Kimdir.com’dan Webrazzi’ye Özel 200 Davetiye
Arama
Genel

Kimdir.com’dan Webrazzi’ye Özel 200 Davetiye

GÜNCELLEME: Kimdir.com davetiyeleri yaklaşık 30 dakikada tükendi. Önümüzdeki günlerde tekrar davetiye verebiliriz. İlginize teşekkürler.

Kullanıcıların kendileri hakkında bilgileri ve sosyal ağlardaki profillerini isim.kimdir.com şeklindeki adreslerinden paylaşabildikleri Kimdir.com yaklaşık 3 haftadır kapalı betada.

Servis üzerinde bugüne kadar sadece davetiye ile toplam 700 kişi profillini yaratmış. En önemlisi ise 5000 kişi davetiye talebi ile servisin bekleme listesinde bulunuyormuş. Durum böyle olunca Kimdir.com’un yaratıcılarından Devrim Demirel’den Webrazzi’ye özel Kimdir.com davetiyesi istedim. Kendisi beni kırmadı ve Webrazzi’ye özel toplam 200 davetiye hakkı verdi.

Kimdir.com ana sayfasından “Davetiye kodu ile kayıt olmak için tıklayın” linkinden hemen “webrazzi” davet kodunu kullanarak kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

3 haftada toplam 60.000 kişi tarafından ziyaret edilmiş olan serviste ortalama sitede kalma süresi ise 3 dakika olarak ölçülmüş. Bir süre sonra kullanıcıların kişisel web sitelerinin yerine geçmesinin de olası olduğu serviste, ilerleyen dönemlerde kullanıcıların kendi alan adlarını kullanmaları gibi ek özelliklerin sisteme dahil edileceğini öğrendim. Bana sorarsanız bu oldukça da değerli bir özellik olacaktır.

Örnek olması adına aşağıda bugüne kadar serviste profini yaratmış kullanıcılardan bazırlarının sayfalarının ekran görüntülerini paylaşıyorum.

Kolay arayüzü ile hızlıca profil yaratıp düzenleyebildiğiniz Kimdir.com’u öncelikli olarak denemek için tek yapmanız gereken yazının başında da belirttiğim gibi sitenin ana sayfasındaki “Davetiye kodu ile kayıt olmak için tıklayın” linkinden “webrazzi” davet koduyla kaydınızı yaptırmak.

Beta süreci olası aksaklıkları önceden görebilmek için yapıldığından, internetin en üst düzey kullanıcılarından olan sizlerin görüşlerine servis yetkilileri çok önem veriyor. Bu sebeple Kimdir.com’u denerken görüşlerinizi ya da önerilerinizi kendileriyle paylaşırsanız çok değerli olur. Tabi isterseniz yorum olarak buradan da paylaşabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (24)
 1. Aybar dedi ki:

  Merhaba, davetiye kodu için teşekkürler. Üye oldum biraz bakındım ama bir yoono gibi değil 🙂

 2. altan dedi ki:

  davetiye için tşk ancak sistemin biraz eksikleri var gibi takip etmeye devam edelim bakalım

 3. Muhammet Kul dedi ki:

  Davetiye kodlarını herzamanki gibi yine kaçırmış olsamda bu sefer kendi kodumu kendim buldum üye oldum:) Bence en önemli eksik kullanıcı adının değiştirilememesi. Üye olurken fb kullanıcı adımı aldı sistem. O adımda değiştirmediğim için kullanıcı adımı oylece kaldı şimdi değiştiremiyorum. Genel itibariyle değerlendirecek olursak Devrim Demirel’e teşekürlerimi iletiyorum böyle güzel bir site için..

 4. Ömer Çelik dedi ki:

  tüh yine kaçırdık ya of ya of ……

 5. Uğur Aslan dedi ki:

  Öncelikle kimdir.com a hayırlı olsun diyorum.

  Sonrasında ilginç bulduğum bir detayı ileteyim:

  2008 yılında yayına aldığım, ikon tasarımı bana ait, kimindir.com’un favicon’una bir bakın. Sonra kimdir.com un favicon’una bakın. Aradaki 7 farkı yazalım beraber.

