Gerçek Zamanlı Web ve Kişisel Hedefleme
Analiz

Gerçek Zamanlı Web ve Kişisel Hedefleme

Web 3.0'ın semantik yani anlambilim temelli olduğunu bir kaç küçük arama ile görmek artık çok kolay. Bu anlamsal ağ çoğunlukla içerik odağında yorumlanıyor ve kullanıcılara aradığını sunmak olarak algılanıyor. Ancak bugün geldiğimiz nokta bize sadece içerik üzerinde değil, kullanıcı ve arayüz odaklı bir anlambilimini uygulayacağımıza işaret ediyor. Dolayısıyla web sitelerinin gelecek kaygısı olan gerçek zamanlı kişisel hedefleme karşımıza çıkıyor.

Gerçek zamanlı kişisel hedefleme kavramını web sitelerinin ziyaretçiyi tanıması ve kendini ziyaretçiye göre şekillendirmesi olarak tanımlayabiliriz. LandingAt örneğinde olduğu gibi ziyaret kaynağına ve ziyaretçi konumuna göre kullanıcılara özel mesajlar sunmak bu alanda atılabilecek ilk adımlar. Ancak gelecekte bunun yeterli olacağını söylemek kolay değil.

Derin Trafik Analizi

Chartbeat'in dediği gibi web beklemeye izin vermiyor. Ziyaretçi trafiğinin derinlemesine analizi, gerçek zamanlı kişisel hedefleme dinamizmin sürekliliği açısından önemli bir yer tutuyor ve artık ziyaretçilere anlık değişimler sunmamız gerektiğine işaret ediyor.

A/B testleri ile mevcut ziyaretçi trafiğinden alınan verim maksimize edildikten sonra sıra ziyaretçileri sınıflandırarak bu verimi bir üst noktaya çıkarmaya geliyor. Ziyaret kaynağı ve ziyaretçi konumuna göre mesajın ötesinde sunulacak dinamik arayüz parçaları ve reklam alanları bu anlamda önem taşıyor.

Facebook'un açık sosyal ağ örgüsü de bu anlamda elimize iyi bir koz veriyor. Günümüzde ilgi alanlarınıza şekillenen haber servisleri giderek artsada bu taktiksel değişimler web sitesinin kategorisine göre açık kalp ameliyatı kadar dikkat gerektirebilir. Özellikle e-ticaret siteleri için kişisel hedefleme teknik olarak daha ciddi bir yatırım gerektiriyor. Tabi yatırımın geri dönüşünü hesaba katarsak dikey e-ticaret portallarında bu tür bir yönelimin şimdilik çok zor ve çok elzem olmadığını söylemek gerekiyor.

TargetApi, Behavemedia, Activeinsights, Leiki ve Personyze web sitelerinin gerçek zamanlı kişisel hedefleme optimizasyonu için adım atan ilk servislerden. Yeni servislerin bu zincire ekleneceği de çok açık. Eğer ziyaretçi çekmekte başarılı ancak dönüşüm almakta yetersiz kalıyorsanız ihtiyacınız olan "gerçek zamanlı kişisel hedefleme" olabilir.

Görsel Kaynak: Personyze

Yorumlar (4)
  1. Facebook open graph bu anlamda önemli, Türkçe siteler de kullanmaya başlamalı bence.

  2. Nuray Gökmen Kahveci Nuray Gökmen Kahveci

    Daha etkin bir online pazarlama yapmak için "gerçek zamanlı kişisel hedefleme" önemli bir rol oynuyor. Visilabs Target gibi yazılımlar ziyaretçi trafiğini dönüşüm ile sonuçlandırmanın yanında, ziyaretçinin ihtiyaç duyduğu içerik ya da ürüne çok daha hızlı ulaşmasını sağladığı için terkedişlerin sayısını da azaltıyor.

  3. Thank you for the post, in RTIM (real-time inbound marketing) timing is everything. although we serve large e-commerce sites due to our ability to be installed on the web-server level (reduce complexity and gain performance) we focus our offering to B2b companies where we provide behavioral and classification (GEO/Industry) to each visitor / prospect.

    by the way we re-branded from activeinsights to insightera

  4. Hüseyin Koçak Hüseyin Koçak

    Facebook open graph bu anlamda önemli, Türkçe siteler de kullanmaya başlamalı bence.