Facebook Places Türkiye’de Açıldı!
Arama
Mobil

Facebook Places Türkiye’de Açıldı!

Facebook Places - Facebook YerlerFacebook’un konum tabanlı servisi Facebook Places (Facebook Yerler) dün farkettiğimiz kadarıyla Türkiye’de aktif olmuş durumda. ABD ve bazı ülkelerde aktif olarak kullanılan özellik görünüşe göre artık ülkemizde de kullanılabiliyor.

Yerler özelliğinin bir süredir bazı kullanıcılarda aktif olduğunu takip ediyordu. Bu yeniliğin cihaz ve profile göre aktif olup olmadığı tam olarak bilinmiyordu. Biz de farklı cihazlar (Desire HD, iPhone 4, iPhone 3) ve farklı Facebook hesapları üzerinden deneyimlediğimize göre Facebook Yerler rahatça kullanılabiliyor.

Facebook'ta Konumunu Paylaş

Tüm dokunmatik telefonlar için de web tarayıcıda touch.facebook.com adresine göz attığımızda yine yerler özelliğinin aktif olduğunu görebiliyoruz. Daha önce yurt dışı IP’si ile Facebook’ta nasıl mekan açabileceğinizi paylaşmıştık. Ama artık böyle bir şeye gerek duymadan touch.facebook.com adresinden Facebook Yerler özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

iPhone ve Android dışında BlackberryHP webOS ve Windows Phone 7 için de Facebook uygulamalarını kullanarak büyük ihtimalle Facebook Yerler özelliğini kullanabileceksiniz.

Facebook Yerler hakkında detaylı bilgi için Facebook.com/places adresini ziyaret edebilirsiniz. Türk Facebook kullanıcılarının Facebook Yerler’e nasıl bir ilgi göstereceğini ve Foursquare’in büyümesine etkisini merak ediyoruz.

Güncelleme: Biraz önce Facebook’tan aldığımız bilgiye göre Facebook Places özelliği tüm dünyada kısa süre içinde devreye alınacak. Böylece Facebook, küçük işletmeler ve markalar için büyük bir fırsat dünyasının kapısını açmış olacak.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (14)
 1. ahmet alp balkan dedi ki:

  benim tercihim foursquare’den yana kalacak gibi görünüyor 🙂 mobil sahibi çoğu arkadaşım 4sq kullanıyor halihazırda. güzel gelişme.

  1. Batuhan Bal dedi ki:

   Ahmet’e katılıyorum. İnsanlar foursquare’den vazgeçmiyicekler. Fakat facebook, foursquare ile ortak çalışma yoluna gideceğini açıklamıştı. Yakında check-in api hizmete girdiğinde foursquare’den yaptığımız check-inler facebook’a gidicek. -eskiden bağlantı olarak gidiyordu- Bu yönden çok iyi olacak. Yani foursquare’den vazgeçmem ama facebooksuz yapamam.

 2. gokhan dedi ki:

  hayirli olsun..

 3. Yasin Koç dedi ki:

  Valla ben touch adresinde farklı ve işe yarar hiçbişi görmedim. Normal face’in lo-fi versiyonu gibi bi sayfaya bakıyorum sadece. Sanırım daha yayına girmedi yerler olayı. Gerçi ne işe yarıcaksa.. Anca sosyetelere..

 4. Burak Arslan dedi ki:

  Android telefonlarda da kullanılabiliyor şuan.

 5. Can Yüce dedi ki:

  Mobil Site kullanıcıları bu siteden yararlanabilecek mi ?

  1. Fırat Demirel dedi ki:

   Şu anda m.facebook.com’da bu özellik mevcut değil. Sadece bahsi geçen uygulamalar ve touch.facebook.com üzerinden erişilebiliyor.

 6. Blackberry’de yaklaşık 2 3 haftadır kullanılabiliyor.

 7. Fatih dedi ki:

  Cok güzel bir gelisme, en azindan nerede oldugumuzu paylasiriz.

 8. Sıla dedi ki:

  ‘Facebook’un konum tabanlı servisi Facebook Places (Facebook Yerler) dün farkettiğimiz kadarıyla Türkiye’de aktif olmuş durumda’ diye yazmışsınız yazının başlangıcında. Siz ‘dün’ fark etmişsiniz peki esasında ne zaman aktif olmuş onu tespit edebildiniz mi?

  1. M.Akif dedi ki:

   Zaten arkadaşlar daha önceden kullandıklarını belirtmiştler.Sadece farkedilince yazılan bir yazı olmuş.İçerik olsun amaçlı…

 9. ilqercan dedi ki:

  iphone’da facebook app ile kullanılıyor ayrıca bulundugunuz bölgede herhangi bir yer tanımlı değilse sizde ekleyebiliyorsunuz

 10. bsra dedi ki:

  m.facebook da kullanıma başlandımı?

Bir Yorum Yazın