkuyorum.O yüzden Sequoia'ya yolladım ki onlar yazdıracak adam bulur vs. diye düşündüm.

    Bu arada param olsaydı ve yatırım yapmayı düşünseydim kesinlikle alkışlarlayaşıyorum'a yatırım yapardım , kendi özel bir kitlesi var oranın , tarzları farklı :)

  6. Western Western

   Mahmut sen 20li yaş sendromu yaşıyorsun. Sana hayatına renk katacak bir ipucu vereyim. Bu yazdıklarını bir yere not et veya geleceğe mail at. 5-10 sene sonra yazdıklarını bir daha oku. Eğer bu sektörde tecrübeli bir girişimci olmuşsan şimdiki yazdıklarına hayretlerle güleceksin.

 6. Erdem Oguz Erdem Oguz

  sayin firat demirel,

  demissinizki turk girisimlerine ayiracagimiz vakitten pay aliyorlar..

  ben merak ediyorum.acaba turk girisimlerini neye gore olcup burada onlarla ilgili yazi yaziyorsunuz?

  benim iki tane arkadasim (ben degilim yanlis anlasilmasin ) iletisim formuyla size projelerini tanitmaniz icin mesaj attilar..geri donus bile yapilmadi..ustelik bir tanesinin iphone uygulamasi dunyada benzeri olmayan bir projeydi..

  Bununla birlikte 1-2 yil icerisinde ortadan kalkacak olan sms ile ilgili bir projeyi ki fikir ve isim tamamen baskasindan alinti, iyi proje diye yayinladiniz..

  benim kafamda gercekten buyuk soru isaretleri var webrazzi nin secimleri ile ilgili..

 7. Bir gurbetci (almanya dogumlu) olarak ve burada projelerimi ilerletmek icin bazı şeylerin farkına vardım.

  Şurda 3 aydır sadece bir fikir ile (oyun projesi) aşagı yukarı 9-11 arası risk sermaye veren VentureCapital (VC) şirketleri ile görüştük ve sunum yaptık.

  Bu 3 ay içerisinde 50 sayfalık bir businessplan (işplanı) yapılmıştır. Büyük derecede finans rakamları toplanmış ve global olarak tablo cizilmiştir. İyi tarafı ve sıkıntı yaşanacak sorunlar gösterilmiştir.

  Kadro (ekip 4 kişi) en az 10 sene kendi dallarında çalışmışlığı vardır ve birbirlerine komandite dir.

  1.) Avrupadaki VC'ler ilk önce insan kaynağına ve kadroya yatırım yapar.

  2.) Fikir en son noktada gelir

  3.) Elinizde bir prototip (prototype) varmı? ve bu prototype küçük rakamlarda olsa piyasada test edilmişmidir ve tablo ne gösteriyor? 0-6 ay içerisinde projeniz kaç üye kazanmıştır? Ve o seviye ye gelmek için ne kadar 'marketing invest' yapılmıştır?

  4.) yaptığınız projenin komple ne kadar 'market volume / ciro hacimi' vardır? Sadece Türkiye mi yoksa yaptığınız ürün global ve uluslararasıda potensiyeli varmı? Ne kadar? Bu rakamları hangi kaynaklar ile kuvvetlendirip ve kanıtlıyorsunuz?

  5.) geçmişte ne yaptın? 'Track record?'

  6.) biraz şansda gerekiyor

  tabi bunun arasında daha binlerce püf noktası var.. sunumu nasıl yaptınız, karşınızdaki investment-manageri inandırabildinmi? vs. vs.

  bence en önemlisi elinizde dogru düzgün çalışan bir prototype varmı? varsa kendiniz deneyin sermaye almadan ve sadece büyükmek için bir sermayeye bakı verin. Gerisi kendiliğinden gelir (yanı yatırımcı arar ve seni bulur!).

  Bu ara yazı için teşekkürler.

 8. Öncelikle Webrazzi'ye teşekkürlerimi sunarım.

  Fazla uzatmadan bir iki şey yazıcam.

  1) Bir ülkede yeni yeni büyük şirketler çıkmıyorsa o ülkenin ekonomisinde bir sorun vardır.

  2) Facebook kurulmadan öncede sosyal ağlar vardı.

  3) Zaten Facebook var sizin sosyal ağa kim girsin gibi düşünceleri kafanızdan atın çünkü koca GOOGLE bile hala bir sosyal ağ yapmaya çalışıyor. Niye ihtiyacımı var zaten Facebook var deyip kenara çekilip pazarı ona bırakacağınımı sanıyorsunuz.

