Android'li Cihaz Sayısı 130 Milyona Ulaştı

Android'li Cihaz Sayısı 130 Milyona Ulaştı

Açıkladığı 2. çeyrek rakamlarının ardından Google'da yüzler gülüyor. Google+'ın 10 milyon kullanıcıya ulaştığını paylaşmış olmasının dışında, Google için bir güzel haber de Android cephesinden geldi. Google'ın finansal raporunu açıkladığı sırada Google+ üzerinden çeşitli istatistikleri paylaşan firmanın CEO'su Larry Page, her gün 550 bin Android cihaz aktive edildiğini söyledi.

Google Mobile'de görev alan ve Android projesinin en önemli isimlerinden biri olan Andy Rubin bundan yaklaşık 2 hafta önce Twitter'da; günde 500 bin Android cihazın aktive edildiğini duyurmuştu. Yani sadece 2 haftada Android aktivasyonlarında %10'luk bir artışa ulaşılmış durumda.

Bu artış doğal olarak piyasadaki toplam Android'li cihaz sayısını ve bu cihazlar üzerinden indirilen uygulama adetlerini de doğrudan etkiliyor.

TechCrunch'ın paylaştığı rakamlara göre şu anda piyasadaki Android'li cihaz sayısı 130 milyona ulaşmış durumda. Mayıs ayında Google, bu rakamı 100 milyon olarak açıklamıştı. Yani 2 ayda 30 milyon yeni Android'li cihaz daha satılmış durumda. Android Market'ten indirilen uygulama sayısı ise 6 milyarı bulmuş.

Karşılaştırabilmek adına iOS ile ilgili daha önce paylaştığımız rakamları bir kez daha tekrarlamakta fayda var. Apple'ın son açıklamalarına göre 200 milyon iOS kullanıcısının bugüne kadar toplam 15 milyar uygulama indirmiş durumda.

Yani Android hala oldukça geride ama farkı da hızlı bir şekilde kapattığını söylemek mümkün…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.