  Keşke kimdir.com’un favicon’u bu kadar benim sitenin ikonunu çağrıştırmasa idi. Ya domain çok farklı olsa idi de bu çağrışım hiç oluşmasa idi.

  1. ersin dedi ki:

   Gerçekten benzerlik şaşirtıcı ama bence raslantı…

  2. Ayşegül Kangal dedi ki:

   Uğur bey, iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.

   kimdir.com logosu için bir çok alternatif çalışıldı. kimdir, kimdir?, kimdir.com?, kimdir.com şeklindeki alternatiflerden logoya karar verdikten sonra, kare boyutu için de k ve ? karakterlerini birleştirme ve ikon yapma kararı ekibimizin yaptığı bir toplantıda alındı.

   kimindir.com’dan bu yorumla haberdar olduk, fazla trafiği olan veya bilinen bir site gibi görünmüyor. Favicon’u ise hiçbir tarayıcıda doğrudan siteye girince göremedik, kimindir.com/favicon.ico adresinden görebildim.

   Keşke siz de bu kadar keskin bir şekilde suçlamadan, Kimdir? ve kimindir? kelimeleri için 16×16 piksel bir ikonda düzgün görünecek karakter seçimlerinin k? olarak seçilmesinin, doğal bir raslantı olması ihtimalini düşünseydiniz… Esinlenmek için varlığını bilmediğimiz bir siteyi kullanmamız ilginç olmaz mı? Baştan sona, ciddi emeklerle özgün bir şekilde tasarlanan bir sitede neden favicon dosyasını başka bir yerden aynen alıp kullanalım ki?

   http://twitpic.com/4angw8 adresindeki yazınızı da gördük. Yeni yayına giren ama 2000 yılından beri tescilli olan kimdir.com’un 2008 yılında tescil ettiğiniz kimindir.com adresiniz ile benziyor olması konusunda aklınıza gelen de bu konuda sizden esinlendiğimiz değildir, umarız.

   Bu arada, kimindir.com whois için güzel bir isim seçimi olmuş, güzel bir servis. Bu benzerliği farkettiğimize göre ikonumuzu farklılaştırmayı düşünebiliriz. Belki siz de biraz haksız olan bu eleştirinizi gözden geçirebilirsiniz 🙂

   1. Ahmet K. dedi ki:

    Merhaba Ayşegül Hanım,

    Benim hem kimdir hem de kimindir.com ile bir bağlantım yok yorumları okuyup iki siteyi inceleyip yorumumu belitmek istiyorum. Kimindir.com’un favicon’undaki renkler ve yazı tipi de bu kadar tesadüf olabilir mis sizce ? Siz kendinize göre belirttiğiniz gerekçelerinizle haklı olduğunuzu iddaa etsenizde iki siteyi ve favicon’ları inceleyenler yazı tipleri ve renkler de dahil olmak üzere birebir aynı olan favicon’ların bir şekilde esinlenildiğinin farkında olacaktır.

   2. Uğur Aslan dedi ki:

    Merhaba Ayşegül Hanım,

    Öncelikle açıklayıcı bir cevap yazıldığı için teşekkür ederim.

    İlk olarak neden böyle birşey düşündüğümü anlatayım. Bu yorumu ve twitter daki resmi paylaştığım gün beni ve kimindir’i tanıyan, webrazzi’yi takip eden çeşitli arkadaşlardan e-mailler aldım. Birisi de twitter da paylaştığım resmi gönderdi bana. Bana e-mail gönderenlerin hepsi yazdığı şey bir esinlenme olduğu yönünde idi. Herkesin söylediği ortak konu sunulan hizmetler çok farklı olsa da hem domain hem de ikon olarak bu benzerliğin tesadüf olamayacağı idi. Bu kişilerin hepsi böyle düşündüğüne göre, insanların bir kısmının (buna bende dahilim) böyle algılaması gayet normaldir. Siz tamamen kendiniz düşünerek böyle bir ikona karar vermiş olsanız bile.

    Sonrasında esinlenme olabileceğinin iddiası “suçlamak” kadar net bir tavır değildir. Eğer öyle net bir tavır içinde olsa idim, bunun için kullanacağım kelime “esinlenmek” olmaz idi. Şimdi açıklamanızı gördükten sonra da garip bir rastlantı diyebilirim bu duruma. Ama benzerliği inkar etmemizi gerektirmez bu.