  İşin kısası Facebook gibi bir sosyal ağ devi varken GOOGLE hala bir sosyal ağ yapma çalışmaları içerisindeyse o zaman hala bu işte kıvılcımlar var demektir.

  Tüm arkadaşlara başarılar diliyor Türkiye'dende güzel bir şey çıkacağına inanıyorum.

  1. Olmaz olmaz dersek birşey olmaz zaten .Siz olmaz olmaz ne gerek var vb şeyler söylerlerken elin adamı zaman ayırıp çalışıyor haliyle parayıda o kazanıyor.Risk alıyor. Çalışmak lazım , bir grup insan tipi var ben bunlara ''intiharcı'' diyorum.Dünyada yapılabilecek herşey yapılmıştır , herşey icat edilmiş olacak herşey olmuştur onlara göre yarın yoktur.

  2. Aytac Zeren Aytac Zeren

   Arkadaşım, facebook'a kafa tutan google. Gariban Türk girişimcisi ne yapsın? Bu işler parayla oluyor. Bir server almak, barındırmak kaça mal oluyor biliyormusun? Amazon Cloud Servislerinden yararlanan Foursquare gibi adamlarda o çökünce çöktü. Eğer ayağı yere basan bir proje istiyorsan paran olacak, ekibin olacak ve inancın olacak. Burada paran yoksa ekibinde olamıyor çünkü en küçük işte bile hepimiz patron olmaya çalışıyoruz. Bizde mantalite bozukluğu var. Bilgisi olan girişimci olamıyor, parası olan risk alamıyor. Google 5 yıl beş kuruş kazanmadan finanse edildi. Twitter hala para kazanamıyor. Sen gelmişsin, parasını bir yılda geri isteyen para babalarıyla dolu bir memlekette google'ın facebook a kafa tutmasını örnek gösteriyorsun. Gülelerler adama.

   1. """"Sen gelmişsin, parasını bir yılda geri isteyen para babalarıyla dolu bir memlekette google’ın facebook a kafa tutmasını örnek gösteriyorsun.""""

    Burada suç bende mi yoksa para mı ben ne zaman çıkartırım diye sanki alış-veriş yaparcasına yatırım yapan veya yapacak olan sizin tabirinizle para babalarında mı?

    Siz işin ne tarafını eleştirmek istiyorsanız yazdığım o kadar yazıdan sadece orasını almışsınızki halbuki ben onu demek istememiştim.

 9. ülkenin temel sorunu kısaca.

  ortak hedef, ortak vizyon, işbirliği olduğu yerde büyüme olur..

  yabancı vc lere gitmeden bu vc sisteminin kendisindeki sorunu görmelisiniz, her yükselen yıldızın kar'ının %75ini yabancılara verecek isek anlamını yitiriyor.

  eğer yatırımcınızın yabancı vc ler olmasını istemiyorsanız bu yatırım şeklini değiştirelim,

  borsa gibi fakat yerel insanlardan ve bilgisayardan anlayanlar tarafından yatırım alınmasını tercih ederim.

  ve milyon dolarlık yatırımların uçuk ve gerçekdışı olduğunu anlıyorum artık. bunun yerine 1000 er TL lik parçalar halinde yatırım alınabilinecek bir sistem olsa..

  Kendi sosyal ağımız olsa arkadaşlar yapılan bitirilen işleyen tüm projeler, sergilense neyin ve kimin ne olduğunu görsek ve kücük miktarda yatırımlar yapılabilsek.

  Facebook bir çok şekilde başka ülkelere hizmet ediyor para olsun istihbarat olsun, bu yüzden ilk fırsatta terk edeceğim

  zaten

  Evet kesinlikle kendimize ait bir sosyal ağa ihtiyacımız var..

  Aynı şey google için de geçerli, para olsun istihbarat olsun, (bir yandan da insanları aptal tutuyorlar ne bulmak istediğine karar vermeye çalışırken, insanlara seçme hakkı tanımadan) bu yüzden ilk fırsatta yine başka motora gececeğim.

 10. Fırat Bey iyi hoş yazmışsınız lakin bizim Türk girişimlerin birçoğu Avrupa projeleri durum böyle oluncada girişimci sıfatı pek yakışmıyor.

