Facebook, iPhone ve PS3 Hackerı GeoHot'ı İşe Aldı

Facebook, iPhone ve PS3 Hackerı GeoHot'ı İşe Aldı

Bugün çeşitli haber kaynaklarında (#1, #2, #3) çıkan ve Facebook tarafından da doğrulandığı söylenen habere göre iPhone ve PlayStation 3'ü kıran George Hotz bilinen nickiyle "GeoHot" Facebook'ta işe başlamış. Tam olarak hangi konuda çalışacağı bilinmeyen GeoHot, Facebook'taki duvarında Facebook'ta çalışmanın ne kadar harika bir şey olduğunu dile getirmiş.

iPhone'un işletim sistemine ilk kez ulaşan kişi olan GeoHot, iPhone'ların diğer operatörlerle kullanılmasını sağlamış ve bugünkü jailbreak işleminin ilk adımını atmıştı. Apple ile bu konuda sorun yaşamayan GeoHot sonrasında Sony ile davalık olmuştu.

2009'un sonunda Sony Play Station 3'ü hackleme çalışmalarına başlayan ve aynı zamanda konu hakkında bloglayan GeoHot, 5 hafta sonunda başarılı oldu ve 22 Ocak'ta konsolun hafızasından dosya okuyup yazabildiğini açıkladı. 

Temmuz 2010'a kadar PS3'ü farklı katmanlarda kırmayı başaran GeoHot, bu tarihte Twitter hesabından artık Sony ile uğraşmayacağını açıkladı. Yine de rahat durmayan hacker, 2 Ocak 2011'de blogundan PS3'ün kaynak anahtarlarından bir grup yayınladı. Arkasından gelen günlerde yakın zamana kadar PS3'lerin hacklenmesinde kullanılan USB çubuklarla sistemi çalıştıran videolarını yayınlayan Hotz'u Sony mahkemeye verdi.

Nisan 2011'e kadar devam eden dava sonucunda Hotz, bir daha Sony cihazlarını hacklememeyi kabul etti ve dava kapatıldı. Hemen o ayın sonunda Play Station Network'ün hacklenmesinin ardında Hotz'un parmağı olduğu konuşuldu ancak Sony, Hotz'un direkt ilgisini ispat edemedi. Yine de bütün bu sürecin GeoHotz'ın yaptığı çalışmalarla başladığını unutmamak gerekiyor.

Sony'nin başına bu kadar işin açan, şirketin milyonlarca dolar maddi kayba uğramasına ve belki de tamir edilemeyecek itibar kaybına uğratan GeoHot şimdi Facebook'ta. Çeşitli bloglarda iOS uygulamaları üzerinde çalışacağı şeklinde görüş bildirilen Hotz, Facebook'ta nasıl bir katkı sağlayacak göreceğiz.

Görsel Kaynak: RWW

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.