Facebook Konum Tabanlı Uygulaması Places'ı Duyurdu

Bugün Facebook’un ana binasında yapılan bir basın toplantısı ile yeni uylaması olan “Facebook Places’ tanıtıldı. Mark Zuckerberg, Places'ı geliştiren mühendisler ve uygulamanın API'sini kendi uygulamalarına ekleyecek olan partnerleriyle birlikte sahnedeydi.

Proje mühendisleri, Places uygulamasının üstünde geçen Kasım ayından itibaren çalıştıklarını, daha önce yapılan uygulamalardan farklı bir çalışma ortaya çıkardıklarına değindiler.

Peki bu yeni konum servisinin diğerlerinden farkı neydi? Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada; herkesin iPhone gibi çok özellikli telefonlardan birine sahip olmadığını bu yüzden konum bazlı servislerin hızlı yayılamadığını söyledi. Fakat büyük bir çoğunluğun Facebook hesabı olduğunu ve bu uygulamaya herkesin kolaylıkla erişebileceğini belirtti.

Ayrıca kullanıcılarının eğer isterlerse Places uygulamasına iPhone ve iPod Touch üzerinden, yakın zamanda ise Blackberry ve Android üzerinden erişebileceklerinin de müjdesini verdi. Places uygulamasının en büyük özelliği, mekanları ve arkadaşları konum bazlı etiketleyebilmeyi ve aramayı mümkün kılıyor olması. Aynı zamanda bulunduğunuz mekanlar için yorum yazabilme, 'Şu anda Burada Olanlar' butonu ile de, bulunduğunuz mekanda arkadaşlarınızdan kimlerin sizinle aynı yerde olduğunu öğrenebilme imkanı sunuyor.

Watch live streaming video from facebookinnovations at livestream.com

Gowalla, Foursquare, Yelp ve Booyah gibi şirketler kullanıcılarına zaten benzer özellikleri sunuyorlardı. Facebook'ta bunların yanında beşinci olmak yerine, Places uygulaması ile birlikte bu şirketlerle işbirliği yoluna gitti. Facebook etkinliğinde de söz alan şirket CEO'ları Facebook Places API'sini kısa süre içinde ürünlerine entegre edeceklerini duyurdu.

Places özelliği, sadece bireysel kullanıcıya yönelik değil, markalara da yönelikte bir servis altyapısı sunuyor olacak. Facebook, Web’te Like uygulamasıyla başlayan hakimiyetini bu uygulamalar ile birlikte daha da güçlendireceğe benziyor. Geliştirilen uygulamalara  dikkat edersek,  Zuckerberg’in heryerde olma rüyasına bir adım daha yaklaştığını çok net görebiliriz.

Places özelliği şimdiden Facebook'un bugün güncellenen iPhone uygulamasına eklenmiş durumda. Ancak Facebook, özelliği bir anda tüm dünyaya açmak için acele etmiyor. Aldığımız haberlere göre özellik Amerika'nın da tamamında kullanılamıyormuş, sanırım Türkiye'de hizmete açmaları biraz daha sürecektir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.