Google Video'daki 2,8 Milyon İçerik Son Anda Kurtuldu

Google Video'daki 2,8 Milyon İçerik Son Anda Kurtuldu

Google 2006 yılında YouTube'u satın aldığı sırada hali hazırda kendi video paylaşım servisi Google Video yayındaydı. Hatta Google Video, YouTube'dan 1 ay önce Ocak 2005'te açılmıştı. Fakat Google Video, YouTube'un yakaladığı başarının yanına bile yaklaşamadı. Bunun üzerine yarıştan geri kalmak istemeyen Google, kendi video servisine yaptığı yatırımın yanı sıra 1,65 milyar dolar daha ödeyerek bu alandaki bir numaralı sitenin de sahibi olmuştu.

Google uzun süre her iki video paylaşım sitesini bir arada yürütmeye devam etti. YouTube'daki dakika limitine sahip olmaması nedeniyle Google Video ayrı bir ürün olarak varlığını sürdürmeye devam etti. 2009 yılında ise Google bu sevdadan vazgeçerek Google Video'ya yeni içerik eklenmesini durdurdu. Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla da video paylaşım sitesinin içeriğinin 29 Nisan'dan itibaren izlenemeyeceğini ve 13 Mayıs'ta da içerisinde bulunan videoların silineceğini duyurdu.

Gelen tepkiler üzerine bu kararından geri adım atan Google, videoları YouTube'a taşıma kararı aldı ama tek alternatif bu değil…

Google son yaptığı açıklama ile 29 Nisan tarihinde videoların izlenmesini engellemekten de vazgeçtiğini duyurdu. Açıklamaya göre Google videoları YouTube taşımayı tercih edenler için bu işlemi kolaylaştıracak bir yöntem geliştirdi. Buna göre Google Video hesabınızda yer alan videoları tek bir tıklama ile YouTube kolaylıkla taşımak mümkün hale geliyor.  Google Video durum sayfasında bulabileceğiniz bağlantıyı kullanmak için ayrıca bir de YouTube hesabına sahip olmanız gerekiyor.

Bunun dışında Google Video kullanıcılarının kendi yükledikleri videoları bilgisayarlarına indirme imkanı bulunuyor. Hesabınızla Google Video'ya giriş yaptığınızda kendi videolarınızın yanında bir indirme bağlantısı göreceksiniz. Bu sayede (eğer daha önce yapmadıysanız) kendi videolarınızı silinmeden önce kurtarabilirsiniz.

Diğer yandan internetin arşivini tutan Archive.org, Google'ın ilk açıklaması üzerine harekete geçerek Google Video'da yer alan içeriğin sonsuza kadar kaybolmasını engellemek adına site üzerindeki tüm içeriği yedeklemeye başlamıştı. Archiveteam'in yaptığı açıklamaya göre Google eski sistemi kapatmamaya karar verene kadar günde 5 TB'lık videoyu kaydetmeyi başaran The Archive, şu anda yaklaşık 1 milyon videoya denk gelen 18 TB'lık Google Video'sunu yedeklemiş durumda.

Archive.org, Google'ın geri adım atmasının üzerine bu çalışmalarını durdurmuş gibi görünüyor. Fakat hem Archive.org ekibinin böylesi bir durumda bu denli hızlı davranabildiğini, hem de Google'ın tepkilere kulak verip kullanıcıların tercih edecekleri bir yöntem geliştirebildiğini görmek oldukça sevindirici…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.