 11. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Türkiyedeki yatırım şirketlerinin çoğu siz para kazandıktan sonra yatırım yapmaya başlyor. büyüyen bir işten biz de payalalım. adam akıllı startup projere yatırım yapacak kimse yok. fikrinizi dikkate bile almıyorlar. Hatta başlanmış, çalışan bir örnek olsa dahi yatırıma sıcak bakılmıyor. bir sürü businnes plan vb. saçmalıklar ile insanların ağzına bir parmak bal çalıyorlar başka bir şey yapmıyorlar.

  oysa hali hazırda çalışan bir çok girişim bu yollardan geçmedi. çoğunun sayfalarda iş planları yoktu.

  1. Necip Çağlar Necip Çağlar

   Pek doğru.

 12. Enver bey'e katiliyorum. Zaten para kazanan ise para yatirmak kolay. Sifirdan baslayan bir ise turkiye 'de yatirim alamiorsunuz. Yatirim almayida gectim, size yardimci olacak endustri tecrubesi olan bir akil hocasi bile zor bulmak. Bunu en iyi basaran etohum, oda azda olsa medya onunde oldugu icin.

 13. Efe Aras Efe Aras

  Başarılı bir girişim için, deneyimli bir yönetici ekibin önemli olduğunu düşünüyorum. Böyle bir ekip zaten bir çok fikir arasından başarılı olma ihtimali olanları da saptamak konusunda en az VCler kadar becerikli olacaktır. Eğer fikir sahibi bu niteliklere sahip değilse veya henüz genç ise fikrini bu tür insanlar ile paylaşması ve onlarla yola çıkması iyi bir yöntem olacaktır.

 14. benim gozumde Turk yatirimcisi risk almaktan hoslanan bir yapida degil.. yatirimci ve girisimciyi siz Turkiye de ne kadar bir araya getirseniz de start-up icin bir destek soz konusu degil..

  sadece fikir ile gelmeyin prototipiniz olsun diyorlar, prototip ile gittiginizde, neden hayata gecirmiyorsun diyorlar, hayata geciriyorsun kac kullanicin var diyorlar, kullanici sayini arttiriyorsun ne kadar para kazaniyorsun diyorlar,

  :)

  iyi de o zaman ben yatirimciyi niye ariyorum, yatirimci ne zaman risk alir Turkiye de bileniniz var mi

 15. Barış Okur Barış Okur

  Yaklaşık 3 yıldır teknoloji tabanlı girişimcilik programları üzerinden çalışıyorum. Hem işim hem de Teknogirişim Derneği başkanı olarak görevim gereği 300'e yakın girişimci ile temas kurma şansım oldu. Kaldı ki bu iletişim birebir görüşmeler halinde gerçekleşti.

  Eski adıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Teknogirişim programı başta olmak üzere birçok program ve destekten oyuncuyla birlikte, Türkiye'deki az sayıdaki teknoloji yatırımcısıyla da tanışma fırsatım oldu. Bu noktada bu ekosisteminde 2 önemli hatası ortada:

  Girimciler herşeyden şikayet ederek, bir işin neden olmadığını veya olmayacağını sürekli anlatıyorlar. Hatanın asla kendilerinde olmadığını ve suçlunun tabiki de başka bir öğe olduğunu söylüyorlar. Bununla birlikte de sabırsızlık ve 'kesin yırtacağız abicim' mantığı en üst seviyede.

  Yatırımcılar da ise henüz teknolojiyi kavrayamamak ve teknolojiden gelecek karları öngörememek gibi bir vizyon darlığı var.

  Peki ne olacak ve çözüm ne?

  Yatırımın gerçekleştiği 1-2 projenin başarısız olması büyük bir .com balonun patlamasına neden olacak ki... Ülkemiz için bu durum çok olası... Yatırım yapılan projelerin büyüme stratejilerinin ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır...

  Girişimciler açısından yapılması gereken projelerine körü körüne bağlanmamak, doğru fizibilete çalışmasını yapmak ve en sonunda proje büyüklüğüne göre 18 aya kadar kar veya yatırım beklentisi koymak. Bir projeden 3. ayda para kazanmak 5. ayda ise yatırım almak tam bir iyimserlik hatta biraz da ahmaklıktır...

  Özetle;

  Girişimciler için yapılması gereken; hatayı önce kendinde aramak, işin neden olmayacağına değil nasıl olacağına bakmak ve sabretmektir.

  Yatırımcılar ise vizyonlarını dünyadaki gibi bir an önce genişletmeli ve teknoloji yatırımlarını gayrimenkul veya borsa gibi yatırım araçlarıyla karşılaştırmamalıdırlar.

