Facebook Places’i Türkiye’den Nasıl Kullanırsınız

Facebook Places’i Türkiye’den Nasıl Kullanırsınız

Facebook Yerler - PlacesFacebook'un konum tabanlı güncelleme sağlayan hizmeti Facebook Yerler(Places) şimdilik ülkemizde kullanılamıyor ama bir kaç küçük değişiklik ile servisi web tarayıcısı üzerinde kullanmayı başardık.

Facebook Yerler, popüler bir uygulama olan Foursquare gibi konum tabanlı mekan etiketleme mantığında çalışıyor. Söz konusu özellik Facebook gibi dev bir dünyayı etkileyeceği için şu anda ABD, İngiltere ve Japonya gibi bir kaç bölgede çalışıyor.

Dolayısıyla biz de bu özelliğe erişim için IP'mizi ABD olarak değiştiren bir program kullandık ve modern tarayıcıların konum belirleme özelliğinden faydalandık.

Facebook Yerler'in kullanılabilmesi için mobil cihaz kullanma zorunluluğu var. Touch.facebook.com adresinden veya iPhone Facebook Uygulaması'ndan bu özelliğe erişilebiliyor. Ancak modern tarayıcıların wml desteği ve konum belirleme özelliğini kullanarak Facebook'a kendimizi mobil cihaz gibi tanıtabiliyoruz. Konum belirlemesi için çıkan sorguya da izin veriyoruz.

Touch Facebook Konum

Yerler özelliğine erişimde aşılması gereken 2. nokta ise servisin henüz Türkiye'de aktif olmaması. Bunu aşmak için ise IP değişimi için varolan çeşitli ücretli ve ücretsiz uygulamalardan birini kullanmamız gerekiyor. Bu şekilde IP'mizi ABD'den aldığımızda tarayıcımızda touch.facebook.com adresinden Facebook Yerler özelliğinin kullanılabilir oluyor.

Facebook Yerler Places Webrazzi

Bu yolla touch.facebook.com/places sayfasından Webrazzi Office sayfasını oluşturduk. Haritalamada Bing alytapısını kullanan Facebook Yerler'de başarılı bir şekilde mekan açtıktan sonra mekanı sahiplenme sayfasını ziyaret ettik. Burada ciddi bir çalışma içinde olduğu görülen Facebook, kimlik onayı için şirket e-postasının onaylanmasını veya fatura örneğinin gönderilmesini istiyor.

Eğer siz de bu şekilde mekan sayfanızı oluşturmayı düşünüyorsanız Chrome 8.0.552 ve Firefox 3.6.13 ile başarılı sonuç aldığımızı söyleyelim. Internet Explorer 8.076 için ise maalesef tam sonuç alamadık.

Mobil cihazlar için yapılacak ağ güncellemelerinin de Facebook Places'i kullanma şansı tanıdığını görüyoruz ancak bir inceleme yapmadığımız için yönlendirme yapmayı doğru bulmadık. Kısa süre içinde açılmasını beklediğimiz servise yönelik şimdilik web üzerinden mekanlarınızı oluşturmanın yeterli olacağını sanıyoruz.

Son olarak hem servisi kullanacak olanlara hem de kullanmayacaklara gizlilik ayarlarını kontrol etmelerini önerelim. Çünkü Facebook'ta Foursquare'ın aksine arkadaşlarınızı mekanda etiketleyebiliyorsunuz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.