Facebook Fırsatlar (Deals) Türkiye'de Geri Sayıma Girdi!
Lokasyon Bazlı Servisler

Facebook Fırsatlar (Deals) Türkiye'de Geri Sayıma Girdi!

Facebook FirsatlarFacebook'un Fırsatlar (Deals) Avrupa’ya Ocak ayında giriş yapmıştı. Facebook Places'in dünya genelinde açılmaya başlamasından kısa süre sonra bugün gördüğümüz kadarıyla Facebook Fırsatlar Türkçe olarak da yayına alınmış.Facebook Fırsatlar, şu anda kullanıcılardan başvuru talebi alıyor ve işletmelerin fırsat sunması için bir başvuru formu bulunuyor. Başvuru formunda fırsat kampanyalarının e-posta ve Facebook.com üzerinden üyelere pazarlanacağı aktarılıyor. Facebook viral pazarlama yapacağını ve peşinat almadan, satılan fırsatlar üzerinden bir komisyon alacağını ifade ediyor.Ancak Facebook'tan aldığımız bilgiye göre Deals şu an için sadece Amerika'da Atlanta, Austin, Dallas, San Diego ve San Francisco'da deneme aşamasında hizmet verecek. Türkiye'den firmaların Facebook Deals'da yer almak için biraz daha beklemesi gerekiyor. Bu konudaki gelişmeler aldığımız bilgiye göre Facebook.com/marketing adresinden duyurulacak. Konum tabanlı özelliklerini geliştirmek için Hot Potato'yu satın alan Facebook, mekanlarda check-in yapılmanın da yolunu açmıştı. Her kullanıcının ortalama 130 arkadaşı olduğu Facebook'ta fırsatların paylaşımı kullanıcılara bir şey kazandıracak mı bilmesek de Facebook'un bildirimleri bu amaçla kullanacağına eminiz.Facebook'un otomatik check-in ile kulanıcılara gerçek hayatta sürpriz fırsatlar sunması da mümkün ama bunun yakın bir gelecekte devreye alınması zor. Groupon'un geldiği noktayı düşünürsek Facebook'un mobile yaptığı yatırımın oldukça işe yarayacağını söyleyebiliriz.Özellikle grup alışveriş sitelerinin Facebook'un bu sistemine dahil olup olmayacağını merakla bekliyoruz ama Facebook Krediler'in iş ortaklığı programında gördüğümüz isimler, bu durumun gerçekleşeceğini düşündürüyor. Google da fırsat aboneliği programını duyurmuştu ama henüz aktif bir çalışma göremedik. Bakalım ilerleyen günler neler getirecek.Aşağıdaki videoda Facebook'a kayıtlı bir mekanın fırsatından nasıl faydalanabileceğinizi görebilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Ya bu kadar olur bu facebookun yüzünden bize yapıcak birşey kalmıcak.Herşeyi tekelinde bulunduracaklar sonunda.Kaç haftadır düşünüyorum buna benzer şekilde çalışan bir site arkadaşlara da anlatıyorum.Tam yapmaya başlıcaz saolsun facebook dan bize birşey kalmıyorki ya silip süpürdü ortalığı.Bi yasa bi birşey çıksın ya.Herkes asıl işi ne ise ne amaca hizmet edicekse onu yapsın.Sosyal medya ağısın tamam anladık ama reklam,pazarlama şu bu ne işin var bunlarla ya.Cidden olmaz ama

 2. Elvirs Elvirs

  şu anda kullanıcılarını email bombardımanına tutmaktan başka birşey yapmayan, kullanıcıya belli kategorilerde fırsatları tercih etme imkanını bile vermeyen teknolojiden yoksun fırsat 'startup'ları bakalım ne yapacaklar :)

  aslında facebook fırsat piyasasının altını üstüne getirebilir de, işte 'places'te olduğu gibi yarım yamalak bir uygulama olursa kimse kullanmaz.

 3. Oguz Kaan C Kilinc Oguz Kaan C Kilinc

  facebook bu konuda bir atılım yapmak için geç bile kaldı bence... ama onlar da haklı pek tabii ki, sonuçta önce yüz milyonlarca kişinin face ile paylaştığı bilgileri like butonları ve yeni profillerle artırdılar, şimdi de bu alanlara yöneldiler.

  peki girişimciler ne yapacak?

  bu tür uygulamaların işlevselliğini artıracak uygulamalar ve yan ürünler yazacaklar.

  bazı şeylerin böyle tek elde toplanması da bir bakıma iyi oluyor. böylece irili ufaklı aynı işi yapan sitelerin çöplüğünden kurtulmuş oluyoruz...

  1. Arkadaşım herhangi bir fikre sahip olmadığından böyle konuşuyorsun.Aynen ülkemizde olduğu gibi zengin gittikçe zenginleşsin fakir gittikçe fakirleşsin düşüncesindesin.Senin o çöplük dediğin sitelerden insanlar emek verip para kazanıyor.mümkünse saygı göster.Facebook atılım yapmakta geç kalmış diyorsun,facebook dünyanın atılımını yaptı senin haberin yok.Bu alanlara yönelmesi tamamen açgözlülük bence.Artık insanlar facebook dan sıkılmaya başladı.Bunlarda onun farkında.Ben parama bakayım diyerekten şuana kadar kazandıkları parada yetmiyor herhalde ki reklam,pazarlama işine sardılar.