Turkcell Yurt Dışında Mobil Uygulama Arıyor!
Mobil

Turkcell Yurt Dışında Mobil Uygulama Arıyor!

Önceki gün Andoridli yeni telefonu T20'yi tanıtan Turkcell, mobil uygulama tarafında da atağa kalkıyor. Artificial Life ile yapılan anlaşma doğrultusunda Turkcell, farklı platformlara yönelik mobil uygulamaları Türkiye pazarına sunacak.

Mobil uygulama alanında önemli geçmişe sahip olan Artificial Life, bir çok platformda geliştirdiği mobil uygulamaları 100 civarında ülkeye ulaştırıyor. Turkcell'in uygulama marketi Turkcell Uygulamalar üzerinden Türkiye pazarına da girecek olan şirket, arttırılmış gerçeklik ve yapay zeka gibi ileri teknolojilere de el atıyor.

Artifical Life'ın basın açıklamasına göre iSink U ve iSink U: Pirates Edition'ın dahil olduğu birkaç oyun Turkcell tarafından yayınlanacak. Söz konusu Android uygulamaları elbetteki T-Market Android uygulamasında yayınlanacak ve eğer anlaşma detayları önceden tamamlandıysa Turkcell T20 sahipleri bu uygulamaları indirebilecek.

iSink U: Pirates Edition

Burada dikkati çeken iki önemli nokta var. Birincisi, basın açıklamasında iOS'un adının anılmaması; ikincisi ise Turkcell'in bu işi yapacak yerli bir firma bulamaması(?). Turkcell'in kendi markası ile sattığı Androidli telefonlar için özel içerik arayışına girmesi elbette anlaşılabilir. iPhone'un kapalı döngüsü bu tarz bir esneklik sunmuyor. Diğer yandan Türkiye'de geliştirilebilecek uygulamaların yurtdışından getiriliyor olması da sanki bir büyük handikap. Hem uygulama geliştiricileri ve mobil şirketler hem de Turkcell açısından.

Mobil uygulamaların yükselişini sık sık dile getiriyoruz, destekliyoruz. Özellikle mobil oyunlar bu pazarda köşe başını tutuyor. Ülke olarak bu yönelimi biraz geriden takip etsek de, bugün çekingen davranmak yarın geç kalmamıza neden olabilir. Bunun önüne geçmek için de piyasadaki mevcut mobil şirketlerin bu alanda adım atmasını, kurumsal mobil uygulamalara yönelen şirketlerinde biraz bu çemberin dışına çıkmasını bekliyoruz. Ardından yapılması gereken ise yatırımlarla bu ekosistemi büyütmek.. Yurt dışında mobil uygulama aradığımız sürece bize hep pastanın küçük dilimi kalacak..

Yorumlar (3)
  1. Burak Buyukdemir Burak Buyukdemir

    Fırat'cım çok güzel bir konuya değinmişsin. Tebrik ederim.

  2. Türkiye de -bu kalitede- android oyunları yapan bir yazılım şirketi yok. iPhone için oyun projeleri geliştiren en az bir tane dünya standartlarında iş çıkarmış şirketimiz bulunuyor (duello games).. kısacası daha katetmemiz gereken çok yol var, sıramız gelmedi. Turkcell gibi parası olan firmaların outsource anlaşmalar imzalamasını şu dönemde çok da mantıksız bulmuyorum. Bu kadar devingen, hızlı davranmanız gereken bir pazarda yatırımınızı nasıl bir ürün ortaya koyabileceği belli olmayan yerli firmalara yapmanız çok değerli zamanınıza malolabilir.

    Türk yazılım firmalarının turkcell gibi devlerin desteğine, kol kanat germesine ihtiyaçları da yok fikrimce (en azından mobil oyun/uygulama piyasasında). Zaten bir uygulamayı geliştirme maliyeti (ve dolayısıyla riski) çok yüksek değil. Hal böyle iken geliştiriciler olarak ihtiyacımız olan öncelikle elimizdeki kaynakları doğru kullanıp kaliteli ürünler ortaya çıkarabilmek. Sonrasında zaten yerli yatırımlar bizi bulacaktır.

    1. dogru soyluyorsunuz, sirketler icin onemli olan maliyet ve bu maliyetin onemli bir kalemi de isci ucretleri. hindistanda endonezya da yazilimcilar 300-400 dolara calisirken cok daha buyuk maliyetlerde tr de ya da avrupada is yaptirmanin da bir anlami yok. sadece turkcell degil bir sürü firma maliyetlerden kismak bu yönteme basvuruyor.