    Kimindir.com ticari bir web site değildir, gönüllü olarak yapılmış, domain sorgulama konusunda bazı sıkıntılar nedeniyle aslında önce kişisel kullanım için geliştirilmiş bir sitedir. Siteye binlerce kişi gelmiyor, kaç kişinin gelip gelmediğini pek önemsemiyorum. Birileri faydalanıyorsa ne mutlu bana. Ama 13 bin kişi bu sitenin gene çok basit ve ufak uygulamasını indirmiş ise birileri değer veriyor demektir. Bu da benim için yeterli.

    Favicon dosyası Firefox ve Internet Explorer da görünüyor olmalı. Firefox eklentisini de kurduğunuzda tarayıcının arama kısmında ikon görünecektir. Zaten ikonun hangi browserlarda görünüp görünmediği konu ile ne kadar alakalı bilemiyorum.

    Sonuç olarak yaptığım yorumun insanların bir kısmının direkt aklına gelen yorum olduğunu düşünüyorum. Şu yazılan cevap mesajının düzgün uslubu, detaylı açıklaması nedeniyle de dediğim gibi rastlantı olduğuna ikna olmuş durumdayım. Ama küçük de olsa, çok ziyaretçisi de olmasa, çok bilinmese de, ikon resmi her yerde görünmese de mesajınızda da ilettiğiniz gibi benzeri olduğunu gördüğünüze göre belki gerçekten ikonunuzu değiştirmeyi gözden geçirmek istersiniz. Belki böylece benim hazırladığım siteyi bilen küçük kullanıcı kitlesinin de aklına farklı şeyler gelmesini de engellemiş olursunuz.

    Bu açıklamalarımdan sonra hala ilk yaptığım yorumları “keskin bir suçlama” olarak nitelendiriyorsanız; bir rastlantı olduğunu öğrendiğime göre, o yorumlar için de özür dileyeyim.

    Projenizde başarılar dilerim.

 6. Ant Eksiler dedi ki:

  Davetiyemi aldıktan 5dk sonra XSS açıkları buldum. Türk firmaları bu tip şeylere çok dikkat etmeliler. Özellikle kendi yazdıkları sitelerde. Devrim Bey ‘e twitterdan anında bildirdim: http://twitter.com/#!/anteksiler/status/48727742547632129

 7. Bahadir dedi ki:

  Ne zaman acilacak acaba? Tekrar davetiye dagitimi olur mu acaba? Ben de test etmek istiyorum.

 8. hede vede dedi ki:

  istediğim kulanıcı adını alamassam kulanmam sanırım… sistem kayıt olurken sormadan direk facebookdan alıyor kulanıcı adını.

 9. Mehmet HAZMAN dedi ki:

  about.me – yurtdışındakinden bir farkı olacak mı?

  1. Osman Mahmut dedi ki:

   Niye olsun ki?

 10. ert dedi ki:

  Reklam kokan hareketler bunlar 🙂

 11. Guru fasulye dedi ki:

  Ulkemden bir e-esnaflik ornegi daha. Fotograflar guzel bu arada.

 12. Koç Blog dedi ki:

  Geç kaldık maalesef yaaaa.

 13. Kastanyet dedi ki:

  Vay be. Takip edeyim dedim kaçırdım.Sağlık olsun bekleyeceğiz artık.

 14. Osman Mahmut dedi ki:

  Yabancı sitelerin birebir kopyalarını jenerik alan adlarıyla açmak bir şirketin ticaret stratejisi olmamalı. Ayrıca flavors.me Twitter APIsini filan da kullanıyor, onu da alsaydınız bari.

 15. Selim dedi ki:

  merhabalar bende bir davetiye alabilir miyim rica etsem?

  teşekkür ediyorum..

 16. Faruk Genç dedi ki:

  Heryerde Aradım Bir Türlü Bulamadım Lütfen Bir Davetiye Verebilirmisiniz
  Teşşekkür Ederim 🙂

Bir Yorum Yazın