  Ankara'da Türkiye'nin ilk holding desteksiz özel kuluçka merkezi olan Viveka'da 10'dan fazla projeyi öncelikle insan kaynağı sonrasında ise maddi olarak kaynak yaratmaya çalışarak desteklemekteyiz. Bu projelerin piyasa değerleri veya gelir-gider tabloları gibi konularda sabırlı davranarak hata geçirilmesini girişimcilere öğütlüyoruz.

  Onlara verdiğimiz en büyük değerin Viveka ortak ve çalışanlarının emekleri olduğunun farkındalar. Bu nedenle onlarda bizlere karşı olan sorumluluklarını yerine getirmek için ellerindne gelenin fazlasını yapıyorlar. Asla şikayet etmeden, hatayı tekrarlamadan projelerini minimum kaynakla hayata geçiriyorlar...

  Türkiye'de de aynı özveriyi hem kuluçka merkezlerinin, hem girişimcilerin hem de yatırımcıların yakın gelecekte göstererek doğru projeleri hayata geçireceklerinden eminiz...

  Herkesin şikayet etmeyi, suçlu aramayı, kısa yoldan köşeyi dönmek zihniyetini bırakıp sabırla çalışmanız dileğiyle...

 16. Arkadaslar, birde ek olarak sunun farkina vardim. Cogu girisimciler NDA (non disclosure agreement) ile calismak istiyor, oysa yatirimci her gelen fikre bir sözlesme imzaliyamaz..

  Bir örnek olarak klasik bir oyun sirketini aciklamak isterim. yeni bir oyun fikri var, sirket kac tane games publisher (yayinci sirket) ile görüsüyorlar. Bu insanlar fikir sunuyorlar, ve fikir begenildikten sonra oyun sirketi bir kac level oyundan üretiyor. Eger publisher bunu begenirse yatirim yapiyor.

  Yani disariya cikip fikrinizi anlatmaktan korkmayiniz. Eger kendinize güveniyorsaniz zaaten kafanizdaki en son detayina kadar planlamis isi/projeyi siz yaratacaksiniz. Fikir alisverisligi bir proje icin gerekiyor.

  Cogulari bir projeye baslamadan ekip kurulmadan önce fikir gidecek diye korkuyor. Almanya daki Samwer kardesleri göstetiyor, önemli olan fikir degil sadece - EXECUTION.

 17. Merhabalar herkese.

  Sözü kısa tutacağım. Elimde gerçekten güvendiğim bir proje var ve hedefim büyük.

  Yaşım henüz 17. Hangi adımları izlemeliyim? Kimlerle görüşmeliyim?

  Kodlamayı kendim yapıyorum ve bitmek üzere.

  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

   Can, yapacagin bence en oncelikli sey, baskalarini dinlememek. Bir cok hata yapacaksin, bir cok problemle karsilasip kendi kendine cozmeye calisacaksin. Bu sayede cok mesafe katetmis olacaksin. Cok fazla da basarili olamayacaksin buyuk ihtimalle. Ama cok sey ogrenebilirsin, goreceksin.

   Ben senin yasindayken birilerini dinleseydim, su an olmak istedigim yerde olamayabilirdim.

   1. merhaba tekrardan

    kimseye güvenemeyip projemi anlatamıyorum

    eğer gerçekten destek olucaksa %50 ortak olmaya bile hazırım.bir şekilde, şirketle çalışmak istiyorum.grafikere ihtiyacım var

    yaklaşık bi 10 gün sonra (6 ağustos) amerikaya gidiyorum.1 yıl orada kalacağım

    gerçekten bu iş ile ilgilenen varsa gitmeden istanbulda görüşmeyi çok isterim

    //buraya tekrar bakıcam.cevap olarak geri dönüş yapabilirsiniz

  2. Merhaba can. orjinal fikrin var ise dogru yoldasin.

   1. başka bir fikir üzerinde çalışırken gece 2-3 gibi şekillendi bu fikir :D

    diğer projemin örneklerine rastladıkça "benimki gibi değil" diyerek kendimi kandırıyordum ama bu seferki gerçekten orjinal

    en azından Türkiye'de tutucağına eminim

 18. Faceadmin Faceadmin

  Tık..tık..tık..Artık Bira.FM var. Şerefe Webrazzi!

  1. güzelmiş

   kullanırdım ama şarkılar çalmıyor

   (sitenin kodlama türü hakkında bilgim olmadığından farkeder mi bilmiyorum ama tarayıcım: opera)